Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • andorra

    őstag

    válasz Happy187 #33696 üzenetére

    Nem szívesen bonyolódnék bele az elektrotechnikai részébe a kérdésnek, de az a logika akkor sem lenne helyes, ha ezek ohmikus ellenállások lennének (mert nem azok), feltéve, hogy párhuzamosan kötnéd a hangfalakat (most mindegy melyikeket), mert a leírásodból ezt csak sejteni lehet. Sorba kötve adódnak össze az ohmikus ellenállások, párhuzamosan kötve az eredő ellenállás kisebb lesz.
    De ettől most tekintsünk is el, mert az egész elképzelés valami szörnyen hangzik a mi füleinknek és ilyen értelemben, valóban nem ebbe a fórumba való.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Happy187 #33696 üzenetére

    Ezt a kérdést átlag hetente felteszik, mi meg visszakérdezünk, hogy már miért akarná a kérdező mind a négy hangdobozt rákötni a sztereó erősítőre egyszerre? És a beszélgetés vége mindig az, hogy akkor inkább nem is akarja, merthogy eleve értelmetlen az ötlet, nem jó az ilyesmi semmire, akkor sem, ha egyébként elbírná az erősítő.
    De hogy a kérdésedre is választ kapj: mivel párhuzamosan kötnéd a hangdobozokat az erősítőre, ezáltal az eredő impedanicia 2Ohm alatt lenne, ami enyhén szólva akkor sem lenne ideális az erősítő számára, ha a hangdobozok impedanciájának a gyártó által megadott értéke nem lenne eleve egy idealizált szám, miközben a hangdobozok valós impedanciája mint tudjuk a frekvenciamenet (és egyéb változók) mentén olyan hegy-völgyeket mutat, ami önmagában az erősítők ősi ellensége, nemhogy ha még egy plusz.ilyen impedanciamenetet rákötünk. (És akkor arról ne is beszéljünk, hogy a "valós impedancia" szóösszetétel eleve képzavar...)
    Szóval a lényeg a lényeg, a megadott adatok alapján valószínűleg komoly veszélynek lenne kitéve az erősítő, bár megjegyzendő, hogy a dolog megítéléséhez szükséges lényeges adatokat nem tudjuk, mivel azokat nem írtad meg.

    (#33698) Happy187: Na, látom, míg írtam, éppen történtek a dolgok. A reakciód alapján úgy tűnik, nem értetted meg andorra válaszának (segítségének) a lényegét.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Happy187 #33700 üzenetére

    Helyes, de nem csak az elektronikai paraméterek miatt helyes, hogy ejted az ötleted, hanem az első bekezdésemben írtak miatt is, miszerint a hangminőség szempontjából is rossz lenne, sokféle ok miatt.

    (#33701) Happy187: Ez is helyes. :)

    [ Szerkesztve ]

  • vodkaboy22

    addikt

    válasz Happy187 #33698 üzenetére

    Ne sajnáld! Nem tudhatsz mindent ! A fórum azért van, hogy értelmes KEDVES választ kapj!
    Ne foglalkozz az erősebb hangulatvételű hozzászólásokkal és ne kérj elnézést a tudatlanságod miatt azért jöttél ide, hogy kérdezz és mivel teljesen rendesen kérdeztél rendes választ érdemelsz.

    A lényeg nem szoktunk se egymás után se egymással párhuzamosan kötni hangfalakat az erősítőre. Nem ajánlott. De nem azt mondom, hogy nem lehet vagy nem szokták PROFIK is párhuzamosan kötni ha kell.
    Viszont tudni kell azt a tényt, hogy ha párhuzamosan kötsz valamit akkor az eredő ellenállásuk csökken.
    Ehhez viszont olyan erősítő kell ami ezzel a kisebb ellenállással tud mit kezdeni vagy olyan hangfalak amiket párhuzamosan kötve sem kapsz 4 ohmnál kisebb eredőt.
    A te esetedben a 6 + 8 ohmból 3.5 ohm lenne kb. Ami nem olyan vészes még (van 3-4 ohmos hangfal.), de nem ajánlott mivel nem 2 ugyanolyan hangfalról beszélünk és ezért az egyik hangosabb lesz mint a másik és torzítani fog a zene.
    Nyugodtan kösd a 6 ohmos jobb dobozt az erősítőre, ha nagyon hangosan hallgatnád sem biztos, hogy gond lesz csak erőteljesen torzítani fog. Normál hangerőn viszont nem lehet gond.

    Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Happy187 #33711 üzenetére

    Vissza az origóhoz?
    Az egyszerre bekapcsolással visszatérünk az eredeti problémához, miszerint konkrét készülékek konkrét jellemzőinek a függvénye, hogy okoz-e bajt vagy sem. Feltehetőleg az így felkészített erősítő ellenállóbb az alacsony és zavaros impedanciákkaé szemben, mint az "átlagos" erősítők - de lehet, hogy nem. Továbbra sem tudunk semmit a fontos adatok közül.

    (#33712) vodkaboy22: De ugye azért tudatában vagy, hogy ez a téma egyáltalán nem kapcsolódik az eddig tárgyalt témához?

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Happy187 #33714 üzenetére

    A konkrét hangdobozok típusa és mérési adatai, leginkább az impedanciamenetük, amiből többé-kevésbé ki lehetne számolni a körülbelüli eredő impedanciamenetet a frekvenciamenet függvényében, ami jelezné, hogy milyen extrém alacsony impedanciák érik az erősítőt. Ezután érdekes a konkrét erősítő típusa és mérési adatai, leginkább a komplex terhelés hatására mutatott kimenőteljesítmény grafikonja, amiből látszik, hogy a készülék mennyire érzékeny az extrém alacsony impedanciákból adódó extrém terhelésekre, elbírja-e a jelentkező extrém alacsony impedanciákat és a belőlük következő, esetlegesen extrém magas teljesítményeket. Ezekután a következő kérdés, hogy a hangdobozok bírnák-e az erősítőből kijövő, a frekvencia függvényében előálló extrém alacsony impedanciákból adódó esetlegesen extrém magas teljesítményeket. Mindezek alapján már körülbelüli sejtést lehet arra nézvést tenni, hogy kb. mekkora hangerőállásig várható, hogy nem ég le az erősítő vagy a hangdoboz a négy (2+2) hangdoboz párhuzamos rákötése esetén. (A párhuzamos rákötést itt értelemszerűen a közösített kapcsolóállás jelentené.)
    De mint mondottam, a négy (pontosabban 2+2) hangdoboz együttes működtetése a hangminőség szempontjából is elvetendő cselekmény, egyetlen értelme a több helyiség egyidejű behangosítása lehetne, arra azonban megintcsak vannak speciális készülékek.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Happy187 #33720 üzenetére

    Ráadásul bonyolultabb is a dolog, hiszen a teljesítmény és frekvenciafüggő torzítási függvények is lényegesek, úgyhogy sokváltozós a probléma, én csak leegyszerűsítve írtam le. :D
    A közösített kapcsolóállás a gyakorlatban éppen azt jelenti, hogy egy aljzatról van működtetve, hiszen a két aljzat valahol összeér - jelen esetben a kapcsoló érintkezőinél.
    (Mint mondottam, az ilyen A vagy B és A+B működésre felkészített erősítők általában ellenállóbbak a tárgyalt problémákkal szemben, de ez csak az esélyeket növeli, ám hogy valóban működne-e a dolog valamilyen (és mekkora) hangerőhatárig, abban a konkrétumok döntenek.)

    [ Szerkesztve ]

  • DDL

    őstag

    válasz Happy187 #33714 üzenetére

    Dobozok és az erősítő típusa első körben elég...

    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

Új hozzászólás Aktív témák