Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #71562240 #45252 üzenetére

    Ba cy lus
    Ja, igazából a kérdésedre elfelejtettem válaszolni, lásd: "Én azt elfogadom, hogy érzéseket kelthetnek azok a hangok. De hogy füllel hallod is őket, azt már nem. Ha külön szinuszos hangként nem hallod, akkor felharmonikusként, amelyként jó eséllyel még kisebb amplitúdóval is bír, miért kellene?" Természetesen véletlenül se akarnám azt állítani, hogy az általad példaként említett 16kHz hallási korlát ne jelentene valódi korlátot. Ez nehéz ügy szerintem (is), hogy akkor a megfogalmazásod szerinti érzés versus füllel való hallás milyen arányban, hogyan vesz részt abban, ha a 16kHz hallási korlát által megengedett információcsomagba "belecsomagolódnak" efölötti frekvenciák, és persze tudjuk, hogy nagyon sokminden nem tud "belecsomagolódni", hiszen nem hallunk úgy mint a denevérek, és nem nyüszítünk az ultrahangoktól úgy, mint a kutyák... De az biztos, hogy a 16kHz hallási korláttal rendelkező ember is mást érez, és más információt hall, ha kijön egy 30khz-es hang a szuper tweeterből, versus ha nincs szuper tweeter.

    Nem teljesen idevaló példa, de talán érdekes:
    Nekem sajnos a bal fülem hallása sokkal gyengébb a magassávban, mint a jobbé. Foniátriai viszgálataim szerint a jobb fülem még 20kHz környékén is fel tud mutatni ezt-azt (48 év), a bal fülem 10kHz körül meredeken lekonyul. Ahogy mondod, a bal fülemmel a jelenlegi állapotában soha nem fogom tudni a tücsökciripelés magasfrekvenciáit meghallani olyanformán, ahogy a jobb fülemmel igen. Ha előbb a bal fülemet, majd a jobb fülemet befogva hallgatom a réten a tücsökciripelést, éles a kontraszt. Aztán, ha hosszútávon fogom be a jobb fülemet, és csak a ballal hallgatom, előbb-utóbb kezd egy kicsit kiterjedni a ciripelés magasávja (természetesen közel sem annyira, mint a jobb fülemmel), ergo kezdek meghallani olyasmit is a tücsökciripelésből, amit eleinte nem hallottam (nem placebó). Ekkor ötletelek, hogy az agyam kompenzál, érzékelvén, hogy a bal fülemmel dolgozom, ezért az eddiginél nagyobb figyelmet fordít annak a működtetésére, vagy pusztán a kitartó figyelem kihozza a bal fülem korlátai miatt nehezebben hozzáférhető infót, vagy esetleg a 8khz-es információból ki tud bontani "belecsomagolt" 15khz-es információt is? Nem tudom.

    ------------
    Az általam "belecsomagolódásként" aposztrofált jelenség egyik módja éppen az, amit Gorbep említ.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák