Teclast X80 Pro - kinéz a robot az ablakon

A kínaiak táblagépének legnagyobb vonzereje, hogy Android és teljes Windows 10 rendszert is kezel. A kivitelezés jó, és ugyan nem hibátlan minden, az árazás bármit képes feledtetni.

Bevezető, tartozékok

Az Apple iPad 2010-es bemutatása óriási lavinát indított el, hiszen a felhasználók imádták a nagy kijelzővel szerelt, mégis könnyen hordozható gépet, nem véletlen, hogy megannyi gyártó beállt a sorba és kezdte el fabrikálni saját táblagépét. Ahogy azt viszont mondani szokás, semmi sem tart örökké, így a tabletek népszerűsége sem, az IDC legújabb kimutatása szerint például 5,9 százalékos visszaesés várható ezen a piacon, és főleg olyan eszközök kezdenek előtérbe kerülni, amelyek 2-in-1 kialakításúak, vagyis billentyűzet is tartozik hozzájuk, így kvázi netbookként használhatók. Vannak másféle hasznos és jó ötletek, Teclastnak például nem egy táblagépe futtat Androidot és Windows 10-et.

Pofás kis eszköz, egy kézzel hosszú távon is kényelmes tartani
Pofás kis eszköz, egy kézzel hosszú távon is kényelmes tartani [+]

Valószínűleg igencsak kevesen hallottak erről a cégről (két napja megjelent másik cikkünkig, tiszta véletlen, hogy két különböző forgalmazótól is pont Teclast tabletet kaptunk szinte egyszerre), pedig munkájukat 1999-ben kezdték, és a hivatalos weboldal leírása szerint a kínai piac 12 százalékát uralják, 80 millió felhasználóval rendelkeznek, és már más kontinensen, így Európában és Amerikában is jelen vannak, ráadásul jó néhány szoftveres szabadalommal rendelkeznek. A Teclastot nagyrészt az Ultrapad sorozat viszi most a hátán, ebbe tartozik tesztalanyunk, az X80 Pro is, ami az előbb említett dupla szoftveres megoldás mellett Intel Cherry Trail platformra épül, jól kezelhető, gyors és azt ígéri, hogy képes lehet kiváltani a gyengébb számítógépeket. Hab a tortán, hogy az ára is egészen elképesztően alacsony, igaz, egyelőre hazánkban nem kapható, szóval ha egy ilyen eszközt szeretnénk, le kell nyelni a Kínából való rendelés minden nyűgjét-baját, és jó néhány kompromisszumot is meg kell kötnünk.

Csinos doboz, a tartozékkínálat viszont egy kicsit karcsú
Csinos doboz, a tartozékkínálat viszont egy kicsit karcsú [+]

Az Everbuyingtól érkező doboz fedelén három fontos betűt illetve feliratot látunk, egyik a táblagép megálmodóját jelöli, egy a termékcsaládot, az X pedig valószínűleg a platformot. A csomagolás tartalma pont annyi, amennyit a masina áráért cserébe elvárhatunk: kapunk egy microUSB kábelt, használati útmutatókat, valamint egy USB-OTG madzagot is, headset nincs, ez mondjuk a tableteknél nem is szokás, de töltőfejet sem találunk, szóval érdemes mihamarabb beszerezni valami nagyobb teljesítményű darabot.

Külső, kijelző

Az X80 Pro 208 x 126 x 10 milliméteres dimenziókkal rendelkezik, a mérleg pedig a masinát rátéve 308 grammot mutat, vagyis kategóriájában egy teljesen átlagos méretű eszközről beszélünk. Mivel táblagép, a telefonokhoz képest zömökebb kivitel egyáltalán nem zavaró, sőt, igazából segít a biztos fogásban, a káva pont annyira vastag (5,5 millimétert ír a cég weboldala), hogy két kézzel tartva még ne érintsük meg a kijelzőt. Az anyaghasználat közepes, elöl üveg, mindenhol máshol műanyag borítással találkozunk. Szerencsére nem gyenge minőségű plasztikot választottak, bár az összeszerelés nem tökéletes: picit ropog a készülékház, ha erősen elkezdjük nyomogatni.

Futtatható rajta Windows 10, vagy akár Android Lollipop is
Futtatható rajta Windows 10, vagy akár Android Lollipop is [+]

Kijelző-teszt
Mérés Teclast X80 Pro Dell Venue 8 7840 Huawei MediaPad M2 Xiaomi Mi Pad
Fehér fényerő 205 nit 235 nit 390 nit 334 nit
Fekete fényerő 0,28 nit 0 nit 0,26 nit 0,3 nit
Kontrasztarány 746:1 végtelen 1500:1 1113:1
Színhőmérséklet 9048 K 6628 K 7264 K + kézi 6645 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlapon egy 8 hüvelykes, 1920 x 1200 pixel felbontású IPS panel található (a termékoldal HD-ról beszél), amely öt ujj érintését képes megkülönböztetni. A 283 ppi bőségesen elég, a tartalom éles, minden betű tökéletesen olvasható, sem az Android, sem pedig a Windows rendszernél nem túl kicsik a karakterek. A betekintési szög rendben van, az érzékenység is, a fényerő azonban nem nagy szám, más tabletekhez képest jelentősen elmarad tesztalanyunk ebben a tekintetben. Ez szobában használva nem zavaró, a kinti napfény viszont majdnemhogy használhatatlanná teszi. A keret körbe szinte végig üres; két fontos dolog kapott helyet felül középen és balra: egy 2 megapixeles kamera, valamint egy piros színben világító értesítési LED.

Vékony, kicsit hiányzik a fém, persze ennyi pénzért így is tökéletes
Vékony, kicsit hiányzik a fém, persze ennyi pénzért így is tökéletes [+]

A gömbölyded szélek miatt kényelmesen illeszkedik a tenyérbe a kütyü, nincsenek összeillesztési hibák, talán a keret és a mélyebben ülő kijelző találkozásánál élesebb a burkolat. Jobb oldalt legfelül találjuk a bekapcsológombot és a hangerőszabályzó billentyűt, nyomáspontjuk kiváló, nem lötyögnek. Felülre szerelték a microUSB csatlakozót, a 3,5 milliméteres jack kimenetet, valamint a miniHDMI interfészt, balra egy microSD foglalatot, alul pedig egy mikrofont lelhetünk fel.

Sok felirat, felül egy 2 megapixeles kamera, alul pedig egy hangszóró látható
Sok felirat, felül egy 2 megapixeles kamera, alul pedig egy hangszóró látható [+]

A hátlap legfőképpen a kelleténél jóval több felirat miatt marad emlékezetes. A borítás matt felületű, nem csúszós, nem gyűjti az ujjlenyomatokat. A hangszórót a bal alsó, a 2 megapixeles fényképezőt pedig a jobb felső sarokba álmodták meg. A hátlapot nem lehet levenni, az akkumulátorhoz tehát nincs esélyünk házilag hozzáférni.

Hardver, szoftverezettség

Az X80 Pro belsejében egy Cherry Trail platformra épülő Intel Atom X5-Z8300-as chipset dolgozik, ez 14 nanométeres gyártástechnológiával készül, és a kor elvárásainak megfelelően 64 bites. A processzorban négy darab 1,84 gigahertzre skálázott Intel Airmont mag munkálkodik, a grafikus gyorsítás a 12 magos 200 megahertzes Intel HD Graphics GPU feladata, a rendszer futtatását pedig 2 gigabájt, alacsony fogyasztású DDR3L RAM segíti. A 32 gigabájtos eMMC adattároló megosztott. Az Androidnak 8 gigabájt jár, amiből 4,84 használható fel szabadon. A Windows 10-nek 19,4 gigabájt, amiből 7 érhető el, szóval nincs sok szabad tárhely. Van viszont microSD támogatás, szóval el tud férni sok minden így a tableten. Rezgőmotor nincs, az értesítéseket maximum csak hangos üzemmódban halljuk meg.

Jól kezelhető mindkét rendszer, a káva sem borzasztóan vastag
Jól kezelhető mindkét rendszer, a káva sem borzasztóan vastag [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Teclast X80 Pro ASUS MeMo Pad 7 (ME572CL) Google Nexus 9 Huawei MediaPad M2 10.0
Rendszerchip Intel Atom Z8300 Intel Atom Z3580 Tegra K1 (64 bit) HiSilicon Kirin 930
AnTuTu 6.x Benchmark 47501 pont n/a n/a 51163 pont
Vellamo Browser 3240 pont 3094 pont 6413 pont 2725 pont
Vellamo Metal 1208 pont 1370 pont 2746 pont 1397 pont
Geekbench 3 (single) 769 pont 915 pont 2052 pont 871 pont
Geekbench 3 (multi) 2181 pont 2874 pont 3477 pont 3492 pont
GFXBench Manhattan onscreen 14 fps 9,5 fps 22,4 fps 8,7 fps
GFXBench Manhattan offscreen 15 fps 13 fps 31,1 fps 8,7 fps
GFXBench T-Rex onscreen 29,0 fps 25,7 fps 46,7 fps 17,0 fps
GFXBench T-Rex offscreen 33,0 fps 30,1 fps 64,0 fps 17,0 fps

