Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fo_di

    őstag

    válasz belashx #52476 üzenetére

    a plusz csövezés sosem árt, sőt, sokat tud dobni a komforton. udvarra fészer, szivattyú, stb. helyére, kapuhoz, ledes hangulatvilágításnak, dekorációnak, akár utcára is kérj csövet, mert rágni fogod a kefét, hogy bebetonozták a kerítés alapját fél méter mélyen és neked most kéne csövet kivinni még locsolónak vagy kapucsengőnek, lámpának, akárminek. a csőbe meg egy vezetőszál sokat tud segíteni, de ha nincs benne extrém kanyar, akkor nem gond anélkül sem behúzni (a lakáselosztó helye is legyen kellően nagy, hogy akár még egy nagy szekrény elférjen, főként, ha a reléket mind bele akarod helyezni)
    konnektorból többet kérj, mint gondolnál, én is ezerszámra kértem a konnektorokat és legalább 3 olyan hely van így is a házban, ahova kéne még, mert ott pont nincs (pl a közlekedőkben robotporszívó dokkolónak gondolj, stb.)
    egyre jobban mennek a mm-es hullámhosszon működő jelenlétérzékelők (mmwave presence sensor) nézz körbe, hogy ezeket most hova jó felhelyezni a konszenzus szerint (általában plafonra vagy magasan falra kiviteltől függően), és kérhetsz akár oda is csövet, amibe 220at be lehet tolni, ha kell
    a körökre én azt javasolnám, hogy a világítás legyen egy saját kör, szintenként, az aljzatokat meg helyiségenként válaszd külön (na meg a nagyfogyasztókat sajátra, főzőlap, kazán, stb.), ha tervben van a villanyautó, akkor akár a töltő helyére ki lehet húzni 3x32 amperre képes vezetéket, a drót nem olyan vészes, aztán kötődobozban terminálható, de így szépen befalazható a cső és nem lesz vésés már vele, csak az elosztóban kell majd kábelezni
    azt, hogy hagyományos szerelés, kapcsoló mögé (vagy kapcsolóba épített) relével vagy pedig elosztószekrénybe szerelt relé és alacsony feszültségű kapcsoló, ez főként azon múlik, hogy milyen rendszert akarsz kiépíteni (az utóbbi azért az átlagos villanyszerelő komfortzónáján kívül esik, úgyhogy olyan szakit kell akkor ekresni, aki ehhez is ért), ráadásul az elosztóba rakott reléknél mindent meg kell az elején venned, különben nem fog menni, míg a kapcsoló mögé rakott reléket szépen fokozatosan is be lehet szerezni néhány darabjával, ha másként nem megy (csak legyen mindenhol nulla is)
    a klímákhoz érdemes elgondolkodni a h tarifa megigénylésén (nem csak hőszivattyúra megy), akkor a téli időszakban (októbertől áprilisig) kedvezményes áron megy (talán 22 ft/kwh), ha adott scop értéket produkálni tud a klímád (azért már kb mind tudja), és nyáron sem megy a rezsicsöki ár (35 ft/kwh) fölé, ami nem rossz a hűtéshez (akkor kapsz egy második villanyórát és abból kell a klímákra kihúzni, más pedig nem köthető rá, ahogy pl a bojleres órára sem, de mondjuk egy fogyasztásmérő még elmegy szerintem). a h-tarifás óra hátránya mondjuk, hogy azt napelemre nem lehet rákötni, tehát az nem nullázható, de cserébe nem drága (érdemes lehet a hőszivattyúnak is utánaszámolni, azok is tudnak fűteni-hűteni is, és nem kell a beltérit sem hallgatni)

    okosotthonrendszerben van itthon is már jópár elérhető, ha nem akarsz vele magad molyolni, pl. loxone (azt már elég sokan tudják szerelni), knx (jó drága, de profi rendszer), de látni pl a chameleont is (mondjuk a szóróanyagok alapján szerintem a sima kínai zigbee reléket és szenzorokat cimkézik), meg még biztos van pár egyéb is, kutakodj ne csak rendszert, hanem szerelőt is, hogy ne járj úgy, hogy csak egyetlen szaki csinálja az egész országban és amiatt csúszol 3 hónapot, vagy a vezetékelési kérdések alapvetően befolyásolják a villanyozási munkát

  • bekesizl

    csendes tag

    válasz belashx #52476 üzenetére

    Egyetértek ezzel a hozzászólással.

    Tartalmi kiegészítésként még nem árt a vezetékes adathálózatra (Ethernet) gondolni.
    Nyilván a wifi az fontos, de az épület mérete/alakja simán kiadhatja, hogy nem elég egy Access Point és akkor nagy előny, ha van több helyen vezetékes hálózat.
    Bár nem az én világom, de a kamerák is jobban működnek, ha van hozzá kábel, akár POE táppal a hálózati kábel.

    Világításnál előny, ha egy nagyobb helyiség több részre van osztva, de legalább funkcionálisan szét van bontva. Például fali, mennyezeti, hangulat, stb.
    Az sem baj, ha van elég fényerő mindenhol.

    Én a vezetékes rendszerek híve vagyok, de ez csak új építésnél vagy durva felújításnál járható, utána jönnek a vezeték nélküli dolgok. Ezekhez jön jól a nulla vezető a relékhez.

    A vezeték nélküli cuccoknál is jól jöhet, ha nem a kapcsoló mögött vannak, ha esetleg hozzá kéne nyúlni később (pl. újrapárosítás esetén).

    Nekem anno a beterveztek mindent egy pontba összehúzva. Ott már az építész/kivitezelő problémázott, hogy ha ennyi csövet oda kell vezetni, akkor nem marad semmi a tartófalból. Így bontottuk több alelosztóra a rendszert.
    Persze anno nem húztam be ezekbe Ethernetet, így most ilyen helyekre csak wifi vagy egyéb vezeték nélküli rendszer jöhet szóba.
    És igen, mint az előttem szóló írta: tartalék hely az elosztóba. Nem baj, ha a fele/harmada üres.

    Az is elhangzott jó gondolatként pár podcast-ban, hogy érdemes olyan rendszert választani, ami tud vezetékes és vezeték nélküli eszközöket is kezelni.
    Így az elején lehet vezetékes, ami már biztosan kell, de később nincs teljesen megkötve a kezed, ha vezeték nélküli eszköz kéne egy nem bekábelezett helyre.

    A fogyasztásmérés hasznos dolog. Az sem baj, ha a nagyobb fogyasztókat külön is látod.
    FI reléből meg lehet beépíteni többet is, csak a nulla vezetékek összegzésére kell vigyázni. Így ha egy leoldana, a többi áramkör még működőképes marad.

    A riasztón sem árt előre gondolkodni.

    A napelem most nem annyira divatos, de azért jó szolgálatot tud tenni. Nem árt esetleg kinézni azt sem, hová férhet el majd később akku. Egy házat nem 1-2 évre épít az ember, pár év múlva már más lehet a helyzet, fejlődik minden.

    A kerti öntöző vezérlésének helyén sem árt előre gondolkodni. Víz oldalról sem baj, ha a járdák alatt már előre át vannak vezetve a csövek a szelepektől a körökig.

    Ha az utcában van vezetékes internet, annak sem árt csövet betenni a villanyóráig/belső központig. Abban bármit be lehet húzni és később változtatni is lehet. Nekem például koax volt az első, de már optika jön be.

    És mivel az elmúlt pár hozzászólás is címszavakban rengeteg tudást sorolt fel, vagy rengeteg utánajárást igényel a részedről, vagy leülsz 1-2 hozzáértő céggel konzultálni és megtervezteted a rendszert. Ők már végigjártak egy csomó útvesztőt/zsákutcát és valószínűleg az eszközöknél is tudnak hasznos tanácsot adni, mi vált be nekik.

    Persze az sem baj, ha te képben vagy és tudsz értelmesen kérdezni, de a ház/lakás egy egész családé lesz (feltételezem), nem csak a tiéd.

    Ha van mindenről terved és egy része csak később valósul meg, az nem gond.

Új hozzászólás Aktív témák