Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gothmog

    aktív tag

    Sziasztok!
    Két kérdésem lenne, előre is bocs, ha lámának tűnnek, de elég analfabéta vagyok "gépépítés/hardver" téren.

    A következő az alapfelállás: van egy CM690-es házban működő Core I7 920-as procis rendszerem (UD3R-es Gigás alaplappal), a VGA egy Vapor-X-es 4890, a táp ugyebár alul van.
    Az eredeti CM hűtők helyén elöl és hátul is egy 800-as sebességen forgó Scythe S-FLEX dolgozik. Az elöl lévő természetesen a vinyóra fúj, míg a hátsó venti, mely a Scythe Ninja2 procihűtővel van egy vonalban, a Ninja2 ventije által a gép hátulja felé mozgatott levegőt segít a házon kívülre "kiszívni".
    Oldalra nem volt venti bekötve.

    Namost, nekem azt tűnt fel elég hamar, hogy a procihűtő és a VGA közé "beszorított" északi híd eléggé melegszik, persze lehet, hogy az X58-as alaplapoknál ez normális (kézzel még érinthető a hűtőborda, de azért elég meleg tud lenni). Gyanítom, hogy ez főként a Vapor-X-es hűtés miatt lehet, ami a VGA-t nagyon jól hűti, csak éppen javarészt "házon belül" szórja szét a kártya által termelt hőt (ha jól tudom, aztán persze lehet, hogy hülyeséget írok), és szépen "ráfűt" a felette lévő északi hídra, illetve fűti maga alatt a táp tetejét is. Úgyhogy betettem oldalra, a CM690-es oldallap alsó helyzetű ventifelfogató helyére (tehát a prociszint alá, nagyjából a VGA és északi híd magasságában) az egyik házhűtőt, amely most bentről szívja kifelé a levegőt. Ahogy láttam/érzékeltem, a táp teteje kevésbé melegszik át, és a különféle mérőprogik (Everest, illetve terhelés utáni újraindításnál a BIOS) adatai szerint is 3-4C°-kal hűvösebb tud lenni így az északi híd. Viszont azt olvastam/láttam, hogy sokan úgy kötik be az oldalsó ventit, hogy inkább kívülről fújjon be hűvös levegőt a házba. Ez pedig most elbizonytalanított kicsit :)
    Kérdésem: alaphelyzetben melyik a hatásosabb egy oldalsó venti esetében: kívülről befelé menjen a hűvös levegő, vagy belülről kifelé a megrekedt meleg levegő? Esetleg érdemes lenne fordítva is beraknom a hűtőt, és megnézni, hogy akkor mit csinál?

    Másik kérdés: Tuningolni abszolút nem szándékozom a gépet, de kíváncsi voltam, hogy mennyire hűt a procihűtő stb., és LinX futtatásnál azt tapasztaltam, hogy kb. 20 perc után (igaz 27C°-os szobahőmérsékletnél) a Core I7 920-asom magjai már 80C°körül járnak (Core Temp mérőprogi adatai), sőt a legmelegebb mag 83-84C°körül ingadozik (az "Idle" értékek szerintem normálisak, olyankor 38-42C° körül mozognak a magok a 27C°-os szobahőmérséklet mellett). A gépet Nyugdíjas rakta össze, totál megbízom benne, kizártnak tartom, hogy nem jól rögzítette volna a hűtőt (meg gondolom, akkor már idle-ben is magasabbak lennének a hőmérsékletek).
    Kérdésem: érdemes lenne-e esetleg lecserélni a Ninja2 gyárilag adott ventijét (és ha igen, milyenre), és abnormálisak-e ezek a 100%-os LinX-es terhelés alatt mért hőmérsékleti értékek egy Ninja2 esetében?

    Ja, feszértékek autón vannak, és így 100%-os terhelésnél a proci a "normálisnak mondható" 1,2V-ot kapja az alaplaptól (CPU-Z szerinti érték Turbó és HT opciók bekapcsolva a BIOS-ban).

    Bocs, ha hosszúra nyúltam, a választ/válaszokat előre is köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Gothmog #10761 üzenetére

    No, ebben a kissé hűvösebbre fordult időben futtattam még egy kis LinX-et (megint 20 percig), és ezúttal 80C° alatt maradt valamennyi mag (a legmelegebb mag csúcshőmérséklete 79C°, a leghűvösebbé 72C° volt). Ettől függetlenül továbbra is érdekelne, hogy milyen ventivel lehetne esetleg hatékonyabbá tenni a Scythe Ninja 2-őt.
    Illetve áll még az első kérdésem is :)
    (Remélem, mindkettő a topik témájába vág)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz aero. #10767 üzenetére

    Köszi a választ!

    Az oldalsó házhűtőt mindjárt megfordítom, és megnézem, hogy úgy mit csinál (remélem, nem csak port fog beszívni a házba :) ), jövő héten pedig megkérdezem majd Nyugdíjas komát is, hogy mi a javaslata a processzorhűtő ventije terén. Bár lehet, hogy még ma megnézem azt is, mit tud egy 1200-ason pörgő 12 cm-es Scythe S-flex a procihűtön az eredeti ventihezképest.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz aero. #10769 üzenetére

    Ja, gondoltam, hogy hőmérsékletet akartál írni; nem volt félreérthető :)

    Azóta kipróbáltam egy-két dolgot.

    Procihűtés: Valószínűleg nem véletlenül fejlsztett ki a Scythe a Ninja2-höz külön ventillátort. Ugyanis a Ninja2 saját ventije a maga 1000-es fordulatszámával jobban hűti a procit, mint ha egy 1200-es Scythe S-flex-et rakok rá. Az imént mértem ki LinX-szel. 20 perc futtatás után az eredeti ventivel a legmelegebb mag csúcshőmérséklete 79C°volt (a leghűvösebbé 72C°), míg az 1200-as Scythe házhűtő esetében már 5 perc után 81C°-on járt a legmelegebb mag! Ki is lőttem a progit. Kicsit meglepődtem, de ez van. Vszg. hagyom fent akkor az eredeti ventit, de majd még rákérdezek Nyugdíjasnál, hátha van valami jó ötlete Ninja-ra való alternatív ventimegoldások terén.

    Házhűtő megfordítva berakva (tehát most a ház belseje felé fúj): valóban jobban hűt (Furmarkot néztem: VGA-t és északi hidat is hűvösebben tartotta), köszi a tippet. Viszont az a gondom, hogy így iszonyatos hangja lett! Nem tudom, miért. Eddig csak szélzaja volt, így megfordítva viszont "motorhangon" zúg. Rendesen felerősítettem, teház nem tud lötyögni, berezonálni. Egyszerűen nem értem. (Az 1200-as Scythe S-flex ventiről van szó).

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Gothmog #10770 üzenetére

    Annyiban módosítanék, hogy oldalsó hűtés nélkül (bár nem a proci magasságában van, de ezek szerint számít az is), illetve egy fokos szobahőmérséklet emelkedés mellett teszteltem az imént az S-flexet procihűtőként, és ugyanezt tettem most az eredeti Ninja2 hűtővel is. Eredmény: fokra ugyanazt nyújtotta mindkettő (igaz, a ninja saját hűtője mindezt 200-zal kisebb fordulatszámon éri el), szóval, amit az előbb írtam, az nem volt teljesen korrekt.

    sgergi: köszi, majd megpróbálok beszerválni/fabrikálni.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz aero. #10773 üzenetére

    Ez nekem is eszembe jutott, de mivel semmi tapasztalatom ez ügyben, nem mertem leírni.
    Viszont kérdezném, hogy mennyiben függ a fordulatszámtól?
    Ugyanis akkor lehet, hogy kiveszem a hátsó házventit (800-on forgó S-flex), és annak a helyére rakom be az 1200-ast levegőt kifújni a házból (abban az állásban elvileg nem "zöröghet", ha oldallapra téve sem volt hangja), és oldalra meg a 800-ast helyezem fel levegőt beszívni.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz aero. #10775 üzenetére

    Köszi, mindjárt megnézem :)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Gothmog #10776 üzenetére

    Na, megnéztem. A 800-as venti csendesebb, de sanos még így is van egy halk, de még éppen tisztán hallható "búgása". Csendes üzemben (nem szól zene, nincs játék), kifejezetten idegesítő. Ráadásul így csak egy hangyányit hűt jobban annál, mint amikor az 1200-as bentről kifelé szállította a levegőt, úgyhogy lehet, visszaállok az "oldallapon 1200-as venti fújja kifelé a levegőt" felállásra. Az legalább csak szélzajjal járt. :) Nem tudom, esetleg van-e olyan boltban is kapható eszköz (gumikeret vagy ilyesmi), amivel el lehet kissé távolítani a ventit az oldallaptól, megszüntetve így a búgó zajt.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz aero. #10779 üzenetére

    Köszi!

    Majd meglátom. Anno Nyugdíjas is azt mondta, hgy az oldalsó venti felesleges zajforrás csupán. Csak engem zavart a VGA kártya körüli "forróság", és gondoltam, nézzük meg, hátha mégis használ valamit egy oldalsó venti. És használ is; az északi hídat még kifújóban is fokokban mérhetően hűtötte (beszívóban meg pláne, csak hát úgy meg nagyon búg). Azt hiszem, azért ezekkel a gumibakokkal teszek majd egy próbát a jövő héten.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz aero. #10781 üzenetére

    Na, otthon találtam megfelelő gumialátéteket. Kipróbáltam, kb. fél centit nyertem így, és valamelyest csökkent is a zúgás, de még mindig nagyon zavaró szinten maradt. Úgyhogy feladtam :) Pedig milyen szépen hűtötte az északi hidat és a VGA-t. :W
    Persze visszaraktam azért a ventit az oldallapra, csak most kifelé fúj. A "nincs oldalsó ventillátor" felálláshoz képest így is hűt valamelyest az Everest adatai szerint. Csak lassacskán és csekélyebb mértékben, mint a befelé fúvásnál. Igaz, cserébe hangja sincs így semmi :)

    De azért hálás köszönet a segítőkészségért és a tanácsokért :R

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Laci4 #10789 üzenetére

    Kívülre rakni, már nekem is eszembe jutott, de mivel a gép fent van az asztalon, és nem egyedül használom, így elég egy kis figyelmetlenség, és valaki már bele is kap a forgó ventikbe (S-flexen nincs védőrács, de talán jobb is). Persze kezet nem fog darálni :) , de azért a ventinek nem tesz jót.
    Alulra-középre: beszívós állásban lenne értelme, és azzal ugyanott lennék - zúgna, mint a nyavalya. Meg részben "elfújná" a levegőt az alaplap mellett :) , egyedül a VGA ramhűtőjét tolná telibe friss levegővel, ami önmagában nem rossz dolog, de sajnos annyit nem ér meg.
    De azért kösz a javaslatokat.

    Látom, ugyanolyan házunk van (csak én lusta voltam kitölteni a cuccok rovatot) Meg jé, a fényképezőgépünk is ugyanaz :)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

Új hozzászólás Aktív témák