Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz csike #49 üzenetére

    Rendőrök miatt ne vegyél CB-t, mert nekik olyan nincs, és tudomásom szerint soha nem is volt. Írtam már, hogy nem minden CB, ami adóvevő, csak sokan tévesen összemossák a kettőt. Minden CB adóvevő, de fordítva ez már nem igaz. A CB 27 MHz-en megy, ennyi. A rendőrök meg VHF-en szoktak rádiózni (150 MHz körül), a kiosztás területenként, városonként változik, a környékbeli amatőrök általában ismerik a pontos helyi frekvenciát, kis kereséssel meg is lehet találni azt. De ne aggódj, túlságosan érzékeny adatokat nem továbbítanak ezen a szinte bárki által lehallgatható rádión ;).
    #51: Használtam ilyen adatátvitelt, saját építésű modemmel. A hívójeles rádióamatőrök között egy időben - jó sok éve - népszerű volt, külön tartományokat jelöltek ki az amatőrsávokon belül a csomagrádiózásra, methogy ez a becsületes neve. Kétféle elterjedtebb sebességű módja volt felhasználói szinten, 1200 ill. 9600 bps sebességgel. Az 1200-as mód (AFSK) a CB-n is megjelent, a sáv közepén talán 2 csatornát is "kijelöltek" erre. Én is nyugati katalógusban láttam ezt, nem tudom, mennyire volt hivatalos, de pl. Németországban már akkor is érvényben volt a CEPT, tehát a szabványt teljesítő rádiók forgalmazásába ez is belefért. Szép nagy távolságú összeköttetéseket is létrehoztunk (CB-n !), a mai napi megvannak az ezeket igazoló képeslapjaim pl. Németországból, Finnországból :U. Az 1200 bit/s természetesen itt is az adatcsomag rátája volt, de a visszaigazolások, a félduplex üzem és a véges csomaghossz miatt a hasznos sebesség ennek csak a töredéke lehetett (vö.: wifi szabványok sebessége manapság..). Nagy előnye volt, hogy az amatőrök rengeteg ilyen helyi packet node-ot (csomópontot) működtettek, köztük nagyobb távú és sebességű linkekkel, így szinte országot (v. még nagyobb területet) átfogó átvitelt lehetett megvalósítani egy kis hatótávolságú rádióval és egy PC-vel úgy, hogy a forgalmat a köztes állomások szépen "átrelézték". De működtek még az Internet hőskorából ismerős BBS-ek is csomagrádión. Manapság nem tudom, mi a helyzet packet fronton. A működéséről itt olvashatsz többet: [link].

Aktív témák