Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Cathfaern #103 üzenetére

    Kicsit többet kellett volna googlizni, sikerült megválaszolnom a saját kérdésem, leírom, hátha mást is érdekel :)

    Illetve kicsit lentebb adtam az igényekből, először gondoltam megnézem azt, hogy elméleti ideális esetben (azaz ha csak éves átlaggal számolva feltételezzük, hogy pont 400W-ot termel a napelem 0-24 órában) mennyibe kerülne egy ilyen rendszer (árkalkuláció volt az egész célja természetesen)

    Találtam egy térkép alapú kalkulátort: [link]. Forrás szerint ([link]) pár éves adatok, ami a forrás dátumát figyelembe véve (2010) legalább 4-5 éves adatokat jelent. De még ha a globális felmelegedést figyelembe is veszem, az időjárás akkor se fog ilyen időtávlatban jelentősen változni, szóval elfogadható mennyiségű hibát eredményez ez csak :)
    Kalkulátorral kijön, hogy Magyarországon egy 1kWp-s napelem körülbelül 1150kW-ot tud termelni egy évben (ideális feltételek mellett, azaz délre néző napelem, 30 fokos dőlésszöggel).

    1. Tehát ha 400W-os fogyasztó 95%-ban napenergiával akarok működtetni, ahhoz évi ~3300kW-ot kell termelni, amihez 2.8kWp-s napelem szükséges. Mivel végeredményben árakat szerettem volna tudni, kerestem egy árlistát is (nem linkelem, nehogy reklámnak minősüljön, de google elég hamar listázta mikor rákerestem arra hogy "1000 Wp napelem"), amiből látni, hogy 3kWp-s napelem minden szerelési költséggel együtt 1,3milló Ft (nettó).
    2. Ha csak 50%-al megelégszünk, akkor ugye 1.5kWp-s napelem elég, aminek az ára 740ezer Ft (még mindig nettó).

    Szóval összegzésnek, egy ilyen első ránézésre nem túl nagy fogyasztó napelemmel való táplálása jelentős összeg máig is, legalábbis lakossági szinten (1,3millió Ft-ből 8,8 évig lehetne áramszolgáltatótól táplálni, de még ha áram drágulását és inflációt figyelembe is veszem, akkor is 5-6 év legalább)

  • And

    veterán

    válasz Cathfaern #104 üzenetére

    Ehhez még tegyünk hozzá pár dolgot: egy 400W-os, vagy akármilyen nagyobb teljesítményű fogyasztó állandó ellátásához érthető okokból nem tudsz napelemet használni, annak meg kevés esetben van értelme, hogy a fogyasztó csak akkor működjön, mikor éppen képes energiát adni a napelem. Ráadásul ekkora terhelés már valószínűleg váltakozóáramú - és nem is törpefeszültségű - táplálást igényel, ezért kell a rendszerbe egy inverter, ami megoldja a szabványos feszültségű ellátást és mellesleg hálózati visszatáplálást is (mivel a megtermelt energia otthoni eltárolása még sokkal nagyobb költségekkel járna). Ilyen nagyságrendben már csak hálózati visszatáplálással van értelme az energiatermelésnek, hogy az áramszolgáltató bármikor 'vissza tudja adni' neked az általad betáplált energiát. Azt is bele kellene számolni az amúgy is egyre rosszabb összképet mutató költségvetésbe, hogy a napelemek és pláne a nagyobb teljesítményű inverterek várható élettartama korlátozott, előbbieké jó esetben 25 év, az invertereké ennél sokkal kevesebb.
    A komplett rendszerek árát jelenleg két tényező befolyásolhatja: a tömegtermelés és az államilag támogatott kötelező energiaátvételi ár. Az utóbbi hosszútávú káros következménye (vagyis az irreálisan magas áron visszavett energia által kiváltott fogyasztói árnövekedés) miatt a közelmúltban a napenergia felhasználás szempontjából éllovas Németországban, meg ha jól emlékszem Spanyolországban is kénytelenek voltak mérsékelni az állami dotációt.
    "Kalkulátorral kijön, hogy Magyarországon egy 1kWp-s napelem körülbelül 1150kW-ot tud termelni egy évben"
    Két helyen is hibásan említed: a teljesítmény ugyan (kilo)watt, de az időegység alatt megtermelt energiamennyiség már nem az, hanem kWh.

Új hozzászólás Aktív témák