Mobilos évértékelő - 2012

Szolgáltatók, hálózatok 2012-ben

Sokan arra számítottak, hogy jön a 4G és szépen letarol mindent, legalábbis nagyon optimálisan nyilatkoztak az operátorok azügyben, hogy ez tényleg kell a népnek. Hát egy fityfenét. Nagyon úgy fest, hogy a 4G egyáltalán nem terjed olyan ütemben, mint mondjuk a 3G tette, hiszen a HSPA hálózatok sebessége mobilos felhasználás mellet szinte mindenre elegendő. Levelezés, közösségi oldalakon való megosztás, információszerzésre épülő böngészés és online videózás is könnyedén elfut ezen a sebességen, egyszerűen a felhasználói oldalon nincs arra kényszer, vágy, hogy újabb architektúrára váltsanak.

Huawei B593
Huawei B593 - 4G-képes router

A 4G persze azért nem értelmetlen dolog, sőt, megtalálta a maga útját. Notebookokhoz kapcsolható USB stickekben jó szolgálatot tehet, mint ahogyan gyorsan terjednek a 4G WLAN routerek is, amivel többen tudnak egyszerre nethez jutni, s ilyenkor már számít a sávszélesség. Online közvetítések készítésére, nagyobb anyagok továbbküldésére abszolút kiváló, de a gyors elterjedésnek több dolog is gátat szab. Egyrészt a lefedettség, amely hazánkban egyelőre elég marginális, a T-Mobile és a Telenor hálózatán érhető el ez a technológia az átlagfelhasználók számára. A másik pedig az ár, ugyanis a 4G bevezetése csak kis mértékben változtatta az egy forintra jutó felhasználható adatmennyiséget, márpedig ha valaki 4G-t használ, bizony elvárná, hogy ne kelljen állandóan azt csekkolgatnia, hogy éppen hány gigánál jár.

Sajnos idehaza a mobilnet drága, a hazai szolgáltatók nagyon félnek attól, hogy ha korlátlanságot hirdetnek, akkor összeomlik a hálózat. Nekünk van annyi szerencsénk, hogy bizonyos események miatt külföldön is ki tudunk próbálni hasonló szolgáltatásokat, Tajvanon például pár ezer forintért kapunk korlátlan prepaid netet, de amikor az MWC-re látogatunk ki, ott is azt látjuk, hogy olcsóbban mérik a szolgáltatók az adatmennyiséget. Ugyanakkor az is tény, hogy az itthoni lefedettség kifejezetten jónak mondható, a 2012-ben lezajlott frekvenciapályázat megnyitotta az utat a szinte országos 3G előtt, amivel a Vodafone élt is.

Ha viszont szóba került, akkor meg kell emlékezniünk az utóbbi idők legcsúnyább arconcsúszásáról is, amit a magyar állam hozott össze a negyedik mobilszolgáltató indulása kapcsán. Az állam által kiírt pályázaton állami cég nyert (micsoda véletlen), viszont mégsem jöhetett létre az ismeretlen piaci modellel elindulni vágyó negyedik operátor, mert már a kiírást is sikerült csúnyán elrontani. Szintén hazai történés a percdíjakra kivetett adó is, ami igencsak nagy fejtörést okozott a szolgáltatóknak, s bár a hivatalos álláspont szerint nem az emberek fizetik meg, valamilyen áremelkedés mindenhol történt. Ezt sokak szerint a távközlési cégek benyelhették volna, mások szerint egyébként is túl drága itthon a mobilozás, megint mások a külföldi csomagokban foglalt felhasználható perc és adatmennyiségeket citálják elő, és sokan vannak olyanok is, akik a szolgáltatói készülékárakat tartják irreálisan magasnak. Ezekben mind-mind sok igazság van, ugyanakkor itthon meglehetősen sok az adótartama a távközlési szolgáltatásoknak, a humán erőforrásnak és a fejlesztésnek, illetve a koncessziós díj sem alacsony. Nagyon szeretnénk mi is a jelenleginél jóval agresszívabb árversenyt látni a hazai piacon, de úgy tűnik, hogy ebben sem a szolgáltatók, sem pedig az állam nem partner, 2013-ban biztos nem.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Karácsonyi telefonajánló 2012

    Közelednek az ünnepek, ha valaki netán telefont vagy táblagépet szándékozik venni a fa alá, reméljük, hogy tudunk segíteni.

Hirdetés