Mit csinálhatok a telefonommal?

Mit jelent a hűségnyilatkozat?

Napjainkban hűségnyilatkozatot alapvetően mobiltelefonok vásárlásánál, illetve a különféle hírközlési és egyéb szolgáltatásokhoz való hozzáféréseknél (vezetékes és mobil távközlés, internet stb.) alkalmaznak a szolgáltatók. A dolog lényege, hogy a normál díjszabáshoz képest bizonyos kedvezmények felkínálásával a szolgáltatók magukhoz csábítják, illetve valamekkora előre meghatározott időtartamra (jellemzően 1-2 évre) magukhoz kötik az ügyfeleket. A hangsúly tehát azon van, hogy a hűségnyilatkozatért cserébe a fogyasztó előnyökhöz jut, amiért az adott szolgáltatás esetében nem egy másik szolgáltatót választott, míg a szóban forgó szolgáltató pedig egy adott időre biztos ügyfélhez jutott.

Hűségnyilatkozat akció
Akciós ajánlat!

Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy az ember kedvezményes áron juthat mobiltelefonhoz abban az esetben, ha hajlandó egy szerződésben "megígérni", hogy az előre meghatározott időtartamon belül az adott szolgáltató ügyfele marad, a rá eső kötelezettségeknek (tehát a számlás előfizetés havidíjának kifizetésének) pedig ezen időszakban eleget fog tenni, mert ha nem tesz így, akkor a szolgáltató egyoldalú szerződésbontásra hivatkozva megvonhatja tőle a kedvezményeket, sőt, utólag azok ellenértékét követelheti is. Ha egy szolgáltatónál azt látjuk, hogy a függetlenül bruttó 30.000 forintba kerülő készülék 3.000 forintért elvihető 2 éves hűségnyilatkozat aláírása után, az nem azt jelenti, hogy a készülék 3.000 forintot ér, hanem azt, hogy a szolgáltató a hűségnyilatkozat aláírásáért cserébe kifizeti azt a 27.000 forintnyi különbséget, ami a két összeg között van — mindez persze csak példa, a valóságban ennél azért kicsit összetettebb a dolog. Cserébe ugye vállaljuk, hogy a havidíjat fizetni fogjuk — tegyük hozzá: ezt hűségnyilatkozat nélkül is vállaljuk, lévén a havidíjas előfizetéseknél utólag fizetünk a szolgáltatásért, amit kapunk — valamint hogy az adott készüléket csak annak a szolgáltatónak a hálózatában fogjuk használni, amelyiknél vásároltuk. Bár a szolgáltatók a hálózati információk alapján nyomon tudják követni, hogy az adott készülék feljelentkezik-e a hálózatra és ha igen, akkor melyikre, a nyomozósdi helyett úgy kényszerítik rá ügyfelükre a szerződés betartását, hogy a mobiltelefont úgynevezett SIM Lockkal látják el, minek következtében az eszköz nem fog működni más szolgáltatók SIM kártyáival.

Hűségnyilatkozat

Magyarországon évekig gond volt, hogy a szolgáltatók helyzetükkel visszaélve irreális szerződéseket megkötésére kötelezték ügyfeleiket, a kedvezmények mértékével nem összhangban lévő szerződéseket kínáltak, sőt, sokszor a hűségnyilatkozatot az ügyfél tudta nélkül automatikusan meghosszabbították. Az EU-csatlakozáskor felmerült, hogy a hűségnyilatkozat intézményét el fogják törölni, ez azonban nem történt meg (nem is lett volna jó senkinek), de 2007-ben történt némi előrelépés a dologgal kapcsolatban, a Nemzeti Hírközlési Hatóság ugyanis kimondta, hogy tilos a röghöz kötés. Ez annyit tett, hogy a jelentős piaci erejű cégeknek megtiltották, hogy azok a hűségszerződésekben indokolatlan és aránytalan feltételekkel korlátozzák a fogyasztók választási szabadságát és a versenyt. Viszont mint említettem, a hűségnyilatkozat ma is létezik, felmerül tehát a kérdés:

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés