Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Mana86 #84 üzenetére

    Nekem is ment kedvencek közé a topik :)

    Ha minden jól megy, idén kezdünk építkezni, és szeretném már előre kiépíteni a lehetőségét a későbbi okos vezérlésnek. Villanyt faterrel fogjuk csinálni, így ha eléggé előre gondolkodunk, akkor minimálisra lehetne csökkenteni a rádiófrekis kommunikációt. Lehet, hogy stabil, de nekem a pc wifi-vel is inkább rossz tapasztalatom van, kábelen valahogy minden stabilabb :) (de ha azt mondjátok, hogy ezen a szinten, kis adatok mozgása esetén teljesen megbízható a rádiófreki, akkor átgondolom újra a dolgot)

    Mivel még nem szereltem ilyet (mindjárt nézek is az imént említett pack-ot, pi3-arduino-pár szenzor, van most valami best-buy ajánlat?), adódik a kérdés: a vezeték nélküli kommunikáció hogyan működik? Gondolok arra, hogy ha kiesik a szenzor, tudomást szerzek-e róla?
    Pl. egy sufni ajtó nyitás érzékelője. Itt tipikusan olcsóbb lenne, ha nem kell kivinni a föld alatt egy új vezetéket, de tudni kéne róla, ha mégse aktív az érzékelő :)
    (bár ez is újonnan épül majd, és kelleni fog kábelt vinni világításnak, a 230V vezetékek mellett lehet vinni szenzor kábelt is, vagy bezavar? 2 csőben esetleg?)

    Egy pi3-arduino-domoticz(vagy openhab) kombóval meg lehet csinálni a következőket?

    -Zsaluzia vezérlés: itt annyi a plusz, hogy bentről a falról egy nyomógombbal majd lehet kézzel felülbírálni, de alapból mindig úgy állnának a lamellák, hogy a nap épp ne süssön be, csak a szórt fény. Kivétel talán a tél, ott mindig jöhet a fény :D Szóval be lehet szerezni az adatokat, hogy az év melyik napján hány órakor milyen magasan van a nap, és ahhoz kell egy lamella szöget állítani. Ilyen egyedi dolgot be lehet állítani egy domoticz, vagy openhab-ban?

    -lámpák vezérlése gondolom nem gond.

    -fűtés: elég komplikált vezérlés kellene, a nappali-ebédlő-konyha-folyosó-előszoba egy légtér, ezt egy fűtésre optimalizált légondi fogja fűteni, azt hiszem ebbe nem is kell majd nagy beleszólás, viszont a távoli félszobákban, illetve fürdőben lenne egy 450-750W-os elektromos panel. Olyan okos vezérlést szeretnék, ha pl. nyitva az ajtaja a szobának (hálószoba pl. napközben lehet nyitva) akkor az elektromos panel minél kevesebbet dolgozzon, inkább a légkondi melege jusson a szobába. (szellőztető rendszer is lesz, ez is segíti majd a levegő áramlását)

    -következő amit utálok a kulcsok :D mindenképp valami kulcsmentes házat akarok(-unk :D ), kapu, és ajtó nyitását is valami egyedi módon lehetne megoldani. Láttam 1-wirenél valami token alapú gyűrűt, talán kártyát is, ilyesmi érdekelne, vagy egy nfc leolvasó, odaérintem a telefont, és már nyílik is a zár. De ezt is központilag kéne vezérelni. Plusz lehetne bele valami egyedi dolog, a ház wifijén a telefonnak meg kell jelennie (akár lehetne játszani certificate-ekkel is) ahhoz, hogy az nfc-s azonosítás után ténylegesen kinyissa az ajtót, ilyesmi.

    Ezt is meg fogom tudni oldani a pi3-arduino-domoticz kombóval? Persze értem hogy kellenek illesztők még, de pont ez a kérdés, hogy mivel tudom a legkevesebb tákolással elérni ezeket a funkcionalitásokat. Azt látom hogy az elterjedt usb-1wire illesztőt támogatja a domoticz. Akkor innentől hw ügyileg nincs gond pl. a tokennel, de kéne valami szoftver, ami lekezeli, ilyen meg nincs ha jól látom, nem hiszem hogy egyből menne a dolog.

    arduino esetén milyen vezetékhosszal lehet operálni? 30-40m simán kelleni fog nekem. (ha nem rádiós lesz)

    Bocs ha hosszú volt, és tömény.

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Yoshida #89 üzenetére

    Közben találtam pi-hez nfc modult, de lefoglalja az egész 40pin-es konnektort, akkor ehhez kell egy 1to3 connector multiplier modul?

    Raspberry Pi 3 Model B 40 Pin GPIO Adapter Extension Board 1 To 3 40 Pin Plate Module

    Ez jelent bármilyen korlátozást ennek a használata?

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz layerke #94 üzenetére

    Köszi, akkor ahol nem jár sok plusszal, oda mehet majd madzag, a többi helyre meg a vez. nélküli verzió.

    Még azt nem találtam meg, hogy a pi-re kötött arduino előnye hol jön ki egy sima pi-hez képest, de ha jól sejtem akkor az eszköz, és kiegészítő támogatottságban.
    Pl. az nfc olvasó/író is olcsóbb arduino-ra ahogy nézem.

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Mana86 #100 üzenetére

    Azt érted félre, hogy a layerke által említett rádiófrekvenciák nem WIFI szabványon mennek. (2.4GHz-től mennek a wifi szabványok) Te pedig mindent ami rádiófrekin megy, wifis eszköznek mondasz. Tehát layerke használja a nem wifi szabványnak megfelelő rádiós adókat (amiket gondolom nemsokára megtalálunk a mysensors.org-on mi is :) )

    [ Szerkesztve ]

  • Yoshida

    aktív tag

    HUP.hu-n találtam pár érdekes kommentet, a kezdők (mint én) látókörét tágítandó bemásolom ide:

    ( Hyperion | 2016. február 25., csütörtök - 13:01 )

    ...Pl.: Készítettem egy fél éve egy arduinós, esp-s időjárás-állomást, egyben cirkóvezérléssel.
    Netről szedi az előrejelzést + kommunikál a lakás érzékelőivel (DHT22). Tök jól működött kb 2 hétig. Majd gondolt egyet és berántotta a relét, ezzel elindítva a fűtést majd lefagyott..
    Mire hazaértünk, volt vagy 28fok a lakásban! :x

    Szóval azóta kicsit óvatosabb vagyok :)
    (Megjegyzem azóta sem tudom, hogy miért volt ez a bug.:))

    ( csabka | 2016. február 25., csütörtök - 15:57 )

    Nekem pár éjszakám volt így... elég rossz érzés így ébredni. Bár, esetedben, hogy nem voltál otthon sem jobb...

