Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz mdk01 #12302 üzenetére

    Nem volt türelmem visszabogozni a szálat, hogy baumaxos pattintós szalagparkettáról, vagy tömör keményfa parkettáról van-e szó. Úgy sejtem, hogy inkább az előbbi. Minden esetre elképzelésem sincs, miként lehet tutira orvosolni azon kívül, hogy felszedni, másikat rakni. Az nem jó megoldás, hogy akkor ne teregessenek, vagy hogy télen is kapcsolják be a klímát, ami kiviszi a párát.
    Ha pattintós a parketta, akkor az történhetett, hogy túlszárított korában lett lerakva, vagy egyszerűen csak a habalátét túl vékony volt egy egyenetlen aljzaton. Ez is keltheti azt az érzetet, hogy púpos a parketta, mert mozogni fog. (Nem egyszer találkoztam már padlókiegyenlítővel, ami végül is nem egyenlítette ki a padlót - ezt éppen pattintós parketta lerakáskor lehet észrevenni. Ilyenkor lerakáskor szigorúan ki kell újságpapírozni a hézagokat. Amióta erre rájöttem, xarok a henkel minőségű occó aljzatkiegyenlítőkre, szigorúan ragaszkodok a padloponhoz - azzal még sose jártam így.)
    Írja a fiú, hogy több helyiség egyben lett lerakva. Ez akkor releváns lehet, ha szálirányban hosszú a terep neki, de az említett távolság nem számít nagynak. Ebben az esetben egyszerű orvosolni a dolgot küszöb, vagy álküszöb közbeiktatásával. Az már megadja a kellő dilatációs hézagot.
    Tömörfa parketta esetén lúzer a parkettagyártó. Egy jó tömörfa parketta, ha jól is van lerakva, még tornaterem méretben sem fog púposodni, és arrébb tolja a szekrényt kandallóstól lazán. Ez esetben a helytelen nútolás lehet gyanús, illetve az egyenetlen aljzat szintén okozhatja a galibát.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    Igazából azért dugtam be ide a pisze orromat, hogy egy villanyász guru mondja meg nekem, mennyire megbízható az alu falvezeték időállóságilag. Kérdem ezt annak okán, hogy úgy 40 éves vezetékek vannak a falban (nem bontottam meg, de az apósom stílusát ismerve úgy sejtem, hogy 2,5-ös van benn valószínűleg), és mindenféle külső ill. belső burkolás előtt állok. Mielőtt bugyolálok, cseréljem-e az összes vezetéket is a falban, hogy ne vénségemre kelljen bajolni vele duflán? Vagy maradhat ez a része szűz és érintetlen?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz canniball #12310 üzenetére

    Hobbi pittyegővel csak hobbizgatni lehet. Hívj ki egy szakembert, az az egyre drágább parasztvakítók árán biztos dolog lesz, és a pénzed arra ment, amire szántad: Meglesz a vezeték.

    Egyébként ha azért akarod a vezetéket fellelni, hogy oda ne fúrj lyukat a hobbi ütvefúróval, akkor egyszerű a dolgod:
    Látsz a falon a plafon közelében dobozokat. Vízszintesen pontosan abban a magasságban lesz a vezeték. Ahol doboz van, ott függőlegesen is lesz vezeték, ahol dugalj, kapcsoló van, ott szintén függőlegesen is lesz vezeték. Ezektől tartsál mindkét irányban 10-15 cm távolságot, és fúrhatod a falat.

    Akad persze kivétel, sokan maguk vezetékelték be a lakásukat mindenféle szabvány ismerete nélkül, s aki így tett, úgy gondolta, meg tud ő építeni bonyolultabb áramkört is, mint néhány kapcsolót, konnektort. Egyszer úgy jártam, hogy egy ilyen szakember nem a fázisra tette a kismegszakítót, hanem a nullára. Én, mit másik ilyen szakember, lecsaptam az automatát, és egy szigetelés nélküli oldalvágóval elcsíptem jól a vezetéket, az meg engem csípett meg jól.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    Köszönöm fiúk, azt hiszem, át is vezetékeljük akkor a lakást a burkolások előtt.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz spanyoll #12313 üzenetére

    Az UV miatt hordanak az emberek napszemüveget (szerintem helytelenül, mert az csak mese, hogy jól megszűri, viszont engedi kitágulni a pupillát, hogy amit nem szűrt meg, az vastag csövön támadhassa a látóidegeket). Az ötleted nem rossz, de én (laikusként) lebeszélnélek róla. Ugyanezt a hatást elérheted fluoreszkáló festékkel is, és akkor nem kell UV lámpa se.
    (Az emberek különbözőképpen érzékenyek az UV-ra. Van aki remekül tűri, van aki halovány tavaszi UV-től is ágynak esik - és ez az érzékenység egyre terjed a világban. Ezért gyártanak nagy faktorszámú UV szűrő krémeket, amit ma már a szatócsboltokban is el lehet érni. Nem játék tehát, én legalábbis mindenképpen ódzkodnék az ötlet megvalósításától.)
    Másik ötletem "játék a fényekkel" igényedre a gyertyagyújtás. Jó érzékkel elhelyezett különböző gyertyák meghitten hangulatossá tudják tenni a szobát. De ha rákeresel a NET-en világítástechnikai trükkökre, meglepően széles spektrumon variálhatsz ezen által is.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz spanyoll #12317 üzenetére

    Továbbra is azt mondom, hogy óvatosan!
    Ne gondold, hogy az UV csak a szemet bántja. Ráadásul van egy olyan gondolatom, hogy minden lámpát gyártó cég csak az eladásban érdekelt, nem tudni mennyire hiteles a fény minősége.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz g@bo #12329 üzenetére

    "de én egy beállitásra lennék kiváncsi, ki hova lövi."

    Figyi g@bo!
    Nem jó megközelítés az, hogy azt sasolod, ki hova lövi. Aki már eltalálta, és megírja Neked a pontos értéket, az nagy valószínűséggel nálad nem az optimális, ugyanis minden fűtési rendszer egyedi - hiába ugyanaz a kazán(!), esetleg még a lakás alapterülete is egyező. Számtalan tényező befolyásolja ugyanis a legoptimálisabb beállításokat. Az érthetőség kedvéért elsorolok néhányat a fontosabbakból:
    - Másképp viselkedik teljesen ugyanabban a rendszerben egy régi öntöttvas radiátor, ami ugye lassabban indul be, de tovább nyomja a meleget, másképp egy régi lemezradiátor, ami kicsit gyorsabban reagál az öntöttvashoz képest, és másképp egy új, vékonyka lemezradiátor, ami azonnal önti a meleget, és azonnal ki is hűl.
    - Nem mindegy, milyen a hőszigetelése a lakásnak, mert aki böcsülettel körbeszigetelte a házat, padlást, pincét, tett fel redőnyöket és műanyag nyílászárókat, teljesen máshol fogja megtalálni az optimumot, mint egy széllel bélelt lakás tulajdonosa - nem ismételgetem tovább, hogy ugyanolyan kazán használata mellett.
    - Nem mindegy, mennyi víz van egy rendszerben. Aki 1500 liter vízzel gazdálkodik (mint magam is), teljesen másképp tüzel, mint az, aki csak néhány száz liter vizet forgat.
    - Az sem mindegy, hogy milyen hideg van kint, és az sem, hogy milyen időszakonként mekkora hőingadozásra van igényed.
    - Nyílt titok, hogy hígítják a gázt. Ez is nagyban befolyásolja az elfogyasztott mennyiséget.

    Amikor valaki arra gyanakszik, hogy túl sok gázt fogyaszt, akkor legelőször a hőszigetelést kell körüljárni, utána pedig a túlfűtést.
    Jómagam épp most dobtam ki a gázkazánt, cseréltem vegyes tüzelésűre. Eddig kevesebb, mint a fele a fűtésköltség a tavalyi átlagnak, de jön még a hideg. Így nem érzem magam kiszolgáltatottnak. Van egy gázvezeték, és szabadon eldönthetem, hogy kérek-e belőle, vagy nem, minden mást a tőke és a politika dönt el. Most az a feladatom, hogy megtaláljam a legoptimálisabb fabrikettet. Meg fogom találni. De nincs olyan, hogy keresem a legoptimálisabb gázt. Az olyan van, amilyet éppen adnak, és punkt um.

