Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz bdav #237 üzenetére

    Na jo.

    Sajnos a dolog nem annyira egyszeru....

    1. fazis hidrogenbol - helium
    2. fazis heilum - oxigen
    3. fazis - stb...

    De amikor a masodik fazis elkezdodik boven van meg hidrogen a felszin kozeleben hogy folytatodjon az elso fazis, csak az a baj hogy nincsenenk meg a szukseges feletetelek a fuzio beindulasahoz. De idovel kialakul:

    1. Mag - a mag belsejeben most a helium fuzional oxigenne
    2. Magot korulvevo reteg ahol a hidrogen fuzional heliumma
    3. Es az egeszet meg korulveszi egy kulso reteg hidrogen

    Itt ezert is jelentosebbek az oszcillaciok mert a kulso reteg idolegesen ki es bekapcsol ahogyan letrejon es megszunik a fuziora a feltetel. Tehat szet es osszebb huzodik a csillag...

    Ahogyan elorehalad a csillag az eleteben ugy egyre ujabb es ujabb retegek alakulnak ki a csillag magja korul. Gyakorlatialag az osszes fajta fuzio lejatszodhat egy idosebb csillagban. Ez meg jobban megnoveli a csillag terfogat valtozasat.

    Novanak hivjuk azt a jelenseget ami mar tipikusan a masodik fazisban bekovetkezhet. A csillag felszinen osszegyult nagy mennyisegu hidrogen hirtelen berobban - nuklearis reakcio. Ez megnoveli a csillag fenyesseget jelentosen... De amugy nem ''annyira'' dramai.

    Amikor a csillag magja csak vasbol all akkor kialszik. Termeszetesen kozben a kulso retegekben tovabb megy a tobbi reakcio, de az mar nem kepes megakadalyozni a csillag terfogatanak a novekedeset amit a gravitacio tovabb kenyszerit. A vas semmilyen korulmenyek kozott nem hajlando fuziora. A gravitacio egyre jobban ossze es ossze nyomja a cillagot. Olyannyira hogy az elektronokat es protonokat egymasba nyomja, igy beloluk neutron lesz. Ez a jelenseg hirtelen jatszodik le. De a neutronok nagy suruseguek es nem hajlandoak jobban osszenyomodni. Ha meg mindig eleg tomeg van jelen akkor a csillag magjaban levo neutronok osszebb nyomodnak - egymasba nyomodnak. Ez olyan mintha ket dolog lenne egy helyen. Itt olyan nagy suruseg alakul ki hogy szetszakad az ido ter kontinuum es lyuk keletkezik benne. Ezt a lyukat hivjuk fekete lyuknak. A fekete lyuk merete egy pont (vagyis nincs merete - geomeriai pontnak nincs dimenzioja), de korulveszi egy ugynevezett esemenyhorizont, amelynek a merete fugg a csillag eredeti meretebol. Ezt jelenseget hivjuk szupernovanak. Itt oriasi energia szabadul fel. A csillag belseje osszeomlik meg a kulso retegei szetlokodnek a vilagurben. Ilyenkor a csillag fenyessege tobb ezerszeresere novekszik... Gyakroltilag a csillag belseje implodal - az explodal ellentettje (magyarul a robbanas ellentettje).

    Hadd kerdezzem meg mar hogy: milyen konybol szedted? Nem tunik nagyon jonak. :U De amugy ok volt. :C :DD :C :DD :C


    [Szerkesztve]

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

Új hozzászólás Aktív témák