Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tpotyka

    junior tag

    Sziasztok!
    SSD baj, vagy mi lehet?
    A probléma: új laptopom beszerzése (Dell Latitude Rugged 5430) után napirendre került a régi, épp 10. évében járó, napi működésben lévő Win 10 op.rsz-ű laptopom (Dell Latitude E5430) 120 GB méretű Gigabyte típusú, amúgy 1 éve betett SSD-jéről az adatok átmásolása az újra (ami nWin11 Pro van és 1TB-os az SSD-je, bár ez itt most talán lényegtelen is). Ezt az adatátmentést egy szgép üzletben úgy végezte az illető, hogy a régiből kiszedte az SSD-t majd adatmentés után vissza, visszacsavarozva. Más nem történt. Állítása szerint. Viszont azóta a régi gépen nem működnek a programok, a legváltozatosabb hibaüzeneteket írja ki. Sajnos ott helyben tegnap nem ellenőriztem a programok működését. :(( (Az adatok elvileg az SSD-n vannak láthatóan, de ugye programindítások híján ez nemigen csekkolható.) Eddig csak a Word-öt sikerült elindítani, de még az sem úgy működött, mint előtte: pl. az egyedi, korábban pluszban betett fontokat sem ismeri, vagyis nem tölti be.
    A kiírt hibaüzenetekből tallózva:
    - AutoCAD (2022): "Exception in acmgd.dll ARX Command Unhandled Exception [... blabla akámbákom kód]" "Unhandled exception (...) Error Compiling Expression (...) " "Data Privacy ..." -sosem látott üzenet.
    - Thunderbird elindulás helyett "Felhasználói profil kiválasztása" felé terelne
    - Firefox szintén uez az üzenete
    - Chrome meg se mozdul
    - Opera sem: az asztalon az ikonja ott van, de csak fehér mezőként jelenik meg
    - Skype: a tálcáról el is tűnt, az asztalon megvan, de nem indul "A Windows nem tudja elérni a megadott eszközt, elérési utat vagy file-t. Lehet, hogy nem rendelkezik a hozzáféréshez szükséges engedélyekkel."
    - Photoshop: Configuration error (...) Problem with (...) licensing (...) Error 213:10
    Olyan, mintha lényeges rendszerfile-ok elvesztek volna, vagy nem találja, amit előtte simán.
    Óra, dátum rendben van a visszaszerelés után.
    A szerelést végzőnek távolról gőze sincsen, mi lehet a baj. :U Javasolta a Windows diagnosztikát.
    Windows memóriadiagnosztika: lefuttattam, nem talált semmit, újraindítás után sem történt helyreállás.
    Automata lemezkarbantartás: a probléma észlelése utáni kb. 2. újraindításkor automatikusan elindult a laptopon "Lemezhibák kijavítása". Ez nem tudom, milyen okkal ill. sikerrel, hiszen előtte-utána semmi különbséget nem észleltem. A tulajdonságokban az SSD mint eszköz pedig "megfelelően működik".
    Most próbálkozva a gépen erre-arra, az eseménynaplón belül, a Felügyeleti eseményekben van - általam eddig sosem nézett - jó sok hiba és figyelmeztetés található. S jelentős mennyiségben korábbi dátummal, mint a ki-beszerelős hozzányúlás történt. A gép átadás előtt, az átadáskori üzletben bekapcsolás, és az esti visszaszerelés utáni bekapcsolás idejéhez is sorolja a különféle hibaüzeneteket. A legerősebb talán a 'teljes Chkdsk futtatását igényli" - de ezt elvileg végrehajtotta. Amennyiben valóban. Olvasok fájlrendszer-struktúra sérülésről (na de miért???), ez-az nem betöltéséről, hibát okozó alkalmazásról, a hazaérés utáni bekapcsolás utáni első hibaüzi Microsoft.LockApp blabla nem betöltéséről szól.
    Nyilvánvaló: informatikus nem vagyok. Viszont mindkét gép működése szükséges, a régié is, aminek eddig baja sem volt, bár az SSD-n gyorsabban fogyott a hely, mint szerintem indokolt, amit Windows update-ek sem orvosoltak. Perpill nem bírok honnan sok GB-nyi helyeket felszabadítani, mert nem merek vagy nem tudok mit törölni, sőt, az újraindításokkal felfalta azt is, ami eddig rendelkezésre állt. Pedig az új laptop Dell supportos illesztő prg-ok sora, frissítés halom végzése okán felmerült bennem, hogy a régivel is végigszüttyögve elvégezhetnék ilyesmit, hátha valami jobb lenne.
    Kérdésem hozzátok:
    1. Mi lehet a probléma oka?
    2. Időben miért éppen egy fizikai szereléshez időzítve ütött ez be, amikor a gép "amúgy" nem volt bolygatva?
    3. S még inkább: mi a probléma megoldása? :F
    Nagyon köszönöm a hozzáértő, segítő válaszokat!

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Pyttawrx #140454 üzenetére

    Természetesen azzal kezdtem ma reggel, hogy felhívtam, és rákérdeztem. Nem nézte meg előtte a gép működését, én pedig nem tartottam előtte bemutatót, csak be lett kapcsolva gép. Természetesen elhiszi, hogy rendben működött. S állítja, hogy nem csinált mást, mint amit megbeszéltünk. A helyzet megítélése annyiban eltérő, hogy ő nem lát összefüggést a szerelés és a nem-működés jelenségek között, én pedig természetesen igen, feltételezek összefüggést (mégha valóban csak ki-beszerelés történt, semmi más nem). Felajánlotta, hogy ha visszaviszem, ránéz és akár újra ki-be szereli. Ezzel viszont épp mostanra fokozott fenntartásom van.: A hibaelhárítást talán inkább ne ő végezze, vagy ne úgy, hogy ki-beszereléssel. Pyttawrx, Te mernéd visszaadni a géped az illető kezébe?
    Sajnálom, ha katyvasz a leírás, lehetőség szerint próbáltam informatív lenni.
    Érdekes lenne bárkinek hasonló tapasztalata és megoldása.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz mezis #140463 üzenetére

    Win11: Eddig elhessegettem a gondolatot, hogy a Win11 kívülről ennyire bezavarhatott, habár miért is ne telne ki ilyesmi a Windows-tól.

    Linkelt dal: Köszi az andalító dallamot, a helyzet, hogy a dal üzentével nem tudok egyetérteni, természetesen kb. a kiemelt sor kivételével ;) - bár arra is feltételesen bólintok.

    120GB SSD: Annyi bizonyos, hogy a gyászfolyamatban máshol, hátrébb tartok, vagyis nem adtam fel (még). Előbb fogok önkezűleg sebészeti kimetszést művelni, pl. lepusztítom kezdetnek a Photoshopot, plusz most néztem, hogy a Win10 is bepakolt az elmúlt nap alatt a Tempbe vagy 6 tucat, egyenként átlag. 20megás eseménynapló file-t (mihaszna? ), hátha mindez a hely már elég lesz rendszerjavító mozgástérnek és nem is lesz felfalva. Amúgy a 120-as SSD nincs partícionálva, s az eredeti elképzelésem szerint, miután minden rendben történt (volna), ez az SSD babrálás nélkül ment volna az archívumomba, csak átmenetileg lett volna használva, és nulla új rámentéssel, csak amíg párhuzamosan ellenőrzöm az adatmentés eredményességét és a jelenlegi (volt) mindenféle beállításaimat átvezetem az újgépre. A régi gép új SSD-vel élt volna tovább, s igen, a Win10 muszájos újtelepítésével.

    Biztonsági másolatok: Ha az újabb op.rsz-ek leöldökölhetik a régebbi SSD-ket, akkor további aggodalmam van adatmentési témában, ami érintett már nem egyszer fájdalmasan. Kettő működő rendszer mellett terveztem következő körben a másolásokat és adatmentéseket végezni, friss ropogós adathordozókra. Ez a sorrend most borult, illetve most mentegetek, ahova hirtelen tudok.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Zoz #140466 üzenetére

    Köszönöm a sok infót. Valszeg kikapcsolva nem volt a gyorsindítás a Win10-en (én nem kapcsoltam ki, az illető pedig nem tett ilyenről említést). A nekem tök új Win11-nél egyelőre ezt nem találtam meg, vagyis előrelépéseknél egyszer csak kihajít böngészőbe. De vegyük úgy, hogy nem lett itt sem átállítva. A Windows 10 topic-ban is említették, hogy ez baj.
    Viszont ott is jeleztem, hátha érdemleges, hogy én újraindítás után, lecsukást követően adtam át a gépet (azaz a kiszerelés előtti bekapcsoláskor gyakorlatilag semmi elindítva nem volt, kb. csak intéző). Egy ilyen minimális rsz működés is problémás? Ha pedig problémás, az a rendszerfile-okra korlátozódik, vagy érinti az összes tárolt bármit az SSD-n? Vagyis mit kell valószínűsítenem: a mindenféle adatok, munkafile-ok is, vagy ezeknek az elérésük is sérülhettek random akár mindkét SSD-n, vagy odáig nem ér ez a kihatás?
    S ami a sérülést illeti: fájlrendszer sérülésre, visszaállításra megoldás sincs?

  • tpotyka

    junior tag

    válasz totron #140472 üzenetére

    Az eddigi géphasználatomhoz az alapbeállítás a gyorsindítással éppen passzolt is. Ezután megfontolom az átállást az intelmek fényében, valamint az újgép paramétereivel is inkább összeegyeztethető.

    „Miféle szerelő gyerek ez?...”
    - mondhatni részlegesen értő szerelő. A szakértelem talán ott kezdődik, hogy valaki tudja, mihez ért, ill. mit ne bátorkodjon elvállalni. Mint ismeretes, ha valaki tévképzettel vagy helytelenül „tud” vmit - ez rosszabb, mint ha tudja, hogy nem tudja.
    Irdatlan plusz munkát és időrablást csinált ezzel nekem, az irreverzibilis kárt meg nem most fogom felmérni. Jórészt még ahhoz is haditerv kell, hogyan csekkoljam (célszerűen egy hozzáértő 3. személlyel) ezt az elbaltázott beavatkozást, legalább az újgépen, miközben nem tudni, pontosan mit művelt. S hát a telepítések nagy részével muszáj volt haladnom, de még kérdés, tartható lesz-e legalább az újgépen ez a kialakult rendszer vagy ez is likvidálandó, és teljes újrázás.

  • tpotyka

    junior tag

    Sziasztok, ráér azonnal után is a kérdés. :)
    Jól értem, hogy ha egy USB (Dell laptopban az egyik csatlakozó) specifikációja ez: „USB 3.2 Gen 2 Type-C port with PowerDelivery 3.0”, akkor az bizonyosan 10 Gb/s értékre képes, csak annyi ennél az extra, hogy akár akksi töltésre is alkalmazható? (értsd: az alapértelmezett akksitöltős Type-C mellett.) Áttúrtam valamelyest a gyártó oldalát, de sajnos nem konkretizál, illetve nem definiál éppen engem érdeklő részletet ill. értékeket. Ami nem mellesleg külső SSD beszerzésben irányadó lenne, mármint hogy az egyéb fontosabb szempontokból megfelelőnek tűnő SSD 1000 MB/s értékével sem lőnék nagyon alá, míg mondjuk egy 5 Gb/s-os Type-C nem igazán tágítaná a lehetőségeket, ha a gyorsaságot is kimaxolná az ember.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz tpotyka #141350 üzenetére

    Helló, meglett időközben a válasz, jó hír, hogy a sejtésem beigazolódott. Közzéteszem, hátha másnak valaha kérdésként felmerül.

    Feltettem végül nyilvános kérdésként a Dell weboldalán.:
    Q „Hello, the optional "USB 3.2 Gen 2 Type-C port with PowerDelivery 3.0" (5. port) can it make 10 Gb/s? Am I understand that the special feature about it that this could be an alternative of 10. port for charger? Are the 5. and 10. interchangeable?”
    A „Hi, In USA, the optional and the standard USB 3.2 Gen 2 Type-C port with Power Delivery 3.0 (Ports 5 and 10) supports up to 10Gbps. Yes, both the ports are interchangeable.”

Új hozzászólás Aktív témák