Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aryes

    nagyúr

    válasz tam@s #19277 üzenetére

    Még egyszer mondom:
    - nem fog megállni ennyiből, ha komolyan csinálod
    - komolyan fogod csinálni, mert függőséget okoz :DDD :))

    Holnap vagy a hétvégén, ha lesz időm, összeszedem neked az ajánlott alkatrészeket!

    Nincs olyan, ahol az első kereket lehet kormányozni?

    Megoldható, csak minden szempontból nehezebb vele bánni, építeni is és programozni is. Ha 4 kerék, akkor úgy szokták inkább, hogy 2-2 oldalsó kerék egyszerre van hajtva, mintha lánctalpas lenne. A kormányzott kerék külön mechanikát igényel, hogy a két kerék egyszerre forduljon.

    [ Szerkesztve ]

  • Aryes

    nagyúr

    válasz tam@s #19277 üzenetére

    Először is azt kéne eldönteni, hogy milyen lap köré épüljön az egész!

    5V TTL jelszinttel dolgozó lapok:

    - Arduino UNO: nagy, és elavultnak mondható, mégis kezdésnek talán a legjobb, mert a világ összes neten található példakódja tulajdonképpen erre íródott vagy kompatibilis vele, és nagyon sok shield kapható hozzá, ami egy forrasztás nélkül a boardra dugható másik alaplapot jelent. Ezenkívül igénytelen és kb. elpusztíthatatlan. :DDD A neten készen kapható szenzorok nagy része kompatibilis vele.

    - Arduino Mega 2560: még nagyobb, hasonlóan "elavult" lap (ár/érték arányban), de a fenti board minden jó tulajdonságával: az UNO shield-ek ugyanúgy rádughatók, viszont sokkal több GPIO van rajta, több memóriát tartalmaz, és több hardveres extrát tud (több PWM láb, timer, soros port stb). Az én robot autóm e köré épül. Egyébként az összes 8 bites 3D nyomtatót, CNC gépet stb. erre a lapra szokták építeni, sztenderdnek mondható sokoldalú lap.

    - Mega2560 mini / 2560 Mega Mini Pro: ugyanaz, mint az előbbi, csak forrasztgatni kell, mert a shield-ek már nem kompatibilisek vele (fizikailag, műszakilag igen!). Ez akkor jöhet jól, ha kis méretű robotot szeretnél építeni.

    3,3V jelszinttel dolgozó lapok:

    - ESP32 (ebből már több generáció van: wroom, s1, s2, s3): modern, az egyik legjobb és legolcsóbb lap, de más CPU köré épül. A neten szintén nagyon sok példakód található hozzá, és a legtöbb UNO-ra írott kód is fut rajta, módosításokkal (külön ehhez íródott library-kre lesz szükség). Beépítve tartalmaz Wifi-t és Bluetooth-t!

    - STM32 Bluepill: ARM alapú, gyors és sokoldalú board, talán a legkomolyabb tudásban az összes felsorolt lap közül. Sajnos én nem kerültem eddig kapcsolatba vele, úgyhogy nem tudok róla írni (hülyeséget meg nem akarok :)) ).

    Hogy miért fontos, milyen jelszinttel dolgoznak ezek a lapok? Mert a szenzorokat/drivereket/tápot ehhez kell megválasztani. Itt kezd bonyolódni a dolog. :W
    A processzorok köztudottan füsttel működnek. A nem összeillő jelszinteket illeszteni kell egymáshoz, különben valamelyikből kijön a füst, és nem működik tovább. :DDD

Új hozzászólás Aktív témák