Sony Xperia XA1 Ultra - felskálázva

A Sony XA1 phablet változata majdnem pont ugyanazt tudja, eggyel több RAM-mal, és lényegesen nagyobb kijelzővel. Minden más megegyezik vektorosan 6 hüvelykre húzva.

Külső, kijelző

A forma részleteiben változott, de az alapkoncepció maradt. A dizájn összetéveszthetetlenül Sony, minden karakterisztikus jellemzőjével. Ez általában kiélezett vita tárgyát képezi, egyrészt a manapság kevésbé mainstream szögletesség, másrészt a kávák mérete miatt, ami egy 6 hüvelykes képátlóval rendelkező eszköznél még hangsúlyosabb kérdés, mint mondjuk a jóval kisebb XA1 esetében. Személy szerint kifejezetten szépnek, elegánsnak és esztétikusnak találom a készüléket. Az anyaghasználat azzal együtt prémium, hogy jobbára plasztik, az összmegjelenés minőségi, enyhén maszkulin és roppant tetszetős. Szerintem.


[+]

Az oldalsó kávákat lényegében kiiktatták, az alsó és felső holttér pedig inkább bekapcsolt kijelző mellett érződik indokolatlanul soknak, és technikailag az is, de speciel ez az én szememben egyáltalán nem rontja a készülék külső megjelenésének megítélését. Felül alapvetően még indokoltnak is tekinthető a helyigény, a szelfikamera ugyanis 16 megapixeles, optikai képstabilizátorral felszerelt, saját LED villanóval ellátott modul. Plusz egy értesítő LED is elfért a bal sarokban. Alul viszont valóban funkciótlan a másfél centis ráhagyás, mivel a navigációs gombok a kijelzőre kerültek, ujjlenyomat-olvasó nincs, a hangszóró pedig a látszat ellenére nem sztereó. A beszédhangszóró a felső élre került a márkajelzés fölé, míg alulra valószínűleg csak a szimmetria miatt került egy tökéletesen megegyező egység, valamint a beszédmikrofon lehet mögötte, mert máshol nincs.


[+]

Az ergonómia annak ellenére remek, hogy az XA1 Ultra 165 x 79 x 8,1 milliméteres dimenziókkal bír. Viszont kicsit karcsúbb és lényegesen könnyebb az elődmodellnél. Mindössze 188 gramm, ami ekkora méreteknél, megegyező akkumulátorkapacitás mellett igen szép mérnöki teljesítmény. Az alsó és felső éleket fém díszcsík szegélyezi, míg a legömbölyített oldalsó élek határozottan puhább, egyébként kifejezetten kényelmes fogást tesznek lehetővé. A valódi multimédiás hangszórót alul keressük az USB port társaságában, míg a másodlagos, zajszűrő mikrofon felül dolgozik a 3,5 milliméteres jack csatlakozó mellett.


[+]

A jobb oldalon az ikonikus, fém Sony bekapcsológomb tűnik fel, míg a műanyag hangerőszabályzók fölötte kerültek elhelyezésre. Alulra még szerkesztettek egy dedikált kamragombot, ami landscape módban kitűnően kézre esik, szelfinél viszont nagyon nem. Vagy aggasztóan instabilan tartjuk az eszközt, vagy kénytelenek vagyunk bedönteni, ha önarcképet szeretnénk készíteni. Bal oldalra a mindenféle segédeszköz nélkül kihúzható nanoSIM-tálca került, mellette pedig a microSD kártya helye válik szabaddá, ha kihúzzuk a fakkot.

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia XA1 Ultra Sony Xperia XA1 Xiaomi Mi Max Samsung Galaxy A9 (2016)
Képátló 6 hüvelyk 5 hüvelyk 6,4 hüvelyk 6 hüvelyk
Felbontás 1080 x 1920 720 x 1280 1080 x 1920 1080 x 1920
Technológia IPS LCD IPS LCD LTPS LCD Super AMOLED
Fehér fényerő 633 nit 549 nit 442 nit 445/640/707 nit
Fehér fényerő (min.) 36,25 nit 8,2 nit 0,8 nit 2,2 nit
Fekete fényerő 0,41 nit 0,48 nit 0,2 nit 0 nit
Kontrasztarány 1545:1 1144:1 2227:1 végtelen
Színhőmérséklet 7357 K + kézi 6715 K + kézi 7403 + kézi K 6610 K (alapvető)

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

Noha a 6 hüvelykes IPS LCD panel továbbra is csak 1080 x 1920 pixel felbontású, a megjelenítés minősége kitűnő. A 367 ppi pixelsűrűség papíron nem annyira meggyőző, de a kifogástalan panelen többnek érződik, a fényerő kimagasló, a tartalom maximum akkor nem látszik, ha a készülék hátulját nézzük. Egyébként bármilyen idétlen szögből értelmes formában jelenik meg a tartalom színtorzulás, fényszivárgás, vagy egyéb aberráció nélkül. A színek aránylag fakók, de van Szuperélénk képernyőmód filmekhez és képekhez, a kontraszt viszont kielégítő. A kissé hűvös kalibráció kevésbé zavaró, mint az érthetetlenül magas minimum fényerő, ami éjjel konkrétan fáj, ráadásul előbbi módosítható, utóbbi viszont adottság.


[+]

A hátlap egyszerű, letisztult és kifejezetten elegáns hatást kelt a visszafogott, ezüst Xperia felirattal. A selyemfényű fekete műanyagot csak a bal sarokban elhelyezett, fém szegéllyel körbefogott főkamera töri meg, alatta pedig egy apró, egytónusú LED segédfény kuporog. A szürke NFC szimbólum szinte beleolvad a hátlapba. Ha már szükségét érezték a burkolaton feltüntetni, talán érdemesebb lett volna kissé hangsúlyosabb formában, személy szerint néha azt hittem, hogy maszat, pedig a hátlap igazán derekasan ellenáll a használat kellemetlen nyomainak.


[+]

Íveket sehol nem találunk, a hátlap és a 9H keménységű, karcálló előlap is teljesen sík, határozott illesztésekkel és vonalakkal, a legömbölyített oldalsó keret fogása viszont irtó kellemes, a méretes készülékház így nem okoz kényelmetlenséget, noha egy 6,2 hüvelykes Samsung Galaxy S8+ konkrétan eltörpül az XA1 Ultra mellett. Ezzel együtt a formaterv egyedi, karakteres és a gyártóra jellemző, a kivitelezés pedig kifogástalan. Igyekeztünk hangsúlyozni, és most ismét ezt tesszük, hogy a fent megfogalmazott, messzemenőkig pozitív esztétikai megítélés teljes mértékben szubjektív, azzal együtt, hogy az alsó káva létjogosultsága konkrét funkció hiányában abszolút vitatható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia XA1 - XArvashibáktól mentes

    Modellfrissítéshez érkezett a japán gyártó középkategóriása, kicsit szögletesebb a forma, frissült a hardver és a kamera, de alapjaiban nem sokat változott. De vajon mire elég a 2300 mAh kapacitású akkumulátor?

  • MWC 2017: Bemutatkozott az Xperia XA1 és XA1 Ultra

    A csúcsmodell árnyékában megbújva, de egy füst alatt bemutatkozott két középkategóriás Sony is.

  • Sony Xperia XA - keretcsökkentés

    Az új X-sorozat legolcsóbb tagja is kissé drágára sikeredett, noha vannak tagadhatatlanul kellemes funkciói, kifejezetten kézbeillő és jól használható. Kiegyensúlyozott, komoly hibáktól mentes.

Hirdetés