Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shotika

    őstag

    válasz Miklós315 #133518 üzenetére

    Jogos, ezért is írtam oda, hogy régen láttam a filmet, illetve ezt újat még nem.

    #Filozofálás#

    Én tovább megyek, és azt mondom (annak ellenére hogy kellenek az ilyen fajta filmek), hogy az, hogy egy ilyen, nevezzük "A cégnek- vagy Vállalkozás, Vállalat", szóval ezt a Céget, maga a rendszer termeli ki (ugye ezt írtam is), azonban ha ez a Cég túlnő magán, és megszűnik az általad is említett önkontroll, akkor a rendszer kitermeli ennek az ellenhatását is. Ennek további lépcsőfoka pedig, amikor a rendszer egyszerre több ilyen erős céget termel ki, akik a profitmaximalizálás miatt, összefognak - ezt hívjuk ugye "Kartellnek". Ez ellen is vannak törvények, nem véletlenül.
    Mindez, amit leírtam nem vitatja a fenti/lenti (ki hogy állítja be a fórumot, nekem lentről felfele jönnek az új hsz-ek :D) filmeket pusztán tovább gondoltam a témát. Persze, aki jártas ezekben, annak ezek nem új infok, de nemcsak neked, nektek, hanem sok esetben magamnak is írom ezeket a tartalmasabb bejegyzéseket, hogy jobban átlássam.

    A témáról egyébként eszembe jutott a Mátrix cimú film is, amiben ugye szintén van egy működő rendszer, amiben (az én elképzelésem szerint) Neo - aki mi nézők vagyunk, és ahogy a nevéből is ered, "új", vagyis Neo viselkedése a film nagy részében mint "borjú az új kapura" tekint arra ami történik - kvázi szép lassan öntudatra ébred. Arra, amit Morpheus is mond neki, hogy rabszolga, a rendszer része. És a kezébe adja a döntés jogát. És el is mondja, amit adhat, az semmi más csupán, a valóság.
    ...ez a vonulat egyébként a jelen korona helyzet esetén, de az egész Mátrix filmet is rá lehet húzni arra, ami most is zajlik, és sokszor lezajlott - nem képesek az emberek elhinni ami történik, hiába mondjuk meg nekik...
    Miután kilép a valóságba (Ziont ugye nem látjuk az első filmben), Cypher karaktere az, aki először szembesíti azzal, hogy, ami a valóság, abból ő nem kér, ő az a pontja a filmnek, a tudatunknak, aki vissza akar térni a megszokott, kényelmes világba - nem akar ezzel törődni, harcolni, mert túl sok.
    Én sokszor gondolkodtam azon, hogy önmagában a Matrix első része önállóan értékelhető-e, és arra jutottam hogy részben igen, viszont részben a többi epizód kell ahhoz, hogy még inkább körbejárja a témát. Nem tudom, hogy ez mennyire volt tudatos döntés a rendezőktől, mindenesetre a folytatások már kitérnek arra, hogy ez az egész öntudatra ébredés a rendszerben egy állandó körforgás, mint az élet.
    Egy adott társadalom kiszülte magából a Matrixot, ami megfelelőnek bizonyult arra, hogy az önpusztító emberiséget kordában tartsa (Matrix első részében is pedzegeti ezt egy számítógépes program!!!), hiszen, mint látjuk jelen korunkban, ugyanazokat a hibákat követjük el (akár egyén, akár társadalom szintjén is), és az emberiség rendszere addig fogja egy körforgást végigjárni, amíg esetleg tényleg tönkretesszük a bolygót, vagy jön mondjuk egy vírus, ami a túlhízott emberiséget megtizedeli. Avagy jön egy általunk tökéletesre alkotott számítógépes intelligencia, amely tökéletességre van kódolva (kvázi így született - míg az ember meg olyan, akiben ott az önpusztítás és a pusztítás, de még az építés is, vagyis a tökéletlenség), és azokat a tökéletlenségeket amik megtalálhatók, szépen lassan kigyomlálja.

    off: ha nagyon széthúzna és túlsokmindenbe kapna bele az írásom, akkor sry, még nem ettem ma semmit :)

    Shotiii#2629 Gainward GTX 3060TI 8GB, Corsair 2x16GB DDR4 3200mhz, i5-13600KF, Asus TUF B660M-D4, EVGA 750GQ

Új hozzászólás Aktív témák