Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sTERNI

    senior tag

    válasz Dalai Láma #65 üzenetére

    Olvasgattam már ilyesmiről, de még nem tudom elképzelni, hogy értették, hogy egy dimenzió fel van csavarodva, vagy, hogy van olyan közöttük, amelyik majdnem egy milliméter széles... de nem én vagyok a prof :D

    Kicsit off, de azt hiszem tanulságos, ha a ''kicsi'' merész elképzeléseket szemöldökráncolva fogadjuk:

    Két kis magzat beszélget egy anya hasában:

    - Te hiszel a születés utáni életben?
    - Természetesen. A születés után valaminek következnie kell. Talán itt is
    azért vagyunk, hogy felkészüljünk arra, ami ezután következik.
    - Butaság, semmiféle élet nem létezik a születés után. Egyébként is,
    hogyan nézne ki?
    - Azt pontosan nem tudom, de biztosan több fény lesz ott, mint itt.
    - Talán a saját lábunkon fogunk járni, és majd a szájunkkal eszünk
    - Hát ez ostobaság! Járni nem lehet. És szájjal enni - ez meg végképp
    nevetséges! Hiszen mi a köldökzsinóron keresztül táplálkozunk. De mondok én
    neked valamit: a születés utáni életet kizárhatjuk, mert a köldökzsinór már
    most túlságosan rövid.
    - De, de, valami biztosan lesz. Csak valószínuleg minden egy kicsit
    másképpen, mint amihez itt hozzászoktunk.
    - De hát onnan még soha senki nem tért vissza. A születéssel az élet
    egyszeruen véget ér. Különben is, az élet nem más, mint örökös zsúfoltság a
    sötétben.
    - Én nem tudom pontosan, milyen lesz, ha megszületünk, de mindenesetre
    meglátjuk a mamát, és o majd gondoskodik rólunk.
    - A mamát? Te hiszel a mamában? És szerinted o mégis hol van?
    - Hát mindenütt körülöttünk! Benne és neki köszönhetoen élünk. Nélküle
    egyáltalán nem lennénk.
    - Ezt nem hiszem! Én soha, semmiféle mamát nem láttam, tehát nyilvánvaló,
    hogy nincs is.
    - No, de néha, amikor csendben vagyunk, halljuk, ahogy énekel, és azt
    is érezzük, ahogy simogatja körülöttünk a világot. Tudod, én tényleg
    azt hiszem, hogy az igazi élet még csak ezután vár ránk.

    "You travel with fascinating companions, Doctor."

  • orbano

    félisten

    válasz Dalai Láma #65 üzenetére

    Az időt, mint dimenziót külön választani a többitől... max az teszi, szvsz, aki nem látja át a többdimenziós geometriát megfelelően. Amúgy valóban, ez egy létező, és jól kidolgozott elmélet, viszont eddig csak az első 4 dimenzió (téridő) hatásait, illetve létezését tudták igazolni. Most jön az ötödik, ami már csavarodik. Persze nem tudják mekkora sugárban. Minnél nagyobban, annál jobb, annál kisebb energiákon észlelni lehet a hatását. A mostani felállás szerint 2007-re lesz kész az új részecskeütköztető, ahol elsősorban ezekre a kérdésekre akarnak választ kapni. A maradék 6 dimenzió pedig végképp csak elméletben létezik. Bár én nem hiszem, hogy nem létezik végtelenül kicsi, valahogy ellentmond a matematikának, túlzottan is...

    A vér nem válik VAZZE!™

  • vati

    senior tag

    válasz Dalai Láma #72 üzenetére

    Engem az is foglalkoztat, hogy milyen alakú az univerzum. A sugara 13,5 fényév hosszú, mert az ősrobbanás óta a fény tudott elmenni legmesszebb.
    jaj, ezen a szemléleten már az ókorban sikerült túllépni...
    Nincs alakja és nincs sugara. van egy kozmológiai horizont, jelenleg bármely megfigyelőtől 13.7+/-0.5 MILLIÁRD fényév távolságra - ami a téridő szerkezetéből fakad, abból hogy a jelenlegi megfigyelőpontunktól ennyi évvel visszafelé volt egy szingularitása a téridőnek, a bizonyos Nagy Bumm. Tehát messzebb nem láthatunk, mert olyan távolságban köröskörül már magát az ősrobbanást és a (tér)idő kezdetét látjuk. Jól megvörösödve az ált.rel.elm. miatt. Amit látunk (és láthatunk) az Univerzumból ilyen értelemben tényleg gömb, de nem azért mert ilyen az Univerzum alakja, hanem mert az általunk ismert része izotrop. és minden irányban egyformán tágul. Ha elnézünk egy nagyon távoli (és ezért a régmúltban látott) helyre ami most tőlünk nézve a tér és idő ''peremén'' van, tudi kell, hogy onnan nézve mi látszunk a világ végén és a távoli múltban, plusz látszanak a világegyetemnek olyan tartományai is, amelyek tőlünk nem, és talán soha nem is fognak.

    Az biztos, hogy nincsen több mint 3+1 ''kitekeredett'' dimenzió, mert a fény és az energia csak ennyiben képes terjedni. Ha nem így lenne, észrevennénk.

    A szuperhúrok elmélete jelenleg egy 100%-ban spekulatív játékszere a matematikusoknak. Gondolom én.
    Hogy jóslatait ellenőrizzük kísérletileg - azaz különbséget tudjunk tenni egy ''feltekeredett'' dimenziókat tartalmazó és egy anélküli világ között- még évszázadokig nem remélhető. Sőt, lehet hogy sohasem.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz Dalai Láma #65 üzenetére

    ''Einstein maga is kereste a mindent leíró nagy egyesített elméletet, de nem találta.''
    Einstein haláláig vitatkozott a kvantummechanika elfgadott értelmezésével és trükkös gondolatkísérleteket eszelt ki, hogy elvi hibákat találjon benne. A QM és a relativitáselmélet sajnos nem lehet érvényes egyidejűleg. Tkp. a relativitáselmélet még egy teljesen ''klasszikus'' elmélet, a QM már nem az.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

Új hozzászólás Aktív témák