    A probléma az volt, hogy naívan vettem egy analóg frevenciás Sony vezeték nélküli fejhallgatót (azóta már kicseréltem 2,4Ghz-s Pioneer-ra). Amikor áram alatt volt a Sony adó egysége (ha használtam, ha nem), elnyomta a cirkó felé menő Computherm wireless rádiófrekvenciás termosztát "lekapcsolás" üzenetet.
    Ezt követően a termosztát úgy tekintette, hogy az üzenet elment (visszaigazolást nem várt) és vígan mérte az emelkedő hőmérsékletet.

    Ekkor határoztam el, hogy majd én is inkább saját rendszert építek, ahol a hőmérő a zsinór nélküli és a döntéshozó a kábeles...!
    Még nem csináltam meg, de ami késik nem múlik... főleg, hogy a fiam új távirányítós autója is hasonlókat kezd csinálni, így minden nap figyelni kell, hogy ne maradjon bekapcsolva....

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz qqzs #173 üzenetére

    Menj az index.hu fórumra, ott a hőszigetelő topikban van 76ezer hsz. Van fűtés topik is külön (sőt, van légfűtés, szellőztetés, passzív ház, építkezéses segítséges stb. :) )

    [ Szerkesztve ]

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz polyszi2013 #211 üzenetére

    Az Esp8266-ot a pi-vel, vagy a nexus7-el hogy kötöd össze? Arduinoval?

    Nekem is van itthon egy nexus7 nincs használva túlzottan, de nem tudom kezelné-e usb-n a serial gateway-t (USB-s arduino), amit majd a mysensors-os leírások alapján akarok csinálni, amint megjöttek a cuccok.

  • Yoshida

    aktív tag

    Bár Alex kérdése jogos, de én pl. nem a drága ESP-vel akarom megcsinálni, hanem az olcsó 2.4ghz-es adapterrel, ami majdnem tized annyiba kerül, persze nem wifi kompatibilis. Remélem nem fog nagyon bezavarni, valami 170 csatorna közül lehet választani...
    Egyelőre még csak az elem tartó jött meg a tervezett külső hőmérőhöz.

    Majd ha megjöttek, és jutok is valamire, leírom miből mit lehet csinálni.

    Viszont nekem is van ilyen Broadlink rm-mini (pro nélkül), az fincsi lenne ha menne domoticz alatt...

    A domoticz vagy openhab meg mehetne a nexus7 alatt, mivel nincs kihasználva, így nem kéne venni egy Pi-t csak erre...

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz vargalex #221 üzenetére

    Hehe, akkor nem tudom mit láttam 7-8-ért...

    Pulsar: Létezik gyári megoldás is, nálunk a cégnél tűzvédelmi előírás miatt van néhány ablakon ilyen nyitó, bár legalább 60-90 sec mire kinyílik az ablak, de működik. Meg nem mondom ki gyártja.

    [ Szerkesztve ]

  • Yoshida

    aktív tag

    E-robotot nem használjátok automatizálásra androidon? Nekem eddigi dolgokra az fut, de nem tudom kezel-e tasker plugint, vagy okosotthonhoz használhatatlan lesz.

    Majd lehet keresnélek a domoticz + rm link-el kapcsolatban, de nekem a sima mini van, és az infra része lesz a lényeg csak. (mert csak az van benne, ugye :) )
    Csak még el kell jutnom oda, hogy felrakjak domoticz-et, előbb ubuntu kell a nexus7-re, meg kéne egy usb osztó, hogy tölthessem, meg ráköthessek egy serial gateway-t, ami persze még meg se jött :)

    Ma a 2.4ghz adapterek, meg a hő/páratartalom mérők jöttek meg. Arduinom még egy db se.

    Majd valahogy első körben azt akarom, hogy lesz a 2 szobában hőmérés, meg egy a kültéren, és a kretén fűtő termosztátot kell majd helyettesíteni kézi segítséggel.

    Ha elkezd csökkenni a hőmérséklet fél fokot, akkor csipogjon majd a telefon, hogy állítsunk a radiátor termosztáton.

    Jelenleg olyan szar ez a termosztatikus fej vagy minek hívják, ha az öt állásból a négyesre rakom, akkor ha kint 10 fok van, akkor bent tart 24-et, de ha kint lemegy -5-re éjjelre, akkor reggelre lesz 22 :) Miközben hozzá se nyúltunk a négyes álláshoz...

  • Yoshida

    aktív tag

    Aktivizáltam ma magam, összeforrasztottam az arduino pro miniket, meg egy nfc olvasót, sajna még az usb-to-serial ftdi nem jött meg, így csak egy alap hőmérőt raktam össze:
    csináltam egy arduino nano-ból egy gatewayt, ráraktam a 2.4ghz rádiót is, és egy DHT22 hő és páratartalommérőt.
    Windowsra felraktam a domoticz-et, és szinte hihetetlen, de egy bukkanót kivéve (DHT22-nek saját library-t kell bemásolni az arduino library-hez) elsőre ment minden...

    Úgyhogy most van egy fasza serial gateway-em 2.4ghz-es rádióval, és méri is a hő és páratartalmat, domoticzban látszik is. Viszont.

    Beállítottam notify-t, ha 23 fok alatt vagy 25 fok fölött van a hőmérséklet, küldjön push üzenetet. De a gond itt lenne, Domoticz ezeket kezeli (amik androidosok):

    Pushover
    NMA
    Pushbullet
    Pushsafer

    Találomra beregeltem az NMA-ra, de kiderült, hogy ingyen csak napi 5 notify-t küld, de nem is ez a legnagyobb bajom, hanem az, hogy olyan kellene, amivel az én és az asszony telójára is kiküldi a push-t. NMA csak egy készülékre megy, illetve domoticz-ban csak egy ilyet tudok beállítani.

    Nem ismeritek a többit, melyiket érdemesebb használni ilyen notification-re?

    A másik, hogy úgy látom két android app használható: domoticz home, illetve a dromotica, egyelőre "hőmérőként" egyformán viselkednek, és egyiknél sem találom a grafikont, hogy lehetne előhozni. domoticz home-on attól félek meg kell venni a teljes appot, talán úgy lesz?

    Érdekes, mert böngészőbe behozva androidon a rendes domoticz webservert (ami ugye a windows-on fut), simán fut a grafikon.

    Nexus7 2012 és ubuntu meg zsákutca lett, nagy nehezen felküzdöttem a "legfrissebb" 13.04-es ubuntut, persze semmi friss nincs rá, böngészőben nem fut a youtube, stb. Ráadásul bugos az egész, kezelőfelület használhatatlan, el se jutottam oda hogy felküzdjem a domoticz-t.

    szerk: a rádió egyelőre csak dísznek van, de így már nem kell hozzányúlni később se a gatewayhez.

    [ Szerkesztve ]

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz layerke #289 üzenetére

    Királyság, köszi mindenkinek, ha lesz időm este, kipróbálom.

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz vadkörte #293 üzenetére

    Elvileg egy pi is elég, egy erősebb még jobb.

    Nálam az nem tiszta még, hogy ha lesz egy htpc esetleg, meg egy hálózati adattár, meg a pi, de lehet hogy a pi is el tudja látni a htpc feladatot nagyrészt, szóval ez még nem tiszta nekem, majd próbálgatom. Akarok egyszer egy rendes linux routert is, arra nem tudom használható-e a PI (két hálókártya kell, és tudna csomagelemzést csinálni, amit a sima bolti routerek nem tudnak elvileg, de ahogy végig gondolom, kevés lesz, már most is 120-as netem van, a pi-nek meg 100-as a hálókártyája, egy usb-s hálókártya pluszban meg biztos leterhelné)

    IP kamerák kezelése se tiszta, hogy milyen előnyöm van, ha beintegrálom a rendszerbe. De ha meg lehet csinálni velük, hogy mindig áram alatt van, de csak akkor küld emailben csatolmányt mozgás érzékeléskor, ha aktív a ház "riasztó", akkor már nem is kérdés, hogy be kell integrálni a kamerát is. Jelenleg van egy FOSCAM IP kameránk, de borzasztó, hogy mindig ha elhagyjuk a lakást, be kell kapcsolni, ha megjöttünk, meg ki. És már így is egy kapcsolós dugaljba van, mert nincs rendes kapcsolója se, ha bedugod a konnektorba, akkor elindul, és 1 perc múlva már mozgásra küldi is az emailt, illetve ftpre tölti fel a képeket, persze a kapcsoló/dugalj alig elérhető helyen van. Erre vettem egy relét, és akarok valami arduinos kapcsolást rá, és domoticz-ból lehetne kapcsolni, akár akkor, amikor várok a liftre pl. (de ehhez megint kéne a PI, ami mehetne éjjel-nappal, de majd szülinapomra kérek egyet :) )

    Pushbullet elég jó, ma sikerült kipróbálni, kb. 2 sec alatt megjött a domoticz próba üzenet, jónak tűnik :)

  • Yoshida

    aktív tag

    Nincs olcsón jelenlét érzékelő? Azt értem, hogy a sima mozgásérzékelő nem jó, mert ha alszol, ülsz a budin, akkor azt hiszi hogy nem vagy ott. De nálunk a cégnél ha mozdulatlanul ülök a budin percekig, akkor se kapcsol le a villany :D Míg ha kimegyek, 30 sec, és már nem is világít. Minden helyiségbe kell egy, és kész. Vagy nem ilyen egyszerű, csak én képzelem így? :)

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Pulsar #305 üzenetére

    Ez melyik T-s router? Nekem egy Huawei optikais van, és azon a dynu-t sikerült belőni, frissíti is szépen.

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Pulsar #312 üzenetére

    Ha rászánnád magad, hogy átállj dynu-ra (ingyenes https://www.dynu.com/) akkor tudok segíteni, szerintem ugyanott lesz a beállítás a routeredben, és elsőre tényleg nem megy, kellett kutakodni kicsit, hogy mit mire kell állítani.

    Tegnap végre megjött az FTDI USB to serial adapter, így fel tudtam tölteni a sketch-et az arduino mini pro-ra, ami a külső hőmérő lesz. Van ratja egy DHT22 hő és páramérő.

    szerk: (meg egy 2.4ghz rádió, ami van a serial gateway-en is, de ez az első eszköz ami csatlakozna hozzá)

    Persze nem működik :)
    Vagy nem tudom domoticz-ban hogy kell felismertetni az új node-ot, ami a serial gateway-hez kapcsolódik, vagy nem jól töltöttem fel (arduino nanot beállítva töltöttem fel a sketch-et, de ez mini pro. ha minit választok ki, akkor valami sync errort dob fel az arduino IDE progi). Vagy nem jól kötöttem be a rádiót, vagy a rádió részén kell még valamit állítani amiről nem tudok, vagy, ezt tegnap vettem észre, hogy én két ceruza elemről fogom működtetni, ezért 3.3V-os arduino mini prot használok hozzá, viszont azt írják a DHT22-nek 5V kellene... Gondolom akkor kell egy feszültség emelő elektronika, az megint 1 hónap mire megjön :D De ha lesz időm, kipróbálom a breadboardon, ott van 3,3V, meg 5V-om is, külön ráadok 5V-ot a DHT22-re, és kiderül hogy az-e a baj.

    Ha semmi se csüng az arduino pro minin, akkor is meg kéne hogy jelenjen domoticz-ban? Tehát azt szeretném ellenőrizni, hogy a serial gateway látja-e a 2.4ghz-es rádión a másik arduino node-ot.
    Írták még, hogy érzékeny ez a rádió a tápfesz-re, tegnap megjöttek a kondik is, úgyhogy azt is még kipróbálom, hátha csak az a baja.

    [ Szerkesztve ]

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Yoshida #314 üzenetére

    Tegnap este volt 10 percem, rájöttem, hogy arduino pro / pro mini is van az arduino IDE progiban, azt kiválasztva sikerült feltölteni a sketch-et, domoticz meg is találta a node-ot (tehát megy a 2.4GHz-es rádió kommunikáció), látja hogy van rajta egy temp meg humidity sensor, de mégsincs rajta adat, és unknown sketch-nek ismeri fel a node-ot, míg a gateway-nél látja hogy temperature sensor, vagy mi a sketch neve, és ugyanazt töltöttem fel a node-ra is, ott mégse megy...

    Majd agyalok még rajta, hogy mi a baja. Meg rákeresek domoticz site-on.

    szerk: közben azt találtam, hogy lehet hogy gyenge a rádió, kell a kondi neki segítségnek (ezt több helyen is írják, hogy ajánlott a kondi, az stabilizálja a tápját a rádiós egységnek) este kipróbálom.

    [ Szerkesztve ]

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Yoshida #316 üzenetére

    Alakul ez, 10 percet várni kell ha bekapcsolom a kültéri egységet, utána kezd el hő és páratartalom adatot küldeni. A rádió megjavult a kondival 22uF-et raktam rájuk, az került a kezem közé először. 4.7-47uF-ig bármi jó, azt írják.
    Egyelőre sajna 0 fokot, és 0% párát ír ez a kültéri egység (itt van a másik mellett az asztalon), lehet hogy hibás a szenzor, de várok még vele fél órát :) 3.3V-ot most megkapja, azzal mennie kellene.

  • Yoshida

    aktív tag

    Működik itt valakinek úgy, hogy raspbianon (pi 3) fut a domoticz, és ahhoz kapcsolódik az arduino serial gateway sketch-el?

    Ezt a leírást követném: [link]
    Van egy megjegyzés arra ami nekem kellhet:
    "If for some reason you can't use the GPIO pins of the Raspberry Pi, you could connect the radio to a arduino with the GatewaySerial sketch and feed the pi through a serial port:"

    De sajnos az első parancs hibára fut:

    Build
    Login to your Raspberry Pi and get the code from MySensors repository (master branch):

    git clone https://github.com/mysensors/MySensors.git --branch master
    cd MySensors

    Ez lesz belőle nekem:

    pi@controller:~ $ git clone https://github.com/mysensors/MySensors.git --branch master
    Cloning into 'MySensors'...
    fatal: unable to access 'https://github.com/mysensors/MySensors.git/': GnuTLS recv error (-54): Error in the pull function.

    Van valami verbose mód, amit guberáltam google keresővel, úgy futtatva a végére ez lesz:

    error: RPC failed; result=28, HTTP code = 0
    fatal: The remote end hung up unexpectedly

    Bármilyen ötlet?

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Yoshida #329 üzenetére

    4.-re lefutott az első parancs, tudom folytatni, meglátjuk mi lesz

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz balibatyo78 #331 üzenetére

    arra lenne pár tipped, hogy mit és hol nézzek meg, ha nem megy a serial gateway a pi-n?

    a gateway windows alatt domoticzban tökéletesen fut, van egy hőmérő, és egy rádió is rajta, minden megy szépen. Ugyanezt rádugtam egy pi3-ra, és felraktam a domoticzt, valamint ezeket futtattam:

    git clone https://github.com/mysensors/MySensors.git --branch master
    cd MySensors

    dmesg-el itt megatláltam hogy nekem a rákötött usb-t elvielg ttyAMA0-nak látja, így az alábbit írtam be:

    ./configure --my-gateway=serial --my-serial-port=/dev/ttyAMA0 --my-serial-baudrate=115200

    make

    sudo make install

    itt kiírt egy-két dolgot, azokat lefuttattam, hogy elvileg induljon a boot során automatikusan.

    Domoticzban add hardware, kiválasztom hogy mysensors USB gateway, látja is a ttyAMA0-t, hozzáadtam, de nem csinál semmit, no data vagy mit ír ki...

    Ebből próbáltam meg: [link]

    köszi

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz balibatyo78 #334 üzenetére

    Köszi, működik!

    Windowson se kellett semmit mókolni, bedugtam, domoticz felismerte, itt Pi-n is ezt csináltam, és mégse dobta fel az usb-s eszközt, hanem csak ezt a tty-t, amire azt hittem hogy akkor az az usb-s...

    De ma megint megnéztem domoticz-ben, és ott volt az usb eszköz is a lenyílóban, előtte csak a TTY-os volt...

    Elég drága volt ez az USB-s arduino nano, remélem beválik, és stabil lesz. Egyelőre csak egy DHT22 van rajta.

    Ha meg előjön az USB-s gond, akkor tovább gondolom én is majd, köszi az infót

    [ Szerkesztve ]

  • Yoshida

    aktív tag

    Már úton van a BME280 :)

    USB-s nanoból sikerült valami original mittomén milyet venni, 2000.-ért :D persze aztán láttam hogy van jóval olcsóbban is. USB nélkülit 1.4 Eurótól lehet már szerezni aliexpressen, abból van már 4 itthon, csak a BME280 jöjjön meg, hogy megcsináljam a kültéri hőmérőt.

    DHT22 meg a mysensors.org oldalon levő példában volt, persze azt már nem említették, hogy elemes kültérihez nem lesz jó, csak utána olvastam át, mikor már úton volt...

    DC-DC step-uppal van értelme foglalkozni? Hogy mindent kiszedjen az elemből.

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz balibatyo78 #339 üzenetére

    Ez profi így, az antenna hack-et nem próbáltad? 8.33cm kábelt forrasztott asszem rá a csóka, és jobb lett a jel

  • Yoshida

    aktív tag

    Úgy néz ki, ez a raspberry pi és usb-s arduino serial gateway domoticzhez két pontban is el tud vérezni :) Egyik, de az oka csak elmélet: ha a pi rebootol, akkor az arduino túl gyorsan éled fel, és nem látszik, ki kell húzni az usb-ből az arduinot, majd visszadugni. Nekem ettől egyből újra működik.

    De írják azt is, ha több usb eszköz van rákötve, akkor jöhet elő az a jelenség, amiről nemrég szó volt, miszerint más lesz az eszköz neve, és domoticz nem fogja megtalálni. Erre van megoldás viszont: [link]

    Még nem próbáltam, mert csak egy eszköz van usb-n rákötve. (vnc-vel érem el távolról, még monitor sincs rajta)

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz balibatyo78 #351 üzenetére

    Tervben volt KODI rárakása, és kipróbálása, de most messzebb van a TV-től a ketyere, így ez még várat magára. Windows serverekkel fogalkozom, megszoktam egy alap GUI jelenlétét :D

    Amíg nem húzom le az arduinot USB-ről meg vissza, addig nincs ttyUSB. Mások is írták hogy ilyen nekik.

