Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mikroii

    csendes tag

    Hellóka,

    most találtam rá erre az oldalra. Én is keresek norvég nyelvkönyvet magyarul, mert nem minden nyelvtani szabályt értek angolul. Azt tudom, hogy kábé két éve találtam Sopronban, egy direkt nyelvkönyveket árusító boltban, de akkor nem vettem meg. 2-án utazom le Sopronba, akkor majd újra megnézem és ha megvan még, akkor feltétlen megírom, hogy milyen, meg mennyi, stb. Ja, egyébként én Bergenben tanulok, és majd ott is szeretnék élni, vagy valahol Norvégiában. És aki ott szeretne dolgozni, annak elárulnám, hogy a minimum az alap norvég nyelvtudás. A minimálbér pedig átszámítva 240 e forintocska, de az a minimum! Szóval, mindenkinek hajrá, és sok sikert!

    T

    ha det bra

  • mikroii

    csendes tag

    http://www.stolaf.edu/depts/norwegian/grammar/grammar.html

    ja, amíg még nem felejtem el, ezt egy nagyon kedves barátomtól kaptam, nem tudom mennyien ismerik, de hátha valakinek hasznára válik.

    :)

    ha det bra

  • mikroii

    csendes tag

    válasz (Darkwood) #71 üzenetére

    szia,

    köszi, igen, ott. :) Most jelenleg itthon vagyok, mert le kell vizsgáznom Sopronban, de alig várom már, hogy visszamenjek. Elméletileg január végén, de remélem semmi nem jön közbe (lásd: sztrájk ferihegyen).

    Annyira még nem beszélek norvégul, de az alapdolgokat már megértem (két hónapot tanultam). Az Usburne-os könyvet én egyből megtaláltam. Igaz, nem a Libriben (ott még egy útikönyv sem volt), hanem a könyvmoly, vagy mi a neve, könyvesboltban. De mondom, amint ledöcögök Sopronba, rögtön megnézem, hogy mi volt az a könyv, amit még hajdanán nézegettem.

    Bergenben sokat esik. De, ahogy az "őslakosok" mondták, nem volt ebben az évben annyi eső, mint szokott volt lenni. Amúgy Bergen - szerintem - gyönyörű, ha esik és gyönyörű, ha hét ágra süt a nap.
    Egyébként imádom Norvégiát, úgy érzem, mikor visszatérek, mintha hazaérkeztem volna.

    Emellett, nincsenek olyan gondjaim, hogy vajon ki tudom-e fizetni a lakbért, vagy sem. Szóval a fizetések olyan szintet ütnek meg, hogy itthon nem tudnak annyit fizetni, amennyiért én ott kint dolgozok. Ez szomorú, de nem akarok nyomorban élni.

    Egyébként jó kis topic, meg úgy az egész. Ha bármiféle kérdésed, vagy kérdésetek van, és tudok rá válaszolni, akkor nyugodtan kérdezzetek.

    Ja igen, a bergeni tájszólás kicsit más. És a nynorsk meg dúúrván más! :) Aki hallás nélkül akarja tanulni, annak nehéz dolga lesz! Egyébként van internetes rádió is norvégul, azt is jó hallgatni. (a címét sajnos nem tudom, mert nekem Linuxom van, és abban alapból benne volt - pedig nem is tudtam róla :N )

    T

    ha det bra

  • mikroii

    csendes tag

    válasz haunty #73 üzenetére

    Szia,

    én a Bergeni Egyetemen tanulok. Illetve Erasmuszos voltam/vagyok, csak itthon nem tudták, hogy mindig is Norvégiában akartam volt élni, és mikor végre sikerült kijutnom, nem fogom csak úgy parlagon elúszni a lehetőséget. Szóval - egy rakat papír, és e-mail után - meghosszabbítottam a kint-tartózkodásom, és az utolsó félévemet is kint töltöm. Majd hazajövök lediplomázni, és újra - akkor már remélhetőleg egy diplomával a kezemben keresek állást.

    Amit a feminine gendre-ről írsz, hát őszintén szólva azt se tudtam, hogy létezik. Mivel sajnálatos módon én lemaradtam az egyetemi nyelvoktatásról, ezért magántanaraknál tanultam. Ők meg amerikaiak voltak, és - gondolom - ami nekik nem volt lényeges, azt nem említették meg, vagy csak nem jutottunk még el odáig.

    A kérdésedre, hogy kint könnyebb volna-e tanulni, a válaszom: egyértelműen igen! Vannak pl olyan szavak, amelyeket fogalmam sincs, hogy mondják angolul, de norvégul tudom. Itt főleg az általános szókincsben értem, mert pölö a boltban remekül lehet az ételek, meg alapanyagok nevét memorizálni, hiszen látod, meg ha megtalálod, amit keresel, akkor meg is veszed. (itt hozzátenném, hogy a búzadara állítólag van és nagyon drága, de én még nem találkoztam vele :))

    Köszi a szerencsét, remélem meglátogat, mert elég zsúfolt lesz az elkövetkezendő két-három hetem...

    ha det bra

  • mikroii

    csendes tag

    Sziasztok,

    jóhírem van: a bácsika a könyvesboltban utánanéz a könyveknek, szótáraknak. Amint megtud vmit, hív és akkor én is továbbítom. :)

    ha det bra

  • mikroii

    csendes tag

    válasz (Darkwood) #80 üzenetére

    Ha rámész a www.norwegian.no - ra, akkor ott megtudod nézni, de azért leírom, hogy januárban a legolcsóbb 110 eruó.

    És a bácsi mondta, hogy van szótár, mert kértem, hogy azt is nézzen :C

    ha det bra

  • mikroii

    csendes tag

    válasz haunty #82 üzenetére

    sziasztok!

    fura egy kicsit az a cikk...
    Először is, nem árulja el, hogy milyen végzettsége van. Ha medence-tervezéssel foglalkozott itthon, nem biztos, hogy ott a legjobb és megfelelő mennyiségű álláslehetőségeket kap, vagy talál. A másik, nem tudni, milyen szinten tud norvégul. Az lehet, hogy a férje norvég, de nem az ember férje miatt kap valaki munkát.

    "A gazdasági kihívások itt is éreztetik a hatásukat, s valószínűleg sok vendégmunkás haza kell, hogy térjen, mert most sok norvég képzett munkaerő is felszabadul. Ezenkívül, különösen a nőknek, meg kell elégedniük a bolti kisegítő, az óvodai kisegítő, gondozói állásokkal (kórház vagy szociális otthon)."

    Ezzel a kijelentéssel totál nem értek egyet. Beszélnek a válságról, mert mindenkit érint, de koránt sincs akkora hatása, ahogy ez a nő leírja, legalábbis egy átlag norvég nem érzi ezt meg. Az, hogy a nőknek mivel kell megelégedniük... Nos, ez is -gondolom- a saját tapasztalata. Mivel ő megelégedett ennyivel, ezt írta le.

    Azt, ahogy leírja Norvégiát, nagyon gáz; ne zavarja az a tény, hogy a világ top 5 leggazdagabb országa közé tartozik, tényleg...

    Lillesand-ot nem ismerem, tehát arról nem tudok nyilatkozni.
    Az, hogy hiányzik a családja, természetes. DE, hogy most már létezik a Norwegian, nem hiszem el, hogy tegyük fel, háromhavonta ne tudna hazamenni.

    És könyörgöm! Ki tiltja meg neki, hogy elmenjen moziba, meg színházba? Nyilván azért nem szorgalmazza, mert nem értené meg (másra nem tudok gondolni).
    Annyira nem megfizethetetlen.

    Az árakkal nagyjából egyet értek, de a kenyér az olcsóbb. Persze vannak a luxus-kategóriák, de szerintem, ha lehetőség van a rozs- és teljes kiőrlésű kenyér megvásárlására, akkor miért adna ki az ember a fehér kenyérre 30 NOK-ot? /kint azok a drágábbak, mert a normál búza - amiből a fehér kenyér készül - termesztési feltételei rosszabbak, mint a más magvaké/
    Viszont, hogy az európai árakhoz lenne háromszoros az arány, na azt megint csak kötve hiszem. Inkább mondta volna a magyar árakat. De semmiképpen se tegye egy kosárba így az angol, a magyar, meg a román árakat.

    A kórházi, szociális otthonokról, meg iskolákról szintén nem tudok érdemben beszámolni. Azt tudom, hogy Bergenben, a kórházban a vizitdíj 300 korona, ezért igyekeztem nem beteg lenni. A megelőzés ott tényleg vagyont ér!

    Ezek a kérdések sem elég nyilvánvalóak: mennyit költ magára, mennyit tesz félre?
    Attól függ, ha neki nem kell, hogy jó legyen a haja minden vasárnap, akkor nem jár el fodrászhoz hetente. De nem ez a lényeg. Mi nem tudhatjuk, hogy nekik mennyi adósságuk van, mennyit fizetnek ki erre, meg arra.

    Én a saját példámat tudom felhozni, hogy igazából hiányt nem szenvedek sem kulturálisan, sem sportolási lehetőségileg. A sportszer-árak itthon is, ott is drágák. A különbség annyiban van, hogy a tornatermek, gépek nagyon jók, mindennel felszereltek, nem úgy, mint otthon; valamint egy tiszta zuhanyzóban tudok edzés után lezuhanyozni, addig neked otthon be kell érned a "szoci-fílinggel".

    A másság nem elfogadása - ezzel sem tudom, mire akart célozni, mert szerintem kevés olyan hely van a világon, ahol annyira az egyenlőség a csúcson van, mint Norvégiában (faji, etnikai, meg az összes más). Ott minden szabad. Pölö, ott láttam először leszbikus párt élőben, akik fogták egymás kezét, fényes nappal az utcán. Nem mintha, ez most nagy szám lenne, de itthon még nem tapasztaltam hasonlót.

    Összességében, szerintem ez a nő vagy nagyon rossz passzban volt, mikor meginterjúvolták, vagy egyszerűen csak egy depis pi..a. Ha valaki nem szereti az ottani létet, akkor menjen máshová, vagy ki se tegye a lábát otthonról.

    Egy más országban való élés nem csak az ottani fizetést jelenti. Azonosulni kell a kultúrával, az ottani szokásokkal, és nem azon erőlködni, hogy mindent az otthoni képére formáljunk. Egyrészt halva született ötlet, másrészt nem azon kell agyalni.

    Csak ennyit fűznék hozzá, no meg kívánom mindenkinek, hogy a saját tapasztalata alapján hozzon ítéletet.

    mikroii

    p.s.: a szipogás tényleg gáz :K

    ha det bra

  • mikroii

    csendes tag

    válasz haunty #89 üzenetére

    Na igen.

    A helyzet az, hogy lassan már mindenhol jobb lesz, mint itthon.
    Ezért is nem értettem ennek a nőnek a beszámolóját. Totál úgy tűnt, mintha nem is akarna ott lakni.

    Az állásokról meg annyit, hogy tényleg nem mindegy milyen végzettségű vagy, ill. leszel. Én közgazdász leszek, külgazd szakon és érdekel meg szeretem is a nemzetközi kereskedelmet.
    Mivel Bergenben ez igencsak jelen van, így - ha minden jól megy - nem hiszem, hogy az itthoninál nehezebb lenne állást találnom.
    Az egyik kinti ismerősöm, aki jogász lesz egyszer, ha hajlandó hazajönni és letenni az államvizsgáját, ő egy pizzéria vezetője. Valahogy nem panaszkodott, mikor Kínába ment meglátogatni a nővérét, vagy mikor a szüleihez két-három havonta hazajár. Bár ez is más, mivel nem hasonlíthatsz össze egy háromgyerekes családot egy olyan valakivel, akinek még háziállata sincs a porcicákon kívül.

    ha det bra

  • mikroii

    csendes tag

    sziasztok,

    sajnos rossz hírem van: a bácsi a könyvesboltból egyelőre még nem tudott semmit sem szerezni. Voltam a nagykövetségen, és ott azt mondta a fiú, hogy Magyarországon nem lehet magyar norvég nyelvkönyvet kapni, az ELTE is külföldről rendeli. Majd megpróbálom még a bácsit felhívni, hogy ne adja fel a kutatást. A nagykövetségi fiú szerint meg norvég-magyar szótár nincs is! Azért ez nagyon fura!

    ha det bra

  • mikroii

    csendes tag

    válasz Norway_Sol #99 üzenetére

    Szia,

    gondolkoztam a helyzeteden. Szerintem a legbiztosabb infoért az erasmus-koordinátort kellene megkérdezned.
    Nálam pl az a helyzet, hogy közgázt tanulok, de mégis geography tárgyakat vettem fel (mondjuk a Social Science facultyn belül van mindkettő). System Dynamics, bár szerintem totál közgáz, de ez az én véleményem.

    Ha esetleg nincs szerencséd, és olyan a koordinátor, mint a mi sulinkban (egy ügyefogyott szerencsétlen nőci), akkor mindenképpen javaslom a norvég kontaktot.
    Melyik sulit nézted ki itt?

    ha det bra

Új hozzászólás Aktív témák