Okostelefonok szavatossága

Okostelefonok és rendszerfrissítések

A legjobb cikkeink általában nagyon véletlenszerűen születnek meg. Egy szikra kell hozzájuk, valami apró esemény, mely elindít egy gondolatsort, a végeredmény pedig a GSM-hálózatok működésének taglalása vagy SIM-kártyák bemutatása lesz, az efféle cikkeknél valami apróság miatt merül fel a kérdés: megírjuk? Mostani cikkünk is ilyen, egy telefofonhívás volt az egész. Múlt héten ugyanis felhívott minket a Sony Ericsson egyik munkatársa, hogy küldene nekünk egy Android 2.1-gyel ellátott Xperia X10-et. A készülék rendben meg is érkezett szerkesztőségünkbe, rengeteg új funkció és sok javítás kapott benne helyet mi pedig elgondolkodtunk azon, hogy egy több mint fél éve piacon lévő készülék hogyan fejlődhet ilyen sokat. Cikkünket e gondolatmenet köré építettük, megkeressük a miérteket és természetesen meg is válaszoljuk őket.

Az okostelefonok piaca az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt. Nem csak arról van szó, hogy soha nem látott mennyiségű smartphone közül választhatnak az egyre nagyobb igényekkel rendelkező felhasználók, hanem arról, hogy a platformok tekintetében is nagyon nagy a kínálat. Android, bada, BlackBerry, iPhone, régi és új Symbian, Windows Mobile és Windows Phone, ez akárhogy is nézzük, ez nyolc operációs rendszer, melyek közül ötre folyamatosan jönnek az új készülékek, kettő pedig már kifutónak tekinthető, de így is sok rájuk épülő masina van piacon. A verseny pedig nagy, a piackutatók azt mondják, hogy ebben van a jövő és természetesen a pénz is, a gyártók pedig ennek megfelelően próbálnak egymásra licitálni szolgáltatások és alkalmazások terén. Jelenlegi cikkünkben az egyes rendszerek funkcióit, illetve "szavatosságát" elemezzük ki, azaz megnézzük, hogy egy adott platformra épülő készülék tulajdonosa meddig számíthat arra, hogy a frissítésekkel együtt új funkciókat is kap, illetve mi az oka annak, hogy a mai napig vannak olyan lényeges újítások ezeknél az egyébként kifinomult és szofisztikált rendszereknél, melyek döntő hangsúlyt kaphatnak a készülékválasztás során.


Évek óta tart már a verseny

Az írásunkban két platformmal nem fogunk foglalkozni: a Samsung bada azért marad ki, mert túlságosan új és még nem igazán látjuk, hogy merre megy, a BlackBerry pedig azért marad ki a sorból, mert hazánkban egyelőre nem túlságosan elterjedt és a jelek szerint egy ideig még nem is lesz az. A többieket viszont érdemes vizsgálni, kezdjük is azzal, hogy miként lehet rajtuk szoftvert frissíteni.

  • Android: A frissítések alapvetően magára a készülékre érkeznek, a rendszer jelzi, hogy érdemes lenne letöltenünk az új csomagot, amit egy gombnyomással meg is tehetjük, újraindítás, rövid várakozás, majd élvezhetjük is az új funkciókat. A nagyobb léptékű frissítések telepítése viszont több esetben is számítógépet igényel, itt gyártónként is nagyok az eltérések. Olyan eset is van, hogy az frissítés a szolgáltató nevéhez kötődik, legalábbis a frissességet nézve, azaz először csak X szolgáltató ügyfelei telepíthetik a csomagokat, a többieknek pedig pár hetet várniuk kell.
  • iPhone: Talán itt a legegyszerűbb a frissítés, az új csomagokat kivétel nélkül az iTunes névre hallgató, Windows és OSX operációs rendszerek alá is elérhető programmal tehetjük fel, ami egyébként a zenék és egyéb fájlok szinkronizálásához is szükséges. Új csomag esetén a program felajánla a telepítés lehetőségét, a frissítés után adataink pár kivételtől eltekintve megmaradnak, inkompatibilitás és probléma csak a nagyobb frissítéseknél lehetséges. Két érdekesség van, az egyik, hogy a friss szoftverek mindig teljesértékű telepítőfájlok, azaz több száz megabájtos méretűek, a másik pedig az, hogy visszafelé nem frissíthetünk, ha feltettük a legújabb verziószámot, nincs menekvés, nem használhatjuk a régebbit. Ennek oka az, hogy az Apple ezzel is vissza akarja fogni a telefonok törését (jailbreak), de az iPhone 3G tulajdonosok a saját bőrükön érezték ennek a hátrányát, az iOS 4.0 megjelenése ugyanis elképesztő módon belassította a készülékeiket.
  • Symbian S60 és Symbianˆ3: A Nokia platformjával kapcsolatban mindenek előtt azt kell tisztáznunk, hogy nincs átjárás a régi és az új rendszerek között, tehát a Symbian S60 5. kiadását futtató készülékekre nem rakható fel az újdonságnak számító Symbianˆ3, akármennyire hasonlónak is tűnnek felhasználói szemmel. A rendszerfrissítéseknél egyébként nincs gond, közvetlenül a készüléken és számítógépes szoftverrel is megoldhatjuk a dolgot, nem szokott probléma lenni.
  • Windows Mobile és Windows Phone 7: Itt is látnunk kell, hogy a Windows Mobile (6.5.3 és a korábbi verziók) és a Windows Phone 7 között nincs átjárhatóság, bár a két rendszer annyira másnak is tűnik, hogy itt ez valószínűleg mindenki számára evidens. WP7 alatt egyelőre még nem volt frissítés, de ha lesz, valószínűleg közvetlenül a készülékre fog felülni. Windows Mobile esetén picit macerás a helyzet, a frissítéseket a gyártók adják ki, számítógépes segédprogramok használatával tölthetjük fel őket, de ez nem mindig olyan pofonegyszerű, mint az ideális lenne. A legtöbb Windows Mobile tulajdonos egyébként soha életében nem frissít firmware-t, azt használja, ami a készüléken gyárilag rajta volt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés