Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sanzi89

    addikt

    válasz karmaresz #11169 üzenetére

    "Igaz-e, hogy ha két részletben tervezünk, úgy maradhat még a Geo tarifánk és mérőóránk, amennyiben első lépcsőben a normál A1-es mérőóránkra eső teljesítményt (kb. 6-8000kWh) szeretnénk kiváltani."

    Igen, maradhat. Igaz nem GEO, de nekünk a B és H tarifás óra is érintetlenül maradt.

    "Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

  • balkoger

    tag

    válasz karmaresz #11169 üzenetére

    Szia, üdv a fórumban
    Tagolt tetőhöz válassz optimalizálós invertert SolarEdge, vagy Huawei a Dk 150 fok nagyon is jó tájolás!
    A négyzetméter nem sokat jelent, ha nem optimális az alakja, először nézd meg, hogy ezeken a felületeken valójában mennyi panel fér el, szerintem számítási alapnak sokkal jobb.
    Nagyobb 3 fázisú inverter pl:SE10 K 16A, SE12,5K 20A fázisonként Huawei is hasonló és mivel hőszívattyúd is van ezért a 20A necces. A 12,5-es SE invertert elvileg 16850W-ig tudod (panelezni) kihasználni DC oldalon
    Jelenleg az egyébb fogyasztásra "panelezd fel" a rendszered, vagyis 8000kWh éves szintre, de nagyobb inverterrel és hagyd meg a B/H tarifás a hőszivattyúra. Használj minél nagyobb teljesítményű napelemet, hogy a tetőkihasználtságod jó legyen.
    Ehhez mekkora kWp-s rendszert kellene felépíteni, majd a nálam sokkal okosabbak megmondják, de vannak erre kalkulátorok is, de az csak egy megközelítés.

    [ Szerkesztve ]

  • balkoger

    tag

    válasz karmaresz #11169 üzenetére

    Pl: Egy 375w-os panellel szerelt 8kWp-s rendszerhez bizony 22 panelre van szükség, ha ezt bővítenéd, de részlegesen árnyékolt részekre, akkor oda több kell ennél, tehát nem lehetetlen a nagy rendszer elérése, de magas hozamú panelekre lesz szükséged.
    Szerintem mire bővítésre kerül sor addigra a panel technológia 400w felett fog járni (elérhető áron), így azokból kevesebbre lesz szükség.
    Ha ideális a 22nm és 24nm tetőfelületed, akkor akár a kisebbre 12 panel, a nagyobbra 13 panel is elférhet, tehát ha nagyon bruttóba számolok:
    10+12+13=35 panel * 385wp = 13475wp (nem sok)
    és 385wp panelekkel számoltam végig.
    1.)első körben 22*385=8470wp
    2.)marad még 13 hely azt mondjuk 450wp-vel számolva 5850wp
    össz 14320wp-nél tartasz
    Ezért elsősorban csak az egyébb fogyasztásod kiváltása legyen a cél

    [ Szerkesztve ]

  • tothbe

    addikt

    válasz karmaresz #11169 üzenetére

    A 3X20 amper gondolom a normál áramra van és a geo az külön fázison jön.
    ergo, ha a geo-t levonom akkor a 13ezerből levonom az 5 geo-t, akkor 8 marad a többire.
    később pedig, ahogy írtad, 16ezerre terveznél, ami a normál-on 11ezret jelent, azaz 3ezer KWH többletet. 11k/230= 47,82, azaz a 60A jelenlegi kialakításod elég ebben a verzióban.
    Persze, ha a GEO a három fázisról van lekötve, akkor már nem olyan jók a számok, mert akkor a 16ezer KWH már 70 amperre jön majd ki, amihez nem elég a jelenlegi, hanem vagy 3x25-re vagy 1x32+2x20-ra kell bővittetned az ELMŰ-vel.
    Ez az áram rész, nézzük akkor a tetőket és a napelemeket:
    3 tetőt írtál, amiből az egyikhez darabszámot, a másik kettőhöz pedig méretet adtál meg. Így kicsit nehezebb, de igyekeztem az elvárásaidból kiindulni a méretezésben. A 16k lefedéséhez a végén ezen a három tetőn kb 30-35 biztosan feltehető panel fér el. Nagy méretűből pedig csak olyan 30, ami viszont legalább 533W-os paneleket feltételezne, de jelenleg lakossági használatra nincs ilyen. Ami jelenleg max kapható lenne, az is olyan 450 W/panel. Azaz maximum a három tetőn olyan 13,5 KW termelést tudsz összehozni. Elméletben, hiszen, mint írtam, manapság ez is hiánycikk. Ergo marad a "hagyományos" méretű 380W-s panel, amiből vegyünk akár 35-öt, (ami talán pont felmegy), ez akkor 13,3 KW. Erre tudsz lőni. Illetve a többit állványra tudod tenni még, ha tényleg kell a 16k, vagy később paneleket cserélsz, mondjuk 5-6 év múlva, mire lesz már 500W körüli is.
    És ugye ott a tájolás illetve a sokféle árnyék is, illetve van kb 35 napelemünk, így kezdetnek, ergo itt már több pont is tényleg az SE rendszer meggondolása mellett szól. Ebből pedig ehhez a rendszerhez egy három fázisú kell, amiből ebben a range-ben 3 féle van: 12,5K, 16K és 17K. Én a 16K-ra lőnék a helyedben, mert ha bővítesz, akkor sem fog levágni és árban sem olyan a különbség, hogy ne érné meg. Ha azonban marad a jelenleg tervezett rendszer, azaz a 13,3k akkor elég lehet a 12,5-es is tekintve, hogy a lapos tető miatt semmiképp nem lesz teljes ott a kapacitás. Hacsak nem tetetsz állványt a lapos tetőkre amikkel a napelemeket már tudod ideális dőlésszögre és akár irányra is fordítani. Vagy legalábbis a másik tetővel közösre és akkor meg lehet, hogy érdemes meggondolni egy sima invertert két sztringen, de monjuk maxim panelekkel az árnyék miatt.
    A lényeg, hogy ha kell a 13K termelés, akkor nagyon nincs mit két lépcsőzni hozzá, hanem meg kell csinálni a három tetőre valamelyik említett módon (én az SE-t tenném). És második lépcsőnek pedig marad a jövő, ami vagy állvány lesz a kertben, vagy panelcsere. És mellé vszleg ELMŰ bővítés is, hogy visszaérjek az elejéhez, mintegy keretbe foglalva vele az egészet.

    [ Szerkesztve ]

    By(e) Tothbe

  • karmaresz

    senior tag

    válasz karmaresz #11169 üzenetére

    #11170 sanzi89
    #11171 balkoger
    #11174 tothbe

    Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a hasznos válaszait. :R :R -ha valakit kihagytam a felsorolásból, úgy elnézést érte és természetesen neki is ment a köszönet!-

    A munka, illetve az információk feldolgozása, valamint az új számolások most elragadtak, de jelentkezem nemsokára.

    Once, I thought I was wrong but I was mistaken

Új hozzászólás Aktív témák