Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • netadmin88

    újonc

    Segítsetek lécci! Lakásfelújítás során keletkezett egy lyuk a falon, amin átfér két kábel: egy koax és egy utp.
    Az utp a felirata szerint CAT5E, sajnos az egyik végéről hiányzik a dugó (naná, különben nem tudnám átdugni :) ), így csak remélem, hogy miután felrakom a végére a csatlakozót, megmarad CAT5E-nek.
    Vajon okozhat-e gondot, ha egy korrektnek mondható koax, amin tévé megy és egy kb. 8-10m-es UTP kábel gyakorlatilag egymáshoz tapasztva fut a falban és a falon?

    És van még valami, amit nem értek: azt olvastam, hogy CAT5 max. 100Mbps-re jó. Találtam elfekvőben pár ilyet, de mielőtt kidobtam volna, ellenőriztem: gép1-router-gép2 felállásban, iperf3 segítségével. 980Mbps-t mértem akár CAT5, akár CAT5E kábellel kapcsolódtak a gépek a routerre. Patch kábelből elég a sima 5 is a gigabithez? Vagy hazudik a mérő?

  • netadmin88

    újonc

    válasz Doky586 #61009 üzenetére

    Bocs, nem sűrűn jártam erre: az egyiket szerintem egy RT-AC68U dobozából sikerült kiszedni. :)
    Azért annyira az még nem régi.

  • netadmin88

    újonc

    Még egy kérdésem lenne: még nem eldöntött tény, hogy hogyan lesznek összerakva a gépek.
    Ha az eredeti felállás marad: minden a gépasztalon (elfér mellette a desktop, a tetején egy kisméretű PC, monitor, egy laptop, ONT és a router), akkor nincs gond, az ONT-ből kell kihúznom egy hosszú koax kábelt, hogy a többi szobákban is legyen aktív tévé csatlakozás.
    Ami persze csak addig igaz, míg digis tévé van, mert ha más szolgáltatótól kell, aminek szüksége van tévénként az internet csatlakozásra is, akkor már szopás van. :(

    De felmerült az a variáció is, hogy az egyik szobában lenne a jelenlegi gépasztal, rajta az ONT+router, mellette egy monitor és a munkára használt laptop, a LAN-os infrastruktúra alkatrészei viszont másik szobába kerülnének. Ebben az esetben a router egyik portját kapná a laptop, a másik portból egy CAT5E kábel menne a másik szobába, ahol minimum két, de inkább három gépnek lenne kiépítve a helye. Viszont ez azt jelenti, hogy ide kellene valamilyen hálózati eszköz, ami lehetne HUB vagy switch. Különösebb menedzselésre nincs szükség, az egyik egy szerver lenne a LAN számára, egy másik hely lenne a desktopé, a harmadik meg a saját lapotopomé. Jó lenne, ha ezek is megkapnák a gigabites sebességet amikor épp egyedül kommunikálnak, főleg, hogy a desktop és a laptop gyakorlatilag közvetlenül a szerverrel kommunikálnának, minden forgalom a szerverről menne a router és az internet felé. (a másik szobában lévő laptop nem áll szóba az én szerveremmel, mert induláskor felépít egy VPN csatornát a munkahelyi háló felé)
    Ezt milyen eszközzel lenne érdeme megoldani? Mire kell figyelni, ha szeretném az 1Gbps-t biztosítani a gépeimnek?

  • netadmin88

    újonc

    válasz MaCS_70 #61174 üzenetére

    HUB már nincs? Akkor valahol hülyeséget írtak a polcra tett címkén. Egy nem kifejezetten szám.tech. boltban láttam ilyet pár hete.
    Inkább az a kérdés, hogy ha megveszek egy nagyon olcsó switchet, belefuthatok-e olyan problémába, hogy switch nélkül simán megy a gigabit a router két portja közt, míg switch használatával ez csökken? Persze a switch is gigabites.

  • netadmin88

    újonc

    válasz MasterMark #61178 üzenetére

    HUB-okkal nincs sok kapcsolatom, kényszer vitt rá sok-sok éve, az is rövid úton switch-re váltott. :)
    De a közelmúltban egy boltban láttam Gbites HUB feliratot, amit nem tudtam hova tenni és hát hálózatokkal is annyi dolgom volt, hogy itt egy patch kábel, ott egy patch kábel, ezt ide, azt oda és lőn világosság a portok LED-jein ;)

    Ha rajtam múlna, én beszereznék most egy managelhető switch-et VLAN-okkal és egyéb finomságokkal, mert jó játék, na de értelme egy háztartásban, ahol a netet kifelejtették a felújításból, hát nincs sok értelme. :(
    Viszont lemaradtam. Őszintén szólva annyira meggyűlöltem az IT-t, hogy már csak magamnak csinálok ezt-azt, felelősséggel, másoknak... ott már gáz, ha "szakértek" és esetleg hülyeséget mondok vagy csinálok.

Új hozzászólás Aktív témák