    Jelenleg rádión még nincs semmi ami adna, magán a gateway-en van egy DHT22, egyelőre csak ez funkcionál. Elvileg most a 4 nap alatt össze tudom végre rakni a 220-as relés kapcsolót, tegnap vettem kábelt, dugvillát, lengő aljzatot, találtam itthon egy 500mA-es USB töltőt amit szét lehetett csavarozni, gondolom elég lesz a relének, meg az arduinonak. Majd ez fog rádión kommunikálni.

  • Yoshida

    aktív tag

    Milyen a NAS? van rá Domoticz?

    Mi télre vettünk párásítót, mert az albérlet észak-nyugati tájolású, és amikor fújt a szél -5 -10- fokban, 20% körülre lement a benti relatív páratartalom szellőztetés nélkül is (igazából szellőzött az ablak magától :D ) Éreztük is, hogy kapar a torkunk. Szóval úgy 35- sokszor 40%-ra is fel tudtuk vele tornászni a párát. Túl sok pára meg sose volt, ha egy lakásban sok a pára, akkor vagy vizesedés van, vagy mini őserdő, esetleg akvárium, szökőkút :D Vagy kevés szellőztetés. (ez utóbbi a gond 95%-ban, főleg ha 10 évnél nem régebbi a nyílászáró)

    Idén szerettünk volna építkezni, de nem volt "kedvünk" hozzá egyelőre :) Talán jövőre összejön. Ott nagy tervek lesznek, egyelőre ez a Domoticz jónak tűnik, tervezek saját kezűleg összeeszkábálni hővisszanyerős szellőztetőt, ami "szárítja a levegőt" (az elégséges szellőztetés miatt lesz szárazabb a levegő), úgyhogy oda is kell majd párásítás, de szobánként lesz szerintem egy 10 ezres készülék, és kész. Messze van ez még sajna.
    (itt a domoticzal pl. lehet majd mérni a szűrők előtti, illetve mögötti légnyomást, és lehet következtetni a szűrők állapotára pl., illetve a hőcserélő hatásfokát is lehet majd mérni hőmérőkkel, de a párásítót is rá lehet kötni majd okos konnektorra, és akkor ha a páramérő túl alacsony párát érzékel, elindítja, nem kell ehhez 50 ezres párásító, így max a vizet kell majd utántölteni ha kifogy, de láttam már vízszint mérőt is mysensors.org oldalon :) )

    (tökéletes szellőztetéshez co2 szenzor kellene, de drága (10-20 ezer csak a szenzor maga, ahogy látom), és egy egész házba 1db kevéske, esetleg ha hordozható, és este viszi az ember a hálóba, úgy még jó lehet)

    [ Szerkesztve ]

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Kispósi #359 üzenetére

    Elejébe olvastam bele, úgy tűnik neked kell forrásból befordítani, és van pár buktató. Ha ez megy, akkor érdemes lehet kipróbálni, de ahogy nézem semmi support nem lesz, max. ilyen fórumon emberkék. De ahogy 2015-ben felrakta csomagként ha jól értem, lehet újabb buildet is meg lehet szerezni, és akkor nem kell fordítgatni. A synology-ra viszont szerintem van "támogatás", több segítség lenne.

    PI-re elég könnyű, szájbarágós leírások voltak, pedig nem vagyok egy linux emberke.

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Zirowe #368 üzenetére

    Nekem az nem tetszik, hogy az appban is fordítva lesz néha így a jelzés, felkapcsoltnak írja, közben meg le van kapcsolva a lámpa... Ha lesz egy alaprajzod, össze vissza lesznek a világítások így rajta, nem fog egyezni a valósággal.

    Akkor már inkább egy nyomógomb, ami a kapcsoló mögötti arduino-t kapcsolja, függetlenül attól, hogy a központ megy-e, elérhető-e. Azt úgy is látja az ember a szobába, hogy épp van-e világítás, vagy nincs :) ha változtatni akar rajta, akkor megnyomja és kész.

    Én most falon kívüli megoldást csináltam az albiba, de elgondolkoztam, hogy jó lenne minden konnektort, kapcsolót felokosítani :) Ha kell csinálok dupla dobozt a falba, úgyis mi csináljuk a villanyszerelést majd.

    100x100-as dobozba raktam, így elfért, de fele ekkorára meg lehetne csinálni, sensebender micro-val pl.
    Első próbálkozás, úgyhogy mondhatni béta, könnyen szétjöhet bármelyik csatlakozás. (pl. a dupont kábelt rögzítettem a relé csatlakozójába, az USB táppal együtt :) ) de végül is tart...

    [kép]

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz drogery #373 üzenetére

    Ez jó így akkor.

    Nekem most az a bajom, hogy domoticz-ban az alap felületen nem látszik a kapcsoló elérhetősége. A last seen állapot az utolsó kapcsolás ideje, nem az hogy mikor kommunikáltak utoljára.

    Most volt egy áramszünet 9:50-kor otthon, és azóta be se jelentkezett a kapcsoló node, unknown-nak írja a gateway setup részen. Mégis ha rányomok, kapcsol, tehát működik.

    Azt hiszem a sketch-et kéne átírni, hogy néha jelentkezzen fel a gateway-re, de ennyire még nem mélyedtem el benne.

  • Yoshida

    aktív tag

    Megjött a bme280 érzékelő, sikerült is beüzenelni elemről, működik faszán. Viszont 30 centire rakva a nappaliban működő dht22 től 1.1 fokkal többet mutat... Van egy gyári kijelzős beltéri hőmérő az is annyit mér mint a dht22, akkor csak domoticzban vonjak ki 1 fokot mint korrekciós tényező, és kész? Bár lehet hogy a sketchbe is lehet valahogy, talán az jobb lenne

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Mana86 #389 üzenetére

    Szerintem tök jól mér az én DHT22-m, max lassú. :) Hőmérsékletre gondolok, párára annyira nem figyeltem még. bme meg itt kettőnknek is 1 fokkal többet mutat mint ami a valós. Persze ezt csak egyszer kell korrigálni.
    De én a PI-re sose próbáltam direktbe rárakni, csak arduino-n keresztül, ahhoz van szájbarágós leírás a mysensors-on :)

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Mana86 #392 üzenetére

    Én minél kevesebb idő ráfordítással akartam elérni a belső / külső hő és páratartalom mérést, meg egy okos kapcsoló aljzatot akartam csinálni egyelőre (albiba).

    Teljesen nekem se világos mi a mysensors, mert szerintem szerteágazó. Az alapja ez a rádiós kommunikációs hálózat, mint egy mini internet, egy minél golyóállóbb topológia szerint próbálnak a rádiók kommunikálni ha jól olvastam. A lényeg hogy a rádiós egység összekötésén kívül nem kell babrálni semmit, a mysensors library, meg a sketch-ekbe bele van előre írva minden. Ezen kívül a neten vásárolható szenzorok, relék, kapcsolók stb. nek megírták előre a dolgait, így neked kb csak össze kell ollózni pár részletet a sketchekből, belerakni egy .ide kiterjesztésű text fileba, feltölteni az arduino-ra, és innentől megy minden, küldi rádión a szenzorok jeleit a gateway-nek.

    Itt kezdtem olvasni: [Getting started gomb]

    Végigolvastam 3 szor asszem, mire kezdett összeállni.

    Dióhéjban:

    Ha megvan a PI, keresd meg a mysensors-on a leírást, vagy a PI oldalán, már nem emlékszem a leírást, hogy kell felrakni (szerk: a domoticz-ot), ha fent van, akkor egy USB serial gateway-t kell építeni, ez lesz az összeköttetés a PI, és a rádiós egységek között.

    Serial Gateway

    itt gyakorlatilag veszel egy USB-s arduino nano-t, a linken linkelt módon összekötöt a rádiós chippel, rátöltöd az "arduino ide" progival az usb-s arduinora (én PC-n win alól csinálom) a serialgateway sketch-et, amit mutat is a link, és már működik is, várja a többi rádiós node-ot, hogy ha akarnak küldjenek.

    Itt annyit tettem pluszba hozzá, hogy a DHT-s leírás skecth-ből [link] kiollóztam azt, ami nincs a serial gateway-ben, így magában a serial gateway-ben is mérek egy DHT22-vel, mivel ez a nappaliban van.

    A rádiós node-ok meg a kapcsoló egy az egyben az, amit a mysensors-on írnak:

    [link]

    Itt pl. az example with button valami miatt nem ment, de a sima example-t rátöltve, egyből működött.

    A kültéri hőmérőnél 3-4 fórumot elolvasva, végül a második sketch amit találtam az működött, de ott is segítettek fórumban, mert nem fordult be, mivel régebbi mysensors-hoz készült. De egy sort kijavítva jó lett, és műkszik az is.

    Figyelmesen kell olvasni a leírásokat, és a hibát kiguglizva eddig mindig találtam valami megoldást, ha nem ment elsőre.

    (pl. a bme280-nak van vagy 3 féle library-je, és a sketch- leírásnál figyelni kell pontosan milyen library-t kell arduino ide progi alá installálni, anélkül nem fog működni.)

    Ja igen, és Domoticzban az usb-s serial gateway az add hardware-nél megjelenik, kiválasztja az ember hogy mysensors gateway asszem, és ott a legördülőben ott volt hogy ttyusb vagy mi, fejből nem emlészem. Annyi volt a csel, és még mindig nem javítottam ki, hogy ha bebootol a pi, akkor ki kell húznom az usbs gatewayt, és visszadugni, utána találja csak meg.

    Tehát domoticzban add hardware, utána meg van add device, ott már látszódnak az érzékelők ott van egy kék nyíl, hogy add this to devices talán, és már működik is, logolja, mutatja grafikonon stb.

    kapcsolót is érzékeli hogy ez egy switch, és megjelenik a kapcsolóknál, ki be lehet kapcsolni, jelzi hogy utoljára mikor kapcsoltad ki vagy be stb.

    [ Szerkesztve ]

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz balibatyo78 #391 üzenetére

    Értem, igen, szabályzásra elhiszem hogy muszáj a "gyors, de nyugodt" adat :) Egyelőre nekem csak arra kell, hogy lássam a hőmérsékletet. Az elemesben meg nekem is bme280 van, ezek szerint akkor jó lesz ez oda. (ha minden igaz a bmp280 meg bme280 között csak a barométer a különbség, egyikben van, másikban nincs)

    Azzal van tapasztalatod, hogy ezek a barométerek alkalmasak nyomáskülönbség mérésére?

    Az új házban, ha egyszer lesz, akarok hővisszanyerős szellőztetőt barkácsolni, amihez lesz két venti (1 befújó ág, 1 kifújó), szűrővel, és tudom hogy a gyári rendszerek tudják jelezni a szűrők elhasználódását, a gagyibbak üzemóra alapján, a jobbak meg nyomáskülönbség révén. Szóval a szűrő elé/mögé téve egy-egy bme280-at, a barométer alkalmas lenne a nyomáskülönbség mérésére? vagy ide tök más érzékelő kéne?

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz MaCS_70 #400 üzenetére

    Én már javában vártam az arduinokat meg egyébb csecséket mikor olvastam a NodeMCU-ról, de most se vagyok tisztában az árakkal, vagy energia fogyasztásukkal pl. Lehet ezzel is elemes kültéri hőmérőt csinálni pl.? És akkor ez mindenképp wifi-n megy? Ehhez a serial gateway cucchoz van elég szájbarágós leírás, azért választottam, így nem kellett egyelőre elmélyülni a témában túlságosan, mégis megvan amit akartam, és minden működik is stabilan. Plusz a 2.4GHz rádió nem wifi szabvány szerint megy. (egyelőre nem vettem észre, hogy bezavarna, bár az itthoni pc-k kábelen csatlakoznak, csak tablet/mobil megy wifin)

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Mana86 #423 üzenetére

    Nekem most nem teljesen tiszta, hogy kell-e válasz az írásod első felére, ha úgyis rákötöttél arduinot.

    Nem néztem végig a leírásod az utolsó linken, de ez serial gatewayt csinál? Mert ha nem, akkor nem lesz jó.

    A PI-re olyan arduinot kell kötni, amin a serial gateway sketch fut. Ebbe bele kell ollózni a dht11 skecthből a dolgokat. Ha kell akkor este át tudom küldeni a sketch-et. Van benne 2.4ghz-es rádió modul is, de megy anélkül is sztem, vagy egy sort átírva megy a másféle rádió. Későbbiekre gondolva jól jöhet.

    Azt tudja valaki, hogy hibrid rádiós rendszert hogy lehet építeni?

    Tehát van most egy arduino serial gateway-em, ami 2.4ghz-es networköt csinál. De majd lehet lenne 433mhz-es eszköz amit kéne vezérelni. Akkor kell egy másik serial gateway-t építeni 433mhz-es rádióval? Gondolom domoticz lekezeli, mint második gw, usb van még a PI-n is.

  • Yoshida

    aktív tag

    Két napja nem megy a kültéri hőmérő, van egy elméletem hogy a szarul tönkretett led zarlatos és leszivta az elemet :) kiderül amint odajutok hogy megnézzem

  • Yoshida

    aktív tag

    Elemek 2.7V-ot tudnak, ez még jó kell legyen. Tápot megkapja a pro mini, megkapja a bme280 szenzor is, és a rádión is ott a táp. A pro mini szerintem megdöglött, mivel van egy másodlagos led ami akkor szokott villogni amikor adás van, percenként egyszer kb, és most ez se megy már, meg se mukkan...

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Mana86 #430 üzenetére

    Sajna nem nagyon van összefoglaló oldal, ezért kezdtem a mysensorsos leírásokat követni, pont azt a hardwaret rendeltem stb. így volt a legnagyobb esély a sikerre :D De a serial gatewayre már nekem kellett összeollózni a hőmérőt.

    Átküldöm pü-ben a linkjét a sketch-nek. Szerintem UNO-val is mennie kell.
    Ha a DHT library fel van installálva az arduino feltöltő progiba, akkor fel kell mennie, úgy rélmik más nem kell hozzá. [talán ezt raktam fel előtte, azt írják ebbe van DHT library]

  • Yoshida

    aktív tag

    A múltkor írtam, hogy elszállt a kültéri hőmérő. Kicseréltem az arduino pro minit, és egyből működött újra. 2 napig... :D Ez a pro mini is meghalt...

    Ami közös bennük, hogy legyalultam a ledet róluk, hogy ugye ne fogyasszon annyit. Lehet hogy ez olyan gagyi pro mini (1.9 Ajró volt tán), hogy ez a led leszedése okoz valami nemkívánatos feszültség különbséget? Nagyítóval ránézve semmi extra, nincs a led a helyén. Az igaz hogy elég bénán forrasztok, szóval egy csavarhúzó vég, meg a forrasztó páka fejével melegítve próbáltam eltüntetni a ledet, meg is semmisült mindkettő a két pro minin. :)

    Végén veszek egy sensebender micro-t, azzal nem lenne gond...

    Vagy van valakinek olyan vásárlói linkje pro minire, amin gond nélkül el lehet távolítani a ledet, és vígan él tovább?

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz krisztián28 #456 üzenetére

    A mysensorsos relé leírás kétféle sketchet mutat, a másodikban be tudod állítani hány relét kötsz rá, digital 3, 4,5,stb sorban egymás után. A serial gatewayre meg én egy dht22 hőmérőt raktam, az egyszerű volt, a sima serial gw sketchbe be kellett másolni a dht22 sketch tartalmát, persze minden alfejezetet a megfelelő helyre. Bme hőmérővel ami az a4 A5 lábakon megy szerintem ugyanígy meg lehet csinálni. Dht22 hőmérős serial gw sketchet tudok küldeni akkor rá tudsz jönni hogy mi a hozzáadott rész.

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz fecus #462 üzenetére

    Én amikor herceghalmot hozzáadtam, akkor 5 kütyüként ismerte fel, és a devices-nél azok közül tudtam választani, hogy mit adjak hozzá. De a hőmérséklet-pára-barométer egybe van. Viszont a domoticz a dashboardnál a hő és párát egybe, a barométert külön téglalapban mutatja, míg a temperatures-nél egyben van... :) Nem vágom mi alapján csinálja ezt.

    Herceghalom elérhető eszközök:
    https://prohardver.hu/dl/upc/2017-06/04/1799_qgnl6ungpras6xe9_herceghalom-devices.png

    Dashboard:

    Temperatures:

    Kicsit fura, de ez Domoticz sajátosság talán. Hogy át lehet-e ezt configolni, azt nem tudom :(

    [ Szerkesztve ]

  • Yoshida

    aktív tag

    Ja, úgy néz ki nem is döglöttek meg az arduino pro minik a kültéri hőmérőben, hanem lemerült az elem :D De az a vicc, hogy ellenőriztem, és 1.33V körül tudott még a két ceruza elem. Ez viszont kevés volt már. Úgy jöttem rá, hogy megjött a vadi új pro mini, nem szedtem le róla a ledet, csak rátöltöttem a skecth-et, majd összeraktam, elindult, és 20 percig működött is, utána megállt. Na itt már mérges voltam, ez a 3.ik pro mini, ilyen nincs hogy ennyi tönkremenjen, és akkor találtam még egy vadi új elemet, 1.54V-al, összeraktam egy 1.33V-ossal, és azóta vígan megy a kültéri hőmérő 2-3 napja...

    De fura, ugye azt írtátok, 2-2.2V körül is még mennie kellene a pro mininek, és a rádiónak is, de úgy néz ki ennek a BME280-nak kell a 2.8V körüli táp.

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz balibatyo78 #468 üzenetére

    Fasza... Az új elem is már 0.1V-ot esett pár nap alatt (led világított folyamatosan) és meg is állt. A led világít, tehát az arduino üzemképes, de a kisebb másodlagos led nem világít már. Amíg elég a feszültség (2.6V felett) addig a másodlagos led is percenként egyszer villan párat akkor küldi a jelet a serial gatewayre.

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz pomk #475 üzenetére

    A broadlinkes van nekem, de igazából kicsit macerás, ezért nem használom elsődlegesként. Arra jó nekünk, ha már bementünk a hálóba, de eszembe jut, hogy az erősítő nem lett kikapcsolva, akkor kikapcsolom az ágyból :)
    Vagy ha a babával a párom épp le van "foglalva", és nem tud odaugrani a távirányítóhoz, de a telefon épp elérhető közelségben van, akkor megváltás neki.

    Tud elvileg eseményeket csinálni, most kipróbáltam, egymás után lehet fűzni a már definiált gombokat, bármelyiket, és lehet állítani, hogy egymás után mennyivel küldje a jelüket. Mindegyik lépés után egyedileg állítható a delay.

