Nokia N1 - tizenkét szűk nap

Bevezető

2014. november 9-én egy korszak szimbolikusan is lezárult: a Microsoft, amely pár hónappal korábban befejezte a Nokia mobilos részlegének felvásárlását, bejelentette első Lumia készülékét, amelyen már saját, ablakos logója virított a finnek márkafelirata helyett. Ekkor mi is nagyot sóhajtottunk, hiszen tényleg fura volt a „Microsoft Lumia 535” nevet ízlelgetni, úgyhogy el kellett játszanunk a gondolattal, hogy talán soha többé nem látunk új Nokia mobileszközt, noha pletykáltak már ilyen készülék érkezéséről. Persze ne feledjük, hogy a hagyományos, tehát nem nyílt operációs rendszerrel érkező okostelefonok mezőnyén kívül eső termékek azért megmaradtak, noha ezekkel általában a fejlődő országok piacain találkozhatunk.

Microsoft Lumia 535 Dual SIM hátulról, hátlap
Amikor a Microsoft Lumia 535 bemutatkozott, egy korszak lezárult...

12 nap. Ennyi telt el a Microsoft Lumia 535 bejelentése után, és máris robbant a bomba: bemutatkozott a Nokia N1 androidos táblagép fémházas köntösben, Android Lollipoppal, USB Type-C csatlakozóval, 1536 x 2048 pixeles kijelzővel és igencsak fürge Intel Atom rendszerchippel, mindezt pedig tette potom 250 dolláros áron, úgyhogy tényleg sikerült meglepni a szakmát. A Nokia a semmiből két hét alatt androidos eszközgyártóvá vált? Nem egészen. A 150 éves finn vállalat, amely cellulóz-feldolgozó üzemként kezdte meg a működését, megtartotta telekommunikációs részlegét (nemrég jelentették be, hogy felvásárolják az Alcatel-Lucentet), HERE térképes szolgáltatását (bár arra már az Uber és a Facebook is szemet vetett) és jó néhány kreatív figuráját. Ami nem maradt meg, az a megfelelő eszközpark és emberállomány mobilkészülékek gyártására, ez mégsem jelenti az eszközpiac feladását.


... aztán egyszer csak jött az androidos Nokia N1 táblagép [+]

Sebastian Nyström, a Nokia Technologoies termékekért felelős vezetője a The Verge-nek elmondta: a vállalat új üzleti modellje szerint mostantól a mobileszközök tervezéséért és a névadásért felelnek, a licencpartnerek pedig az előállításért, az összeszerelésért, a marketingért, a forgalmazásért és a javításokért. Új okostelefon Nokia név alatt a microsoftos megegyezés feltételei szerint egyelőre nem jelenhet meg (és talán nem is fog), táblagépekre azonban nincsen ilyen megkötés. Éppen ezért a Nokia már tavaly áprilisban megálmodhatta az N1-et, amelyet az összeszerelő üzemeiről és saját márkás termékeiről ismert Foxconn kezdett legyártani az ősszel, sajátja helyett a Nokia márkafeliratát biggyesztve a hátlapra. Bár a részletek nem nyilvánosak, a tajvani Foxconn alighanem valamiféle licenszdíjat fizet a névhasználatért.


Nokia logó egy ízig-vérig zöld robotos táblagépen? Sokak álma vált valóra. [+]

Azt, hogy akkor most a Kedves Olvasó egy Nokia vagy Foxconn termék tesztjét olvassa-e, mindenki döntse el maga, ha viszont az N1 remekel minden helyzetben, talán annyira nem is fontos a háttértörténet. Az már annál inkább, hogy a kínai gyártósorról legördült készülék jelenleg hivatalosan csak Ázsiában érhető el (hozzánk az XXL GSM jóvoltából jutott el egy példány), bár a Nokia munkatársa az MWC-n erősen célzott nekünk arra, hogy előbb-utóbb az öreg kontinensre is eljut a finn/tajvani masina. Az persze, hogy mikor, milyen árcédulával és garanciális feltételekkel, jó kérdés.


A csomagolás is jelzi: Nokia termék van a dobozban, no de hány százalékban Nokia? [+]

Foxconn gyártás vagy sem, a papírvékony, matt fekete doboz tetején Nokia logó virít, és azért a finnek keze nyoma is felfedezhető az Android 5.0-s rendszeren futó Z Launcher formájában, amely egyébként bármilyen zöld robotos eszközre telepíthető. De tegyük félre egy pillanatra a szemrevaló, bár az iOS-es táblagépek vonásait erősen felidéző nyolchüvelykes táblát, hiszen nem csak a fémházas masina bújt meg a dobozban. Találtunk még egy szemünknek eddig ismeretlen, USB Type-C típusú kábelt, egy ázsiai szabványú, 2 amperes töltőfejet, plusz némi kínai nyelvű leírást, amiket nem tudtunk, bár nem is akartunk elolvasni.

Külső és kijelző

Tudjuk le gyorsan: igen, a Nokia N1 meglehetősen hasonlít az iPad Minire (méretek, ívek, anyaghasználat), ám ez egyfelől nem feltétlenül baj, másfelől pedig készítsen az ember nyolchüvelykes, 4:3 képarányú táblagépet vékony alumínium házzal, lekerekített oldalakkal és sarkakkal, és kíváncsiak vagyunk, hogy mennyire sikerül a dizájn világát megreformálnia. Az N1 külleméért Tuukka Järvenpää elmondása szerint egyébként a Nokia N9 dizájncsapata felelt a Foxconnal együttműködve, és a 200,7 x 138,6 x 6,9 milliméteres és 318 grammos tablet pont akkora lett, mint egy átlagos középméretű táblagép, amelyet még éppen kényelmes fogni. Az is igaz persze, hogy egy 16:10-es képarányú nyolchüvelykest, mint mondjuk a Samsung Galaxy Tab S 8.4, könnyebb egy kézzel átfogni, illetve a billentyűit kezelni.

A Nokia N1 7,9 hüvelykes IPS kijelzője tűéles, betekintési szögei pedig jók
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Nokia N1 Google Nexus 9 ASUS MeMo Pad 7 (ME572CL) Sony Xperia Z3 Tablet Compact
Fehér fényerő 419 nit 455 nit 521 nit 585 nit
Fekete fényerő 0,45 nit 0,21 nit 0,31 nit 0,45 nit
Kontrasztarány 931:1 1110:1 1682:1 2096:1
Színhőmérséklet 7328 K 7099 K 8140 K 9191 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A főszereplő az előlap 69,5 százalékát megtöltő, 7,9 hüvelykes IPS panel, amely 1536 x 2048-as felbontásával és 324 ppi-s képpont sűrűségével megfelelően éles gyakorlatilag bármilyen tartalom minőségi megjelenítéséhez. A maximális fényerő rendben van, bár napfény alatt nem tökéletes a helyzet. A kalibráció elég jó lett, a színek élénkségét természetesnek tartjuk, a betekintési szögek pedig szuperek, akárcsak az érintőpanel érzékenysége és pontossága. Sötét szobában, a kijelző jobb alsó sarkában kiszúrtunk némi fényszivárgást. Az előlapon viszonylag kevés elem akad kijelzőn kívül: felülre került egy 5 megapixeles kamera, és ennyi.

A Nokia N1 alumíniumházas konstrukciójának összeszerelése majdnem hibátlan
[+]

A Nokia N1 unibody házat kapott, ami azt jelenti, hogy az oldalakat és a hátlapot egyetlen alumínium elem borítja. Ez nemcsak kényelmesebb fogást eredményez, hiszen sehol egy éles rész vagy dudor, a táblagép mutatós lett hamuszürke festésével, az összeszerelés pedig hibátlan. Legalábbis majdnem, észrevettük ugyanis, hogy a jobb alsó saroknál fél millimétert kiemelkedik a Gorilla Glass 3-as üveglap az alumínium kerethez képest, amit kézzel lejjebb lehet nyomni. Azt is észrevettük, hogy ha nagyobb nyomást helyezünk a kijelzőre, az egy pillanatra elszíneződik.

Foxconn összeszerelés, Nokia hátlap az N1-en
[+]

Mivel az N1 wifis készülék, a microSD foglalat meg kimaradt, apró fiókok nincsenek, így a bal oldal például teljesen üres, a jobb oldalon pedig csak a két hangerőszabályzót lehet megpillantani; a bekapcsoló a jobb fölső sarokba került. Ezek a gombok sajnos nem esnek a készüléket álló helyzetben tartó kézre. Felül a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, alul pedig az USB 2.0-s Type-C port pillantható meg, két oldalán egy-egy hangszóróval. A Nokia sztereó megoldást választott, csak kérdem én: mi értelme, ha az ember videolejátszáskor vagy jobbról, vagy balról hallja a hangokat. No és mire jó a Type-C-s port? A csatlakozófej egyfelől már nem aszimmetrikus, ráadásul sokkal kerekdedebb, így könnyebb bedugni. Már kérdés, hogy a mellékelt port továbbra is csak USB 2.0-s sebességekre képes, és ugyebár lőttek a birtokunkban lévő összes microUSB kábel és OTG eszköz használatának, hacsak nincs átalakítónk.

Hardver és szoftverek

Az Intel jó ideje szeretne releváns szereplővé válni az androidos világban, ám eddig főleg kisebb sikerű táblagépekben bukkantak fel Atom sorozatú lapkái. Ezen változtathat az ASUS Zenfone 2 megjelenése, amelynek az összes variánsa valamelyik Intel Atom chipsettel kapható. A Z3580-nal a 4 gigabájtos Zenfone 2 kapcsán nem is olyan régen már találkoztunk, és a Nokia N1-et is a 22 nanométeres csíkszélességgel gyártott, 64 bites SoC hajtja, amely négy, 2,33 gigahertzre skálázott processzormagot tartalmaz. A grafikus feladatokat az elég erős PowerVR G6430 végzi, rendszermemóriából 2 gigabájtot mellékeltek. Noha a tárhely nem bővíthető microSD kártyával, a 32 gigabájtos belső tároló bőségesen hagy szabadon felhasználható területet, egészen pontosan 24,32 gigabájtot.

A Nokia N1 előlapja alatt Intel Atom Z3580 bújik meg
[+]

A lapkakészlet teljesítményével a Zenfone 2 esetében elégedettek voltunk, és az Intel SoC a Nokia/Foxconn táblagépben is remekel, még ha valamivel nagyobb felbontást is kell kezeljen. A felület átmenetei hibátlanok, semmi megakadás nem jellemző, emellett az alkalmazásindítás és -váltás is fürge. A böngészés is jó sebességű a legtöbb honlap esetében, igaz, váratlan megakadásokkal találkoztunk itt-ott, amint inkább a Chrome számlájára írnánk, semmint a készülékére. A játékok esetében az Asphalt 8 majdnem hibátlanul elfutott, a Real Racing 3 már döcögősebben, más 3D-s tételeknél pedig semmilyen képfrissítésbeli gond nem akadt. A készülék hosszabb játék után a jobb alsó sarokban elég intenzíven felmelegedett, bár forrónak még éppen nem neveznénk.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Nokia N1 ASUS MeMo Pad 7 (ME572CL) Google Nexus 9 Sony Xperia Z3 Tablet Compact
Rendszerchip Intel Atom Z3580 Intel Atom Z3560 Tegra K1 (64 bit) Snapdragon 801
AnTuTu 5.x Benchmark 47501 pont 38558 pont 54120 pont 41877pont
Vellamo Browser 3094 pont 3177 pont 6413 pont 2911 pont
Vellamo Metal 1370 pont 1151 pont 2746 pont 1517 pont
SunSpider 1.0.2 732,0 ms 620,8 ms 961,6 ms 858,6 ms
Geekbench 3 (single) 915 pont 764 pont 2052 pont 955 pont
Geekbench 3 (multi) 2874 pont 2223 pont 3477 pont 2644 pont
GFXBench Manhattan onscreen 9,5 fps 11,0 fps 22,4 fps 12,4 fps
GFXBench Manhattan offscreen 13 fps 11,3 fps 31,1 fps 11,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 25,7 fps 27,8 fps 46,7 fps 28,9 fps
GFXBench T-Rex offscreen 30,1 fps 29,7 fps 64,0 fps 27,0 fps

A Nokia N1 a Kínai Népköztársaságban Google Play szolgáltatások nélkül, a határokon túl viszont azokkal startolt el, és a keresőóriás csomagja már a tesztelésre kapott táblagépen is rajta volt. Az Android 5.0-s rendszerfelület szinte teljes egészében gyári, Material Design stílusú, így a kártyapakliszerűen lapozható alkalmazásváltó, a fehér hátterű, elválasztók nélküli billentyűzet és a szintén világos hátterű beállítások is ismerősek lehetnek, mondjuk a Nexus 9 tesztjéből. Mindössze két, gyári Lollipoptól eltérő menüpont fedezhető fel: az Intel Smart Video (a mozgóképek lejátszási minőségét javító algoritmusok), illetve a Nokia Z Launcher, erről azonban később.

A Nokia N1 Android 5.0.2 Lollipoppal startolt el A Nokia N1 alkalmazásváltója gyári lollipopos
[+]

Az újfajta értesítési függönyt a megszokott módon, egy ujjal lehet felülről lehúzni, a lollipopos kapcsolópanelt pedig kettővel, vagy újabb ujjmozdulattal az értesítések felől. Android 5.0 alatt az értesítési kártyák egyébként már nem csak a panelen, hanem a zárképernyőn is megjelennek. Bár korábban táblagépre már opció volt, a Lollipoppal minden androidos készülékhez hozzáadható új felhasználói fiók saját alkalmazásokkal, képernyőzárral és másoktól elkülöníthető adatokkal, továbbá vendég üzemmód is nyitható korlátozott hozzáféréssel. A szoftverfelület élén a Z Launcher található, amely sajátos megoldást használ: a kezdőképernyő főoldalán ugyanis a használati preferenciánk szerinti legrelevánsabb tizenkét indítóikon foglal helyet az órával, a dátummal és a legközelebbi naptáreseménnyel egyetemben. Ha a felhasználó mondjuk egy C betűt rajzol erre az oldalra, megjelenik tizenkét C-vel kezdődő alkalmazásikon, névjegy, esetleg email cím vagy internetes keresési találat, úgyhogy aki unja a végtelen számú kezdőoldalon való lapozást, a Nokia megoldásával egyszerűen a kívánt célhoz juthat.

A Nokia N1 launchere a Z Launcher betűrajzolási funkcióval A Nokia Z Launchernek hagyományos alkalmazásmenüje is van
[+]

Jobb szélről balra lapozva már a hagyományos alkalmazáslista jön elő, méghozzá ABC, DEF, stb. csoportokba rendezve. Ez annyira tetszhetett a Google-nak, hogy az Android M Developer Preview alkalmazásmenüje hasonlít is rá. Harmadik kezdőoldal widgetekkel telefonokra már van, az N1 launchere azonban ezt a frissítést még nem kapta meg. Akinek a Nokia megoldása mégsem tetszene, a Z Launcher beállításai között gyári lollipoposra válthat. Most jönne a sok érdekes alkalmazás bemutatása, csakhogy az a helyzet, hogy a keresőóriás szoftverein kívül semmit nem találni, ami persze a tárhely szempontjából jó hír. A Google-ös csomagból a következőket kapjuk: Drive, Email, Fotók, Gmail, Kereső, Google+, Hangouts, Letöltések, Naptár, Névjegyek, Óra, Play-szolgáltatások, Számológép és YouTube. Ami meglepő módon kimaradt, az a HERE térkép, bár GPS és mobilhálózati modem nélkül nem sok értelmét látta a Nokia a dolognak.

A Nokia N1 böngészője, a Chome majdnem mindig hibátlan sebességgel fut A Nokia N1 kijelzőjén élmény böngészni
[+]

Az N1 böngészője nem meglepő módon a Chrome, amellyel gond nélkül kezelhető több lap, a Google könyvjelzők és a keresési előzmények. Könnyedén lehet nyomtatni, tartalmat megosztani, inkognitó böngészést indítani és asztali nézetre váltani, emellett teljes képernyős megjelenés is kérhető. Hiányzik viszont a zoomalapú sortörés és a Flash-tartalmak támogatása. A böngészési sebesség remek, persze a Chrome nem lenne Chrome, ha itt-ott nem akadna egy-két kisebb, ennél többtől azonban nem kell tartani, ezzel a kijelzőpanellel pedig élmény netezni.

Kamerák, multimédia

A Nokia N1 8 megapixeles hátlapi és 5 megapixeles előlapi kamerát kapott, íme szerkesztőségünk ajtajának szelfije az utóbbival. Vaku nincs, videofelvétel legfeljebb 1080p-ben lőhető, 30 fpssel. A Google Kamera fapados szoftver alapvető módokkal (panoráma, gömbpanoráma, háttér életlenítése). Az autó- és érintőfókusz átlagos sebességű. A beállítások között mindössze az önkioldó, a rácsvonalak, a kameraváltó, a felbontások és a helyadatok rögzítése állítható (GPS nélkül ez érdekes). A galéria balra lapozva hívható elő, exponálni pedig a nagy kameragomb mellett a hangerőbillentyűkkel lehet. A szoftver nem a camera2 API-t használja, és a készülék a Manual Camerával és más, teljes kézi beállításokat felkínáló szoftverrel nem kompatibilis.


[+]

Sok év után is furcsa jelenség a táblagéppel fényképező ember, az N1 méretei miatt az ilyen elfoglaltság ráadásul nem is túl kényelmes, mindenesetre azért lőttünk pár képet a masinával. Az elkészült fotók közepén átlagon felüli a vonalélesség, a szélek felé viszont elég hamar elkezd mosni a lencse, amelyen túlélesítéssel próbál kompenzálni a rendszer, nem túl szép eredményekkel. A Nokia a zajmentesítést nem vitte túlzásba, így nappal is akad zavar a képeken, főleg az árnyékos helyeken. A dinamikatartomány ellenben kifejezetten jó, ahogy a fehéregyensúly is megbízható. Este vaku nélkül más fényforrás erejére kell támaszkodjunk, és ilyenkor már pontatlanabb az autófókusz, emellett jelentősen megnő a képzaj, szóval nem ez lesz a hobbifotósok masinája. Az 1080p-s klipek jó vonalélességgel készülnek, közepes hangminőséggel.

A Nokia N1 zenelejátszója az online tartalmakkal is megbirkózik A Nokia N1 alapvető hangszínszabályzót is kapott
[+]

A Play Zene az eszközön tárolt állományok mellett az áruházas számokat is listázza. A szoftver kezdőoldala zeneajánlóként funkcionál, de muzsikáinkat listák, mappák, műfajok, előadó, albumok és dalok szerint is listázhatjuk. A kezdő-, és zárképernyős widget, illetve a hangszínszabályzó nem maradt ki a felhozatalból, az FM-rádió viszont igen. A fapados videolejátszási funkciókat a Fotók app látja el, úgyhogy a mozizás előtt érdemes feldobni mondjuk egy BS Playert. Ha így teszünk, minden formátumot, minden felbontásban le lehet játszani.

Test Nokia N1 Lenovo Tab 2 A7-10 Nokia N1 Honor Holly Huawei P8 Lite
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,03, +0,02 +0,35, +0,03 +0,03, +0,02 -0,09, -0,69 +0,18, +0,13
Zajszint, dB (A): -91,3 -90,6 -91,3 -88,5 -86,3
Dinamikatartomány, dB (A): 91,4 90,5 91,4 88,6 86,3
THD, %: 0,125 0,028 0,125 0,025 0,0065
IMD + Zaj, %: 0,100 0,052 0,100 0,124 0,015
Sztereó áthallás, dB: -86,2 -80,6 -86,2 -82,8 -72,4

A készülék alján elhelyezett sztereó hangszórópár hangerejével nincs gond, sőt: igen hangosan lehet kedvenc számainkat hallgatni, egész jó hangminőséggel. A maximum környékén azonban hallható sistergés ront a helyzeten, szóval a végeredmény nem teljesen tiszta, ráadásul nem ideális a hangszórók elhelyezése a mozizáshoz. Igazán divatossá válhatna végre a sztereó előlapi megoldás, legalább a multimédiára gyakrabban használt táblagépek esetében. Csak több a logika benne, mint az egyik oldalról jövő sztereó hangzásban, nem igaz?

Audiomérésünket megerősítve a fülesre kimenő hangminőséget remeknek találtuk. Talán a mély tartományban lehetne a hangzás kicsit energetikusabb, ám sem zaj, sem zörejek nem hallhatók minőségi fejhallgatóval, és a sztereó áthallás értékei is kellemesen alacsonyak.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A WiFi-s tabletek sosem az adatkommunikációs képességek széles skálájáról voltak híresek, bár ettől még az N1 kétcsatornás 802.11a/b/g/n/ac modulja lehetne éppen kitűnő, de sajnos nem az. Az átlagosnál gyengébb a WiFi modem érzékenysége, pedig az ember szívesen ülne ki a kertbe egy ilyen masinával anélkül, hogy WiFi routere jelét kellene vadászni. GPS, NFC vagy infra nem került a motorháztető alá, pedig ezek közül legalább a navigáláshoz szükséges technológia jól jött volna, nem is értjük a hiányát. Bluetoothból 4.0 a szabvány A2DP-vel, USB-ből pedig 2.0, a Type-C csatlakozó ellenére. Az OTG-s képességeket nem tudtuk tesztelni Type-C-s adattároló vagy periféria hiányában, és persze nem volt kellemes, hogy a birtokunkban lévő egyetlen ilyen szabványú kábelt mindig magunkkal kellett hurcolászni. USB 3.1-es sebességek vagy más készülék töltésének lehetősége nélkül (ilyesmi az Android M-mel érkezhet) maradhatott volna az N1 a microUSB portnál, és senki nem szólhatna egy rossz szót sem.


[+]

A táblagépektől jobb üzemidőt várunk, mint az okostelefonoktól, hiszen a legtöbb ilyen készülék nem lóg mobilhálózaton, a frissítések ritkásabbak, és bár a nagyobb képernyő többet fogyaszt, ugyanaz a hardver viszont nem, így a nagy telepből többet lehet kihozni. 5300 milliamperórás akkumulátorával a Nokia N1 a középmezőnybe kvalifikálja magát. Nekünk átlagosan hatórás képernyőidő jött össze, kellemesen alacsony készenléti fogyasztással. A MinDig TV HD adását kereken nyolc órán át tudtuk streamelni közepes fényerőn, böngészni pedig kilenc órán át keresztül sikerült egyhuzamban. Energiatakarékos mód nincs.


[+]

Értékelés: Nokia N1
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az N1 táblagép még akkor is új kezdet a Nokiának, ha az eszközt nem ők gyártják, hanem a tajvani Foxconn. A finnek új licencmodellje szerint ugyanis (jelenleg) csak a tervezés és a szoftverek az ő részük (a Z Launcher jópofa), az összeszerelést, a szállítást, a forgalmazást és a marketinget a partnerek végzik. Az, hogy ezt az utat mekkora siker fogja koronázni hosszútávon, egyelőre nehéz lenne megjósolni, mindenesetre az N1 a Kínai Népköztársaságban a hírek szerint jól fogy, a Nokia pedig elég nagy név ahhoz, hogy tajvani partnerrel is el tudja adni készülékeit, szóval kíváncsian várjuk a folytatást.

Ami magát a táblagépet illeti, egy majdnem hibátlanul összerakott készülékről beszélhetünk, majdnem hibátlan IPS kijelzővel (apró fényszivárgást kiszúrtunk az egyik szélen), remek rendszersebességgel, kellemes fogással, elfogadható (bár rossz helyre került) sztereó hangszórókkal és letisztult rendszerfelülettel. A semleges oldalon az átlagos üzemidőt, a negatívon pedig a GPS, az NFC, az infra és a ledes villanó hiányát kell megemlíteni, illetve egyelőre az USB Type-C csatlakozást, mivel nem nagyon akad az embernek második, harmadik ilyen kábele, ráadásul a sebességszabvány USB 2.0-s, nem 3.1-es, mint mondjuk az új MacBook esetében.

Mivel Kínában igen olcsón startolt el az alumíniumházas, 2 gigabájt RAM-os masina, ha hivatalosan is eljut hozzánk és kedvező lesz az ára, akkor itthon is egy igen erős ajánlatról beszélhetünk. GSM boltból egyébként 80 ezer forintért vihető el a Nokia/Foxconn tablet, ez sem számít éppen rossz vételnek. És ki tudja: lehet, hogy a finnek következő mobileszköze egy androidos okostelefon lesz, ami persze már a pletykák és jóslatok világába repít bennünket, ahova nem szívesen megyünk. Ami viszont tény és mindenképpen jó hír: a Nokia nem tűnt el, csak átalakult.

Nokia N1

Bone123

A tesztkészüléket az XXL GSM biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia N1
Nokia N1 Általános
Technológia WiFi-only
Méret 200,7 x 138,6 x 6,9 milliméter
Tömeg 318 gramm
Színvariációk hamuszürke, ezüst
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 7,9 hüvelyk
Kijelző felbontása 2048 x 1536 pixel (324 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Intel Atom Z3580
Processzor típusa 2,33 GHz-es, négymagos, 64 bites
Processzor csíkszélessége 22 nm
Processzor utasításkészlete x86
Grafikus chip PowerVR G6430
RAM mérete 2 GB
Memória
Belső tárhely 32 GB (24,32 GB elérhető)
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac
USB microUSB 2.0 (Type-C)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/hangos
Vibra funkció nincs
Kihangosítás van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Nokia Z Launcher
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 5300 mAh
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, USB Type-C csatlakozó

Azóta történt

Előzmények

  • Kínán kívül a Nokia N1

    A Foxconn üzemeiben gyártott, Nokia logós táblagép elhagyta a Kínai Népköztársaság határait. A tajvani az első "külföldi" piac, ahol kapható lesz.

  • MWC 2015: Kezünkben a Nokia N1

    A Foxconn által gyártott androidos táblagép Ázsiában már elstartolt, a Nokia munkatársa pedig erősen célzott arra, hogy valamikor az öreg kontinensen is kapható lesz.

Hirdetés