Mobilos évértékelő - 2012

Hirdetés

Az Android 2012-ben

Minden bizonyossággal kijelenthető, hogy az Andoid virágkorát éljük, a Google által karbantartott mobilplatform piaci részesedése elképesztő mértékben növekedett az elmúlt évben. A Gartner felmérése alapján a harmadik negyedévben (azaz július elejétől szeptember végéig) értékesített készülékek 72,4 százalékán Android futott, ami közel húsz százalékos növekedést jelent a tavalyi év megfelelő időszakához képest. Mindeközben az Apple-féle iOS 13,9, a BlackBerry 5,3, a Bada 3, a Symbian 2,4, a Windows Phone pedig szintén 2,4 százalékkal rendelkezett, míg az egyéb rendszereknek mindössze 0,4 százalék jutott. Bár táblagép-fronton az eladásokat tekintve még mindig az Apple a király, az Android itt is nagyon erősen jön föl, az IDC előrejelzése alapján 2012-ben az iPad készülékek 53,8 százalékon, az androidos tabletek 42,7 százalékon állnak. Az Android pozícióját erősíti továbbá a Motorola Mobility felvásárlása is, a Google májusban tette rá a mancsát az amerikai gyártó mobilos részlegére, jókora védettséget szerezve ezzel a szabványperek kapcsán.


forrás: developer.android.com/

A Google továbbra is tartja magát a már bejáratott frissítési ütemtervhez, idén is két nagyobb verzió látott napvilágot. Eltérést jelent az előző évekhez, hogy a főverzió tekintetében nem történt előrelépés, a nyár elején bemutatott 4.1 a Jelly Bean nevet kapta, az ősszel debütált 4.2 pedig szintén a zselés cukorka nevet viseli. Az újítások erőltetett tempóban érkeznek, ám továbbra is nagy problémát jelent a rendszer töredezettsége. A gyártók ugyanis még a csúcsmodellek esetében is gyakran késlekednek a frissítések kiadásával (tisztelet a kivételnek), a közép- és alsó kategóriás készülékekről pedig hajlamosak teljes mértékben elfeledkezni. Ennek hatására a 2012. december 3-i állapot szerint a Gingerbreadé (2.3.x) a legnagyobb szelet 50,8 százalékkal, melyet a tavaly októberében kiadott Ice Cream Sandwich (4.0.x) követ 27,5 százalékkal, a harmadik a már őskövületnek számító FroYo (2.2.x) a maga 10,3 százalékával. A legfrissebb variáns egyelőre gyengélkedik, a Google adatbázisa alapján az eszközök mindössze 6,7 százalékán fut Jelly Bean.


forrás: developer.android.com/

A fent ismertetett trenddel ellentétben a vásárlók egy (egyre szignifikánsabb méretű) része viszont ki van éhezve az újdonságokra, a felhasználók elvárják, hogy a legújabb funkciók a nemrég gyakran méregdrágán vásárolt készülékeken is elérhetők legyenek, ennek megfelelően egyre többen kacsintgatnak a Nexus sorozat tagjai felé. A Google névvel fémjelzett referenciagépek nagy előnye, hogy a készülékek az új verziók megjelenése után szinte azonnal megkapják az aktuális update-et. A támogatottság viszonylag hosszú időt ölel fel, a Nexus S például 19 hónapig, a Xoom 17 hónapig kapta meg a legújabb frissítéseket, ami mobilos körökben ugyan nem kimagasló (az iPhone-ok a gyakorlatban két évig vannak támogatva), de androidos fronton nem rossz és nem utolsó sorban kiszámítható.

Persze a Nexus márkanév megerősödéséhez a Google taktikázása is szükséges volt, az idén megjelent eszközök mindegyike nyomott áron kezdett a legnagyobb piacokon. A viszonylagos olcsóság nem nyomta rá a bélyeget a minőségre, a Nexus 4, a Nexus 7 és a Nexus 10 is csúcs hardverrel, remek kijelzővel és kitűnő formatervvel rendelkezik, nem csoda tehát, hogy mindhárom slágertermékké nőtte ki magát. Az ASUS gyártmányú Nexus 7-ből az elmúlt időszakban havi egymillió talált gazdára, a Nexus 4 készletek a megjelenés után kevesebb, mint fél órával ki is fogytak. Ám valami hiányzik a repertoárból, muszáj Palik László idevágó és kissé módosított idézetével zárnom a bekezdést: hová tűnt Nexus Q?

LG Nexus 4
Nexus 4

Android témában még egy fontos hozománya volt az idei évnek, mely mellett nem lehet szó nélkül elmenni. A rettentő gyors hardveres és szoftveres fejlődésnek köszönhetően immár az alsó kategóriás és belépő szintű telefonok (szakavatott körökben olcsódroidok) is használható alternatívát képeznek. Míg néhány éve ezek leginkább arra voltak jók, hogy elidegenítsék a vásárlókat a Google mobilplatformjától, idén ez már nagyon ritka. A HVGA felbontás már állandó szereplője a szegmensnek (jövő ilyenkor valószínűleg a WVGA-ra mondjuk majd ugyanezt), egy optimalizált rendszerrel és vállalható hardverrel párosítva egészen jó végeredmények születtek. A Samsung Galaxy Mini 2, a ZTE Blade III, a Huawei Y200, a Sony Xperia miro, a Vodafone Smart II és az Alcatel One Touch 985 is ezt példázza, csak hogy néhányat említsek az idei év slágereiből.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Karácsonyi telefonajánló 2012

    Közelednek az ünnepek, ha valaki netán telefont vagy táblagépet szándékozik venni a fa alá, reméljük, hogy tudunk segíteni.

Hirdetés