Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • AtHoS

    nagyúr

    Saját tapasztalatok a lappal kapcsolatban:

    Az első találkozás: [link] és a közben szerzett tapasztalatok: [link]

    Megtörtént a második nagyobb bűvészkedés a lappal, közben sikerült 1-2 rejtélyre fényt deríteni.

    1. Megoldódott a memóriavisszaosztás problémája. A lap visszaosztáskor szépen leolvasta a visszaosztáshoz tartozó memóriában tárolt időzítési értékeket és azokat használta fel. DDR800-hoz 2T-s időzítés tartozik, míg az összes többihez 1T. Ezek a CPU alapfreki növelése nélkül működőképesek is, de bizonyos mértékű tuning után már sípoláshoz vezet. Ha az 1T, 2T beállítás rosszul történik, akkor CMOS reset segít csak!

    2. CMOS reset után az első alkalommal ajánlott a BIOS-ban az Optimized Defaults menüpont után egyből menteni a beállításokat. A következő újraindításnál, nálam megállt a POST képernyőnél (igaz 1 percnél tovább nem vártam), így áramtalanítottam a gépet. A következő indítás már rendben történik és most ajánlott ill. végezhető a további BIOS beállítások végrehajtása

    3. Ha véletlenül olyan beállítást eszközöltünk a BIOS-ban, amit már nem visel el a lap (pl. irreálisan magas alapfreki), akkor 2 sikertelen indítást követően alapbeállításokkal indul majd a rendszer és a POST képernyőnél megállva felhívja a figyelmet, hogy nézzük át a BIOS beállításokat és korrigáljunk. A BIOS-ba belépve az előbbi mentett beállítások fogadnak, tehát nem lesz szükség újra mindent beállítani csak valóban korrigálni az előbb hibásan beállított paraméter(eke)t. Az 1T, 2T problémát az első pontban taglaltam

    4. Miután sikerült rájönnöm a memória visszaosztási problémára, az időzítések kézi beállításával visszaosztottam a memóriát DDR2-400-ra, visszavettem a HT-t 200-ra ill. a proci szorzóját 6-ra. NB-SB-nek adtam +0,2V-ot (ez a maximálisan adható) és nekiálltam megkeresni az alapfreki felső határát. Több lépcsőfok után 350MHz-nél az előző pontban taglalt eseménnyel találkoztam, így visszább vettem 345MHz-re, ami már üzemképes állapotot eredményezett. Orthos szépen futott 6x345 beállítású proci és 690MHz-en üzemelő memória mellett. A lap tehát egész tűrhető alapfrekit képes biztosítani

    5. Az alapfreki után a memóriát vettem kicsit teszt alá. Módosítottam a memó időzítéseit a leglassabbra ill. adtam neki +0,4V-ot (alapfesz 1,8V) prociszorzó 10-esre került, majd elkezdtem emelni az alapfrekit. Az emelés egészen 245-ig rendben volt, 250-en az Orthos Blend tesztje 5-ös prioritáson már hibát ad. A 245-ös beállításon (everest szerint 245,6MHz) a memó 491,1 -> 982,2MHz-en üzemelt.

    6. Ezekután a proci végének keresése következett. memó DDR2-400-ra, HT 200-ra, prociszorzó 11,5-re, procifesz 1,425V-ra módosult. Ezen beállítások mellett 11,5x267=3070MHz-en Orthos 5-ös prioritáson rendben futott 10 percet. 11,5x269=3095,6MHz-en a procinak már 1,45V-ot kellett beállítani, hogy az Orthos rendben fusson, igaz csak 10 perc erejéig teszteltem. A memó itt DDR2-667-es osztás mellett 888,4MHz-en járt. Ezen utolsó beállítás mellett a következő hőmérséklet adatokat olvastam le az Everest-ből:
    Alaplap - 57°C, CPU - 53°C, Core1 - 41°C, Core2 - 35°C
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Egy dolgot még megemlítenék. A tesztelgetés közepette arra lettem figyelmes, hogy 7-esre beállított prociszorzó esetén is 10-es szorzó lesz a végeredmény. A maximális memófreki keresését az elején 6-os szorzóval kezdtem, de messze elmaradtam a sejtett határtól így emeltem a szorzót 7-re, majd XP alatt Everestben mikor ellenőriztem a memófrekit, tapasztaltam, hogy 7x251 helyett 10x251-en szalad a proci. BIOS-ban ellenőrizve a szorzót, az előzőleg beállított 7-es értéket találtam.

    [Szerkesztve]

    read-only mode on the forum

Új hozzászólás Aktív témák