Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bucus

    csendes tag

    Válasz Messa (5001)-re:
    Az kiinduló probléma szerintem a következő: az új hangfal úgy lett útnak indítva, hogy az alap teljesítmény azonos a régivel (elsők, hátsók, center), a basszus meg jóval nagyobb. (Bocs, de lusta vagyok felállni megnézni, hogy számszerint mennyivel.) Ezzel szemben a tapasztalat (az enyém) az volt, hogy ugyanarra a gépre, hangkártyára téve, ugyanolyan beállításokkal sokkal magasabb master állásnál szól ugyanakkora hangerővel az új, mint a régi. A logika azt kívánná, hogy min. ugyanúgy szóljon, nem pedig halkabban.
    Régi tanulmányaim szerint ennek több oka is lehet (ha még jól emlékszem).
    1. Más a két erősítő bemenete és a hangkártya kimenete között az illesztés, bár lehet, hogy erre szabvány van (jelszint, impedancia).
    2. Lehet, hogy más a hangdobozokban lévő hangszórók eredő impedanciája a réginél, mint az újnál.
    3. Lehet, hogy nem egyforma a két master poti értéke, vagy szabályozási jelleggörbéje, karakterisztikája (elvileg logaritmikusnak azaz ''B'' jelűnek kell lenni). Ezzel nem is lenne nagyobb gond, végül is csak feljebb kell tekerni.
    4. (Mivel mindkettő max. hangerejét nem tudom kipróbálni emberiességi okokból, ezért ez a pont abszolút feltevés, elvi fontolgatás, nem a termék fikázása. Egyébként valóban nem sok jelentősége van, hogy milyen állásban mekkorát szól, mert normál otthoni használatra készült, nem szabadtéri mozi hangosítására, arra pedig hibátlan.)
    Tehát, ha feltételezném, hogy a nagyobb basszus teljesítmény csak relatíve nagyobb, amit úgy értek el, hogy a többiét csökkentették, akkor viszont igen csak számítana, hogy mennyire tekerem fel. Ugyanis egy erősítő torzítása nagyban függ a kivezérléstől. A HI-FI őrültek sem a nagy hangerő miatt vesznek vagy építenek nagy teljesítményű erőlködőt, hanem mert sokkal szebben, tisztábban szól, ha nem járatják csúcsra, csak a teljesítmény kis részét használják ki. Végül is az a lényeg, hogy legyen kihasználatlan teljesítmény tartalék.

    Mivel ez a hangerő bőven elég otthonra, az egész felvetés elvi jelentőségű elmélkedés egy összehasonlítás tapasztalatairól.

Új hozzászólás Aktív témák