Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #71562240

    törölt tag

    válasz RetepNyaraB #44941 üzenetére

    Részlet egy Darvas Lászlóval készített interjúból. (2008 november.)

    "- Az eddigi válaszaiból úgy érzem, mintha egy kissé borúlátó lenne a hifi jövőjét, valamint a kritikus újságírást illetően ebben a mai mp3-as világban.

    Teljes mértékben. A minőség az permanensen romlik. Azt látom, hogy nincs igény a minőségre. Az embereknek egész egyszerűen nem erre van igényük. És nem is arra van igényük, hogy leüljenek zenét hallgatni.

    Ma szinte minden, amire azt mondják, hogy hifi, az úgy komolytalan, ahogy van. Ez mind a vonalon alul esik. Az embereknek csupán erre van igényük. Ez teljesen világossá vált.

    A '70-es években, amikor mi hifisták lettünk, akkor a hifi egy nagyon fontos dolognak látszott. Az első helyen - a lakást leszámítva - az autó, a fotó, a film állt és utána már valahol a hifi jött. Ma, ha megnézed azt, hogy hányadik helyen jön az, amit jobb híján hifi-nek neveznek - de az égvilágon semmi köze nincs a hifihez - az most lefokozódott egy 18. rangú valamivé.

    Azt a bizonyos "nép hifi", ami a programunk lett volna, arról ma is azt mondom, hogy tulajdonképpen jól volt kiválasztva. Tehát egy olyan kis vacak, mint az a csehszlovák lemezjátszó, meg a NAD 3020-as erősítő, meg a Zsolt Audió által behozott CD játszó és a NAD kis oszlop hangszórói. Állítom, hogy ha azt most ideteszed, az kenterbe verne mindent, ami ma az áruházakban kapható.

    De ilyet már nem lehet többé kapni, ilyen nép hifi nem létezik, mert ebben az árkategóriában csak abszolút kommersz terméket lehet venni.

    - Végül beszéljünk pár szót a zenéről, hiszen a hifi nem egy öncélú technikai hobbi, hanem csupán eszköz a zenehallgatáshoz. Milyen jellegű zenéket hallgat, és milyen formátumban? (LP, CD vagy esetleg nagyfelbontású formátum, mint az SACD)

    Alapvetően komolyzenét hallgatok. Én régebben nagy könnyűzene rajongó voltam, de huszonvalahány éves koromban "felnőttem", és onnantól kezdve a könnyűzene engem nem érdekelt. A könnyűzene fogyasztásra szánt cikk. Nem igaz, hogy a nívós könnyűzene az majd előbb-utóbb csaknem komolyzene lesz. Két teljesen más dologról van szó.

    Igaz ugyan, hogy én átjöttem LP-ről CD-re, de én nem hallgatok digitális felvételeket. Én még semmiféle digitális technikával készült felvételnél olyat nem hallottam, amit szívesen hallgatnék. Az én teljes lemezparkom olyan CD, amit analóg vettek fel, tehát AAD illetve ADD lemezek. Általában inkább ADD. Ehhez annyit kell tudni, hogy a világ legjobb felvételei az 50-es években készültek. Ezek kétmikrofonos felvételek, és döbbenetesen jól tudnak szólni.

    És ilyen hangot - mint ezek a CD-k - analóg lemezjátszóról sem tudtam soha megszólaltatni. Ez így ellentmondásnak hangzik, de biztos meg lehetne találni a magyarázatát.

    Ezek olyan felvételek, amit soha többé nem fognak tudni megcsinálni. Egész egyszerűen nem lehet megközelíteni sem, semmiféle digitális technikával. Most, amikor kihozzák ugyanezeket a felvételeket SACD-n, akkor az valamivel rosszabb lesz. Ezeken csak rontani lehet. Rögtön hallani, hogy belepiszkoltak."

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák