Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gurabli

    senior tag

    Sziasztok!

    Havernak építek egy htpc/home micro servert. Amiket én szoktam összepakolni, azok vagy HTPC/NAS/Home server vagy NAS/Home Sever cuccok. Ellenben most adott egy meglévő D-Link 320L NAS 2X2TB HDD-vel. Na erről a dlinkről én csak rosszat olvastam, elsősorban, hogy lassú, mint a pusztulat, még gigabites hálón is. Nincs vele tapasztalatom, ezért érdeklődöm, hogy érdemes egy ulta-kompakt htpc/home servert építenem és gigabites hálón használni a meglévő dlink NAS-t vagy inkább kukázzam a NAS-t (mondjuk meghagyni másodlagos backupnak), és inkább legyen a most készülő build NAS is egyben.

    Kb. mire számíthatok, ha mégis megtartanánk a meglévő dlink nas-t és az lenne a thpc/server adattárolója gigabites hálón?
    Amire kell:
    - Kodi (tehát stream a nasról a htpc-ig 1080p-ig, BD is)
    - serveren torrent kliens fut, a nasra mentené és onnan seedelne tovább (aránylag lassú net)
    - van két IP kamera, ami a szerverre lesz kötve, mert a nas-ra valamiért nem lehet (gagyi szoftver), ezért a szerverről menne a stream a nasra. Ez mozgásérzékelős, szóval nem állandó üzemmód
    - zene stream
    - Plex/Emby a szerveren, a nasról

    Ritkán lenne párhuzamosan több, jellemzően egy, max két dolog futna egyszerre.
    A nas ext3-at ismer, a szerver nfs-en keresztül látná (ha jól látom, ugrott az nfs4, mert a nas csak nfs3-at tud).
    A nas szoftverében minden le lenne butítva, kapcsolva, csak az nfs share és esetleg samba menne, mert ha jól tudom, használ win gépet is.

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz fogtunder #15089 üzenetére

    Igen, ezért is próbáltam rábeszélni, hogy az a dlink gyakorlatilag semmire sem jó. De mivel nem ismertem személyesen ezt a NAS-t, ezért rá akartam kérdezni, hogy ne mondjak hülyeséget.

    Itt off részben, de mivel a NAS miatt lenne érdekes:
    Tudtok esetleg olyan cube vagy más kisebb házat, amibe több 3.5" HDD is elfér? Eddig a CoolerMaster Elite 110 a befutó.

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz fogtunder #15092 üzenetére

    Köszönöm!
    Szerintem a max felállás 2x3.5" + 1x2.5" SSD lesz, így ilyen szempontból megfelelő a CM 110. ATX táp nem lesz benne, csak egy picopsu, szóval hely lesz bőven.

    Ahogy néztem, a TT Core V1 kevesebbet tud: Drive Bays -Hidden : 2 x 3.5’’ , 2 x 2.5’’ És itt nem is biztos, hogy és, hanem vagy.

    A CM 110:

    3.5" HDD x 3,
    or 3.5" HDD x 2 + SSD x 2
    or 3.5" HDD x 1 + SSD x 3
    ​or SSD x 4

    Mondjuk egyikben sem lenne ATX PSU, így annak a helyére pl. az SSD-t eleve meg lehet lazán oldani, de némi barkácsolással akár oda még több HDD-t lehet pakolni. De iagzából nem is kell, mert a 3x3,5" + 1x SSD tökéletesen elég.
    Minőségre úgy látom mindegy, hogy melyiket veszem, a CM és a TT is kb. ua, annyi, hogy a TT oldala plexi, amit nagyon nem szeretek, szóval inkább hajlom a CM felé.

    A Fractal az szép, de ennyit nem akarunk adni érte.

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz fogtunder #15095 üzenetére

    Na, nagyszerű, ez jó, mert tapasztalatból tudod!

    Mondjuk az alaplapon 4 SATA port van, ha több kellene, akkor már pcie sata kártya is kellene bele:)

    A V1-ben van gyárilag elöl venti (120-as netán?), ha igen, akkor az mennyire zajos?

    Jó kis NAS építhető ezekből egy Atom lappal:)

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    Sziasztok!
    Ha tényleg csak arra kellene a NAS, hogy hálózaton (gigabit) 2bay (Raid1) működjön, lehetőleg csendben, alacdony fogyasztással, NFS támogatáss és idle módban minimum a lemezeket tegye takarékos üzrmmódba, akkor melyik a jó választás? Használt is lehet, sőt, inkább az.
    Nem esek hanyatt, ha nem sebesség bajnok. Semmi extra nem kell, torrent, dnla, stb. Tényleg központi tárhely lenne, amire a szerver kapcsolódik.

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz Patice #25340 üzenetére

    Rpi3 nem.
    Rpi4 ígéretes, várom a 4GB változatot (előrendelve). Csak nincs NAS ház hozzá, amibe legalább 1, de inkább két 3.5 HDD elférne. No, meg USB-n kellebe a lemezt rákötni, ami azért nem ideális.
    Rpi4 lenne a kis szerver, lecserélném a mostani szervert, ami N3150 és hibátlan, csak szinte már felesleges, így napi 24/7-ben.

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    Sziasztok!
    Melyik NAS-t érdemes megvenni, ha pont semmi extra nem kell, csak alacsony fogyasztás és viszonylag elfogadható sebesség. Van egy kis külön szerver, ami minden szükséges funkciót ellát. Talán 1bay is elég lenne, de lehet 2bay is.

    Illetve erősen gondolkodom az Odroid HC2-őn, csak tartok tőle, hogy nagyon melegszik.

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz Sanyi.mTs #25572 üzenetére

    Jogos :)
    Alacsony fogyasztás, működő spin down (pl 20 perc után, ha nincs aktivitás), nfs és samba. Minden más a szerveren fut (nincs torrent, így seed sem. Duplicati van, Bacblaze B2 backup naponta 1x a képekről, saját videókról). A NAS-on média van (valamennyi film, sok kép és videó, doc, stb). Zene már Spotify, filmek Netflix vagy más stream.

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    Sziasztok!

    Testvérem (kis) cégébe tervezek egy új megoldást, hogy legyen helyi mentés + cloud mentés + valami értelmesen összerakott rendszer.

    Kis iroda, három kliens PC (Windows 10), egész jó masinák, minőségi táppal és SSD-vel. Alapvetően Office (LibreOffice) + számlázó szoftver, sok Excel tábla, semmi extra. Jelenleg konkrétan semmi mentés nincs (őrület), illetve OneDrive-ra és Gdrive-ra fel van töltve a legtöbb fontos dokumentum, így utóbbi mégsem teljesen igaz.

    Amire gondoltam:

    1. Asus RT-AC86 router (hardveres OpenVPN támogatás miatt, így lenne rendes távoli OpenVPN elérés a teljes céges hálózattal).
    2. Synology DS218j + 2 x WD RED 2TB vagy 3TB -> RAID 1 (alapvetően a 2TB is elég, messze nincs 500GB-nál több fontos adat.)
    3. UPS, amire a router és a NAS van kapcsolva, pl. EATON 5E1100iUSB (ami a Synology oldala szerint kompatibilis a DS218j-vel LINK és USB-n lekapcsol tartós áramszünet esetén).

    4) 1 db nyomtató a routerre vagy a NAS-ra kötve, mint hálózati nyomtató.

    Hálózat és mentés menete:
    A három kliens a NAS-ra ment (adatbázisok, fájlok, minden a NAS-on lennének).

    a) a három kliensen lévő fontos fájlokról folyamatos (real-time) mentés a NAS-ra (ami eleve nem a NAS-on van), onsite backup RAID1

    + 2 x off-site backup
    b) NAS-ról ütemezett mentés Gsuite Business céges tárhelyre, vagyis simán Google Drive-ba (esti időpontra ütemezve, napi szinten, titkosított, jelszóval védett mentésként)
    c) a legfontosabb adatokról külön mentés Backblaze B2 felhőbe (kisebb adatbázisok, fájlok, amik eleve nagyon jól tömöríthetőek, így max. 1-2 USD/hónap lenne a B2 költsége).

    Extraként: OpenVPN-en keresztül távolról elérhető az iroda, minden helyi eszközként jelenik meg az irodai hálón (valójában csak a NAS, mert a 3 kliens ki van kapcsolva munkaidő végével).

    Tudom, hogy nem kimondottan ide tartozik a kérdés, de igazából a NAS része érdekelne, hogy jó választás-e a DS218j erre a célra? Ahogy olvasom, megbízható, van RAID1, a GDrive és B2 mentést is tudja felhőbe, ahogy a kliensekről való mentést, és kompatibilis a UPS-szel is. Nem állítanék ide be külön "szervert", mert csak bonyolítaná a helyzetet, kezelést (otthon ITX konfigot használok Linux alatt erre a célra). Ezért akarom routerrel megoldani a VPN-t

    Néztem még a Zyxel NAS326-EU0101F NAS-t, de nem jelentős árban a különbség, de úgy látom a Synology komolyabb (főleg a szoftver része).

    Mit gondoltok? Előre is köszönöm! :R

    [ Szerkesztve ]

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz boba6 #26622 üzenetére

    Érdekes, amit írsz. Pont ezért kérdeztem itt, mert eddig főleg szerverrel építettem ki hasonló rendszereket és nem látom át egy NAS előnyeit (és hátrányait) egy szerverhez képest. Az egyszerűség kedvéért halom a NAS felé.

    Synology Drive + Hyper Backup: írnál erről részletesen, ha megkérhetlek? Hogyan és mire kínál megoldást a Synology? És hogy épülne fel a három klienssel + a NAS RAID1 (illetve helyette a Hybrid RAID) + felhő mentés?

    A felhő költségét el kell fogadniuk, az onsite mentés, nem mentés. Ma már nem tétel, főleg kis adatmennyiségnél.

    A versioning alap, pl pont malware miatt.

    Ha elvállalom, hogy kiépítem, akkor legyen rendeden megcsinálva. Már csak azért is, hogy ne legyen vele sok gond, ne kelljen supporttal babrálnom folyamatosan.

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz boba6 #26637 üzenetére

    Kerülném a szervert, túl nagy macera.
    A többit tanulmányozom, amit írtál. Jó párat építettem már, de a Synology megoldásait (más NAS-t sem nagyon) nem ismerem. Mindig tartok a korlátoktól, mert linux alatt kb mindent meg lehet (és majdnem mindent meg is tudok) oldani.

    Most kiderült, hogy van egy xaros számviteli vagy milyen szoftver, ami csak Win alatt fut. Van szerver-kliens telepítési mód, de az is csak Windowsra. A fene az egészbe. Szervernél már izzítanám a virtuális gépet, amin szépen elfutna a win 10 és a szoftver, minimális eleve az erőforrás igénye.
    Most kicsit meg vagyok lőve. Lehet a NAS mellé berakok egy kis NUC-ot, amin headless elfut a win10+ a program.

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz Alex91 #26654 üzenetére

    Ah, nálam szinte mindem docker, és amit csak lehet (és érdemes) konténerben futtatok. De gyanítom, hogy egy olyan Synology NAS, ami elfogadható lenne erre, az már bőven az az árkategória, ahol nagyon nem éri meg, ha valali meg tudja oldani a szoftver részét (meg tudom), sokkal jobb építeni.

    Mindig a Windows miatt bukik meg egy-egy jó elképzelés...

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz boba6 #26657 üzenetére

    Ennyiből (jelentősen kevesebből) nagyságrendekkel jobb "szervert" építek, ami atomerőmű a NAS-hoz képest és kb. semmi korlátja nem lenne. Vbox alatt vígan elfut egy alap Win10 a hülye szoftverrel.
    És ha ezt az utat választom, akkor OpenVPN helyett lehetne Wireguard is, ami kb. sokszorosa sebességben és vagy 10 perc beállítani. Ha még nem is auditált, de nem valószínű, hogy ennyi felhasználó mellett világszerte, és egy ilyen nem kritikus helyen különösebben sebezhető lenne a rendszer.

    Kár, pedig szívesen eljátszottam volna egy kis Synology-val.

    [ Szerkesztve ]

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz MaCS_70 #26667 üzenetére

    Ha már Rpi, akkor sztem jobban jársz x64-re épülő rendszerrel.
    Akár egy használt ITX lap + i3/i5(T), de akár integrált vonalon is lehet nézelődni.
    Ha a szoftver része nem okoz gondot (Linux szerver), akkor ár/érték arányban darabokra lehet szedni minden NAS-t.
    És csak a saját hozzáértésed szab határt a lehetőségeknek. Ráadásul minden működik, pl. Docker, Wireguard, stb. De Plex/Emby transcode szintén.

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

Új hozzászólás Aktív témák