    A macera része az az, hogy nekem legalábbis nem igazán fut jól a háttérben, mindig be akar lépni, "homokórázik" induláskor, ilyen cloud-os belépés is van, de ezt lehet hogy ki lehet hagyni, oda tudsz backupolni, amit mondjuk másik készülékre vissza lehet állítani, így nem kell minden telefonon/tableten újra megcsinálni a távirányítókat. Meg lehet osztani wifin, belső hálózaton ezt a backupot más telefonnak is, aki más google accounttal van belépve, ez nem akadály.

    Illetve ha kézzel nyomogatom a virtuális gombokat, akkor is van várakozás, amíg megkapja a visszajelzést az infra egységtől wifin, ez akár fél másodperc is lehet. Hangerőt így macerás állítani, mondjuk én azt csináltam, hogy egyszerre 3-4 egységet hangosít. (ha úgy tanítod be a gombot, hogy a hangerőt is tovább nyomod, akkor azt úgy is veszi fel. tehát nem tudod azt csinálni, legalábbis nekem nem sikerült, hogy ha csak röviden nyomod a telefonon a virtuális hangerő növelése gombot, akkor 1 egységet hangosít, ha meg nyomva tartod, akkor amíg nyomod addig hangosít. Ezt így nem tudtam kivitelezni)

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz Yoshida #469 üzenetére

    Feladtam egyelőre a kültéri hőmérés dolgot :)

    Két vadiúj alkáli elemmel másfél hetet ment, pedig mindkét ledet leszedtem a pro miniről. Egyedül a feszstab van még rajta, ahhoz béna vagyok hogy leforrasszam. :)

    Amint 1.36V-ra leesnek az elemek, valami megáll. Elemcserével újra jó, de nem módi hogy másfél- két hetente elemet cseréljek...

    Valszeg a sketch se optimális, percenként ad új hőmérséklet értéket a domoticznak, lehet elég lenne 5 perc is.

    balibatyo78 ha olvasod, neked milyen sketched van? Nem tudnád megosztani? (ha van BME280-hoz való)

    köszi

  • Yoshida

    aktív tag

    Tegnap kihúztam a rapsberry-t (előtte szépen shutdownoltam), megelőzendő hogy villámcsapás áldozata legyen. Amikor újra rákötöttem a tápra, nem adott se képet se hangot, csak a sárga meg a piros ledje világított folyamatosan, hdmi-n nem adott képet.

    Úgy indult el, hogy kiszedtem a dobozából, és lehúztam minden usb-t róla. Viszont a domoticz azóta nem látja az arduinos serial gatewayt. Tápot kap usb-n, mert világít a piros led az arduinon. Eddig az volt nálam, hogy boot után ki kellett húzni az usb-t, majd visszadugni, és utána már működött. Na most ez nem segít, nem megy...

    Kodi is fagy orrba szájba ezen a raspbianon, még egy videót se tudtam lejátszani. Hang nélkül youtube videó ment egyedül böngészőből, amikor meg átállítottam hdmi-re a hang kimenetet, azóta már a youtube se játsza le a videókat :D

    Szóval elegem van ebből, és elgondolkodtam a windows IOT-n, van raspberryre is támogatása, és asszem ingyenes. Próbálta valaki? Lehet egy másik sd kártyán kipróbálom, ha nincs itt tapasztalat vele. (meg megnézem, hátha van topik raspberry, és vagy windows IOT-re)

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz layerke #487 üzenetére

    Eredeti 2.5A-es PI táp van hozzá, de igaz, ettől még lehet szar.

    A kodit csak felraktam kipróbálni, de el is ment a kedvem tőle :) Ha már ott van és nagyrészt nem csinál semmit a gép, akkor még valami funkció elférhetne rá... Eddig pc-ről ment a kodi, de az 100W idle, ezt próbáltam megspórolni... Persze pc-n soha semmi gond vele (de csak win alól, mert linux alól azzal is felcsesztem magam... :) )

    Másoktól is olvastam ezt az usb hibát, írják hogy megváltozhat a neve, és ezért nem találja. De én eddig úgy láttam, hogy mindig ugyanaz a neve. Illetve most hiába látja, nem megy valami...

    Ezt nem néztem, hogy nincs domoticz IOT-re, akkor ez nem lesz jó így.

    Csak nem értem, hogy leírások alapján raktam össze a raspbiant, serial gatewayt, domoticz-ot, akkor mi lehet a hiba, a többségnek miért nem jön elő...

    1-2 hétig a serial gateway a nagy windows-os pc-n futott, és ott semmi gond nem volt vele, tehát a serial gateway-el szerintem nincs gond, a pi, illetve a domoticz a pi-n ahol valami nem klappol. Egyszer már keresgéltem guglin, de nem jutottam előrébb.

    És az is idegesít, hogy legalább 3-4 reboot, majd usb ki-bedug volt már, és utána eddig működött is szépen. Nem is nyúltam hozzá azóta, erre most meg nem jó, pedig ugyanazt csinálom.

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz vargalex #489 üzenetére

    3-as van, áprilisi. Van multiméterem, megnézem, hogy van-e valami mérési pont a pi lapon, ott látnám ha leesik a fesz boot során.

    linuxnak ezerszer nekiugrottam, a linux és kodi az a 2 monitoros résznél vérzett el nálam, de biztos be lehet állítani, csak jelenleg nekem erre heti 1-2 órám van :( az meg kevés megtanulni

  • Yoshida

    aktív tag

    válasz vargalex #491 üzenetére

    Tudom, hogy én vagyok a béna :D De bármit állítgattam, a legjobb ami kijött, hogy mindkét képernyőre szétnyújtotta a képet :D

    Ja igen, pi alatt van vagy 4 crash report fileom amit a kodi hozott létre, mert olyat is csinált, hogy elindítom az mkv filet, és lefagyott. Vagy fekete képernyő volt a filmhez, vagy lefagyott. Aztán olyat is sikerült csinálni, hogy csak félig fagyott le, eltűnt a képernyőről, de a billentyű, egér páros az még ment, és hallottam ahogy a menüben lépkedek, de nem láttam semmit, mert az asztal látszott. VNC-vel fellépve viszont tudtam az asztalon ügyködni, aztán kilőttem a kodit, és újra visszajött a bill és egér is.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák