Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • karmaresz

    senior tag

    válasz tothbe #11174 üzenetére

    Ide válaszolok, mert a te írásoddal kapcsolatban van a legtöbb észrevételem. :)

    Ha jól tudom, a 3x20A osztott, vagyis a Geo és az A1 is arról megy.
    A ferde tető elég összetett, ahogy a csatolt képen is látszik. -nem kékes a tetőnk, hanem szürke :)- Ebből készítettem egy síkvetületet és elkezdtem bepakolgatni a méretezett napelemeket. Elhagyva a szükséges távolságokat jött ki az, hogy kb. 10-11, vagy szerencsétlen panelméretnél, rossz esetben 9 napelem fér el erre a tetőre.

    A korcolt lemezfedésű lapostetőkre azért nem tudom mi a helyes számolás, mert volt olyan cég, aki azt mondta, hogy emeljük ki 30 fokkal, míg más azt javasolta, hogy csak minimális, 5-10 fokos kiemelése legyen a napelemeknek. Jelenleg nem tudom, ez mit befolyásol és mennyit kell kihagyni ahhoz képest, mintha vízszintes síkba fektetnénk a paneleket.

    A csatolt tető felülnézeti terven remélem, jól látszik minden. Pirossal jelöltem a használható tetőfelületeket. A tervhez képest annyi a különbség, hogy csak egy irányba lejtenek. A magasabb kb. ÉK, az alacsonyabb ÉNY felé. Az frontoldal alul 238 fok NY-DNY-i irányú.

    Mivel a tervezőtől kaptunk egy "doom-szerűen" bejárható és mérhető programot, ahol a nap pozícióját is pontosan be lehet lőni, így a suncalc.org alapján készítettem még egy benapozási kalkulációt a napfordulók, illetve a nap-éj egyenlőség környékére.

    Szerencsére más, az értékeket észrevehetően befolyásoló magas épület, vagy fa nincs a környéken. Ez alapján tovább éri a nap a tetőket, mint ahogy korábban fejszámoltam.

    Nekem egyelőre elég 6,5-7,5K termelés első körben, vagyis az A1-es mérőóránk kiváltása.
    Ha Geo, vagy H tarifát megtarthatjuk, akkor lehet hogy összesen is elég lesz 10-11K.
    Igazából azt kellene eldöntenem, hogy akkor merre induljak el. 11K-ra lőjem be a rendszer maximális teljesítményét, vagy 16-ra? :U
    Mivel a tetőfelület korlátozott, adott esetben bővítenem is kellene a 3x20A-t még 3x5-tel -nem vagyok gyakorlott a szükséges villanyászati számításokban, de fontos infó lehet, hogy mivel ez a ház korábban két lakást tartalmazott, a felesleget nem adtuk vissza, így van most is még 1x16A-ünk egy külön mérőórán- és nem tudom, mikor lesznek elérhető árban 450-500-as napelemek, ezért most hajlok arra, hogy meghúzzam a határt 11K-nál és ehhez való invertert tegyünk fel.

    Melyik most ár/teljesítményben az optimális napelem számomra?
    Egyelőre a Longi Solar 370WP mono, perc félcellás napelemét találtam jónak, de ha van más ötlet, azért hálás vagyok.

    Ha a fentiek alapján bármi más, hasznos gondolat megfogalmazódik valakiben, továbbra is örömmel veszem azokat. :R

    [ Szerkesztve ]

    Once, I thought I was wrong but I was mistaken

Új hozzászólás Aktív témák