Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sebgutkopf

    őstag

    válasz Gtaati #5607 üzenetére

    Tovább lehet boncolgatni ezt a témát mert vannak érdekes aspektusai.

    Akár egy önálló téma, hogy a tv-nek melyek a legértékesebb és leghasznosabb részei?
    A tv-t én hajlamos vagyok kicsit a monitorok oldaláról megközelíteni, ami alapján a legfontosabb paramétere a tv-nek a panel és a panelt közvetlenül vezérlő elektronika. Ez a két tényező felel a képminőségért. Az összes többi az sallang, beleértve a media lejátszó képességet, amiben teljesen egyetértek veled (és a többi topiklakóval), hogy mi jobban szeretjük a gyári kendácsolt lejátszó helyett a dedikált külsőt.
    A kérdés az, hogy ki fogadja el az általam vázolt két egységét még a tv legfontosabb elemeinek?
    Ha úgy gondolkozunk tovább, hogy egy ezek a fontosak, amire a gyártók az árcédula emelkedésével egyre többet költenek, akkor az is következik, hogy egy felső kategóriás tv igen jó vezérlő elektronikát birtokol, amiben nehéz felülmúlni, illetve az adott elektronika az adott panelhez van tervezve. Ezért preferálom a végleges képi megjelenítés tv általi előállítását.
    Egy belépő modell esetén ez már közel se biztos, hogy igaz.

    A másik téma maga a kép feldolgozás és képjavító algoritmusok.
    A guruk ahogy írod, mindig a teljes kikapcsolások-at preferálják, meg természetesen kalibrálni szeretnek, hogy a legvalóságosabb és legpontosabb színeket kapjuk. Ez akkor igaz, ha megfelelő jelet kap a tv, amivel a kijelző által megjeleníthető színspektrum, és megjeleníthető dinamika tartomány teljesen kihasználható. Persze az is kérdés, hogy egyáltalán mire képes a tv?
    Egy jó panel + elektronika kombó esetén valóban igaz, amit a guruk írnak, hogy minden ki, mert akkor stabil állandó magas kontraszt, magas mikrokontraszt (ez nagyon sokat számít) és teljes nagy színtér lefedés valósulhat meg, ami által a színek élénkek lesznek, miközben a legapróbb képi részletek és textúrák is kivehetőek. Ha ebbe egy külső algoritmus belenyúl valaki, akkor egy egy színcsatorna könnyen túlcsordul és képi részletet veszítesz, túl sötét vagy világos lehet egy egy képrész, ami miatt megint a film tartalmából veszítessz el. Egy hibás gamma állítás egybe moshatja a szürkét a feketével, vagy épp a feketét kivilágosíthatja.
    Jó minőségű jel esetén a kép a javító funkciók nélkül tökéletesre, vagy épp az ízlésednek megfelelően hangolható. pl.: Én egyedül a környezeti fény szenzort használom, mégse ugyanannyi fényerőt adjon a tv napsütésben meg este a sötét szobában.
    A képjavítók mellett az szól, ha a lejátszott anyag minősége gyenge, vagy nem a mai elvárásnak megfelelő kisebb színtérrel rendelkezik csatornánként. Ezzel a jól beállított panel nem tud mit kezdeni, az kegyetlenül azt fogja megmutatni, amit lejátszol. Ezen próbálhatsz a tv, vagy a lejátszó elektronikája is javítani (csak az egyikkel). Hogy melyiket engedek rá azt érdemes kipróbálni, hogy melyik dolgozik jobban. A tv mellett az szól, hogy a tv-knek van egy rakat profilja. Ha az egyiket pontosra állítod és egy másikat ugyanúgy, de képjavítókat is alkalmazol, akkor a forrás anyag függvényében valószínűleg gyorsabban tudsz váltogatni a módok között, mint a képjavítókat ki/be kapcsolgatni akármelyik eszközön. Ez esetben a képjavítás tudatos és célzott használata valósul meg.
    Akkor és szükségesnek érezheti a felhasználó a képjavítást, ha olcsóbb egyszerű tv-je van, ami egyszerűen nem rendelkezik olyan attraktív képi tudással és ezen próbál meg valahogy kompenzálni (ez egyértelműen nem a te eseted, nálad igen jó készülékek vannak).

    Az biztos, hogy érdemes lassan óvatosan minden beállítás képre gyakorolt hatását kipróbálni és figyelni. Aktuális tv-mmel végig jártam ezeket (használtam imprex-et is egy darabig, tv-n lágyabb színkiemelőt). A végén mire a számomra jó tv beállításokat megtaláltam az kb 4 hónapba tellett. Ahhoz a képhez viszont az imprex és bármi más nem tud hozzátenni csak elvenni. Viszont mind a mai napig, amikor filmet nézünk feleségem is lelkesen konstatálja, hogy milyen szép a megjelenített képi világ, milyenek a zöldek, a sárgák, a kékek ... a sötét részletek olyan mélyek és kontrasztosak, mégis látszanak a részletek, éles, de nem túlélesített.

    Talán az az igazán nagy vízválasztó a jó és a rossz tv között, hogy a jót be tudja a user állítani, míg a míg a kevésbé jól paraméterezhetőeket inkább kompenzálgatják, mert egyszerűen nem jön rá a tulaj, hogy mivel is lehetne elérni a kívánt eredményt.

    Szóval jó próbálgatást! :R :K

Új hozzászólás Aktív témák