Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #56474624 #45251 üzenetére

    Ezekre a kérdésekre logikailag-fizikaitörvényileg leginkább "mi" is csak ötletelünk, de feltételezem, a szemléletfordításban leginkább annak tudomásulvétele segítene, amire szintén felhívtam a figyelmet, miszerint "...a 20kHz alatti információk is tartalmaznak információt a 20kHz feletti szférából, (...) Nem véletlen, hogy a magasabb mintavételi frekvenciákkal készült felvételekről CD-re konvertált hanganyag sokkal informatívabb, és úgymond sokkal kiterjedtebb a magassávja, mint az eleve CD mintavételezéssel készült hanganyagoké."
    Témánkhoz szerintem elég jó kísérleti anyag olyan (CD-formátumú) hanganyagok összehasonlítása, amelyek egyidőben, ugyanarról a zenei eseményről készült hangfelvételt tartalmaznak, de az egyiknél eleve CD-formátumban készült a hangfelvétel, a másiknál pedig 96kHz vagy 192kHz volt a mintavételezési frekvencia, és abból lett lekonvertálva CD-formátumra. Ilyen hanganyagokon is hallhatod, hogy a lekonvertált hangfelvételben ott tudnak lenni a 30-40-50-60...khz-es hangokról, felhangokról (hangszínekről) szóló információk. Ilyesmi miatt hangsúlyoztam többször, hogy nem csak érzetről van szó, hanem információkról is, azazhogy adott CD-ről is meghallasz olyan hangokat és felhangokat (hangszíneket) a szuper tweeterrel, amelyeket a szuper tweeter nélkül nem hallasz. Vagyishogy "bele van csomagolódva" egy adag 20kHz feletti információ a 20kHz alatti információba - a (talán nem is rejtélyes) tapasztalat szerint.

    [ Szerkesztve ]

  • gorbep

    senior tag

    válasz #56474624 #45251 üzenetére

    Nem magát a szinuszos hangot hallod 20 kHz felett, hanem a nemlinearitásokon létrejövő intermodulációs torzítást...... pl. egy 16 és egy 25 kHz-es hang interakciójában megjelenik a különbségi frekvencia 25-16=9khz-en, amit még egy világháborús tüzér is hall..... ;]

    - Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

Új hozzászólás Aktív témák