Mit csinálhatok a telefonommal?

Függetlenítés?

Térjünk rá a legfontosabb kérdésre: lehet-e függetleníteni. A válasz elsőre meglepő lehet, ugyanakkor kissé más a tartalma, mint amire gondolnánk: természetesen lehet függetleníteni. Csak nem nekünk, hanem a szolgáltatóknak.

Hirdetés

Az egyes szolgáltatók ugyanis egy előre meghatározott (és szinte folyamatosan változó, sokszor készülékenként eltérő) díj ellenében kifüggetlenítik a függő készülékeket. Fontos azonban, hogy mikor, mert bár a hűségnyilatkozat lejárta előtt és után is lehetőség van erre, egyrészt a szolgáltatás ára is változó lehet, másrészt ha a szerződés lejárta előtt akarjuk ezt elvégeztetni, akkor egy összegben vissza kell fizetnünk minden kedvezményt, amit az előfizetés megkötésekor kaptunk. Személyes véleményem, hogy etikátlan pénzt kérni a függetlenítésért a szerződés lejárta után, főleg annyit, amennyit a szolgáltatók elkérnek.

De mennyi is az annyi? Nekiálltunk neten keresgélni, nem találtunk semmit, anonimként felhívtuk hát a szolgáltatók információs számait, hogy érdeklődjünk a szolgáltatás áráról, meg úgy egyébként a SIM Lockról. Első próbálkozásunk vasárnap este hét órakor volt, a három szolgáltató közül csak a T-Mobile ügyfélszolgálatát értük el, őket viszont várakozási idő nélkül, a magánszemélyeknek és az üzleti ügyfeleknek szóló számon egyaránt. Két ügyfélszolgálatossal beszültünk a dologról, az üzleti vonalon lévő úr nagyon felkészült volt, mindent megtudtam tőle a SIM Lockról és annak feloldásáról, melynek ára a hűségnyilatkozat érvényessége alatt általában nagyságrendileg 20.000 forint, annak lejárta után pedig 10.000. A magánszemélyeknek fenntartott számon lévő hölgy már nem volt ennyire képben, szerinte a SIM Lock feloldása egyszeri 8.000 forintos összeg, melyet akár a vásárláskor is kifizethetünk, így a részletre vásárolt készülékünket kártyafüggetlenként vehetjük ki a dobozból. Ez természetesen butaság, de összességében így is meglepetésünkre szolgált, hogy két ügyfélszolgálatosból legalább egy képben volt ezzel a fehér hollónak számító témával kapcsolatban. A Pannont és a Vodafone-t vasárnap nem tudtam elérni, mindkét szolgáltatót háromszor tíz percig csöngettem, de csak annyit tudtam meg, hogy hívásom fontos számukra, ezért tartanom kell, plusz a Pannon indulót már álmomból felkeltve el tudom fütyülni. Elkeseredetten hívtam fel főszerkesztőnket, plusz megkérdeztem, hogy szerinte hány ügyfélszolgálatos dolgozhat ilyenkor az említett két cégnél. A kissé cinikus válaszban több igazság van, mint amennyinek örülünk: minél kevesebb, annál költséghatékonyabb a dolog.

Vodafone tájékoztatás
A Vodafone csak részben tájékoztat, azt is enyhe helyesírási hibával

Hétfőn már a Pannont és a Vodafone-t is el tudtam érni, előbbinél körülbelül három perc várakozási és ugyanennyi beszélgetési idő után lettem totálisan félreinformálva, a piros szolgáltatónál csak egy percet kellett várnom az elején, utána viszont három-négyet, mire az ügyfélszolgálatos hölgy utána járt a dolognak — mivel, mint azt mondta, nem szokott senki SIM Lockról érdeklődni. A Pannonnál azt mondták, hogy egyszeri bruttó 7.500 forintért bármikor bármilyen készüléket kifüggetlenítenek, akár a vásárlás pillanatában is, függetlenül attól, hogy az előfizetéses és kedvezményes-e. A Vodafone elsőre ugyanezt mondta bruttó 9.375 forintos árért cserébe, majd a hölgy a lap alján megtalálta, hogy ez a hűségnyilatkozatos készülékeknél máshogy van, ekkor kellett várnom, majd megtudtam, hogy ha a vásárláskor kérem a függetlenítést, az a 9.375 forinton túl 37.500-zal terheli majd a pénztárcámat — ami egyébként a szerződésbontási díj, de ezt nem ő mondta, csak én tudom.

Pannon tájékoztatás
A Pannontól sem a weben, sem telefonon nem tudunk meg semmit

Gyors és nem reprezentatív tesztünkön a Pannon hatalmasat bukott, hiszen a honlapjukon nem találtunk SIM Lockkal kapcsolatos információkat, az ügyfélszolgálatot vasárnap nem tudtuk elérni, hétfőn pedig elértük, de félre lettünk informálva. A Vodafone-nál ugyanez a helyzet azzal a kivétellel, hogy az ügyfélszolgálatos hölgy nem volt lusta utánajárni a dolgoknak, így végül megtudhattuk a kívánt dolgokat. A legjobban a T-Mobile vizsgázott, náluk eleve fel van tüntetve az akciókat tartalmazó oldalakon, hogy a készülékeken SIM Lock található: a készülékek csak T-Mobile magyarországi előfizetői kártyával használhatók! A hálózati korlátozás (SIM Lock) feloldásának díját a Magyar Telekom Nyrt. mobil rádiótelefon hálózaton nyújtott szolgáltatásokra vonatkozó mindenkor hatályos díjszabása tartalmazza. Az ügyfélszolgálatot vasárnap is gond (és várakozás) nélkül elértük, a két megkeresett emberből az első fejből nyomta a helyes infókat, a második viszont a Pannonoshoz hasonlóan félrevezetett minket, ami rossz pont.

T-Mobile tájékoztatás
[+]

A T-Mobile írásban és szóban is tájékoztat, de még lenne hova fejlődniük

Foglaljuk hát össze, hogy mi a helyzet a függetlenítéssel! A szolgáltatóknál a készülék típusától függetlenül igényelhetjük a kártyafüggetlenítést, a hűségszerződés lejárta után ennek ára a Pannonnál 7.500, a Vodafone-nál 9.375, a T-Mobile-nál pedig nagyságrendileg 10.000 forint — hogy pontosan mennyi, azt nem találtam meg. Ha a hűségnyilatkozat érvényessége mellett akarjuk ezt megtenni, akkor a Pannonnál és a Vodafone-nál ugyanennyit, a T-nél pedig 20.000 forintot kell fizetnünk magáért a szolgáltatásért, plusz vissza kell fizetnünk a készülék vásárlásakor fennálló kedvezményeket — az összeg nagysága elvileg arányosan csökken a vásárlás óta eltelt idő összegével, a 2007-es rendelet legalábbis erre kötelezné a szolgáltatókat, de erre utaló információt csak a T-s ügyfélszolgálat adott. A lényeg, hogy mi otthon nem függetleníthetjük a telefonunkat, sőt, sarki GSM boltba sem vihetjük el, mert az egyrészt azonnali garanciavesztéssel jár, másrészt a BTK 300 §/C szerint törvénybe ütközik, hiszen vétséget követ el, aki adat bevitelével, továbbításával, megváltoztatásával, törlésével, illetőleg egyéb művelet végzésével a számítástechnikai rendszer működését jogosulatlanul akadályozza, így két évig terjedő szabadságvesztéssel, közmunkával vagy pénzbírsággal büntethető. Ha pedig haszonszerzés céljából teszi mindezt, akkor kárt okoz, bűntettet követ el és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő — jelentős kár esetén ez öt, különösen nagy kárnál nyolc, különösen jelentős kár esetén pedig tíz évre módosulhat. Ugyanakkor a számhordozhatóság szabályiról szóló 46/2004. (III. 18.) Korm. rendelet 5§(11) pontja kötelezővé teszi, hogy függetlenítsék a készüléket, ha a kedvezmények ellenértékét az előfizető kifizette.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés