Nokia N1 - tizenkét szűk nap

Külső és kijelző

Tudjuk le gyorsan: igen, a Nokia N1 meglehetősen hasonlít az iPad Minire (méretek, ívek, anyaghasználat), ám ez egyfelől nem feltétlenül baj, másfelől pedig készítsen az ember nyolchüvelykes, 4:3 képarányú táblagépet vékony alumínium házzal, lekerekített oldalakkal és sarkakkal, és kíváncsiak vagyunk, hogy mennyire sikerül a dizájn világát megreformálnia. Az N1 külleméért Tuukka Järvenpää elmondása szerint egyébként a Nokia N9 dizájncsapata felelt a Foxconnal együttműködve, és a 200,7 x 138,6 x 6,9 milliméteres és 318 grammos tablet pont akkora lett, mint egy átlagos középméretű táblagép, amelyet még éppen kényelmes fogni. Az is igaz persze, hogy egy 16:10-es képarányú nyolchüvelykest, mint mondjuk a Samsung Galaxy Tab S 8.4, könnyebb egy kézzel átfogni, illetve a billentyűit kezelni.

A Nokia N1 7,9 hüvelykes IPS kijelzője tűéles, betekintési szögei pedig jók
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Nokia N1 Google Nexus 9 ASUS MeMo Pad 7 (ME572CL) Sony Xperia Z3 Tablet Compact
Fehér fényerő 419 nit 455 nit 521 nit 585 nit
Fekete fényerő 0,45 nit 0,21 nit 0,31 nit 0,45 nit
Kontrasztarány 931:1 1110:1 1682:1 2096:1
Színhőmérséklet 7328 K 7099 K 8140 K 9191 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A főszereplő az előlap 69,5 százalékát megtöltő, 7,9 hüvelykes IPS panel, amely 1536 x 2048-as felbontásával és 324 ppi-s képpont sűrűségével megfelelően éles gyakorlatilag bármilyen tartalom minőségi megjelenítéséhez. A maximális fényerő rendben van, bár napfény alatt nem tökéletes a helyzet. A kalibráció elég jó lett, a színek élénkségét természetesnek tartjuk, a betekintési szögek pedig szuperek, akárcsak az érintőpanel érzékenysége és pontossága. Sötét szobában, a kijelző jobb alsó sarkában kiszúrtunk némi fényszivárgást. Az előlapon viszonylag kevés elem akad kijelzőn kívül: felülre került egy 5 megapixeles kamera, és ennyi.

A Nokia N1 alumíniumházas konstrukciójának összeszerelése majdnem hibátlan
[+]

A Nokia N1 unibody házat kapott, ami azt jelenti, hogy az oldalakat és a hátlapot egyetlen alumínium elem borítja. Ez nemcsak kényelmesebb fogást eredményez, hiszen sehol egy éles rész vagy dudor, a táblagép mutatós lett hamuszürke festésével, az összeszerelés pedig hibátlan. Legalábbis majdnem, észrevettük ugyanis, hogy a jobb alsó saroknál fél millimétert kiemelkedik a Gorilla Glass 3-as üveglap az alumínium kerethez képest, amit kézzel lejjebb lehet nyomni. Azt is észrevettük, hogy ha nagyobb nyomást helyezünk a kijelzőre, az egy pillanatra elszíneződik.

Foxconn összeszerelés, Nokia hátlap az N1-en
[+]

Mivel az N1 wifis készülék, a microSD foglalat meg kimaradt, apró fiókok nincsenek, így a bal oldal például teljesen üres, a jobb oldalon pedig csak a két hangerőszabályzót lehet megpillantani; a bekapcsoló a jobb fölső sarokba került. Ezek a gombok sajnos nem esnek a készüléket álló helyzetben tartó kézre. Felül a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, alul pedig az USB 2.0-s Type-C port pillantható meg, két oldalán egy-egy hangszóróval. A Nokia sztereó megoldást választott, csak kérdem én: mi értelme, ha az ember videolejátszáskor vagy jobbról, vagy balról hallja a hangokat. No és mire jó a Type-C-s port? A csatlakozófej egyfelől már nem aszimmetrikus, ráadásul sokkal kerekdedebb, így könnyebb bedugni. Már kérdés, hogy a mellékelt port továbbra is csak USB 2.0-s sebességekre képes, és ugyebár lőttek a birtokunkban lévő összes microUSB kábel és OTG eszköz használatának, hacsak nincs átalakítónk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Kínán kívül a Nokia N1

    A Foxconn üzemeiben gyártott, Nokia logós táblagép elhagyta a Kínai Népköztársaság határait. A tajvani az első "külföldi" piac, ahol kapható lesz.

  • MWC 2015: Kezünkben a Nokia N1

    A Foxconn által gyártott androidos táblagép Ázsiában már elstartolt, a Nokia munkatársa pedig erősen célzott arra, hogy valamikor az öreg kontinensen is kapható lesz.

Hirdetés