Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • theporcupine

    tag

    válasz Neck #31673 üzenetére

    Te elvégezted, hogy tudsz róla véleményt mondani? Biztos nem ott tanítanak meg fotózni, de az anyag megvan, amiben sok hasznos dolog van, amit sok önjelölt fotós nem tanul meg. Itt a fórumon látok embereket, akik elég tájékozottak, de nem tudom, hogy csak önszorgalomból, vagy iskolában tanulták. És hallottam fizetős workshopon "hivatásos" fotósok szájából blődségeket. Ha nem engednének mindenkit át a vizsgákon, akkor még ez a gyatra tanfolyam is lehetne egy szűrő.

    https://www.flickr.com/photos/nomorethanwaves/

  • ph_5.5

    aktív tag

    válasz Neck #31673 üzenetére

    Az iskolai végzettség soha semmire nem volt garancia. Az orvosi egyetemet 2.6-ra elvégzett doki is pont olyan munkaruhát hord, mint aki 5.0-ra végezte el.
    Az iskola arra jogosít hogy a tevékenységet végezheted. Mert sikeres vizsgát tettél. Ha megnézed a közlekedést, akkor ott elvben mindenkinek van vezetői engedélye, mégis mennyi hülye autózik mindenfelé. Akkor legális a vezetés ha megszerzed a jogsit. Eddig a fotózás is ilyen volt. Azért kellett elvégezni egy tanfolyamot/iskolát, mert ott megtanították a szükséges alapokat. A 4 év a közéspiskolában nem attól lesz hosszú távú befektetés mert a végén kapsz egy erettséget igazoló keményfedeles iratot, hanem attól a négy ott töltött évtől, ami alatt jó esélyel nálad okosabb emberektől hallani vélsz olyan ismereteket amiket később tudsz használni.
    Ki oktathat? Akinek papírja van róla. Általában nevezzük tanárnak.
    Nos a fotózásban ez most megfordult. Bárki fotózhat, következmények nélkül. Mert nem kell hogy bármilyen iskolát elvégezzen. Így számon kérni sem lehet, hisz mivel ő nem tanulta, így értenie sem kell hozzá. Ha lesz egy póruljárt menyasszony, akkor a polgári peres eljárásban közli majd a "fotós" (nevezzük inkább fényképezőgép tulajdonosnak) hogy ő adott számlát, de mivel ő ezt nem tanulta, tőle nem várható el hogy ha hibázik, azt tudja hogy mit is rontott, ezért elnézést kér ugyan, de nem tud segíteni...
    A jog nem véletlenül talált ki olyan fogalmakat hogy pl foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés. A foglalkozások végzettséghez vannak (volta) kötve. Így elszámoltatható az aki hibázott. Persze a jogban az a kifejezés is jól ismert hogy a jogszabály nem tudása nem mentesít a felelősségre vonás alól... de itt majd sokan hivatkoznak XY photographyra hogy Ő ezt a neten másként mondta, a workshopon ez másként lett magyarázva.
    Ki tarthat workshopot? Eddig az akinek volt oktatói végzettsége, ergo mestervizsgája fotózásból. Nem tanár... de oktathatott. Most már bárki oktathat fotózást. Mert mint szakma megszűnt.
    Nem tudom érthető-e a gondom. Eddig végzettséggel, szakmai hozzáértéssel bíró oktató adott át információt. Most elég ha megnéz valaki 2 yt videot és máris fotós.
    De attól tisztában lesz a személyiségi jogokkal? A saját jogaival? A képek felhasználási módjával? Azzal hogy egyáltalán ha valaki nyomdának kér anyagot akkor ott mire kell figyelni? Mert az szép és jó hogy kifizet 80ezret egy akt ws-ért és két nap múlva meg pénzért fotózik egy cégenk naptárat... de hogy azt miként kell átadni tudni fogja, vagy közben gyors elmegy egy másik ws-ra és Kiss Géza photographytól megtanulja hogy mi is kell a kivitelezéshez? A fotózás komplex tudást adott eddig az iskolákban. Semmiből nem kiemelkedőt, de minden fontos dologról elhangzott valami info. Ha egy kezdő, sulit végzett ráírt a tanárra 2 hónap múlva hogy elakadt, akkor kaphatott segítséget. Olyantól akinek papírja volt arról hogy ért hozzá. Most majd fórumokon fognak segítséget kérni... ahol a nt névtelenségébe burkolózva (akárcsak most én is) valaki leírja a saját okosságát. És vagy jó lesz vagy nem. Mondhatnánk hogy normális cég nem fog szerződni olyannal akinek nincs referenciája... de ez sajnos már rég nincs így. Amikor látom hogy hobby tájfotóst hív a tehetős pár az esküvőjére mert milyen szép naplementés képei vannak... akkor nincs miről beszélni.

Új hozzászólás Aktív témák