Ugyan egy Tegra K1-gyel nem tudja felvenni a versenyt a lapka, jól látszik, hogy gond nélkül elbánik a hasonló kategóriás, mégis drágább táblagépekben található konkurens rendszerchipekkel. Az Androidnak ez az erőforrás bőségesen elegendő, az alapvető feladatok ellátása, vagy akár a komoly programok megnyitása esetén is érezhető, hogy döccenés nélkül fut minden, folyamatos, kiváló a szoftver sebessége. A Windows viszont már más tészta, az ablakos rendszernek jobban kell a nafta ahhoz, hogy minden menjen, mint a karikacsapás. Nyilván amikor megnyitjuk a böngészőt, vagy éppen a Saját gépet, akkor még nem gondolkodik el a kütyü, ám amikor már telepítő exe fájlt, akkor komoly másodperceket, néha percet kell arra várnunk, hogy az installálás ablaka felbukkanjon. Ugyanígy problémás egy komolyabb képszerkesztő elindítása is, én megpróbáltam, de nem bírtam türelemmel a folyamatot. A készülék ráadásul nagyon melegszik, játékok, vagy akár HD filmek közben is képes az elviselhetőnél is jobban felhevülni.

A főoldal (Android és Windows 10) A főoldal (Android és Windows 10)
A főoldal (Android és Windows 10) [+]

Magukról a szoftverekről, főleg a Windows 10-ról nem érdemes litániákat írni, nagyjából mindenki tudja, hogy működik a Microsoft rendszere. Ugyanazt kapjuk meg itt is, mintha bekapcsolnánk egy számítógépet vagy egy laptopot, csak érintőkijelzővel kell kontrollálnunk mindent (hacsak nem külső eszközöket csatlakoztatunk a tablethez), ami igazából jól működik, a kijelölés, az ide-oda lépegetés nem gond, a 10-es szoftver már jól fel lett készítve erre. Futtathatunk fájlokat, telepíthetünk is, van start menü, ahol megjelennek a programokhoz tartozó csempék, testreszabhatjuk a kezdőoldalunkat, oldalról előhúzhatunk gyorskapcsolókat, szóval tényleg teljes értékű a dolog, annyi kitétellel, hogy azért nem egy szélsebes rendszerről beszélünk sajnos, inkább amolyan netezésre, mozizásra, böngészésre használható gép az X80 Pro.

A menü (Android és Windows 10) A menü (Android és Windows 10)
A menü (Android és Windows 10) [+]

Az Androidot sem kell nagyon bemutatni senkinek, egy 5.1-es Lollipopról beszélünk, amin a Teclast nem eszközölt változtatásokat, minden ikon és widget gyári. Van értesítési függöny, ahol a notifikációkon túl a gyorsbeállítások ikonjai is megtalálhatók, a vezérlőgombok pedig alul helyezkednek el, nem csak a vissza, home és kezdőképernyőre ugrás virtuális billentyűit találjuk itt, hanem erről a tálcáról tudunk hangosítani, képernyőfotót készíteni, vagy éppen az almenübe lépni. Lehetőség van arra, hogy megadjuk a boot felület megjelenítését, hogy minden indításkor kérje a rendszer, vagy ne tegye ezt meg. Az átjárhatóság elég nehézkes az Android és a Windows között, a belső tárhelyre mentett dolgokat külön kezelik a rendszerek sajnos, ám amit microSD-re teszünk, azt már mindkettőben látni fogjuk.

A Google Play Áruház és a Windows Store A Google Play Áruház és a Windows Store
A Google Play Áruház és a Windows Store [+]

Túl sok előretelepített programra ne számítsunk, mondjuk ez nem baj, hiszen így sem bővelkedünk tárhelymennyiségben. Az Androidnál akad a böngésző, a számológép, a kamera, az ébresztőóra, a Drive, a fájlkezelő, a zene/videolejátszó, a hangfelvevő, a Play Áruház, extrának mondható az UC Browser, valamint a MoliPlayer, előbbi az internetezést könnyíti meg, utóbbi pedig a filmezést. Az ötlet tehát kimondottan jó, hogy két rendszer közül lehet választani, és ennyi pénzért teljes értékű rendszereket kapva aligha lehet egy rossz szavunk magára a konstrukcióra. Fontos azonban tudni, hogy a két OS nem fut egymás mellett párhuzamosan, újraindításra van szükségünk akkor, ha a másik platformot szeretnénk nyüstölni.

Kamera, multimédia

A hátul és az elöl lévő kamera is 2 megapixeles, fixfókuszos, ledes villanó nélküli. Az előlapi szenzort még megérti az ember, mert valamivel csak illik videotelefonálni, de a hátlapinak semmi értelme nincs, a szoftveres felület is ehhez alkalmazkodóan borzalmasan egyszerű, legalábbis Androidnál. Van a keresőképernyő, válthatunk a fotózás és a videózás között (papíron HD felbontásban történik), illetve csökkenthetjük a felbontást, másra nincs lehetőségünk. Jobban járunk, ha Windowsra váltunk, akkor ugyanis van időzítőnk (5 és 10 másodperc), képarány módosítási lehetőségünk és rácsozás.

A kamera keresőképernyője (Android és Windows 10) A kamera keresőképernyője (Android és Windows 10)
A kamera keresőképernyője (Android és Windows 10) [+]

Az elkészült fotók olyanok, amit egy ilyen teljesítményű kamerától várni lehet: gyengék. A dinamikatartomány nem katasztrofális, bár a nagyobb fénykülönbségű részeken megfigyelhető a kromatikus aberráció. A jó vonalélesség és részletesség csak álom, már eleve a felbontás nem teszi lehetővé ezt, belenagyítani pedig tényleg nem érdemes az alkotásokba. A színek picit tompák, a képek szélei elmosódnak, a távolabbi tárgyak egyáltalán nem látszanak tisztán. Sötétben elő se vegyük a gépet, vaku híján nem látszik semmi abból amit megörökítünk. A videó 720p-s felbontása tényleg vicc, körülbelül egy QVGA felvételt sikerült felskálázni, azt is rosszul, harakirit ennek a videónak a megtekintésével lehet elkövetni.

A 2 megapixeles kamera inkább csak van, mert használni nem érdemes
A 2 megapixeles kamera inkább csak van, mert használni nem érdemes [+]

Akármelyik rendszert választjuk (W10-en a Groove Music is feltelepítésre került), albumok, számok, előadók és műfajok szerint tudjuk szétválogatni a zenéket, az albumborítók pedig mindig megjelennek. Túlságosan sokat egyik applikáció sem tud, van ismétléses és véletlenszerű lejátszás, hangszínszabályzó csak a zöld robotos app esetén érhető el. A hangszórón nem jön ki túl erős hang, ráadásul ami kijön, az is picit tompa, de mondjuk arra elég, hogy a tabletet magunk mellé tegyük és szóljon valami.

A zenelejátszó (Android és Windows 10) A zenelejátszó (Android és Windows 10)
A zenelejátszó (Android és Windows 10) [+]

A Teclast büszkén hirdeti weboldalán, hogy a 4K felbontású videók is megjeleníthetők a gépen, ám erről szó sincs, leginkább Full HD-ig érdemes próbálkozni. Windowson egyáltalán nem probléma a DivX formátumú filmek lejátszása, ellenben valamiért Androidon alapjáraton ez nem működik, persze ez a hiányosság egy másik program letöltésével kiküszöbölhető. Mozizásra jó ez a kijelző, csak sajnos az akkumulátor nem bírja megfelelően a strapát.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Mivel egy WiFi-only (802.11b/g/n) modellről beszélünk, SIM nem tehető az eszközbe, így mobilnetezni sem tudunk. Marad tehát az előbb említett WiFi, ami a 802.11b/g/n szabványokat támogatja, a más eszközökhöz való kapcsolódást pedig a 4.0-s verziószámú Bluetooth segíti leginkább. Navigálni nem lehet a táblagéppel, hiszen nincs GPS modul, ugyanígy az NFC-ről és az infráról is le kell mondanunk. Szerencsére az USB-OTG támogatás nem maradt el, vígan kezeli a kütyü a billentyűzeteket, egereket, pendrive-okat, mindegyik próbáltam, Windows esetén igencsak hasznos, bár egy USB-elosztó nem ár, ha mindent egyszerre szeretnénk a tablethez csatlakoztatni.

Az UC Browser és a Microsoft Edge Az UC Browser és a Microsoft Edge
Az UC Browser és a Microsoft Edge [+]

Kétféle böngészési élménnyel számolhatunk. Egyrészt ott van az androidos rendszeren futó Chrome, ami a szokásosat nyújtja, vagyis s Google fiókba belelépve könnyedén szinkronizálhatók az előzmények, jelszavak és könyvjelzők. A görgetés folyamatos, működik a kétujjas nagyítás, szóval nem lehet belekötni. A másik opció a Microsoft Edge Windowson, amely számos extra funkcióval kecsegtet. Felül tabokkal választhatunk megnyitott weboldalak között, külön ikont kapunk arra, hogy bizonyos részekről képernyőképet készítsünk, vagy csak rajzoljunk valamit az elmentett tartalomra. A honlapok ikon formájában a kezdőlapra helyezhetők, több szintben állítható a zoom, van olvasómód, plusz privát böngészést is kezdeményezhetünk.

A Teclast X80 Pro és nagytestvére, az X98 Pro
A Teclast X80 Pro és nagytestvére, az X98 Pro [+]

Értékelés: Teclast X80 Pro
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 / 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 4 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Az akkumulátor sajnos nem egy erős darab, hiszen mindössze 3800 milliamperóra kapacitású. A gyártó sem túl bizakodó az üzemidőt illetően, nagyjából 3 óra videolejátszást jósoltak, ami teljesen reális és valós, ugyanennyi ideig tudtam én is filmezni a tableten. A kijelzőidő az Androidnál alakul egy kicsit jobban, ott akár a 4 órát is elérhetjük, de általánosságban véve elmondható, hogy egy napot nem tudunk töltő nélkül végigdolgozni a táblagép segítségével, és ezen az beépített energiahatékonysági beállítások sem javítanak.

Rögtön érdemes azzal kezdni, hogy a Teclast X80 Pro mindössze 80 dollárba kerül most akciósan (általában 90 dollár körül alakul az ára), ami 22 ezer forintot jelent, vagyis minden járulékos költséget kifizetve is bőven megállunk 30 ezer forint alatt. Ennyiért pedig sokszor még normális telefont sem kapunk, nemhogy egy Androiddal és teljes értékű Windows 10 operációs rendszerrel ellátott tabletet. Ha tehát az árazás szerint nézzük, akkor minden hibáját meg lehet bocsátani a kütyünek, melyből kettő a súlyosabb: a kijelző elég gyengécske fényereje, valamint a kategóriához képest jelentősen rövidebb üzemidő. A tárolóegység sem sok, de van microSD bővíthetőség, a RAM pedig a zöld robotnál bőven elég, de a rendmondiak szoftverénél sem kevés, igaz, az alkalmazások telepítése és megnyitása nem mindig mondható túl gyorsnak. A kezelhetőséggel nincs gond, a legtriviálisabb és legolcsóbb módon megoldották az oprendszerek közötti váltást, azzal mondjuk még eltölthettek volna egy kis időt, hogy az egyikre és a másikra mentett fájlok könnyebben, vagy egyáltalán elérhetőek legyenek. A hardveres sebesség elfogadható, talán a melegedés zavarhat sokakat, a kamerákról inkább nem érdemes beszélni, mert maximum csak jelzésértékkel bírnak. A Teclast újdonsága tehát egy nagyon sok kompromisszumot igénylő produktum, ami viszont azt a feladatot lazán ellátja, hogy asztalra tegyük, rákössük egy monitorra és dolgozzunk rajta, egy hosszú utazás esetén viszont nem sokáig tudunk töltő nélkül megmaradni. Igazán erős pozícióba akkor kerül az X80 Pro, ha a konkurenseket nézzük (igaz, mindegyik kizárólag Androidot futtat, szóval már megdől a dolog), a Samsung Galaxy Tab E 9.6 dupla ennyibe kerül, az Alcatel One Touch Pixi 3 pedig szintén drágább, és még jóval gyengébb is. Tesztalanyunk tehát ilyen áron egyértelműen tetszett, ha valaki tisztában van a gép képességeivel, akkor ennyi pénzért nem fog csalódni benne, ám csodát egyáltalán nem szabad várni tőle.

Teclast X80 Pro

Legendd

A tesztkészüléket a Everbuying küldte el nekünk, vásárláshoz kérem kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Teclast X80 Pro
Teclast X80 Pro Általános
Technológia WiFi only
Méret 208 x 126 x 10 milliméter
Tömeg 309 gramm
Színvariációk fehér, fekete
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 8 hüvelyk
Kijelző felbontása 1920 x 1200 pixel (283 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Intel Atom X5-Z8300
Processzor típusa 64-bites, 1,84 GHz-es négymagos Intel Airmont
Processzor csíkszélessége 14 nm
Processzor utasításkészlete x64
Grafikus chip Intel HD Graphics
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
Belső tárhely 32 GB (Android és W10 is ezt használja)
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
USB OTG van
GPS vevő nincs
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/hangos
Vibra funkció nincs
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1 (Lollipop) + Windows 10
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Play Store, Windows Store
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera 2 megapixel, fixfókusz
Videófelvétel 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3800 mAh-s
Videolejátszási idő 3 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés