Teclast X80 Pro - kinéz a robot az ablakon

A kínaiak táblagépének legnagyobb vonzereje, hogy Android és teljes Windows 10 rendszert is kezel. A kivitelezés jó, és ugyan nem hibátlan minden, az árazás bármit képes feledtetni.

Hardver, szoftverezettség

Az X80 Pro belsejében egy Cherry Trail platformra épülő Intel Atom X5-Z8300-as chipset dolgozik, ez 14 nanométeres gyártástechnológiával készül, és a kor elvárásainak megfelelően 64 bites. A processzorban négy darab 1,84 gigahertzre skálázott Intel Airmont mag munkálkodik, a grafikus gyorsítás a 12 magos 200 megahertzes Intel HD Graphics GPU feladata, a rendszer futtatását pedig 2 gigabájt, alacsony fogyasztású DDR3L RAM segíti. A 32 gigabájtos eMMC adattároló megosztott. Az Androidnak 8 gigabájt jár, amiből 4,84 használható fel szabadon. A Windows 10-nek 19,4 gigabájt, amiből 7 érhető el, szóval nincs sok szabad tárhely. Van viszont microSD támogatás, szóval el tud férni sok minden így a tableten. Rezgőmotor nincs, az értesítéseket maximum csak hangos üzemmódban halljuk meg.

Jól kezelhető mindkét rendszer, a káva sem borzasztóan vastag
Jól kezelhető mindkét rendszer, a káva sem borzasztóan vastag [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Teclast X80 Pro ASUS MeMo Pad 7 (ME572CL) Google Nexus 9 Huawei MediaPad M2 10.0
Rendszerchip Intel Atom Z8300 Intel Atom Z3580 Tegra K1 (64 bit) HiSilicon Kirin 930
AnTuTu 6.x Benchmark 47501 pont n/a n/a 51163 pont
Vellamo Browser 3240 pont 3094 pont 6413 pont 2725 pont
Vellamo Metal 1208 pont 1370 pont 2746 pont 1397 pont
Geekbench 3 (single) 769 pont 915 pont 2052 pont 871 pont
Geekbench 3 (multi) 2181 pont 2874 pont 3477 pont 3492 pont
GFXBench Manhattan onscreen 14 fps 9,5 fps 22,4 fps 8,7 fps
GFXBench Manhattan offscreen 15 fps 13 fps 31,1 fps 8,7 fps
GFXBench T-Rex onscreen 29,0 fps 25,7 fps 46,7 fps 17,0 fps
GFXBench T-Rex offscreen 33,0 fps 30,1 fps 64,0 fps 17,0 fps

Ugyan egy Tegra K1-gyel nem tudja felvenni a versenyt a lapka, jól látszik, hogy gond nélkül elbánik a hasonló kategóriás, mégis drágább táblagépekben található konkurens rendszerchipekkel. Az Androidnak ez az erőforrás bőségesen elegendő, az alapvető feladatok ellátása, vagy akár a komoly programok megnyitása esetén is érezhető, hogy döccenés nélkül fut minden, folyamatos, kiváló a szoftver sebessége. A Windows viszont már más tészta, az ablakos rendszernek jobban kell a nafta ahhoz, hogy minden menjen, mint a karikacsapás. Nyilván amikor megnyitjuk a böngészőt, vagy éppen a Saját gépet, akkor még nem gondolkodik el a kütyü, ám amikor már telepítő exe fájlt, akkor komoly másodperceket, néha percet kell arra várnunk, hogy az installálás ablaka felbukkanjon. Ugyanígy problémás egy komolyabb képszerkesztő elindítása is, én megpróbáltam, de nem bírtam türelemmel a folyamatot. A készülék ráadásul nagyon melegszik, játékok, vagy akár HD filmek közben is képes az elviselhetőnél is jobban felhevülni.

A főoldal (Android és Windows 10) A főoldal (Android és Windows 10)
A főoldal (Android és Windows 10) [+]

Magukról a szoftverekről, főleg a Windows 10-ról nem érdemes litániákat írni, nagyjából mindenki tudja, hogy működik a Microsoft rendszere. Ugyanazt kapjuk meg itt is, mintha bekapcsolnánk egy számítógépet vagy egy laptopot, csak érintőkijelzővel kell kontrollálnunk mindent (hacsak nem külső eszközöket csatlakoztatunk a tablethez), ami igazából jól működik, a kijelölés, az ide-oda lépegetés nem gond, a 10-es szoftver már jól fel lett készítve erre. Futtathatunk fájlokat, telepíthetünk is, van start menü, ahol megjelennek a programokhoz tartozó csempék, testreszabhatjuk a kezdőoldalunkat, oldalról előhúzhatunk gyorskapcsolókat, szóval tényleg teljes értékű a dolog, annyi kitétellel, hogy azért nem egy szélsebes rendszerről beszélünk sajnos, inkább amolyan netezésre, mozizásra, böngészésre használható gép az X80 Pro.

A menü (Android és Windows 10) A menü (Android és Windows 10)
A menü (Android és Windows 10) [+]

Az Androidot sem kell nagyon bemutatni senkinek, egy 5.1-es Lollipopról beszélünk, amin a Teclast nem eszközölt változtatásokat, minden ikon és widget gyári. Van értesítési függöny, ahol a notifikációkon túl a gyorsbeállítások ikonjai is megtalálhatók, a vezérlőgombok pedig alul helyezkednek el, nem csak a vissza, home és kezdőképernyőre ugrás virtuális billentyűit találjuk itt, hanem erről a tálcáról tudunk hangosítani, képernyőfotót készíteni, vagy éppen az almenübe lépni. Lehetőség van arra, hogy megadjuk a boot felület megjelenítését, hogy minden indításkor kérje a rendszer, vagy ne tegye ezt meg. Az átjárhatóság elég nehézkes az Android és a Windows között, a belső tárhelyre mentett dolgokat külön kezelik a rendszerek sajnos, ám amit microSD-re teszünk, azt már mindkettőben látni fogjuk.

A Google Play Áruház és a Windows Store A Google Play Áruház és a Windows Store
A Google Play Áruház és a Windows Store [+]

Túl sok előretelepített programra ne számítsunk, mondjuk ez nem baj, hiszen így sem bővelkedünk tárhelymennyiségben. Az Androidnál akad a böngésző, a számológép, a kamera, az ébresztőóra, a Drive, a fájlkezelő, a zene/videolejátszó, a hangfelvevő, a Play Áruház, extrának mondható az UC Browser, valamint a MoliPlayer, előbbi az internetezést könnyíti meg, utóbbi pedig a filmezést. Az ötlet tehát kimondottan jó, hogy két rendszer közül lehet választani, és ennyi pénzért teljes értékű rendszereket kapva aligha lehet egy rossz szavunk magára a konstrukcióra. Fontos azonban tudni, hogy a két OS nem fut egymás mellett párhuzamosan, újraindításra van szükségünk akkor, ha a másik platformot szeretnénk nyüstölni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés