Nokia X3 - telefonnak kevés

Bevezető, külső

Nem szeretem, amikor egy gyártó olyan súlyos hibát vét, amilyet most a Nokia vétett, plusz úgy általában az összes szokott időről időre. Amikor piacra kerül egy nagyon bereklámozott, nagyon jónak hangzó, tömegterméknek szánt mobilkészülék, melyről kiderül, hogy a valóságban nem hogy nem jó, hanem egyenesen rossz, olvasóink céltábláivá válunk. Lehet, hogy látok némi összeesküvés-elméletet a dologban, de ezeknél a készülékeknél valahogy mindig úgy alakul, hogy csak akkor jutunk tesztkészülékhez, amikor már több napja piacon vannak, tehát már jó páran vettek belőlük, mire kritikánk publikálásra kerül. Ilyenkor pedig érthető, hogy az olvasó mérges és csalódott, dühét pedig a fórumban vezeti le. Mindenesetre most legalább abból a szempontból jól állunk, hogy a gyorsaságáról híres GsmLine.hu hamar eljuttatott hozzánk egy tesztpéldányt a Nokia legújabb sikervárományos tömegtelefonjából, az X3-ból, tehát ha valaki ad a véleményünkre, az vásárlás előtt elolvashatja ezt a tesztet, melynek már a címéből is látszik, hogy nem dicshimnusz lesz. Ami azt illeti, hosszúnak sem lesz túl hosszú, mivel az új Nokia annyira átlagos, amennyire egy Nokia csak átlagos lehet. Már a doboza sem hoz újat, átlagos dizájn, átlagos tartozéklista: hálózati töltő, miniatűr adatkábel, 3,5 milliméteres csatlakozóval ellátott fülhallgató.

Nokia X3

Nokia X-sorozat, na, ez már megint mi a fene? A gyártó az N és E szériákat kivéve nélkülözi a következetességet a készülékek elnevezésénél, az ezresek között úgy ugrál, mint az egyszer budapesti gyalogos egy kutyák által gyakran látogatott mellékutcában, most pedig itt ez az X, ami elvileg az XpressMusic sorozat folytatása, de akkor minek kellett variálni? Valószínűleg azért, mert külföldön a gyártó a két új X-készülékkel vezeti be a saját korlátlan zeneletöltési rendszerét, a Comes with Music-ot, mely indokolja a készülék magas árát. Az X3 Magyarországon hivatalosan nem is jelenik meg a szolgáltatás beindításáig, viszonteladóktól viszont beszerezhető, de a szolgáltatás nélkül "újdonságként" legfeljebb a készülékhez és a gyártóhoz is méltatlan anyaghasználatra nézhetünk. A 96 x 49,3 x 14,1 milliméteres kiterjedésű, 103 grammot nyomó X3 hátlapja pattintós elven rögzülő, papírvékony műanyagból van, tapintásra és ránézésre is rossz, amin nem segít a csúszka hézagos mechanikája és a többi illesztési hézag. Nem azt mondom, hogy egy kifejezetten rossz minőségű eszközről van szó, hanem azt, hogy ebben az árfekvésben nem ezt szokhattuk meg. Azért vannak "prémium" részek is, ha például széttoljuk a készüléket, megcsodálhatjuk a kijelző mögötti részt, mely szálcsiszolt felületű fémből van — jól néz ki, csak mi ugyebár sosem látjuk, véleményem szerint nem erre kellett volna fókuszálni. A fémesség jegyében készült a numerikus gombsor is, ez azonban csalás és ámítás, fémhatású műanyagról van szó, ráadásul nem túl jó minőségűről.

Nokia X3
[+]

Talán még az eddig felsoroltakat is elnéztem volna a készüléknek, ha az előlapon nem az a kijelzőnek csúfolt valami lenne, ami van. Papíron teljesen oké, 240 x 320 pixeles felbontás a 2,2 hüvelykes képátlóhoz, 262 000 színárnyalat, TFT-technológia — a valóság viszont mást mutat. Az okot nem tudom, de a megjelenítő betekintési szöge olyan kicsi, hogy szinte nem is létezik, még szemből sem mutat normális képet, talán akkor megfelelő, ha picit alulról nézzük, de a legkisebb bemozdulás is elrontja. Balról nézve sötét és vibráló színű, jobbról kivilágosodik, fentről átmegy inverzbe, én ilyet még komolyan nem láttam, a szemem egyszerűen jojózott tőle, amire rátett egy lapáttal, hogy az egyébként ellenállónak tűnő előlapi plexi úgy csillogott, mint Tom Cruise mosolya. Az előlap tetején egyébként a telefonhangszóró látható, a kijelzőtől balra három dedikált zenegomb kapott helyet, alulra a fő kezelőszervek kerültek, használni lehet őket, viszont ilyenkor nyekeregnek, ez is beépített szolgáltatás lehet.

Nokia X3
[+]

A hátlap nagyon szép, letisztult, alul és felül apró pöttyök dobják fel, a kamera körül fémes keret látható, a Nokia felirat diszkrét, tehát tényleg jól néz ki. Az anyaghasználat viszont — mint azt már említettem — borzalmas, ilyen áron köszi, de ez nem kell. A készüléktest szétcsúsztatását segítő mechanika jó, az előlap széttolt állapotban sem lötyög, viszont az illesztési hézagok elég nagyok, ha pont oldalról nézzük a telefont, átlátunk rajta.

Nokia X3
[+]

Az oldalsó részek szintén elég pofásra sikerültek, alul-felül ezüst csíkok, bennük lyukak, ezek a hangszórók, igen, két darab van. Felülre került még egy vékony csatlakozós Nokia töltő, egy fedlappal takart microUSB csatlakozó és egy 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet is. Az X3 számítógépre kötve is töltődik, ennek külön örültem. Jobbra a hangerőszabályzók és az exponálógomb került, ha utóbbit nyomva tartjuk, a videófelvételnél (tehát nem a fényképezésnél) találjuk magunkat, hogy miért, azt csak az ég tudja.

Nokia X3
[+]

Alul nincs semmi, balra a puha anyaggal borított microSD bővítőhelyet találjuk, melyben gyárilag egy 2 GB-os kártya üldögél.

Menürendszer, szoftverek

A készüléken a Series 40 platform 6. kiadása fut, melyet a gyártó a 7510 supernovával vezetett be és tíz készülékre tette le, cikkünk tárgyát is beleszámolva. Az új verzióból felhasználói szinten nem sokat fogunk profitálni, a jelentősebb változások egytől egyig a fejlesztőket érintik, ilyen a korábbinál erőteljesebb java- és a MIDP 2.1 támogatás, de említésre méltó a Flash Lite 3 Player megjelenése is. A webes fejlesztők örülhetnek a leginkább, a nyílt forráskódú WebKit komponensek közül a WebCore és a JavaScriptCore is bekerült a portfólióba, az új webböngésző pedig a HTML 4.01-et, a CSS2-t, a JavaScript™ 1.5-öt és az Ajaxot is támogatja.

Nokia X3
[+]

Felhasználói szinten tehát nem sok dolog változott a Series 40-ben, de ez igazság szerint abszolút nem baj, hiszen a hosszú életútra visszatekintő, a kor igényeinek megfelelően folyamatosan fejlesztett platform sebesség és kezelhetőség szempontjából is remek, a korábbi verziókat használók pedig úgy tudnak majd hozzányúlni, mintha mindig is ezt használták volna. A készenléti képernyő szabadon variálható, minden fontosabb információt és parancsikont megtalálhatunk rajta, ennél több nem is igazán kell. A menü alapértelmezésben rácsos elrendezésű, de választhatunk listás, egy ikonos és lapokra osztott nézeteket is. Igény esetén a rácsos megjelenítésnél eltávolíthatjuk a feliratokat, én nem sok értelmét látom a dolognak, de biztos vannak, akik így szeretik használni Nokiájukat.

Nokia X3 Nokia X3

Szoftveres téren azt kapjuk, amit az évek során már megszoktunk, egy hajszálnyival sem többet vagy kevesebbet. A főképernyőn lévő szervező mappába belépve a kikapcsolva is működő ébresztőórával, a naptárral, a Nokia Maps-szel, a teendőlistával, a jegyzettömbbel, az alapfunkciós számológéppel, az időzítővel és a stopperrel fogunk találkozni, a hangrögzítő ezúttal is a média menüpontba került, hogy miért, azt nem tudom. A naptár egyébiránt kiváló, a szervezőfunkciókról tehát bátran kijelenthetjük, hogy rendben vannak.

Nokia X3 Nokia X3

Az alkalmazások sorának persze ezzel még messze nincs vége, az extrákért át kell ugranunk a beszédes nevű, alkalmazások felirattal ellátott menüpontba, azon belül is a gyűjtemény nevű mappába. Itt találjuk az átváltót, a Flickr-t, az internetes keresőt, a Messengert, a méretátváltót, az Opera Minit, az Ovi-névjegyzéket és a világórát. A játékokhoz vissza kell lépnünk egyet, de megéri, mert elég sok van: Blck'd, Bounce Tales, City Bloxx, Diamond Rush, Guitar Rock Tour, Rally Stars, Snake III. Az Ovi áruházból természetesen játékokat és alkalmazásokat is letölthetünk, ha kedvünk szottyan.

Telefonálással kapcsolatos dolgok

Amit adatkommunikáció néven kapunk, az ebben az árkategóriában 2009. decemberében viccnek is rossz. 3G sehol, adatokat átvinni GPRS-en és EDGE-en keresztül tudunk, ezek pedig lassúak. Nagyon érdekes, hogy az előzetesen megjelent specifikációkban külön tüntették fel a 2G-s és a 3G-s üzemidőt, ez ne tévesszen meg senkit, a Nokia X3 nem képes a harmadik generációs hálózatokra felmenni. Bluetooth van, verziószáma 2.1, támogatja a sztereó hangátvitelt, a microUSB csatlakozó pedig 2.0-s, számítógépre kötve a masina kártyaolvasóként is működik.

Nokia X3 Nokia X3

A névjegyzékbe 2000 ismerősünk adatait menthetjük el, extra mezőkből megfelelő mennyiségű áll rendelkezésre. Az SMS-kapacitás nem ismert, valószínűsíthető, hogy 500 darab fér el, az MMS-ek maximális mérete pedig 600 kB lehet. Utóbbiak egyébként az elektronikus levelekkel együtt a 45 MB-os belső memóriába kerülnek. A hívásnaplóban együtt és külön-külön is megtekinthetjük a fogadott/nem fogadott/tárcsázott hívásokat, elvileg mindegyikből az utolsó 20 kerül rögzítésre. Telefonálás közben a hangminőség kiváló, a térerővel kapcsolatban sem találkoztam problémákkal.

Nokia X3 Nokia X3

Fiataloknak szánt készülék ide vagy oda, a gyártó nem fektetett hangsúlyt a social-networking szolgáltatások gyárilag elérhetővé tevése érdekébe. Annyi gond legyen, a webböngésző ugyanis nagyon profi, tehát gond nélkül megtekinthetjük vele a Facebook vagy a Twitter oldalát. A gond persze a sebességgel lesz, az EDGE (Vodafone-nál GPRS) alapú kapcsolat esetén jó néhányszor tíz másodpercet kell várni egy-egy oldal teljes betöltődésére.

Multimédia, üzemidő, összegzés

A kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos. Azaz nem is, "megnövelt fixfókuszos", akárhogy is hívjuk, ez lassan a múlt évtized kategóriába tartozik, szóval kedves Nokia és összes többi gyártó, ezt felejtsük el. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál 320 x 240 pixel, utóbbiakat 15 képkocka/másodperc sebességgel rögzíti a gép, tehát az sem az igazi. A kamerát kezelő szoftver sem nyújt túl sok beállítási lehetőséget, fehéregyensúly, effektek, önkioldó és jpeg-tömörítés állítása, ennyiben ki is merült a dolog.

Nokia X3

A képek minőségét megnézve kicsit visszakoznék is az előző bekezdésben lévő háborgás elől, az X3 fotói megmutatják, hogy a képminőség nem az autofókuszon múlik, a Gigabyte S1200 ugyanekkora felbontásban is sokkal rosszabb minőségű felvételeket készít, hiába tud fókuszálni. A kategórián belül az új Nokia fotói átlagosnak mondhatók, átlagos igényeket kielégítenek, hiszen relatív részletgazdagok és szépek a színek. Makró és éjszakai fotózásra viszont gyakorlatilag alkalmatlan a készülék.

Nokia X3 Nokia X3

Ezzel el is érkeztünk a zenei részhez, mely a készülék erőssége. A szabványos fülhallgató kimenet meglétének fontosságát gondolom kár hangoztatnom, a gyárilag a készülékhez kapott WH-205-ös típusú agybadugós fülhallgató kiváló hangminőségét viszont mindenképp érdemes megmelíteni — párnákat több méretben kapunk hozzá, úgyhogy elvileg a kényelemmel sem lesz baj, bár sokan vannak, akik nem szeretik az ilyen kialakítású fülhallgatókat.

Nokia X3 Nokia X3

A zenei rész szoftveresen is erős, örömködésre leginkább a bedugott fülhallgató nélkül is üzemelő FM-rádió ad okot, a többi rész a korábbi Nokiákból már ismerős, de ez fényüket nem tompítja. A zenelejátszó szoftver a háttérben is fut, az előlapon lévő dedikált zenegomboknak köszönhetően bárhonnan kezelhető, a számok között ID3-tagek alapján szűr, megjeleníti az albumborítókat, tartalmaz hangszínszabályzót, melyben egyéni sémát is beállíthatunk. Kihangosítva közepes minőségben szólalnak meg a sztereó hangszórók, a mélyek nem az erősségeik, ennél gyáron belül is hallottunk már jobb minőséget.

Nokia X3
[+]

Az energiaellátásról egy BL-4CT típusú, 860 mAh-s lítium-ion telep gondoskodik. Egyes adatok szerint 4, mások szerint 7 és fél óra beszélgetési időt tesz lehetővét, én előbbit hinném el, mert nálam két és fél nap alatt úgy lemerült az X3, ahogy a nagykönyvben meg van írva. A 26/32 órás zenelejátszási idő sem tűnik túl reálisnak, maradjunk tehát abban, hogy aktív zenehallgatás mellett két napos üzemidőre kell számítanunk, ami nemhogy a bajnoki címhez, de a tizenhatba jutáshoz sem elég.

Nokia X3
Jobbról nézve fakó és túlságosan világos a kijelző

Értékelés: Nokia X3
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 6 pont
Kijelző mérete, minősége 3 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 6 pont
Adatkommunikációs képességek 3 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 4 pont

Hogyan értékelünk?

A Nokia X3 önmagában, jelenlegi áron egy nem túl jó ajánlat, de a Comes with Music szolgáltatás nélkül talán nem is lett volna szabad tesztelni, lévén a Nokia márkaboltokban és a szolgáltatóknál nem kapható, csupán külföldről behozott példányokhoz lehet hozzájutni. A hardver önmagában abszolút nem kiemelkedő. Adott egy zenei téren gyakorlatilag tökéletes készülék (esetleg pár gigabájt belső memóriát tudnék még elképzelni, hogy teljes legyen az öröm), mely egy kitaposott ösvényen, a Series 40-en jár. Mindehhez hozzáraktak egy fiatalosnak kikiáltott, véleményem szerint nem különösebben megkapó, kockás dizájnt, pocsék anyagokat és gyenge összeszerelési minőséget, az i-re a pontot pedig a kategória egyik leggyengébb kijelzőjével tették fel. Ezt a turmixot pedig Comes with Music nélkül is bruttó 40 000 forint fölött árulják, ennyiből jelenleg bőven kijön egy 5310, hasonló áron van az 5610 (ezek voltak a zenei modellek), sokkal olcsóbban megkapunk egy 3600-t (ugyanez zenei gombok nélkül, csúszkás házban) vagy egy 6303-t (ami pedig egy szép, minőségi készülék). Aláírom, hogy az itt felsorolt telefonok közül egyikben sincs beépítve az FM-rádió antennája, de a korlátlan zeneletöltő szolgáltatás nélkül ez a vas mondjuk 25-30 000 forintot ér. Más lesz a helyzet, ha egy évig ingyen tölthetjük a zenéinket ezen az árért, akkor gyakorlatilag tényleg annyiba fog kerülni a vas, amennyit ér. Ha a szolgáltatás már most élne, valószínűleg repülne plecsni, így viszont semmit nem kap. A Comes with Music-ot pedig nagyon várjuk — bár elég érdekes lesz az X3-mal EDGE-en keresztül töltögetni a korlátlan zenéket...

Bocha

A Nokia X3 készüléket a GsmLine.hu biztosította. A készülék megvásárolható a www.gsmline.hu internetes áruházban.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia X3
Nokia X3 Általános
Technológia GSM
Méret 96 x 49,3 x 14,1 milliméter
Tömeg 103 gramm
Színvariációk vörös és fekete, kék és ezüst
Kijelző
Kijelző átlója 2,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelzők típusa TFT
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 2000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret ? / 600 kB
Belső memória 45 MB
Memória bővíthetősége microSD (gyári: 2 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi nincs
USB 2.0 (microUSB)
Push-to-talk / RSS van / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Series 40 6th Edition
WAP / HTML böngésző 2.0 / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, hitelesített)
Java van, MIDP 2.0
Játékok 7 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek Ovi Áruház, Flickr, Messenger, Opera Mini
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszosus
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (320 x 240 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS, beépített antenna)
Üzemidő
Alap akkumulátor 860 mAh lítium-ion (BL-4CT)
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő 7 óra 30 perc
Zenelejátszási idő 36 óra
Egyebek
dedikált zenei gombok, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, beépített FM-antenna
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés