Okostelefonok szavatossága

Apple iPhone, Symbian és Windows Phone

Az iPhone esetében szerencsére sokkal egyszerűbb a recept, mint konkurensénél. Az egészen biztos, hogy új készülék és új szoftver is évente egyszer érkezik, természetesen kéz a kézben. Az ilyesmi duplán örömteli esemény, nem csak az új vasnak lehet örülni, hanem annak is, hogy az lenyomja a régebbiek árát, holott funkcionalitásban hasonló dolgokat érhetünk el. Jelenleg ugyanis az a tendencia, hogy az egyes iPhone modellek két nagy szoftverfrissítést érnek meg, tehát az első iPhone-ra (2G) rámegy a kettővel későbbi (iPhone 3GS) szoftvere, a másodikra (iPhone 3G) még rámegy a negyediken (iPhone 4) debütált, amire meg minden bizonnyal rá fog menni a hatodik iPhone szoftvere, két év múlva. Az Apple persze a hardverrel is tud bűvészkedni, erősebb processzort, nagyobb 3D-teljesítményt, szebb kijelzőt és jobb kamerát ad, ezért bár az új szoftveres funkciók túlnyomó része elérhetővé válik a régebbi modelleken is, bőven marad ok, amiért érdemes lehet váltani.


A számológép ikonja mindegyik iPhone szoftvernél más és más

A Nokia Symbianjánál elég egyszerű a recept. Jelenleg ugye két operációs rendszer fut, a régebbi a Symbian S60 5. kiadása, az új pedig a Symbianˆ3, köztük nincs átjárhatóság, pont. Magyarán a csúcsmodellek az új rendszert kapják meg, de még forgalomban vannak a régebbire épülő modellek is, amikhez a jövőben nyilván nem várható nagy frissítés, de a Symbiannál nem is beszélhetünk olyan dolgokról, mint az Android és az iPhone esetében: nem növekszik nyilvánosan a verziószám, nem jelennek meg új funckiók, a rendszerben mostmár minden benne van, ami benne lehet, a leginkább szabad okostelefonos platformnak mondhatjuk. Az biztos, hogy egy évig még a Symbianˆ3 modellek fognak menni, hogy utána mi lesz, azt valószínűleg még a Nokia sem tudja, minden attól függ, hogy hogyan teljesítenek az új modellek. Szoftverfrissítések persze várhatók, de azok csak az esetleges hibákat fogják javítani az adott modellnél.


A Nokiánál teljes a funkciólista, a frissítések inkább hibákat javítanak

A Microsoft a fent említett két cég keveréke; nekik is két platformjuk fut párhuzamosan (Windows Mobile 6.5.3 és Windows Phone 7), melyek között nincs átjárhatóság, frissítésre viszont bőven akad ok, a funkciólista ugyanis közel sem teljes. A régi platformra az ígéretek szerint érkezni fog még pár frissítés, de alapvetően egy olyan fajról beszélhetünk, melynek még vannak példányai (azaz lehet kapni rá épülő telefonokat), de szaporodni már nem tudnak, tehát rövidesen kihalnak. A Windows Phone 7 esetében pedig homály fed minden részletet, annyira új a rendszer, hogy még nem is jött rá frissítés, de ha a redmondi cégóriásnál van valakinek egy kis esze, akkor jönni fog, mert ezzel a zártsággal nem biztos, hogy le fogják nyomni a konkurenseket, hiába jól kezelhető és gyors a rendszer. Nagy kérdés továbbá, hogy mikor fogják hagyni a gyártóknak, hogy belepiszkáljanak a rendszerbe. Az idő haladtával gyakorlatilag önmaguk alatt vágják a fát, most még izgalmas a Windows Phone 7, mert csak három készülék járt nálunk, de két hónap múlva már a fenébe fogjuk kívánni az ilyen készülékek tesztelését, kő-papír-ollóval fogjuk eldönteni, hogy melyikünknek kelljen tesztelnie, kedve ugyanis senkinek nem lesz. Ezen változtathatna, ha a tűz közelébe engedné a HTC-t, a Windows Mobile-t ugyis ők mentették meg a TouchFlo/Sense kezelőfelületek megalkotásával, valószínűleg a Windows Phone 7-et is jó oldalról fognák meg. Egy próbát mindenképp megérne a dolog, de a Microsoft egyelőre nem tűnik túl nyitottnak rá.


A Windows Phone 7-re ráférne egy nagy funkcióbeli frissítés, de egyelőre nem tudunk róla, hogy jönne

Nagyon röviden azért emítsük meg a kimaradt két versenyzőt: a bada magukon a készülékeken frissítgeti magát, funkcionalitásban nincs komoly hiányossága, a hozzá tartozó szoftveres bolt viszont nagyon kicsi, a Samsungnak először ezen kell változtatnia, ha játékban akar maradni, utána kezdheti el a verziószámok feltolását. A BlackBerry pedig úgy tűnik, hogy jól megvan magában, nem akarja lenyomni az Apple-t vagy a Nokiát, szépen frissítgeti a rendszert, fontos és kellemes funkciók jelennek meg, miközben a felhasználói felület nem sokat változik, de a készülékek szépen fogynak a tengerentúlon. Idővel persze biztos jön majd valami új, valami más, például a Playbook nevű kütyü és a hozzá fejlesztett OS, de az még messze van. Mobilkommunikációs léptékkel nézve legalábbis.

A fentiek elolvasása után remélhetőleg sokan tisztába jöttek azzal, hogy mi miért van úgy az okostelefonos operációs rendszereknél, ahogy jelenleg van. A lényeg röviden az, hogy majdnem mindegyik platform nagy iramban fejlődik, és szinte mindegy, hogy kapunk-e frissítéseket (iPhone) vagy nem annyira (Android), a legcsábítóbbak mindig a legújabb készülékek lesznek. Hogy ezt melyik gyártó hogyan éri el, az persze változó.

Bocha

Azóta történt

Hirdetés