    Szóval a legoptimálisabb beállítást magadnak kell megtalálnod. Figyelem, és türelem kell hozzá. Érdemes egy thermo fejet szerelni a radiátorszelepekre, mert az nem engedi, hogy túlfűtsd a lakást. Amit a kazán túlfűtött, az a meleg a rendszerben marad mindaddig, amíg a termosztát nem kéri. Már ha le vannak a fűtéscsövek szakszerűen szigetelve. Így finoman hangolható a lakás hőelosztása. Mert sokat meg lehet azon spórolni, hogy pl a fürdőszobában csak a reggeli és az esti órákban legyen meleg, amikor nem használod, akkor minek fűteni?
    Az intelligens termosztát nem buta találmány, ő valóban megkeresi neked a legolcsóbb beállítást. Megtérülő beruházás tehát. Addig is, amíg nincs ilyened, magad leszel az okos termosztát: Túlfűtött? Akkor kevesebb értékre programozok, és megfigyelem, hogy mennyivel sikerült közelítenem a kívánt hőmérséklethez. Az pedig, hogy hány fokos vizet kérj a kazántól, megintcsak több tényezős dolog. Nagy hidegben forróbbat, kora ősszel, késő tavasszal langyosabbat. Ez az értékpáros hasonlatos a fotózásban a blende nyílás és a záridő párosításhoz: Több (akár négy-hat) értékpáros is lehet optimális. A gázkazánod esetében ez nem a nagy fogyasztásban jelenik meg, hanem abban, hogy milyen sűrűn kapcsol az égőfej ki/be. Kihat persze a fogyasztásra. Ha túl nagy időközönként ismétlődik a ciklus, nyilvánvalóan hidegebb falakat kell újramelegítenie. Ehhez több energia kell, mint tisztán a levegő felfűtéséhez. Ám ez nem jelentős befolyásoló tényező. Nem úgy kell tekinteni rá, mint az autókra, hogy a gyakori hidegindítás jelentős fogyasztásnövekedéshez vezet, mert itt a belepumpált energiát hő formájában kapod vissza. Az autó esetében is abban, de ott nem szerencsés, mert ott kilométerben kellene visszakapni. És az autónál az ilyen túlfogyasztás azért van, mert meg kell változtatni a benzin-levegő keverék arányát az optimális égéshez különböző hőfokú motor esetében. A gázkazánnál ilyen nincs.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz flash- #12332 üzenetére

    Elpárolog. Ahogyan a főtt tojásról is elpárolog a víz, ha a gáztűzhelyen felejted.
    Tégy nagyobb tágulási tartályt fel, akkor évente csak egyszer kell megtölteni. De akkor is ugyanennyi fog elpárologni, csak nem kell sűrűn töltögetned.

    És #12336-ot is olvasd el!

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz veze #12339 üzenetére

    Természetesen igazad van. Azonban lehet, hogy táblázatból kicentizte, aki építette, és felesleges 2-3 naponként utánatöltögetni, ha mindig azonosan meleg hőfokon ellenőrzi a vízszintet. Előfordulhat ez pl, ha a tágulási tartályhoz vezető cső jó hosszú, hiszen az is egy tartály. Mert ha felönti hidegen, akkor az első ráfűtésnél ismét el fog folyni. Havonta akkor is illik utána önteni, mert belevegősödhet a rendszer. Az egészséges tartálytérfogat sacc per kábé 10-15%-a a rendszerben levő víznek. Mondjuk egy 500 literes rendszer már jól működik egy 50 lieteres kiegyenlítő tartállyal, de oda egy 80 literes az igazi. Ekkor elég ősszel egyetlen alkalommal utána önteni. Ha a padláson van ominózus ballon, akkor minél nagyobb a térfogata, hosszantartó fagyok idején annál nehezebben fagy el. De vigyázat, a padláson levő tartály szigetelését nem lehet tökéletesen megoldani, csak idő kérdése, hogy mennyi idő alatt fagy el. Éltem én már meg olyan telet, hogy több, mint két héten át nappal se ment -25 celsius fölé a hőmérséklet. Tömegek bajoltak akkor a kiegyenlítő tartállyal, de még a mélyen leásott gázvezetékekkel is.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz g@bo #12342 üzenetére

    "behozza az árát egy ilyen kütyü?"

    Ha Te dolgozol helyette, akkor nem. De ha rosszul dolgozol, akkor már az első évben megtérül.

    Megsúgom, a titok nem ebben a siemens kütyüben lesz számodra, hanem a nikecell-ben. Ha szigetelve vagy, akkor az a hő, amit eltüzeltél, a házon belül marad mindenféle okostermosztát nélkül is.
    Magam is szigetelés nélküli B30-at fűtök ki. Már havi százezer fölé ment a gázszámlám. Most ezt a vegyes tüzelésű kazán igencsak megkurtította. Most karácsonyig elég a tüzelőm, és ősz óta mindössze 80 ezret költöttem brikettre. És jövőre én is szigetelek.

    Ne úgy tekints erre, hogy kész anyagi csőd. Az a kész anyagi csőd, ha nem szigeteled le. Ha nagyon szorít a nadrágszíj, akkor tedd két ütembe: Jövőre a padlást, következő évben az ablakokat és a B30-at. Az teljesen biztos, hogy 3-5 év múlva megtérül, utána pedig a zsebedben marad a pénz. Ha nem szigetelsz, akkor egy életen át egy új ház árát kifizeted csak a fűtés többletre.
    No, és gondolj arra, hogy egy szigetelt ház forgalmi értéke több, míg egy szigeteletlené kevesebb az átlagnál. És nézd csak meg a napi fogyasztásodat, amikor nappal is -15 celsus alá megy a hőmérő higanyszála! Az fel fog bátorítani, hogy olcsó az a nikecell, mert most kifejezetten jó idő van.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz veze #12344 üzenetére

    Bizony, a szigetelés nem ritkán 20-30% energiamegtakarítással hálálja meg magát. Sokan nem is hiszik, hogy ekkora különbség van egy szigetelt és egy régimódi ház fűtésköltsége (s ami szintén nem utolsó szempont, komfortérzete) között. Valamikor a 48cm km téglafal már jó hőszigetelőnek minősült. Ám akkor nem volt ilyen eszeveszett drága az energia. A régi vertfalú parasztházak, és a vályogtéglából építettek még annál is jobbak voltak, mint amikor valaki a mostani ytong-ot bugyolálja be még plusz hungarocellel. (Volt egy ilyen házam - túl azon, hogy télen jól tartotta a hőt, nyáron a legnagyobb kánikulában is kellemesebb levegője volt, mint amikor klímával hűtöttem a másikat.)

    Miért nem tudtad megoldani, hogy vegyes tüzelésű legyen? A kémény miatt?
    A feleségem nagyon ragaszkodott volna ahhoz, hogy tartsuk meg a gázkazánt is, mert ha ez nem ad majd elég meleget, vagy ha több napra elmennénk. Hogy reggelre ne legyen hideg, éjszaka segítsen rá a gáz.
    A következő érvekkel győztem meg:
    - Ahhoz még egy kéményt kellene építeni. Annyi pénzünk most úgyse lesz. (De nem is ez volt az elrettentő számára, hanem az, hogy hetekig szét lesz verve a ház.)
    - Amióta gyerekünk van, még soha nem mentünk el télen több napra itthonról. Ezután miért mennénk?
    - Reggel nem lesz hidegebb, mert beteszünk egy 1000 literes kompenzátortartályt. Azt estére felfűtöm, reggelig ki fog tartani. (Nem hitte el, hogy tényleg megvalósítható. Első nap jól bedurrantottam neki este tízkor. Reggel nyolckor még, izzott a parázs a kazánban, a szobában pedig 25 fok volt a hőmérséklet. Mostmár elhiszi. Azóta sem volt reggel, hogy 21 fok alá ment volna, pedig nekem még nincs szigetelve sehol semmi két műanyag ablakon kívül.)
    - Csak beleöljük a pénzt ebbe a kombóba, és úgysem fogjuk használni a gázt, mert az kurvadrága lett. Akkor minek tartsuk meg?
    - Ha mégsem sikerül jól az új rendszer, akkor az új kémény árán berakok egy parapetes Vailant-ot, vagy egy Berettát kisegítőnek jövőre, ahhoz nem kell kémény. De meglátod, semmi szükség nem lesz rá, és azt mondod majd, hogy az árát tegyük inkább a szigetelésbe, hogy még kisebb legyen a rezsi.

    Hogy lesz-e jövőre gáz rásegítés, még nem tudok nyilatkozni, csak ha besikerál egy jó hideg január. Szerintem nem lesz szükségünk rá. A kéményes gázkazán mindenesetre már ki van dobva.

    Igen, "visszalépésnek" is felfogható ez a tüzelés. Jómagam mégis előrelépésként élem meg. Kiszámolható, hogy ezzel a plusz munkával húsz év alatt annyi pénzt lehet megtakarítani, hogy mindkét gyereknek lesz egy szerényebb lakása belőle. Nagyon sok szülő jóval több pluszmunkát elvállal azért, hogy ezt megtehesse, mint hogy telente naponta két alkalommal kisalakol, befűt. Úgy fogom fel, hogy nagyon jól lehet pénzt keresni vele.
    Szerintem ez annak jelent visszalépést, akinek pénze van elég, csak ideje nincs.

    És had mondjak még valamit:
    Változtat az életminőségeden, hogy minden nap találkozol ezzel az őselemmel: Tűz. Mentálisan megsimogatja a gerincagyadat, ha nem is tudatosul benned. Mert kell nekünk a teljességhez a tűz és a víz.
    A kandallódért külön irigykedek hát.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Drizzt #12348 üzenetére

    Sokféle elvű, méretű és márkájú vízmelegítő létezik. Ezek szórása árban igen nagy is lehet. Egy napelemes 200 literes vízmelegítő ára meghaladhatja a kétmillió forintot, egy 10 literes elektromos fali kis csorogtató pedig elérhető már párezer forintért. Ha egyre gondolunk, én is úgy százezer pénz közelébe taksálom a rávalót.
    A szerelésnek tarifája van. Attól függ, mennyire bonyolult beavatkozásról van szó. Hány bekötés, hány elágazás, kell-e kéménybe is kötni, etc. befolyásolják az egyébként nem túl nagy szórást árban.
    A kéményseprői véleményeztetés az országban mindenhol kötelező, akárcsak a biztonsági öv használata autózás közben. Mint minden kötelező engedély beszerzése, ez is indokolatlannak tűnően sokba kerül. A törvény a biztonságodért rendelte el. Így is sok szénmonoxid mérgezésről számol be a híradó minden szezonban. Amíg nincs baj, addig nagyon drágának hat ennek a "vargabetűnek" a belehímzése az életünkbe, de ha megtörténik a baj, akkor az ember úgy fogja rögtön megítélni, hogy nagy hiba volt ezt a filléres tételt kispórolni.
    Olyan ez, mint a légzsák. Amikor kilopják az autóból, és az tulaj háborog, hogy mi a sz@r kerül egy műszerfalon egymillió forintba, akkor nagyon drága, ám akinek a papája belehalt a légzsák hiányába, az olyan olcsónak találja egymillióért ezt az életmentő találmányt.
    Higgadt, megfontolt ember nem háborog ilyesmin, lerója, mint életében egyszeri, de legalábbis igen ritkán előforduló sápot, és túllép rajta. Van, aki ennek a pénznek a sokszorosát issza el a vígadóban havonta. Ott rosszabb helyen van ennyi mani.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz canniball #12357 üzenetére

    Értelek.
    Az elszívó nyílás kivágásával nincs is gond, azt vésővel, kalapáccsal azonnal észreveszed, ha vezeték van ültetve a falba. A két tipli/dübel felfúrása tehát a feladat - ráadásul tényleg közel jár egy páraelszívó helye a falban szokványosan rejlő vezetékhez. (Azért a szabvány szerint jó 30 cm-el alatta van, ha nincs az átlagnál nagyobb belmagassága a lakásnak.) Erre valóban egy detektor a legalkalmasabb. Ha tudsz bérelni, nyert ügy. (Én fel merném magamnak fúrni - kikapcsolt kismegszakító mellett, s ha visszakapcsoláskor kiderül, hogy átfúrtam a vezetéket, akkor kibontanám a falat, és kijavítanám a hibát - ha már úgyis vezetékelés előtt áll a csodák palotája.) Egyébként mifelénk nem nevet ki a villanyszerelő ilyen munkáért. Elkéri a kiszállást, egy kevés munkadíjat, és jól keresett, mert útba ejt, amikor épp arra jár. Az effektív munka nem több egyetlen percnél.

    Az 1000 literes tartályt azért nem találtad a guglival, mert elírtam. Nem kompenzátor tartályról van szó, hanem puffertatrályról. Bocs!
    Itt magyar gyártásút mustrálhatsz meg. Így már könnyebben informálódhatsz. Ha aktuálissá válik, akkor tudok néhány meglátással, tapasztalattal segíteni. Most nem csevegek róla, mert hullafáradt vagyok, mostanáig megállás nélkül dolgoztam reggel óta.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz g@bo #12359 üzenetére

    "födém szigetelés előrébbvaló mint a fal?"

    Tulajdonképpen ennek az éremnek két oldala van. A födémnél megy el rendszerint a legtöbb hő, ugyanis a meleg a demokráciában is felfelé "folyik". Ha az anyagi vonzatát nézzük, akkor tehát előrébb való a padlás szigetelése. Azonban a komfortérzeteteket jelentősen javítod, ha a falat szigeteled első ütemben, ugyanis hiába fűtöl a szobában 23 fokra, 21-nek fogod érezni, mert süt a hideg a falon át. Ha az ágy közel van a külső falhoz, akkor kiváltképp igaz ez. A kifordított sorrend egyébként nem jelentős anyagi különbséget jelent majd. Bármelyikkel kezded, a jelenleginél olcsóbbá válik a fűtésed nyomban.
    Érdemes egyébként megrendelni egy hőkamerás feltárást. Az olyan beszédes fotó, hogy ennek a szolgáltatásnak az ára egyetlen január hónapban megtérül, ha csak a legpirosabb helyeken toldasz foldasz is ideiglenesen valamit.

    "ha fent simán leteritek 10 centis közetgyapotot, segit valamit?"

    Amint ezt megtetted, a födémed már tökéletesen le is van szigetelve. Azonban így nem járható a padlástér - két év múlva rálépni azonnali kétoldali szilikózist jelent. (Ha megteszed, érdemes egy nylonfóliával betakarni, mert akkor nem porzik annyira, ha rálépsz. De vigyázat, ez meg nem engedi a gyapotot szellőzni, s ha pára kerül a fólia alá, hamarosan egy büdös penészteleppé válik a padlástér! Érdemes féligáteresztővel takarni hát, de az meg elég drága dolog.) Ezért be szoktuk 100-as collos deszkával rácsozni, közé beszabjuk az üveggyapotot, és igényesebbek hajópadlóval, kevésbé igényesek mezei gyalulatlan collos deszkával burkolják. Így járható, terhelhető.
    Szoktam mondani a födémet szigetelni készülőknek, hogy oda ne tegyenek nikecellt, hiába sokkal könnyebb lerakni, meg felcipelni a padfeljárón, mert abba ha beleköltözik az egér, ember ki nem takarítja onnan - a rágcsálók imádják a hungarocellt, és nagyon el is szaporodnak benne, ha megtalálják maguknak.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Hasaggymeg #12367 üzenetére

    Nem veszem én ezt akadékoskodásnak. Ez az érem másik oldala, és ez is egy élhető nézőpont.
    Tekintve, hogy mindjárt lerogyok a székről, olyan fáradt vagyok (most fűtöttem be épp a mai munkám záróakkordjaként), későbbre halasztanám a reflektet.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz g@bo #12375 üzenetére

    Morfondíroztam azon, hogy mit is tegyek:
    A szomszédom zöldséges. Jó a nexus közöttünk. Minden héten ad legalább száz tojástálcát, hogy dobjam a kazánba, neki útban van. Ha összegyűjtögetném, egy-két év alatt elég lenne ahhoz, hogy mondjuk tíz magasba egymáson mozaikszerűen kiraknám vele a padlást, szerintem kiváló hőszigetelő lenne tök ingyen, és még terhelni is lehetne. Már csak valami tűzálló lapokat kellene ráteríteni, de mit? Mert az egyetlen dolog, ami miatt tartózkodok az ötlet megvalósításától, hogy ha annyi papír a tetőn begyullad, hát az igen nagy máglya lenne.

    Valaki nem tudja, miként, mivel lehet a papírt tűzállóvá impregnálni?
    Volt nekem egy parasztházam, amit elbontottam. A fedele nád volt. Gondoltam, azt meg elégetem. Nem ment. Már tábortüzet csináltam alá, de nem volt hajlandó begyulladni. A régi öregek ilyen jól meg tudták oldani a tűzvédelmet. Vajon hogyan csinálták?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz x_o_n #12376 üzenetére

    Le lehet az üveggyapotot a padlóra is teríteni nyugodtan. Akkor szerencsés, ha a cserép alá kerül, ha pl ott van a fűtés kiegyenlítőtartálya, és védeni akarjuk a fagytól.

    Cserép alá akkor szigetelünk, ha padlásszobát alakítunk ki. Ha nem lakjuk azt a teret, akkor teljesen felesleges fűteni. Az is számottevő éves kiadás, ha csak fagypont fölött akarjuk tartani a padlás légterét. Egy használaton kívüli padlást legokosabb a padlón szigetelni tehát.
    Ha be tud ázni, akkor fel lehet tűzőkapcsozni a tetőlecek alá egy nylonfóliát, és e széleit elvezetni a szabadba. Ilyen esetben nem kell féligáteresztő fólia, megteszi sima agrofólia is. A féligáteresztő fólia szintén lakott padlástérbe való. Oda viszont nagyon ajánlatos. Mi több, fontos a légrés körültekintő kialakítása is, ha nem akarunk se penészt, se hőhidat. Ez egy már meglevő régi típusú tetőnél igen nagy felhajtással jár - az újat ezért is célszerű egyből így kialakítani, mert akkor nem jelentős többletkiadás, és nincs plusz felhajtás, nagyon hamar kész.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Hasaggymeg #12367 üzenetére

    Nos, megmondom őszintén, átgondoltam a felsorolt érveidet, és kicsit izzadtságszagúnak, önigazolósnak tűnik. Ettől függetlenül nem zavar, a demokráciában mindenki olyan szemüvegen át nézi a világot, amilyenen keresztül a legszebbnek látja.

    "hiszen ez a fatüzelés,kandalló mizéria is csak egy éppen divatos trend"

    Ez divatnak, hóbortnak nem tekinthető. 680 ezer forintot fizettem ebben az évben a tavaly téli gázfűtésért. Mint írtam már, karácsonyig tüzelhetek fával, pellettel mindösszesen 80 ezer forintból.
    Divat alatt nem a gazdaságos üzemet kell érteni, hanem azt, amikor az emberek semmi másért nem ruháznak be valamire, mint azért, mert a szomszédoknak is olyan van.

    "1.Soha nem megyek el télen több napra otthonról."

    Azért ez nem ilyen sarkosan szigorú dolog. Az embereknek általában van akkora kapmpániájuk, hogy megoldható az, hogy amíg télen több napra elmennének, addig valaki fűtsön be naponta fagypont fölé valamiért cserébe. Legtöbb ember nyáron se tud elmenni üdülni. Aki pedig a sípályáknak hódol, az el van elég jól eresztve pénzzel ahhoz, hogy ezt áthidalja akár azzal, hogy egy leinformált fűtőt fogad akár erre az időszakra, akár egész télére. Még mindig jelentősen olcsóbban fog kijönni.

    "2.A gáz kúrvadrága,de a fa az mindig olcsó lesz,hiszen van elég belőle."

    Tekintve, hogy a gázt monopólium adja, a fának pedig van egészséges konkurenciája a piacon, a fa mindig olcsóbb lesz, mint a gáz.

    "3.20 évben gondolkodni az üzemanyagokról az okos dolog."

    Nem emlékszem vissza olyanra, hogy az üzemanyag ára lejjebb ment volna. Most nem azt mondom, hogy gyerek koromban pontosan kettő forint nyolcvan fillér volt egy liter benzin, hanem azt, hogy akkor egy havi átlagkeresetből több, mint háromszor annyi benzinhez lehetett jutni, mint az elmúlt húsz esztendő magyarországi átlaga.

    Amikor egyik féle tüzelőről átállni a másik félére annyit tesz, hogy maximum három év alatt megtérül a beruházás, akkor magyarországon mindig azonnal váltott a múlt század elejétől mostanáig mindenki. Miért lenne ez másképp az eljövendő 20 esztendőben?

    Egyébként éppen húsz évvel ezelőtt történt:
    A rendszerváltás utáni években keresztbe kasba feltúrták az országot. Dübörgött a gázprogram. Családbéli fűtésszerelővel diskuráltunk akkor erről. Akkor annyi munkája volt egész évben folyamatosan, hogy másfél év alatt tudott venni belőle egy új "nyugati" autót készpénzért.
    Ezt mondtam neki:
    - Figyelj, sógorkám! Lesz még ennek böjtje. Amikor majd mindenki gázzal fűt, szépen csavarni fogják itt mindenkinek a töke golyóját, hogy ide az összes pénzedet, vagy megfagysz!

    S lőn igazságom. Nézz szét most az országban, mi folyik gázilag. Ezt éppen húsz évvel ezelőtt prognosztizáltam.
    Ne mondd nekem, hogy szerencsém volt azzal a prognózissal, mert jelentelek a moderátornál! ;]

    "4.Pozitívan változtat életminőségeden,hogy ahelyett,hogy feltekernéd a termosztátot és leülnél olvasni,hasítod,hordod,pakolod a fát,kaparod ki a hamut,fölöslegesen és túlfűtesz 1000 l vizet,közvetve irtod az erdőt és a szennyező anyagok többszörösét bocsátod ki a levegőbe."

    Mostanáig még a termosztátot sem kellett csavargatnom, a feleségem megtette ezt is helyettem. De sajnos sosem volt időm termosztát felcsavarás után leülni olvasgatni.
    Igen el van látva pénzzel az, aki lemond háromezer forintos nettó órabérről abban az országban, ahol tömegeknek alig több ennél a napi keresetük.
    Ha kiadom bérbe a fa hordását, hasítását, pakolását évi tízezer forintom fogja bánni. (Pontosan ezt teszem egyébként.) Hol van ez még a 680 ezertől?
    A hamut nem kell kaparnom. Egyszerűen kihúzom a hamutálcát, és kiborítom belőle. Ez húsz kemény másodpercemet rabol el.
    Nem 1000, hanem 1500 liter vizet fűtök, előbbi tétel csak a puffertartály mérete. De nem lehet túlfűteni. Amikor azt nem 60, hanem 90 fokra fűtöm fel, akkor annyival később kell újra tüzelnem, amennyivel "túlfűtöttem" - le van szigetelve böcsülettel ez a víz.
    Brikettel tüzelek. Ügyelek rá, hogy adalékanyagmentes, tiszta fa legyen. Pontosan annyi káros anyagot juttatok a levegőbe, mint amennyit a fa élete során megkötött. Tehát újat nem termelek, a meglevő pedig már itt is volt.
    Ez az erdőirtás megintcsak egy bugyuta megközelítés. Nem idegen tőlem az erdészet sem. Az erdőgazdálkodás korrekt módon történik, azt törvény szabályozza. Ha nem termelnénk le az erdeinket, azok léptékkel több betegséggóctól lennének terhesek, mint így. Megnyugtatlak, hogy Magyarországon az erdőállomány nem fogy. Erdőirtásnak azt nevezzük, amikor a trópusokon esőerdőket tűntetnek el nyomtalanul, és a helyükön gépesített ültetvények híznak. (Trópusi fát magyar ember nemigen tüzel el, mert az egzóták árához mérten a földgáz filléres tétel lenne.)
    Annyit szólnék még ehhez, hogy amióta ember él a földön (és ez nem húsz év!), azóta fával tüzel. Az erdők pedig nem tűntek el. Ahol eltűntek, ott nem azért, mert az emberek eltüzelték. Ahogyan a szúnyogot, a vírust nem lehet kipusztítani a földről, úgy a fákat sem, nyugi tehát.

    "5.Több százezer forint per m2-es lakás/telken megéri 3-5 x akkora helyet a fűtésre szánni."

    A vegyes tüzelésű kazánom pontosan akkora helyt foglal, mint amekkora a gázkazán volt. És pontosan annak a helyére is került. A puffertároló foglal le plusz egy négyzetmétert. Ez a "lakás ár - veszteségem" azonban busásan megtérülni látszik. A 3-5 x akkora hely tehát nem is csúsztatás, hanem jókora túlzás. Nekem éppen 2 x akkora, ám aki nem tesz be puffertárolót, annak ugyanakkora helyt foglal a vegyes tüzelésű kazán is, amekkorát a gázkazán igényelt.

    "6.Nem függök a gáztól,hiszen én telepítem,vágom és eltüzelem a fát."

    A gáztól valóban nem függök. Hosszú felsorolásodban ebben a tételben maximálisan együtt gondolkodunk. És remek életérzés, hogy nekem már nem csavarják a tököm golyóját - még a nap is másképp süt. A telepítést, vágást keményen kifizetem, és még így sikerült léptékkel gazdaságosabban fűtenem.
    És persze, eltüzelem a fát, különben megfázna a gyerek. Beleszakadok a tüzelésbe napjában kétszer is. Máris nagyságrenddel görbébb lett a hátam, hiszen naponta kétszer is tüzelnem kell két teljes félórán keresztül.

    Ne gondold, hogy azon erőlködtem, hogy tételesen cáfoljalak meg. Egyszerűen csak arról van szó, hogy Te úgy látod a világot, én pedig így. Ettől még mindkettőnkek remek hely jut itt a tejútrendszeren belül.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz biker #12379 üzenetére

    Nem tudom. Ki kellene próbálni - a puding próbája az evés. Köszi a tippet, bővül a repertoár!

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz biker #12381 üzenetére

    Igen, teljesen igazad van. Köszönöm, hogy kiigazítottál- nem szeretek túlozni. Valóban helyt foglal a kertben a tűzifa is. Az is szerencsés, ha van neki zárt tárolója, ami plusz anyagi ráfordítás.

    Azonban aki fabrikettel fűt, annak a kertben elég egyetlen raklapnyi tákolmány, és azon elfér egy tonna - esetenként több fabrikett. Amíg nincs tároló, addig nagyon fontos fóliával betakarni ezt a raklapot, ugyanis a párát magába szívja, és már jelentősen veszít emiatt a fűtőértékéből. Ehhez pedig elég néhány ködös hét.
    Ukrán fabrikettet (bükk) szerzek be 300 forint alatti egységáron. Még olcsóbb lenne, ha kimennék érte magam Ukrajnába. Eszméletlen nagy fűtőértéke van (19Kj), a kazánom mindkét ajtaján el is repesztette a hőpajzsot. Két bajom van vele:
    - A kisebbik az, hogy nem elég nagy nyomáson sajtolták, és kicsit porlik.
    - A nagyobbik az, hogy hamar elég. 24 Kg-nak vége 3 óra múlva.
    Most ajánlottak cca 4.200 Ft/q áron nekem román tölgy brikettet. Ez az ár a házhoz szállítást is tartalmazza. Ha utazok érte mindösszesen 400 km-t, akkor 3.000 az ára. Majd kipróbálom, mert ha jobban össze van sajtolva, olcsóbb lesz a drágább.
    4.000 pénzért egy volt iskolatársam házhoz szállít nekem fenyő brikettéglát, amit maga készít. Ennek nincs akkora fűtőértéke, viszont ha este tízkor megrakom a kazánt, reggel nyolckor még izzik. Egyenlőre éjszakára nem találtam jobbat, ilyen hosszan valószínűleg csak azt tudnám égetni, amit a praktikerben 8500 Ft/q áron kínálnak. Igaz, annak nagyon jó az ereje is.
    Kipróbáltam az ecetfát, a bükköt, a tölgyet és az akácot, mint hasogatott tűzifát. Nem nagyon jövök ki olcsóbban velük, mint a brikettel, csak több hely kell nekik. Meg másféle tüzeléstechnika.
    De még tapogatózok. Ismerem magam, hogy amibe beleásom magam, mint most ebbe, néhány év múlva nem nagyon tudnak nekem újat mondani róla a guruk, lámák sem.

    "mert 25 fok van, és egyszerre csak egy brikett ég mindig"

    Akik nem próbálták ki, nem hiszik ezt el. És sokan azért nem próbálják ki, mert nagyon drága. Pedig látod, ez az olcsóbb.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Dluinet #12388 üzenetére

    Nem.
    Huszonnégy kg-t rakok be egyszerre. A kandalló ennyitől szétolvadna, tudom. Nekem egy 52 KW-os Concept 6-om van, ami 24 kg brikettel (30Ft/kg = 720 Ft) jó kétharmadig van. Ezt használom, amikor hamar kell a meleg a lakásban. Igaz, hogy hamar hamu lesz belőle, de egy óra alatt 30 fokot emel a víz hőmérsékletén.
    Amit az imént raktam be éjszakára, az térfogatra több, mert egy tömbben van, kb 16 kg (40Ft/kg = 640 Ft). Ilyen enyhe időben 10-12 órán át képes tartani a 60 fokot az 1.500 liter víznek.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zorzy4 #12383 üzenetére

    Persze, meg is értem én az álláspontodat. Magam sem szaladok minden sz@r miatt engedély után. Azonban azt nem érzem szerencsésnek, hogy úgy osszam az észt, ahogyan teszi, aki teszi, mert ha olyan olvassa, akiben nincs se felelősségtudat, se veszélyérzet, szagot kaphat esetleg vesztére. A lelkemen száradna. Semmi kifogásom az ellen, amikor valaki okosba oldja meg a fűtését, ha tisztában van a szabványokkal. De nem buzdíthatok erre látatlanban senkit.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Dluinet #12391 üzenetére

    Durván 200 m2. De sajnos még széllel bélelt.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Dluinet #12394 üzenetére

    Ha ez általány, akkor kb ott leszek én is, amikor leszigeteltem körbe mindent. Két éve még 40 általányt fizettem, de tavaly már 50 volt, és erre még kértek egy százast kompenzációra. Nem néztem, mennyi vizet melegítek. A használati melegvizet meghagytam továbbra is a gázbojlernek. Most három hét gázfogyasztásom kb 3 ezer pénz volt.
    Több ismerősöm is kb 100 m2-t fűt gázzal. A szigetelésük jó, és harminc ezer forint általányt fizetnek. Ezek szerint nagyon jól sikerült a fűtésrendszered is, és a szigetelésed is. Érdekelne, hogy a falaid miből vannak, és milyen típusú kazánnal fűtöl?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Integra #12395 üzenetére

    Én nem a jegyző irányába nyomulnék (habár ez sem rossz alternatíva), hanem a zöldek érdeklődését éleszteném fel valahogyan. Ha őket sikerül rájuk szabadítani, akkor több borsot fog törni az orruk alá a greencsapat, mint amire egy jegyző képes.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Manitou #12415 üzenetére

    Ha padlóba ennél melegebbet küldesz, menten táncra is perdül az egész család. A 40 fokos radiátor nem számít melegnek, próbáld rajta tartani a lábad 10 percig.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Manitou #12419 üzenetére

    Valószínűleg nem rontasz el semmit, hanem a padlóburkolatod anyaga más. A járólap remekül közvetíti a hőt, és ha az 40 fokos, akkor zokniban zavaró. Volt már szerencsém több alkalommal is vendégeskedni olyan helyen, ahol kevés időre is nyugtalanító volt a forró padló. Függ ez attól is, milyen anyag van a warmcsövek fölött.
    Ha ilyen jelenséget tapasztalsz, és a kazánod engedélyezi, akkor próbáld alacsonyabb hőmérsékleten fűteni a lakást. Annyi történik ekkor, hogy sűrűbben, de kevesebbet fűt a kazán. A légtérben 21-24 fok így is elérhető - ha a lakás szigetelése jó.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Manitou #12421 üzenetére

    Értlek.
    Akkoriban a padlófűtés még gyerekcipőben járt Magyarországon. Sokan még az elvét is csak hiányosan ismerték.
    Ezzel nincs mit tenned, a korszerűsítése nem kis pénz. Mondjuk diszkréten megtérülő, de a nincs pénz olykor nagy úr az ember házában.
    A szigetelést viszont érdemes lenne megerőltetned, mert így az energia árak mindig röghöz fognak kötni. Jelentős javulást éreznél minden tekintetben. 15-25%-al olcsóbb lenne a fűtésed, és a jelenlegi 20-21 fok is emelkedhetne ráadásul 22-23-ra. 20-21 fok meleg nekem is elég lenne, de a párom 21 foknál már visít, hogy hideg van.
    Azt szoktam mondani annak, aki tartózkodik a szigeteléstől, mert megugrik, amikor kiszámolja, hogy az másfél millióba kerülne, hogy nem kell azt egyszerre, ha nincs rá elég pénz. Fel lehet azt bontani 3-4 ütemre, akkor már kinyöghető, ráadásul az utolsót már meg is termeli a lassacskán visszább szorított fűtésköltség. Magam is ezt tűztem ki célul. Ráadásul, ha van kicsi affinitásod ahhoz, hogy magad végezd a kulimunkát, akkor nem is másfél millió, hanem csak 800 körül jár.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mdk01 #12431 üzenetére

    Az én kedves öcsém ugyanezt tervezi.
    Felforralták az agyában a vizet. Leszigetelte a lakást, mert sokallta a gázszámlát. Erre a gázszolgáltató kiment lecserélni a gázórát, merthogy gyanúsan csökkent a fogyasztás - nem-é lopik a drága keszont. A csere rendben ment. Írtak jegyzőkönyvet, hogy az óra sértetlen. Az öcskös épp ekkor indult dolgozni. Hallotta, hogy a faszinger erővel földhözb@szta a gázórát. Visszalépett, hogy azért a járólapot nem kellene ilyennel terhelni uram, mert nem erre tervezték az olaszok. Néhány hét elteltével újra becsengetett a gázszolgáltató egy kitöltött jegyzőkönyvvel a hóna alatt, hogy a nemrég leszerelt gázóra sérült, rongált. Alá kellene írni. Öcsémnek a felesége volt csak otthon, aláírta eszemadta. Villámgyorsan kiküldtek egy csekket, ami mellé 540 ezer forint különbözet 8 napon (nem írtam el se a nyolcat, se az ötszáznegyvenezret!) belüli kifizetésére fenyegetés ellenében felszólító, ámde udvarias hangvételű passzust is csatoltak - mondván, hogy a rongálás láthatóan szándékos volt, a gázfogyasztást pedig az előző 3-4 év átlagához igazítva korrigálták. Fellebbezni lehet, de nem kötelező. Ahhoz el kell utazni másik megyébe megadott év, megadott hónap megadott napjának megadott órájában és megadott percében.
    Egy nap szabadság, 200 km benzinpénz, és idegeskedés árán azzal sikerült leszerelni a mélyen tisztelt lefejező bizoccságot, hogy csupa véletlenül megvolt a szigetelésről a helyesen keltezett, egy millióról szóló tételes számla, melynek keltezése éppen egybeesett a jól észrevehető fogyasztáscsökkenés időpontjával. Sikerült kiabálások árán tisztáznia, hogy a fentmaradó tartozása tehát fillérre pontosan nulla forint.
    De sok ember szigeteli, szigetelteti a lakását számla nélkül - és azok vajjon miként bizonygatnak a mélyen tisztelt kiherélő bizoccság előtt? :F

    Diskuráltunk erről egyet a tesókámmal annak okán, hogy én pedig kihajítottam a gázkazánt az udvar közepére az erózió számára, várható tehát nálam is egy hasonló nekiveselkedés a gázszolgáltatótól. Arra jutottunk, hogy ha jönnek a fölöttébb gyanús gázórámat kicserélni hibátlanra, akkor legokosabb lesz strázsát állnom egy jóféle videokamerával a kezemben, a feleségemet pedig kitanítani, hogy eztán semmiféle papírt nehogy aláírjon, még akkor se, ha az áll rajta vastag piros nagybetűvel, hogy minden rendben, mert ott lesz a jegyzőkönyv alján apró szürke betűvel, hogy a szándékos rongáláson kívül.

    No, az én kedves öcsém elhatározta, hogy jövőre kidobja a gázkazánt, és felszólítja a gázszolgáltatót udvarias hangon, hogy tűntessék el a gázcsöveket még a kertjében a föld alól is nyolc napon belül, különben most fordítva lesz irgumburgum.

    Mások okulására írtam fentieket, nem a dühöm levezetésére - remélem, mindkettő sikeres lesz, nem csak az utóbbi.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz alázógyík #12442 üzenetére

    Azt jól tudod, hogy figyelik a fűtőértéket. Azt is jól tudod, hogy ennek tudatában számolnak. De fordított értelmet nyert így az összetett mondatod, mert ennek tudatában azt számolják, hogy akkor az Adrián, vagy a Bahamákon tudnak kártyázgatni a besepert összegből?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Ariadne #12446 üzenetére

    Szerintem nincs jelentős különbség a gázzal és a villannyal főzés esetén egy háztartásban.
    Persze, olcsóbb gázzal fűteni. De mit tesz ma már egy háztartás rezsijében 1-2 ezer pénz? Lepkefingnak számít még a szegényebb sorban élők között is.
    A villanytűzhelyhez egyébként nem kell három fázis, hiszen úgyis csak egy fázist tudna felhasználni a háromból. A három fázist a villanymotorok tudják kihasználni.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Morris #12460 üzenetére

    "akkor miért írta alá?"

    Tudott róla, mégis aláírta.
    Mert nőből van. Berosált.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Hasaggymeg #12462 üzenetére

    "Lehet egyes gázszolgáltatói alkalmazottak túlbuzgósága a lopások felderítése esetén megígért jutalom reményében,"

    Nem a túlbuzgóság áll itt a dolog hátterében, komám! Arról van szó, hogy a faszi egyszerűen zsebbe vár egy jókora sápot, hogy sima legyen az ügy. Aki nem is lopja az áramot, gázt, semmitse, az is fontolóra veszi, hogy most inkább vásárol 50-100 ezer forintért egy hiteles, tiszta jegyzőkönyvet, mint hogy félmilliós fenyegetettségbe kerüljön egy akkora multihatalommal, mint a gázszolgáltató, áramszolgáltató. Aki viszont lopja az energiát, az tudatában van annak, hogy mennyit lopott mennyi idő alatt, és élből felajánl többszázezer forint készpénzt azonnali kifizetéssel, mert így még mindig töredéke lesz az energiaköltsége a valós értékének. Szem és fültanúja voltam én már ilyennek, mitöbb olyannak is, hogy az "áramkommandó" 100 ezer forintért maga alakította ki a benenő áramot úgy, hogy semmiképp ne lehessen ellenőrizni, és ingyen legyen - hiszen ők tudják a protokollok legszélesebb skáláját.
    Ezek a kommandónak nevezett pribékek ezzel piszok jól keresnek. Van, hogy évente több millió is üti a markukat oldalról. Ennyi pénzt a munkaadójuk nem tud felajánlani fülönfogott tolvajért nekik.

    A villamosított ábrándod csak egy utópia. Szép lenne, ha úgy alakulna, ahogyan felvázoltad, de az csak látszat, hogy az áram nem szennyezi a levegőt. Az szennyezi csak igazán! Menj el egy hőerőmű közelébe, s meglátod, hogy mit tesz, amikor napi sok vagon tüzelőt alakítanak környezetbarát villanyárammá, vagy menj el Paksra, gondolj Csernobilra, Fukusimára. Németország pl már határozott, hogy húsz év alatt leépíti az atomerőműveit.
    Élhetőbb irányvonal a nap, a szél, a víz energiájának kiaknázása, no meg a geoterm eljárások. Sajnos jelenleg még őrült nagy beruházás egy ilyen öko-ingyenenergia megvalósítása egy háztartásban. Drágább, mint ha árammal oldaná meg valaki. Nagyon sajnos, de ez van.

    Fura, hogy szkeptikus-kolerikusnak vallod magad (Nem vonom kétségbe.), ábrándod inkább melankolikus jegyet sugall.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz DeFranco #12464 üzenetére

    Laikusként pontosan meghatároztad. 32 Amper az rengeteg. Annyival megy az apósom két 1500 celsiust tudó hatalmas villanykemencéje. (Fazekas az öreg.) Ám megnézném én azt a villanysütőt, legyen bármilyen régi svárdájú, amelyik áramigénye 32 A. Éppen a felével vígan kell muzsikálnia egy b@szott erős villanysütőnek is.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mdk01 #12479 üzenetére

    Akinél van, szétoszthatja a terhelést, persze. Ám akinél nincs, annak aránytalanul drága beruházás lenne a 3 fázist beköttetni egyetlen tűzhely miatt.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz LucaToni #12467 üzenetére

    Szerintem itt jobb lesz érdeklődnöd. Az a galéria, amelyik nem recseg, kicsit drágább lesz, mint a recsegős tesvérje.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz biker #12487 üzenetére

    "ha az összes atomerőmű baleset (three mile island, csernobil, majaki, fukusima) szennyezést összeadjuk, akkor is a legbiztonságosabb és legtisztább energia."

    Más lenne az álláspontod, ha Téged, vagy szeretteidet "simogatna" meg ez a legtisztább energia.
    Azért kezd nemzetközi szinten teret nyerni a nukleáris energia kiváltása, mert az már túl tiszta és környezetbarát. Csernobil bő 50 Km-es környezetében, - ami megítélésed szerint gondolom, csupán epszilon környezet - a mai napig sokszorosa a sugárszint a megengedettnek.

    Előző hsz-edhez annyit, hogy - mivel elég sok lakást felújítottam már, a villanyszerelést is beleértve, éveken át azzal kerestem a kenyérre valót, - az esetek 99 %-ában egy fázisról megy a villanytűzhely. Lakótelepi lakásban sosem láttam még 16A-nál izmosabb kismegszakítót - s mifelénk tömegével van ilyen tízemeletes panel lakástömb "gyárilag" villanytűzhelyesre kialakítva. Ominózus villanykemence (saját építésű) alattam van egy szinttel (kettő van belőle), egyenként 6 KW áramfelvétellel. Az imént néztem meg: 35 A biztosítékkal. Nem tudom, miként működik ez már több, mint húsz éve kifogástalanul, mert hozzá nem értő vagyok, de múkodik. F..szod ebbe is, doktor Úr.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz alázógyík #12488 üzenetére

    "Dunaferrek most jók?"

    Persze, jók.
    Mint mindenre, erre is igaz: Kis pénz-kis foci, nagy pénz-nagy foci. ...és a radiátor beruházás egyszeri, a használata mindennapos - cseréje pedig nem annyi, mint egy olvadó biztosítéknak, hogy kiveszem a rosszat, beteszem a jót. A német vas termékek jók anyagukban is, és a varrások, heggesztések is minőségiek, festésük tartós. A posztkommunisták felfejlődtek, a törökben pl nem bízok. Az orosz? Jól gazdálkodik a hővel, de az illesztések nem mindig sikeresek - azért általában jók. Ők hajlamosabbak elrozsdásodni, mert a nyersanyagtárolásuk változatlanul balkáni, így hiába jó a festési eljárás. (Mint a zsigulijuk: jó, megy, nem romlik el, de hamar rozsdál, és kicsit le van maradva a piacvezetőktől.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Manitou #12490 üzenetére

    Igen, értlek is, mondottam már.
    Elég elnagyoltak a számításaid, és egysíkúak - nem bántani akarlak ezzel, csupán pontosítani.

    1 - A lakásod értéke egy hárommilliós felújítást követően automatikusan jelentősen meg fog emelkedni.
    2 - Az összeget nem fontos egy tételben kifizetned. Igaz, csak apránként fizetsz az energiáért "fölöslegesen", de sok kicsi sokra megy. Ha több ütemre bontod, bármit javítasz a szigetelésen, az már határozottan csökkentő tényező.
    3 - Tegyük fel, hogy 10 év alatt térül meg a beruházásod. (Ez reálisnak tűnő idő szerintem.) Oké, akkor 10 év múlva pénz az ablakban. A következő tíz esztendőben viszont ha félreteszed az elért "megtakarítást", szép summát adományozhatsz a sarjaidnak csupán ebből az egyetlen tételből - vagy meg fogod bírni a taníttatást, merthogy oda is talicskával kell tolni a pénzt.
    4 - Gondolom, előbb-utóbb szeretnél túl lenni ezen a szigetelés dolgon. Minél előbb történik ez meg, annál több marad legvégül a zsebedben. (Kivételt képez, ha a bankot hízlalva valósítod meg a szigetelést.) Szoktam mondani annak, aki télen bajol az autó akkujával, hogy előbb-utóbb muszáj lesz másikat venni. Gyakorlatilag ugyanannyi pénzből élhet úgy is, hogy egészséges a kocsi, és ugyanannyiból úgy is, hogy állandóan szívatja magát, s az új akkut már csak az új tulaj fogja megkapni, mikor eladódik a kocsi. Szóval nem mindegy, hogy úgy éled a mindennapjaidat, hogy sóvárogsz a szigetelésre, vagy úgy hogy takaros házat tudsz rendben.

    Nem számolnék én 60% javulással. Ez akkor jön ki (jó esetben), ha átkonvertálod azt is, hogy melegebb lakásban, egyenletesebb hőmérsékleten élsz a szigetelés után.

    Van a szigetelésnek egy árnyoldala is, amiről nem esett szó: A szellőzés. Ez sok galiba forrása szokott lenni, de nem akarok egy építésznek evidenciákat sorolni, hiszen a kisujjadban kell, hogy legyen.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz alázógyík #12492 üzenetére

    Nem vagyok biztos a dolgomban, de úgy tudom egy, és ugyanaz. Megkérdezem Neked pontosan a jövő héten, ha el nem felejtem. (Talán Dunaferr a gyártó, Dunatherm a radiátor fantázianeve?)

    10 évet a leggyengébbnek is ki kell bírnia. 30-50 év nem ritkaság, amit már bizonyítottak. Egy év garanciát alapban kapsz rá, de a legtöbb gyártó ennél léptékkel tovább szavatol írásban. A garancia érvényesítése már másik kérdéskör. Ha magad építed be (sajátkezűleg), akkor tudod, hogyan kell leszedni meghibásodás esetén, mert te tetted fel. Leereszted a rendszert, vagy kizárod, ha kizárható, bedobod a kocsiba, és kérsz helyette másikat. Ha szerelőre bízos, akkor olyanra érdemes bízni, aki nem csak szerelő, hanem forgalmazó is egyben. Velük nem szokott annyi baj lenni kifogás esetén.
    Esetleg kereshetek Neked egy telefonszámot, akitől bármikor, bármiről naprakész információt nyerhetsz azonnal (munkanapokon).

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz biker #12496 üzenetére

    "kijön 5kW amikor épp nem old le a biztosíték.
    így működhet 16A-ről egy 7-10kW-os tűzhely is"

    Már közeledünk tehát a gyakorlathoz. És ezeket olyan villamosmérnökök írták alá felelősséggel, akik láttak már vezetéket, csipkedték is talán, és forgattak csavarhúzót.

    Ha alulbiztosítunk bármit, abba senki nem fog belehalni, legfeljebb, ha alulvezetékeljük. Ha felülbiztosítjuk, abból már lehet nagy galiba. De nem tanítgatok én egy lámát, neki alapból sokkal többet kell tudnia nálam.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Manitou #12499 üzenetére

    "ahol valamennyi %-át támogatják a felújításnak"

    Az az érzésem, hogy ez csak egy kiszámított parasztvakítás. 15 éve egyebet nem hallok, mint azt hogy lesz támogatás, hogy az kurvajó lesz, de amikor az ember nyújtaná a markát, hogy mosmá kéne végre, akkor támogatás momentán azonosan egyenlő fityisz. Meguntam, kihagyom, belevágtam a nagypolitika nélkül - és úgy tűnik, ez az olcsóbbik út, mert minden várakozással eltöltött esztendő pénzkidobás.

    "Ma már a passzív házak korában már nem lehetelen 60%-os javulást elérni"

    Tudom, hogy létezik ilyen nagyarányú megvalósítás is, de sajnos még nincs elterjedve. Magyarország még a nikecell fénykorában szárnyal. Azonban ha sikerrel fojtottad vissza 30%-nál jobban a kiadást, őszintén fog érdekelni tételesen minden. Sokat szeretnék tudni erről - akkor is, ha már körbetekertem magam "nikecellel" ;)

    Ám pontosítanék:
    60%-os megtakarítás esetén látványosan gyors a megtérülés. Amilyen látványosan magasak a költségei is. :DDD

    De ne érts félre - a tudálékoskodás, okoskodás szándéka nélkül írtam, mert én így látom. Annyi bizonyos, hogy minél többen cserélünk szemléletet, annál közelebb fogunk járni a valósághoz.

    Egy dologban máris pontosítottál a fórumlakók számára:
    Nem a kazán fogyaszt túl sokat, nem a szigetelés ereszt el túl sokat, hanem komplett rendszerben jó gondolkodni és számolni. Ez annyira sok összetevős, hogy az ember képtelen lesz úgyis hibátlanul számolni. Az már elég jó eredmény, ha ezt érzi, mikor elkészült: Elég jól számoltam, úgy tűnik.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    Naprengés van?

    hőkalamajka

    Nem tud valaki szerezni nekem rezgőbrikettet? :F

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz biker #12504 üzenetére

    Sok szakmám van, de egyikben sem szeretek villogni. A szürke betűs diskurzusból pedig nekem ennyi elég is volt. Ez már nem előrevisz senkit, csupán az y kromoszómák csörtéje. Mire jó? Eltúlzod a szakmai tudásodat. Ha pontos vagy, szavam sincs rá, de ez a 32 A több volt a csúsztatásnál. Más a konzervgyár, és más egy háztartás. Ettől függetlenül figyelni fogom a jövőben, hogy látok-e valahol villamosmérnök által jóváhagyott 32 A biztosítékot villanytűzhelyhez. Ha látni fogok, menten megkövetlek. Eddig még nem láttam. Bizonyára azért, mert ők hülyék a szakmájukhoz.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz canniball #12507 üzenetére

    "nézet mely szerint a polisztirol rosszabb mint pl. a kőzetgyapot mert nem ereszti át (annyira) a párát?"

    Nem téves nézet.
    Nem voltam korrekt ezúttal annyiban, hogy a forrás-odat nem olvastam végig gondosan. Nekem elég volt annyit elolvasnom, hogy egy EPS gyártó, forgalmazó tömörület szentbeszédéről van szó. Ne mondd nekik, hogy hallelujah! Nem rossz az EPS, kiváló hőszigetelő, de nem briliáns, ahogyan magasztalják.

    Gondolkozz józan ésszel!
    A pára oroszlánrésze a külső falon át távozik. Pontosabban a falak külső oldalán. Válaszfalra ez nem igaz persze, ott valóban elenyésző rész diffundál egyéb irányba, hiszen hova is tudna?
    Számomra fizikai fájdalom volt olvasni ennyi "hivatalos" butaságot az okosság zászlaja alatt.

    Aki új építésű házat szigetel EPS-el, az igazán bajban van tehát. Heti 10-20 liter párát gyűjtenek össze szegények drága pénzen vásárolt készülékekkel.
    Tűzbiztonság: Gyújtsd meg gyufával, s meglátod, mi történik. Próbáld aztán ezt megtenni a kőzetgyapottal is. A különbséget zongorázni lehet.

    Az EPS javára ma már azt sem lehet felírni, hogy olcsóbb. Előnye, hogy gyorsan feltehető, könnyen burkolható, festhető.
    A kőzetgyapot rovására írható, hogy a tüdőbe jutva kifejezetten káros - az üveggyapot kiváltképp. Utóbbi igazi előnye, hogy kikerülik a rágcsálók. Az EPS-t imádják, s ha bele jutnak, igen elszaporodnak, ember ki nem takarítja onnan őket többé.

    A szigetelőanyagoknak ma már óriási arzenálja van. Igény, és pénztárcafüggő dolog. Hogy melyik miben jó, az megtudható a gyártó marketing részletétől (De hogy mennyire jó, az csak gyökvonás után kerekedik valós értékké.), s hogy melyik miben sántít, az megtudható a konkurencia gyártó marketing szegletétől.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Dluinet #12509 üzenetére

    Ez is egy álláspont.

    Van, akinek mindegy, hogy nylonzoknit, vagy pamutzoknit húz a csülkeire, van, akinek nem mindegy.

    A "korszerű" szigetelt lakások úgy egészségügyileg, mint biztonságtechnikailag ezer sebből vérzenek a régimódi széllel béleltekhez mérten.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zorzy4 #12510 üzenetére

    10-13 éve már príma készülékeket gyártottak.

    Pusztán a kazán cseréjével nem sokat lehet megtakarítani. Ez valószínűleg nem lesz megtérülő beruházás. De függ ez attól is, hogy milyen kazánt milyenre akarsz cserélni, mert elég nagy a szórás. A kazán hatásfoka akkor képes jelentősen romlani, ha elkokszolódott a hőcserélő. Ilyenkor azonban nem kell új kazán, hanem elég vagy a régit megtisztítani, vagy újra cserélni ezt az egyetlen elemet. A hőcserélő csere nem olcsó muri, csak az alkatrész ára 20 és 60 ezer pénz közé taksálható.

    Jómagam egy kb 25 éves átfolyós gázbojlert cseréltem újra - teljesen más okból. Nem tapasztaltam én egy kumma vas megtakarítást sem. De az egészen más tészta, mint egy cirkó.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zorzy4 #12516 üzenetére

    Nos, a várhatóan magas gázszámlád oka elsősorban a magas gázár. Nem tudom, mekkora lakást fűtöl, de ha 21 fok már luxus, akkor nagy lehet a légtér.
    Jómagam ezmiatt cseréltem a gázkazánt vegyestüzelésűre. Azonban ha nálunk reggelre (vagyis bármikor, a reggelt azért írtam, mert azt a legnehezebb megoldanom) 21 fok alá esik, akkor a párom menten hallatná a hangját. A költségem min. elfeleződött, igaz, a gázszámlám száz fölött volt.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz biker #12526 üzenetére

    A szuez szifont mondod?
    Nincs büdös csupa véletlenül akkor is, amikor tele van a bűzelzáró?

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák