Szerda este, magyar idő szerint este héttől kezdődött a Google éves fejlesztői konferenciája, az I/O, melynek nyitóelőadásán a cég képviselői beszéltek új fejlesztéseikről. Ezek javarészt a kínált szolgáltatások és szoftverek körül forogtak, amikből a végfelhasználók például a Bard AI-t, az AI adta lehetőségeket implementáló automata válaszokat és szövegalkotást vagy a Magic Editor képszerkesztőt már idén nyáron kipróbálhatják, egyelőre csak angolul. Ezeknél kicsit kézzelfoghatóbb újdonság az Android rendszerhez érkező, androidos eszközöket használó Find My Device Network.
Névről ki lehet találni, hogy miről van szó: az Apple megoldásához hasonló lokációs hálózatról, melyben a résztvevő Android eszközök immáron az aktív internetkapcsolat és az utolsó Bluetooth csatlakozási pont mellett a közelben található többi eszközzel is kommunikálva határozzák meg pozíciójukat. A rendszerben egyébként Apple termékek is részt vesznek korlátozott számban, az AirTag nyomkövetők megjelennek a Google fejlesztette hálózaton is, a két cég együttműködéseként így az Android rendszer is képes figyelmeztetni a felhasználót, ha ismeretlen nyomkövető utazik vele. Az AirTag mellett a Tile, Chipolo, Pebblebee eszközökre is képes figyelmeztetni az Android.
A telefonok mellett Bluetooth fül- és fejhallgatók is megkereshetők, követhetők lesznek a Google Find My hálózatával, első körben a Pixel Buds termékek, de hamarosan a Sony és a JBL egyes termékei is.
Az első hardvertermék a Google-től pedig nem más volt, mint a Pixel A-szériájához tartozó 7a. A telefonról az elmúlt hetekben minden kiszivárgott már, így nem tartalmazott sok meglepetést a bemutató, egy valamivel kisebb méretű Pixel 7-ről van szó, ami pár pontban gyengébb a tavaly őszi modellnél, cserében viszont 50 euróval olcsóbb. Európában ugyanis 509 euró lesz a 8/128 GB-os modell ára, LPDDR5 típusú RAM és UFS 3.1-es tárhely van a telefonban. A telefon már mától kapható — mármint azokon a piacokon, ahol a Google hivatalosan árusít, például hozzánk legközelebb Németországban —, és a német Google Store szerint azok, akik május 22-ig rendelnek, egy ajándék Pixel Buds A fülhallgatót és a telefon színéhez passzoló védőtokot kapnak a Pixel 7a mellé. Van lehetőség készülékbeszámításra is 250 eurós határig, itt az iPhone 11 van példaként feltüntetve, melyért a Google 250 eurónyi kedvezményt ad. A cég egyébként hangsúlyozta, hogy a legnagyobb növekedést felmutatni tudó márka az övék a Pixel telefonokkal azokon a területeken, ahol jelen vannak, arról viszont egy árva szó nem esett, hogy bővíteni tervezik a hivatalos jelenlétüket. Így a 7a is ezekben az országokban elérhető: USA, Kanada, UK, Írország, Németország, Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Norvégia, Hollandia, Dánia, Svédország, Japán, Ausztrália, Szingapúr, Tajvan, India.
A május 22-ig a Google Store-ban vásárlók ajándék fülhallgatót és tokot kapnak [+]
A Pixel 7a négy színben készül (fehér, sötétszürke, világoskék, és Google Store exkluzív korall), a készülékház IP68-as, 152 x 72,9 x 9 milliméter és 193,5 gramm. A kijelző 6,1 hüvelykes OLED panel 90 Hz-es frissítéssel, 9:20-as képaránnyal, 1080 x 2400 pixeles felbontással (429 ppi) és Corning Gorilla Glass 3 edzett üveggel. Adott a HDR-támogatás, van mindig éber kijelzés és kijelzőbe integrált ujjlenyomat leolvasó.
A motorháztető alatt a Google Tensor G2 SoC és Titan M2 biztonsági chip található, a Tensor teljesítményéről a Pixel 7 tesztünk vonatkozó oldalán találhatók információk. Ránézésre a kamerákban sem tér el a Pixel 7 és 7a, ez viszont nem igaz, az új mobil egy ismeretlen típusú 64 megapixeles, Quad Bayer szűrős széles látószögű kamerát használ. Ez a Google szerint 72%-kal nagyobb szenzorral rendelkezik, mint a Pixel 6a főkamerája, s van benne mozgáskövető fókusz, 0,8 μm-es a pixelméret — ami egyébként kevesebb a Pixel 6a 1,4 mikronjánál vagy a 7 1,2 mikronjánál —, f/1,89-es a blende, 80 fokos a látószög és 1/1,73”-es a szenzor maga. Tippre Sony IMX686-ról vagy Samsung S5KGW1-ről van szó, előbbi valószínűbb, de pontos információt egyelőre nem találtam a szenzorról. A 4:1-es binning után a fotók 16 megapixelben készülnek el, a nagy felbontást pedig a 8x nagyítást ígérő zoom funkció használja ki. Valószínűleg ahogy a Pixel 7-nél, úgy a 7a-nál sem lehet majd a natív kameraszoftverben a nagy felbontással fotózni, cserébe megkapja a felhasználó a Google remek képfeldolgozó szoftverét éjszakai móddal, egyebekkel.
Adott még egy színszenzor és egy ultraszéles kamera a hátlapon, utóbbi 13 megapixeles (1,12 mikron) és 120 fokos a látószöge az f/2,2-es lencséknek. Az előlapi kamera szintén 13 megapixel (f/2,2, 1,12 mikron), itt fix a fókusz, de 95 fokra nőtt a látótér. A hátlapi kamerák 5K 60 fps, az előlapi kamera 4K 30 fps videók rögzítésére képes, a szoftver viszont alapértelmezetten 1080p-s videókat rögzít, itt a fotóval ellentétben van lehetőség manuálisan nagyobb felbontásra váltani.
Újdonság az A-szériában, hogy az üveg hátlap alatt van vezeték nélküli töltésre lehetőség, de visszatöltést ez a modell nem tud, adott az eSIM és a nanoSIM együttes használatára a lehetőség, illetve a sub-6Ghz 5G és Észak-Amerikában a mmWave 5G is. Adott az NFC, van 6 GHz-es Wi-Fi 6E (802.11ax), és sztereó hangszórók. A hátlap alatt 4385 mAh-s akkumulátor, ez 18 wattot vesz fel vezetéken vagy nélküle. Frissült a Type-C csatlakozó is USB-C 3.2 Gen 2-re, de a gyárilag mellékelt kábel USB 2.0-s, fali adapter pedig nincs a dobozban. A telefonra két év garancia jár, frissítések pedig 5 évig jönnek majd rá.