Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szgzuri

    csendes tag

    Sziasztok!

    Már egy éve olvasgatom ezt a fórumot, most végre rászántam magam, hogy belépjek, és megosszam a saját tapasztalataimat a dunai feederes peca témában.

    Tavaly tavasszal kezdtem el rendszeresen lejárni a Dunára, az Újpesti vasúti híd környékére.
    Egy év alatt kb 40 alkalommal sikerült lejutnom a folyóra, kb 10 helyet próbáltam ki.
    Még kezdőnek tartom magam a dunai feederezés témában.

    Ami a felszerelést illeti a kezdeti útkeresés után ősz közepére nagyjából összeállt az a kombináció, ami az általam látogatott horgászhelyekhez, és a saját "stílusomhoz" nagyjából passzol.

    Hobbi pecásként úgy állok hozzá, hogy bármi halat fogok, annak örülök (talán a gébet kivéve).
    Így főleg csontival és gilisztával szoktam csalizni, 12-es, 10-es lapkás horoggal, 18-as, 20-as monofil előkével, hossza 80 cm, felette 15 cm Drennan erőgumi. Ha nagyon rámáll a sok kis keszeg, és szelektálni akarok, akkor 12-es, 10-es füles horgot teszek fel (horogelőke ugyanaz, mint előbb), csalitüskével, rajta egy szem kemény kukorica vagy 8-10mm-es wafter, így ritkább a kapás, de nagyobb eséllyel jön márna vagy szebb dévér.

    Kosárral szoktam etetni, kb 10 percenként dobok újat, a Walter-féle bütykös kosarat használom, leggyakrabban a 150 grammosat. Más folyóvízi kosarakhoz képest ez kb közepes méretű.
    A sodrás erejétől függően ez a kosár a parttól úgy kb 15-25 méter távol áll meg, ennél bentebb nem szoktam horgászni.

    A fogott halak mérete leggyakrabban fél kiló alatti, de azért néha meglátogat egy-egy márna, 1-4 kiló közöttiek.

    A fent vázolt dunai körülményekhez, végszerelékhez és halakhoz a következő felszerelést használom:
    Manta Evo-XT 360 heavy feeder bot (3oz-os spicc van fenn, ezt a sodrás már eléggé befeszíti, lehet, hogy a 4oz-osat kellene inkább használnom).
    A bot "hivatalos" dobósúlya 100g, de simám bírja a 150g-os kosarat (plussz kaja), a dobó mozdulat lassú, a távolság nem nagy.
    Nyeletőfékes orsó 40-es méretben.
    22-es monofil főzsinór, 9 méter 16-os fonott dobóelőke.
    Nyárfaszösz idején a dobóelőke csomója sok szöszt összeszed, ami megakad a kicsi feeder gyűrűkön, lehetetlenné téve a horgászatot.
    Ilyenkor átváltok 25-ös főzsinórra, dobóelőke nélkül, kisebb, 100 grammos kosárral. Ezt a terhelést max két pecán keresztül bírja a 25-ös, a végére már nagyon pödrődik, ilyenkor az utolsó 8 métert levágom.

    Két bottal horgászom, ha az egyik végszerelék beszakad kosárral együtt (pecánkét átlag 2x előfordul), és szerelgetnem kell, akkor még mindig benn van a másik, és szól rajta a nyelető, hogy kapás van.
    Bottartónak tripod-ot használok, van rajta két kar a botoknak, középen kampó, ebbe akasztok egy vászonszatyrot, benne egy nagyobb kővel, atom stabil.

    Úgy érzem ez a szerelék nagyjából összeállt, a részei egyensúlyban vannak egymással, persze még kísérletezem horgokkal, előkékkel, csalikkal, a fék beállításával (valószínőleg túl keményen használom).
    Még nem éreztem igazán szükségét, hogy ennél erősebb felszerelést használjak.
    Úgy vélem hogy ennél húzósabb vízen könnyen felborulhat a most működő egyensúly, nagyobb sodrás, más tapadásúra kell bekeverni az etetőt, nehezebb kosár, nagyobb terhelést kap a finom orsó a nehéz kosár kitekerésekor, stb.
    Persze vannak olyan pályák, amiket így nem tudok meghorgászni, de egyenlőre elégedett vagyok az így elérhető lehetőségekkel és apró sikerekkel.

    Ami igazán megfogott, az a halfajok változatossága, egy átlagos peca során 5-6 különböző fajta halat szoktam fogni (és nagyrészüket visszaengedni), éves összesítésben 23-ig jutottam, némelyik meghatározásához Google segítség kellett.

    Találtam néhány helyet, ahol lassabb a sodrás, idén ezeket is ki szeretném próbálni, könnyebb kosárral, médium feeder bottal.

    A tapasztalt kollegáktól elnézést kérek a hosszú bejegyzésért.
    Remélem néhány infó a hozzám hasonló, Dunával most ismerkedő horgásznak hasznos lehet.

  • szgzuri

    csendes tag

    Horgokkal kapcsolatban szeretnék kérdezni.
    Szitu: hosszú előkés feederezés a Dunán, csalitüskére tűzött csali, pl kemény kukorica vagy 8-10mm wafter.
    10-12-es méretű horog, 80 cm hosszú monofil előke 18-20-as méretben, heavy feeder bot.
    Célhalak nagyobb keszegek, márna.
    Ehhez keresek horgot.

    A csalitüskét csomómentes kötéssel kötöm, ebből következik, hogy füles horgot célszerű használni.
    Jelenleg erre a célra olyan füles horgot használok, aminek a füle a szárral egy síkban van (gamakatsu strong carp). Monofil zsinórral kötve a csomómentes kötést, az egyenesen álló fül a zsinórt behajlítja a horoghegy irányába, azaz a zsinór futása megtörik a horog szárához képest.

    Olvastam, hogy vannak olyan füles horgok, ahol fül hátrafelé ki van hajlítva (un. hair rigger típus, pl preston kkmb), így a csomómentes kötés után a monofil zsinór a horog szárával nagyjából egyenesen áll.

    1. Kérdés:
    Még nem használtam ilyen kihajlított fülű horgot, ezért kérdezem mi a véleményetek, tapasztalatotok ezzel kapcsolatban, hosszú előke + monofil zsinór esetén a hal megakasztásának hatékonysága szempontjából van-e gyakorlati különbség az egyenes vs kihajlított fülű horog között?

    A kihajlított fülű horgok választékát nézegetve feltűnt, hogy nagy részük szakállmentes. Ilyen horgot sem használtam még. Azt olvastam, hogy rövid előkés method pontyozásra nagyon jól használhatók a szakáll nélküli horgok, és kíméletesebbek a halhoz, mint a szakállas verzió.

    2. Kérdés:
    Mi a véleményetek, tapasztalatotok a szakállmentes horgok használatáról a fent leírt hosszú előkés dunai feederezés során?
    Saját tapasztalataim alapján ennél a módszernél fárasztás közben előfordulhat, hogy rövidebb időre elveszthetjük a direkt kontaktust a hallal, pl a hosszabb előke miatt, ilyen körülmények között is bátran használhatók-e szakállmentes horgok?

  • szgzuri

    csendes tag

    A Dunán alapból én is csontival és gilisztával horgászom lapkás horoggal. Ha viszont sok a kis keszeg, és szelektálni szeretnék, akkor veszem elő a tűzött csalikat. Két bottal horgászva egyiken csonti, másikon meg a bogyók.
    Kombinálni is szoktam, a csalitüskés bogyó mellett a horogra még tűzök néhány csontit is. Pár márna, dévér és szebb szilva már elcsábult rá.
    Ehhez a csalizási módhoz keresek alternatív horgokat (jelenleg a gamaskatsu strong carp-ot használom 10-12-es méretben), és arra lennék kíváncsi, hogy a horog kialakítás különbőző részleteinek, pl. fül állása, szakállas vagy szakállmentes mennyire van gyakorlati jelentőssége monofil hosszú előke esetén?
    Ti milyen horgot használtok hasonló célra?

  • szgzuri

    csendes tag

    Szombat délután én is kihasználtam a jó időt, és kimentem a Dunára, az újpesti részre. A múlt heti áradástól még zavaros volt a víz, és persze még hideg.
    Egyetlen kapásom volt, egy kiló forma nyurga pontyocska volt a tettes. Vékony 12-es horog, egy kisebb trágyagili + egy szem csonti. Nagyon örültem neki, a nagy Dunán eddig csak párszor sikerült pontyot fognom, most meg az év első halaként beköszönt.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz galervin93 #54480 üzenetére

    Preston natural horgokrol jut eszembe.
    Dunai feederezeshez keresek olyan kisebb, vékonyabb horgot, amivel csonti vagy trágyagili csalival elsősorban a dévéreket, szilvákat paducokat céloznám meg kb 16-18-as mono előkével, de ha beugrik egy max 2 kilós márna, akkor azt is megtartsa a horog.
    Tavaly erre a célra a gamakatsu a1 2260-as horgot használtam 10-es méretben. Sajnos jobb halak alatt ez a horogtípus gyakran kihajlott, ilyenkor sokszor a hal is meglépett róla.
    Ha célzottan márnára készülök, akkor vastagabb húsú horgot használok, pl gama a1 carp feeder, ez bírja a nagyobb márnákat is, gondolom ez felel meg a Preston N50-nek.
    Viszont érdekelne, hogy tudtok-e olyan vékonyabb húsú horgot ajánlani, ami jó az óvatosabban kapó keszegekhez, de meg elbír egy max 2 kilós bónusz márnával is?
    Esetleg a Preston N30 12-10-es méretben jó lehet? Formára és vasatagságra a gama 2260-nal kb egyforma. Vajon jobban bírja-e a terhelést? Vagy ekkora anyagvastagság gyártótól függetlenül ennyit bír és kész.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz Zoli bácsi #54545 üzenetére

    Én bringával járok horgászni. Egy 150cm hosszú, 3 részes merev falú botzsákom van,
    ebbe szépen belefér 2db háromrészes, max 390-es bot orsóval együtt,
    plussz a középső rekeszbe spiccbot, meritő, és leszúrók.
    A bringa szarvára két vödör (etetőanyagnak, széknek, ha úgy adódik, akkor hazafelé a halaknak),
    hátul a csomagtartóba egy hátizsák, benne a szerelékek, plussz étel-ital a horgásznak.
    Ezzel a "málhával" felpakolva a horgászhelyig nekem kb 45 perc bringázás, pár alkalom után hozzá lehet szokni, most már szinte kényelmesen megy.
    A meritő is viszonylag kompakt: a Döme-féle kétrészes "tehénpásztor" nyelet használom,
    erre jön a Korum háromszögletű, összecsukható feje.
    Ez ugye békéshalas peca: főleg feeder, néha match vagy spiccbot.
    A pergetés valószinűleg ennél kevesebb cuccal is megoldható, egy kisebb, rövidebb botzsák is elég.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz gban #54551 üzenetére

    8-10 km. Felcuccolva nem szoktam (nem is nagyon tudnék) gyorsan tekerni.

  • szgzuri

    csendes tag

    A 2020-as dunai horgaszrendet olvasva feltűnt egy változás. Míg tavaly a márnára is volt felső méretkorlátozás (65 cm), addig ez idén megszűnt.
    Kíváncsi lennék milyen indokok vezérelték a döntéshozókat erre az "enyhítésre"?
    Személy szerint jó gyakorlatnak tartom, hogy a nagy halak védelemben részesüljenek.
    Szeretem a sült halat, szoktam is haza vinni 2-3 kilós márnát (nagyon finom), tavaly volt szerencsém egy 69cm-es példányt fogni, az olyan szép volt, hogy nem lett volna szívem hazavinni, így a saját lelkiismeretemmel és a horgászrenddel egyetértve jó szívvel elengedtem.
    Úgy gondolom, hogy ezzel a horgászrenddi változással nagyobb felelősséget raknak a sporikra, bízva a mértékletességükben.
    Vagy a FŐHESZ szerint úgy megnőtt volna a kapitális márnák állománya, hogy nem árt egy kis legális gyérítés?

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz A Zéé #54622 üzenetére

    Én a piacon vettem káposztávödröket.
    Van belőlük 5, 10 és 20 literes, ezek így szépen sorban egymásba férnek. Nagyon passzentos a fedőjük. A 20 literes nagyon masszív, én erre szoktam ülni, azzal a trükkel, hogy van egy hungarocell párnás ülődeszkám, ezt teszem a vödör tetejére.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz aladarazurbe #54652 üzenetére

    Örülök, hogy sikerült elcsípni egy pár halat.
    Nekem hétvégén kertészkedés volt a feladat, a giliszták már mocorognak, érzik ők is, hogy tavaszodik.

  • szgzuri

    csendes tag

    Etetőanyaggal kapcsolatban szeretnék kérdezni.
    Ismeri / használja valaki a Maros Mixes EA Record etetőanyagokat?
    Konkrétan a Speciál Black [link] keltette fel az érdeklődésem.

    Háttér:
    Békés megyében, egyesületi kezelésben levő holtágakon szoktam horgászni. Törpeharcsás vizek, de persze nem ők a célhalak, hanem ponty, dévér, ezüstkárász, amúr.
    Többféle módszerrel szoktam próbálkozni, bordás kosaras method, hosszú előkés feeder, matchbot, spiccbot. Tavaly módszertől / célhaltól függően különböző etetőanyagokat használtam, külön pontyosat és külön dévéreset.

    Azon gondolkodom, hogy le lehetne-e egyszerűsiteni a dolgot egy fajta "allroaund" etetőanyag használatára, amit az adalékok variálásával igazitanék a módszerhez / célhalakhoz. Angolmorzsa, süllyedő morzsa, csonti, csemegekukorica, TTX, főtt magvak, esetleg folyékony aromák, ezeket variálnám, de az alap etettőanyag lehetne ugyanaz.

    A hallisztes kajákat nem próbáltam, mert azt hallottam róluk, hogy vonzza a törpéket, ennek a valóságtartalmát nem tudom se megerősiteni, se cáfolni. Amúgy eddig nem volt túlságosan zavaró a törpék jelenléte, ha a pontyok / keszegek ráálltak az etetésre, akkor szépen lehetett fogni őket, ha pedig nem jöttek, akkor legalább elszórakoztam pár törpicsekkel.

    Általánositva a kérdés feltevést:
    Tudtok javasolni a fenti céloknak megfelelő általános felhasználású etetőanyagot?

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz vihartigris #55215 üzenetére

    Ha nem is stella, de egy finom sült kárász került ma ebédre.
    Még két hete fogtam Gyomán a holtágon ötöt belőlük, most tepsibe került kettő.
    Az idei év első sült hala, nagyon izlett.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz vihartigris #55224 üzenetére

    Leggyakrabban a Torzsás-zugin szoktam horgászni.
    A múltkor a Csókásira mentem, mert azt hallottam róla, hogy tavasszal jól eszik rajta a kárász. Ez be is jött, de sajnos a törpék is nagyon aktívak voltak. Hosszú előkés feedert csontival csalizva bedobás után rögtön húzta a törpe, a kárászokat egy kivételével a másik, method-os boton, wafterral sikerült fogni, bár egy-két nagyobb törp azt is felvette.
    Úszóval vízközt talán jobban ki lehetne kerülni őket, de aznap szeles idő volt, így maradtam a feeder botoknál.

    Anyukám él Gyomán, ha hazamegyek hozzá, akkor szoktam ott horgászni. Sajnos a vírushelyzet miatt most egy darabig nem látogatom meg.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz csababarca #55256 üzenetére

    Én szoktam horgászni a Gyomaendrőd környéki holtágakon, Szarvas ott van a szomszédban, és mindkettők a KHESZ kezeli.

    A holtágakon sajnos élőcsalis finom feeder szerkóra egyből ráugrik a törpe, igy ha nem azt szeretnél fogni, akkor method feederrel nagyobb csalival, vagy vizközt úszós módszerrel érdemes próbálkozni.

    Sokaknak van saját nyaralójuk és fixen etetett helyük, igy nagyobb az esélyük, hogy nagyobb pontyot vagy amúrt fogjanak. Ezek az etetett, jó haltartó helyek rendszerint valami akadó közelében vannak, pl a stéggel szemben a túlparti nádas, vagy vizbe dőlt fa, ahonnan a nagyobb halat akasztás után gyorsan ki kell forditani, ez indokolhatja az erősebb felszerelést, pl MH feeder, 100 gramm.

    Nekem nincs nyaralóm, és csak ritkábban jutok le, igy nem ilyen fixen etetett helyen horgászom. Csak kimegyek egy fél napra, viszek egy kis etetőanyagot meg magvakat, 30 grammos bordás method kosár, 10mm wafter csali. Ezt átdobom a túlparti nádas elé 5 méterrel, vagy ahol medertörés huzódik a túlpart előtt. Kb 50 métert kell dobni. Az etetést előbb-utóbb megtalálják a kispontyok, átlag 30 cm (a méretkorlát ott 35 cm), és ütemesen lehet őket fogdosni, nem ritkán 10-et belőlük egy horgászat alatt. A sok kis ponty és a nem túl nagy csali miatt csak ritkán fordul elő, hogy 2 kg-nál nagyobb halat akasztok. Ehhez a fajta pörgősebb pecához, kisebb halakhoz egy finomabb bot jobban passzol, 60 grammos pálca simán elég.

    Szóval azt mondanám, hogy a módszer és a megcélzott halak mérete számithat a felszerelés kiválasztásakor.

    Ha Hármas-Körösnek a Békésszentandrási duzzasztó feletti részén horgászol, akkor az az év nagy részében csak nagyon lassan folyik, a holtágon használt felszerelés simán megfelel, pl medium feeder.

    A duzzasztó alatti részt nem ismerem.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz csababarca #55262 üzenetére

    A konkrét botra vonatkozó kérdést passzolnám.
    Azon holtágon valószínűleg nem a bot milyenségén fog múlni, hogy a mennyire fogod élvezni a horgászattal töltött időt.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz KunEmber #55307 üzenetére

    Nekem van a kertemben komposztáló, abban tenyésznek a trágyagilik. Ezután duplán odafigyelek rá, hogy megfelelő legyen nekik a nedvességtartam, és ne költözzenek be a hangyák.
    A holnapi dunai pecára már direkt nem vettem csontit, kipróbálom, hogy működik az etetés élőanyag nélkül. A gilik mellett a wafterban bízom, a múlt hétvégén a hosszú horogelőkén lebegő wafterra egy szilva és egy kölyök balin is ráharapott.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz jansky1 #55313 üzenetére

    Nem vagyok profi gilisztatenyésztő, nincs kialakult módszertana a komposzt gondozásának.
    Azt azért megfigyeltem, hogy ha beköltözik egy nagyobb hangya kolónia a komposztálóba, és lerakják a tojásaikat, akkor kevesebb giliszta tenyészik, a nagy részük odébb áll, meg aztán én sem szívesen nyúlkálok bele a hangyabolyba.
    Meleg időben szoktam őket locsolni öntözőkannából, heti kétszer kapnak fél kanna vizet. Ha azt látom, hogy van sok kicsi gili, azaz szaporodnak, akkor ok. Ha nincs szaporulat, akkor próbálok valamin változtatni, pl vasvillával átforgatom. Igazándiból két komposztáló van egymás mellett, de a belső környezet sosem egyforma bennük, és a giliszta populáció nagysága jelzi, hogy melyik a jobb komposzt. Ugye a komposztálók alulról nyitottak, és a gilik oda vándorolnak, ahol jobban érzik magukat.
    Mint a halak.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz KunEmber #55314 üzenetére

    Keszegezni a főtt búza is nagyon jó, etetni és horogra is. Spicbottal, egy szem főtt búzát tűzve a horogra jókat keszegeztem a nyáron a holtágon.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz galervin93 #55311 üzenetére

    A mai dunai peca majdnem betli lett, végül egy kis dévérkeszegnek örülhettem. Először a hajógyári szigetnél a kis duna ágat próbáltam, két kapásig jutottam, ebből egyik akadt meg, de szákolás előtt lefordult. Aztán átcuccoltam pár száz méterrel feljebb, a szigetcsúcs felett, ez egy laposabb rész, szinte áll a víz, itt is volt két kapás, végül egy dévér tett egy villámlátogatást a parton.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz szgzuri #55341 üzenetére

    Ma újra szerencsét próbáltam a Dunán, a Hajógyári szigetről a fő ágat vallattam. Erősítésként vittem a lányomat, és a Duna egy gyönyörű leánykoncérral lepett meg minket. 46 cm-esnek mértük, de nem ez a lényeg, hanem egyszerűen meseszép volt. Szép lassan, méltóságteljesen úszott el, mint egy királynő, mi meg csak csodálkoztunk utána.
    Volt még egy kisebb kapás meg néhány maszatolás, de több hal nem akadt. Mégsincs hiányérzetem, ragyogó idő volt, és fogtunk egy pompás halat.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz KunEmber #55441 üzenetére

    2 éve még csak napijeggyel ismerkedtem a Dunával. Volt olyan eset, hogy nem nyomtattam ki a jegyet, mert hétvége volt, és nincs otthon nyomtatónk. A vizpaton ellenőriztek, és simán elfogadták telefonról megmutatva. Persze ez csak egyetlen pozitiv tapasztalat, nem tudom a többi halőr mennyire vaskalapos vagy rugalmas.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz galervin93 #55469 üzenetére

    Én is voltam ma a Dunán, a Népszigeten. Különösek ezek a tavaszi horgászatok, a horgász legjobb tudása szerint megtesz minden tőle telhetőt, finom etetőanyagot kever, variálja a csalikat, de hogy lesz-e egyáltalán valamirevaló kapása, az inkább a Duna kegyein múlik, mint a saját igyekezetén.
    Idén tavasszal eddig minden dunai pecámon csak egy vagy két kapást engedélyezett nekem a folyó.
    Ma délután kezdtem a pecát, élveztem a napsütést, aztán elbúcsúztam a Budai hegyek mögé lebukó naptól, felkerültek a spiccre a patronok, a felhőtlen égen a félhold fénye olyan erős volt, hogy fejlámba se kellett, aztán este nyolckor az egyik bot heves bólogatásba kezdett, és kis idő múlva egy szép márna aranyozta be az estémet. Az idei első márna, éppen méretes, ússzon, és nőjön nagyobbra. Még egy fél órát maradtam, de tudtam, hogy már nem lesz több kapás.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz Gabi atya #55485 üzenetére

    A dunai feederes (fenekező) pecáról tudok nyilatkozni, pergetni nem szoktam.
    A Népszigeten a vasúti hidtól lefelé az öböl bejáratáig tartó Duna parton kb 100 méretenként vannak betonlépcsők. Ezekről kényelmesen lehet horgászni, akár magasabb, akár alacsonyabb vizállásnál is. A hid felőli részen a part mentén sekélyebb, lefelé haladva egyre húzósabb, mélyebb a viz. Én ezeket a lépcsős helyeket próbálgatom, mindegyik egy kicsit más. Néhol akadós. Szoktak lenni más horgászok is, de azért nincs teltház.
    Mindenféle folyami halat lehet fogni, de türelmesnek kell lenni, és több horgászat kell, amig az ember kitapasztalja, hogy érdemes összerakni a szerelék részleteit.
    A Dunával való ismerkedéshez ezt a részt tudom ajánlani.

    A hid fölötti részen van a szennyviztisztitó kifolyója, itt redszerint van hal, a part sóderos, kőszórásos, sajnos nagyon akadós.
    A kifolyó alatt, de még a hid fölött a Szúnyog szigeten homokos part van, ott még nem horgásztam.

    A kifolyó fölötti részen a szennyviztisztitó mentén is van pár hely, de a part menti fáktól inkább csak alacsony vizállásnál horgászható. Itt van két kőrugany, ami változatosabbá teszi a partot, esetleg pergetni is meg lehet próbálni.

  • szgzuri

    csendes tag

    Harcsázással kapcsolatban szeretnék kérdezni.

    Most, hogy a dunai békés halak tilalmi ideje elkezdődött, de a harcsára még van két hét, arra gondoltam teszek rájuk egy-két próbát.
    Feederezés közben fogtam már tavaly pár kölyökharit, 64 cm (kb 2 kiló) volt a legnagyobb, ezek este, márnázás során jöttek, gilisztára vagy csonticsokorra.

    Pár este rápróbálnék a Dunára, hátha jön harcsa.
    Tehát folyóvizi fenekezős harcsázásban gondolkodom, az Újpesti vagy a Pünkösdfürdői szakaszon.
    Úgy olvastam, hogy áradó vizben talán jobban fogható, úgy néz ki, hogy a következő két hétben ez a körülmény nem adatik meg.

    Csali tekintetében a következő opciókra gondoltam:
    A: Vastag földigilisztát tudok ásni a kertben a komposztból
    B: Megpróbálhatok keszeget fogni az Újpesti Öbölben
    C: Horgászboltban venni csalit (pl. nadály)

    A felszerelés tekintetében egyenlőre nem szeretnék beruházni harcsás cuccba, inkább a márnázáshoz használt felszerelésemet használnám, egy kicsit vastagabb zsinórral és nagyobb horoggal, alapvetően abból főznék, ami jelenleg van itthon, ezek a legerősebb cuccaim:
    3,60-as heavy feeder bot (manta evo-xt),
    40-es nyeletőfékes orsó (shimano),
    25-ös monofil főzsinór,
    16-os fonott dobóelőke,
    22-es monofil vagy 13-as fonott horogelőke,
    A legnagyobb horgom, ami van itthon, az 8-as méretű pontyozó horog, valószinű, hogy túl kicsi lesz, szinte vastagabb a giliszta, mint a horog öble, ezek alapján úgy néz ki, mégsem úszom meg boltba menés nélkül.

    Mondjuk a harmatgilisztát simán felveszi a márna is, a kishalat meg esetleg a süllő, szóval
    kisebb csalikkal nem igazán tudok szelektiv lenni, hogy a tilalom alatt álló halak ne csábuljanak el a csalimra.

    Kérdések:

    Szóval ha mondjuk 3-4 kilós harcsa a cél, és elfogadom, hogy a nagyobb megtép, akkor a fentebb vázolt márnázós felszerelés működhet-e harcsára, vagy felejtsem el?
    Ha megtép az sem baj, legalább egy élmény az is, jobb mint otthon ülni, és ha többször megtépnek, és bejön a harcsázás akkor talán majd beruházuk erősebb felszerelésbe.

    Milyen és mekkora horog passzolna 1-2 szál vastag gilisztához, és ehhez milyen előke zsinórt érdemes kötni (ugye a főzsinórom 25-ös mono)?

    Kishalat vagy halszeletet hogy érdemes feltűzni, milyen horogra?

    Érdemes-e az előkére búvárószót (u-pose) húzni, hogy a csalit meglebegtesse?
    Ha igen, akkor mekkora méret passzolna a gilisztás csalihoz, és tudtok-e olyan alap tipust ajanlani, ami nem méregdrága?

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz horcsog #56052 üzenetére

    Köszönöm szépen a tanácsokat.
    Találtam itthon süllőző horgokat, Gama Worm 36, 1-es, 2-es méretben, gilisztához pont jó lesz.
    A manta botom miatt nem aggódom, van benne elég erő, nem az lesz a leggyengébb láncszem, inkább a horogelőke meg a főzsinór, ha egyáltalán eljutok kapásig.
    Egy-két próbálkozás kedvéért nem cserélnék zsinórt az orsómon. Alapból 22-sel horgászom a Dunán, a pótdobra meg 25-ös van feltöltve.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz csababarca #56031 üzenetére

    Én a háromrészes feeder botokat felszerelve szállitom.
    Vettem hozzá tépőzáras neoprén botösszefogó pántot, ebből egy bothoz hármat használok, egyet alul, egyet felül, és egyet középen az orsótartó felett. A pánt végét beillesztem a bottagok közé, igy az egy kicsit eltartja egymástól azokat, hogy ne dörzsölődjenek össze, majd a szabad vévégel körbetekerem a három tagot, és a tépőzárral rögzitem.
    Oldalkosaras szereléknél egyszerű, mert csak kikapcsolom a kosarat a forgókapocsból, igy az külön szállitható, de a végszerelék egyéb részei fent maradnak.
    Methodnál főleg bordás kosaras (3 bordás pellett feeder) szereléket használok, a fentebb emlitett középső neoprén pánt segitségével ezt is szépen oda lehet fogatni a bothoz, az orsótartó feletti markolati részhez.
    Az igy összekötött, felszerelt botok bemennek egy merev falú botzsákba, és biztonságosan szállithatók.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz hermanyi #56044 üzenetére

    A rosta, amit most használok ez: [link] (Top Mix 2 mm)
    Szeretem, mert mély, nem szóródik ki belőle oldalra a kaja.
    Viszont kb 50 használat után a felső peremnél elkezdett elválni a fémháló a kerettől, és egyre nő rajta ez a "szakadás".
    Lehet hogy az is közrejátszott benne, hogy elég sűrű, 2mm-es, igy egy kicsit jobban meg kell nyomkodni a nedves kaját, hogy átpaszirozzam rajta.
    Cserébe nagyon finom állagú a végeredmény.

    Kérdések:

    Vajon heggesztéssel lehet-e fixálni fémhálót a kerethez, hogy ne váljon le róla?

    Vagy ha új rostát vennék, lehet-e kapni masszivabb tipust?
    Néztem ezt: [link] (Preston Riddle 3mm), ez más konstrukció, ennek műanyag kerete van, ez vajon mennyire strapabiró, mennyire stabilan tartja a fémhálót?

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz Sungoo #56066 üzenetére

    Én ezt használom: [link] (Nevis merev falú három részes), és meg vagyok vele elégedve.
    Ebbe belefér két orsós bot, középre pedig a spiccbot, meritőszák és leszúrók.
    Komment: én 40-es orsóval használom, ha ennél nagyobb orsóhoz kell, akkor a biztonság kedvéért érdemes a boltban kipróbálni, hogy az is kényelmesen elfér-e benne.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz vendingo #56062 üzenetére

    A tervezgetést tettek követték, tegnap délután ástam a kertben egy tucat vastag gilisztát, és este lementem a Duna partjára. Sajnos a Népsziget lezárását meghosszabbitották, lejenleg május 3-ig, igy másik helyet kerestem magamnak északabbra, az ártéri erdő partján.
    Éppen lebukott a nap a budai hegyek mögött, amikor összeszereltem a botokat.

    Az első csokor gilisztát, amit még félig világosban vetettem be, az aprónép negyed óra alatt ledarálta, igy inkább vártam egy kicsit, amig jobban besötétedik, és akkor dobtam be újra.

    Fél tiz körül ütemesen cibálni kezdte valami a spiccet, bevágás után éreztem, hogy van egy kisebb vendég a horog végén. Nagy volt az örömöm, amikor a fejlámpa fényénél megpillantottam a vizben tekergődző kölyökharcsát. 45 centis kis apróság, be mohón beszippantotta a gilisztacsokrot. Az idei első harcsám, a Dunától pont azt kaptam, amit szerettem volta, egy szép vizparti estét egy szép halacskával: [kép]

    Technikai tanulság: mivel ritkán dobtam újra, ezért azt tapasztaltam, hogy ha 30 percnél tovább volt benn a szerelék, akkor a mono főszinór és a fonott dobóelőke közti picike csomó annyi hordalékot összeszedett, hogy kitekerésnél megakadt a feederbot spiccgyűrűjén, még szerencse, hogy nem volt hal a horgon. Legközelebb megpróbálom dobóelőke nélkül, hiszen úgysem tervezek gyakran dobni. Tudom, ha rátok hallgatnék, akkor fonott főzsinórral tolnám.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz vendingo #56141 üzenetére

    Harcsás story folytatása.
    Tegnap éjjelre enyhe időt jósoltak, igy úgy döntöttem hogy megpróbálom folytatni az ismerkedést Budapest harcsáival.
    Régóta terveztem, hogy egyszer végre kipróbálom a Pünkösdfürdői gátat, mert eddig még nem horgásztam ott, de jókat hallottam róla.
    Délután áttúrtam a komposztot, és sikerült még kibányásznom néhány kukacot, egy tucat nagy méretű és egy tucat közepes gilisztával indultam útnak.
    Este nyolc köröl érkeztem meg a horgászhelyre. Más horgász nem volt a parton, akitől érdeklődni tudtam volna a vizi terepviszonyokról, igy óvatosan dobtam be, nem túl messzire. Az új hellyel való ismerkedést végül egész baráti áron megúsztam, csak 4 horogelőke maradt az akadókban, de ólmot nem vesztettem. A beszakadások, és néhány kisebb hal csipkelődése miatt a csali készletem gyorsan apadt. Épp az esti 10 óras szendvics utáni meleg teámat szürcsölgettem, amikor a világitópatron heves táncba kezdett. Bevágás után éreztem, hogy ellenfelem hevesen rugdalózik a zsinór végén, és esze ágában sincs a felszinre jönni. A feeder bot szépen görbült, és 1 perc múlva már lankadt a hal ellenállása, hagyta magát felpumpálni, a viz tetején hosszú szürke test tekergődzött, és második próbálkozásra sikerült a meritőszákba húzni. Gyönyörű, izmos, 60 centi hosszú bajszos koma hörpintette fel a gilisztacsokrot, a 2-es méretű süllőző horog tanári módon ült a szája szegletében. [kép]
    Több kapásom nem volt, habár a viz élt, kb negyed óránként hallottam halmozgás hangját.
    Éjfélkor összepakoltam, és egy szép este élményével feltöltődve hazatekertem.
    Jó viz ez a Duna!

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz Sungoo #56155 üzenetére

    Kezdők szerencséje :) .
    Igazándiból a Dunát illeti a dicséret a városi körülményekhez képest gazdag élővilágért.
    A tavalyi szezon során a Duna fővárosi szakaszán 23 különböző halfajhoz volt szerencsém, mig Gyomán, a Körös holtágain, ami az én hazai pályám, ez csak 11 volt.
    Idén a Duna már 12 fajtát adott.
    Az újpesti szakaszon este rendszerint a hódok szórakoztatnak, ahogy tőlem 10-20 méterre kijönnek a partra rágcsálni, napközben a kövek között vizicsibort láttam úszkálni.
    Remélem megmarad ez a pár zöld sziget a városban, ahol ki lehet kapcsolódni.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz Interceptor #56153 üzenetére

    Tavaly nyáron jártam arra felderiteni a terepet, akkor beszélgettem a vizparton a horgászokkal. Egyik nadállyal harcsázott, másik halszelettel süllőzött, harmadik gilisztával a lapát dévéreket hajtotta, egy másik meg lecsókolbásszal csalizott horgot küldött be sodrásba márna reményében. Elmondásuk szerint szoktak is fogni. Emlitették, hogy mások szoktak kenyérzsákkal úsztatni, és vannak akik, süllőre pergetnek.
    A virus miatt a hétvégére újra lezárják, a Római parttal együtt.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz HugóBoss #56215 üzenetére

    Én a Dunán szinte mindig 80 centis előkét használok. Ennek van két praktikus/kényelmi oka.

    Első: a 3 részes, 360-as heavy feederbotot ha szétszedem, és végszerelékkel együtt szállítom, akkor ez az előke méret az, amit egyszerűen tudok kezelni.

    Második: mivel a Dunán gyorsan fogynak az előkék, ezért otthon előre meg szoktam kötni őket, és ha minden horogtípusból 2-3 különböző méretű előkét is kellene előre kötni, kölön tárolni, és horgászathoz kivinni, akkor az számomra már túl nagy macera lenne.

    Így minden fajta horogelőkéhez ezt használom.
    Simán lehet, hogy bizonyos körülmények között a halak más előkehosszt jobban díjaznának, de mivel ez a fix hossz is szépen adott már mindenféle halat,
    úgy döntöttem, hogy egyenlőre nem variálok az előke hosszával. Ha nincs kapás, és úgy érzem hogy változtatni kell, akkor a csalik és a horgok cseréjével vagy hungarocellgolyós lebegtetéssel próbálkozom, hogy eltaláljam a halak ízlését.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz HugóBoss #56225 üzenetére

    Én éjszaka a világítópatron + nyeletőfék kombinációt használom, volt már, hogy a nyeletőfék hangjára kaptam fel a fejem. A botot külön nem világítom meg, általában sötétben várakozom, a fejlámpát is lekapcsolom, csak a két világítópatron fénylik. Úgy vélem, hogy így jobban bele tudok olvadni a természetbe, és jobban is látom, mi történik körülöttem, a vízen, a parton és a levegőben, mindig akad valami éjszakai műsor.

    Ugye a MOHOSZ horgászrend szerint sötétedés után a horgász köteles a horgászhelyet megvilágítani.
    Erre van egy gyengébb, szórt fényt adó DAM Fishing Lámpám, úgy szoktam elhelyezni, hogy engem ne zavarjon a fénye, de a víz vagy a part felől nézve halvány fénnyel jelezze, hogy ott vagyok.

    Világítópatronból a Feeder Competition Feeder patront hasznalom, ezen van két kis fül, amivel egyszerűen rá lehet pattintani a bot spiccére.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz Hyder11 #56242 üzenetére

    Nekem mint kezdő kisharcsásnak a következők a tapasztalataim, a szakemberek majd kijavitanak, ha tévedek.

    A boltban kapható un "vastag" dendrobena giliszta is elég vékony a kisujjnyi vastag harmatgilisztához képest, ezért a dendrót én Gama Worm 36 tipusú, 2-es méretű süllőző horogra húztam, legalább 5-6 darabot. Ennél vastagabb húsú horog már igencsak roncsolná a gilisztát, kevésbbé maradna életképes és mozgékony a horgon. A denró csokornak elég lett volna 6-os méret is, csak a harcsa nagy szája miatt választottam a "nagyobb" 2-es méretet.

    Az én szóhasználatomban a trágyagiliszta az apróbb, véknyabb gilisztát jelenti, ami inkább csak vékony feeder horogra való.

    A jó vastag harmatgilisztából egy mutatós csokor meg mehet 1/0-s horogra is ebből a tipusból.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz KunEmber #56277 üzenetére

    Én a jófogáson adtam-vettem horgászbotot.

    Spiccbotból egy 6 méteres Nevis Patriot Pole-t használunk a 11 éves lányommal együtt, elég massziv bot, de mégsem túl nehéz, tudom ajánlani.

  • szgzuri

    csendes tag

    Tavi feederes pecát mennyire zavarja a nyárfaszösz?

    Vasárnap megyek a Dunakeszi Kavacsbányatóra.
    Jelenleg a feeder botjaimon mono főzsinór + fonott dobóelőke van, a hosszú előkés boton 18-as mono + 13-as fonott, methodon 20 + 16.

    Dunai tapasztalatok alapján a fonott és a monofil közti pici csomón annyi szösz összegyűlik, hogy szinte lehetetlen a peca kis gyűrűs feeder bottal.

    Ez tavon is így van-e, és használjak inkább egy mérettel vastagabb főzsinórt dobóelőke nélkül, vagy maradhat fenn a jelenlegi szerelék?

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz tepenzed #56427 üzenetére

    Én a Dunán a Walter-féle Manta evo-xt 360 H feeder botot használom: [link] .
    Nagyon masszív, erős, de terhelés alatt (dobás, jobb márna fárasztása) rugalmas bot.
    150 grammos kosarat szoktam vele dobálni, tipikusan 20-30 méterre, egyszer egy kisebb sodrású részen kb 40 méterre hajigáltam.
    Tudom ajánlani.
    Ha sok a fa a vízparton, akkor a hoszabb bot (pl 390) hátránya, hogy jobban kell vigyázni, nehogy dobáskor beakadjon az ember a mögötte vagy felette levő ágakba.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz tepenzed #56438 üzenetére

    Nagy sodrásban jól működő etetést csinálni nem egyszerű feladat, nem elég hozzá egy nehezebb kosár meg egy erősebb bot. Megfelelő állagú kaját kell hozzá csinálni, és kitapasztalni, hogyan viselkedik a vízben, ahova bedodtuk.
    Horog, előke, főzsinór vastagsága, orsó teherbírása,
    ezeknek mind passzolniuk kell, hogy működjön a peca.
    Én a Dunán olyan helyeken kezdtem el horgászni, ahol kisebb, 100 grammos kosár megállt, itt sikerült keszegeket fognom.
    Következő lépés az egy fokkal húzósabb víz, közepes méretű, 150 grammos kosárral, itt már gyakoribb vendég a márna is. Kb 30-40 horgászat alatt sikerült kitapasztalnom, hogy milyen állagú kaja és milyen felszerelés + szerelék kell ide, hogy összhangban legyen.
    Ezzel itt Budapest északi részén elég sok helyet meg tudok horgászni, és persze még több olyan hely van, amihez kevés.
    Oda akarok kilyukadni, hogy ha sikeresen meg akarod horgászni a 240 grammos sodrást, akkor nem árt, ha megvannak a folyóvizi alapok, amiket kisebb sodrásnál tanul meg az ember.
    Ha ez neked már megvan, akkor tekintsd a hozzászólásomat tárgytalannak.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz bilon73 #56405 üzenetére

    Reggel 6:30-kor keztem Dunakeszin, ma a vasút felőli oldalt próbáltam.
    A-terv: hosszúelőkés feeder keszegre. Nagyon bíztam benne, az előző pár alkalommal a vasúttal szembeni oldalról ez mindig adott keszeget, kárászt és néha pontyot is a csontira. Mai eredmény: 0 kapás.
    B-terv: method, bordás kosár, gabona alapú etető, wafter csali, ezzel itt még eddig nem sikerült halat fognom, sajnos ma sem.
    C-terv: match bot a parttól 10 méterre. Eredmény: 1 bodorka. Feltámadt a szél, és visszaváltottam feederre.
    D-terv: spiccbot. Délután, mikor alábbhagyott a szél, és kisütött a nap, előkerült a siccbot, és sikerült egy tucat fehérhalat fogni, főleg bodorkát, volt közte vörösszárnyú és dévér is.
    Ebből is látszik, hogy még nem igazán ismerem ezt a Dunakeszi tavat, de májusban, amíg a Dunán békéshalakra tilalom van, lehet, hogy fogok még próbálkozni.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz galervin93 #56447 üzenetére

    9-es horgászhely, 6 méteres spiccbot, legalább 3 méteres ereszték, kb fenék felett kicsivel lehetett a csali, egy szem csonti. A végén próbáltam apró csemegekukoicával, hátha beesik egy nagyobb példány, de nem volt rá jelentkező.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz Spoon16 #56702 üzenetére

    Én ilyen alkalmi rablózási célra a meglevő 3,60-as MH és H feeder botjaimat használom, mind úszós, mind fenekező szerelékkel.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz Gabi atya #56779 üzenetére

    Én egy 4 órás dunai feederes pecára kb 1 kiló etetőanyagot keverek be, és 5 deci főtt magvat meg 2 deci csontit teszek hozzá. Ez dunai viszonylatban nem túl sok, de azért lehet vele halat fogni, keszeget is, márnát is, mondjuk nyári időszakban kb 10, max 20 darab halat ad. Nekem ez hobbi pecára, kikapcsolódásnak megfelel, és nem is kerül túl sokba. Persze ha valaki komolyabban csinálja, több etetéssel jobb eredményeket is el lehet érni.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz Gabi atya #56784 üzenetére

    Talán egy hónapja vettem náluk csontit, egy doboz (kb 1 deci) bőven 200 Ft felett volt, mig máshol 150-ért adják.
    Én a Kalandban vagy a Keletiben szoktam venni, az van közel hozzám.
    Van egy 3 decis csalis dobozom, ebbe szoktam kérni a csontit, szépen kimérik bele amennyit kérek, igy nem kell egyszer használatos műanyag dobozokkal szennyezni a környezetet.

  • szgzuri

    csendes tag

    Ma reggel életemben először úsztattam a Dunán. Már régebb óta motoszkált a fejemben a gondolat, de bevallom őszintén féltem tőle, féltem a kudarctól. Végül aladarazurbe és Zéé sporttársakkal folytatott beszélgetések és tanácsok megadták a végső lökést, hogy rászánjam magam.

    A K-Hid felett voltam a Hajógyári Duna ágon. Reggel 5:30 és 8:30 között (work from home előtt). A 3,90-es matchbottal meg tudtam horgászni a kb 2 méter mély vizet, úgy 7-8 méterre a parttól. Négyszer elkadtam, ebből háromszor csak az előke (14-es damilon 14-es horog, rajta négy szem csonti), egyszer az ólmozás is odalett, a 8 grammos csepp alakú úszó végig megmaradt, és szépen tette a dolgát.

    Kb 20 perce pásztáztam a vizet, amikor először sikerült kapást érzékelnem. Egy szép leánykoncér lett az első befutó. Aztán jászok jöttek, szépen sorban, kicsi is, nagyobb is, összesen 8-an, a bandanagy úgy érzésre kilón felüli lehetett, jött még egy hasonlóan szép koncér, a változatosságot pedig egy-egy bagoly-, és dévérkeszeg képviselte.

    Hatalmas élmény volt ezzel a számomra új módszerrel horgászni a Dunán, és az Öreg Hölgy jóval bőkezűbb volt hozzám, mint amit remélni mertem ettől a kalandttól.

    Egy kis leliismeret furdalásom van, hogy tilalom idején horogra csaltam a jaszkókat, de remélem a kis horog a hajlékony matchbottal nem okozott nekik túl nagy traumát, és elfogadják a finom kaját és a 2 deci csontit kárpótlásul.

  • szgzuri

    csendes tag

    válasz KunEmber #56848 üzenetére

    Volt sodrás rendesen, szépen úsztatta magával a 8 grammos szereléket.
    Kb 20 méter hosszan tudtam leúsztatni az úszót, alatta volt egy csúnya akadó, ha tovább engedtem, akkor leakadás lett belőle. Ezt a húsz métert kb 20 másodperc alatt tette meg.
    Utána kiteker, újra bedob, újabb 20 másodperc úsztatás. Kicsit olyan, mintha pergetne az ember. Alapvetően szabadon úsztattam, a pálya vége felé kicsit visszatartottam. A kapások nagy része a szabadon úsztatott fázisban jött, viszont a bandanagy a visszatartott csalira csapott le.

    Kicsit unortodox módon a matchboton a 40-es nyeletőfékes pontyozó orsó volt fenn (18-as damillal), de pont jól kisúlyozta a botot, igy nem volt orrnehéz.

    A part szélén a kövek között sok kis halivadékot láttam, remélem jó lesz az utánpótlás.

Új hozzászólás Aktív témák