Minden a Windows Phone 7-ről

Beépített szoftverek

Mivel a mobil oprendszer gyártója a világ egyik legnagyobb szoftvergyárosa is egyben, a beépített szoftverek mindegyike saját termék. Az Office-támogatáson szerintem senki sem lepődik meg, megnyithatunk és szerkeszthetünk szöveges dokumentumokat, táblázatokat és prezentációkat (Word, Excel, PowerPoint és OneNote), új prezentációt viszont nem hozhatunk létre, a new document gomb megnyomása után csak a Word és Excel fájlok létrehozásának lehetősége ugrik fel. Természetesen OneNote fejlesztést is kreálhatunk, ez viszont egy képernyővel arrébb kapott helyet, mint az alapvető Office-triumvirátus, emellett a SharePoint is elérhető. Az Office programcsomagot a nulláról kellett újraírni Silverlight-ban, ami nyilván nem volt kis munka, viszont így sikerült jól implementálni a desktop rendszerekből ismert funkcionalitást mobilos környezetbe. Zenehallgatáshoz a Zune rendszert használhatjuk, aki rendelkezik az említett zenelejátszóval (valószínűleg kevés ilyen olvasónk van, lévén az eszköz itthon hivatalosan nem kapható), az nem fog meglepődni felépítésen, ami egyébként nagyjából az egész GUI alapját is adta. A fájlokat sajnos nem lehet "csak úgy" felmásolni, mindenképp le kell töltenünk a kínosan lassan települő Zune alkalmazást, mely jelenleg még csak Windows alá érhető el, de készül az OSX-re írt verzió is. A szinkronizálás elég egyszerű és meglehetősen gyors, a támogatott zenei formátumok kimerülnek az MP3-ban, MP4-ben és WMA-ban, videókból pedig szintén az MPEG4 és a WMV játszik.

Az alapvető telefonos szoftverek teljesen jól működnek. A Phone csempére rányomva a hívásnaplóban találjuk magunkat, de egy-egy gombnyomással eljuthatunk a tárcsázóképernyőre vagy az Emberek közé (névjegyzék, alias People). Utóbbi különösen jóra sikerült, hiszen nem csak a vertikálisan görgethető és kezdőbetű szerint kereshető listából áll, hanem helyet kapott rajta két oldalnyi ember, akikkel gyakran kapcsolatban vagyunk, valamint egy what's new fül is, mely a különféle SNS-frissítéseket szívja be, azaz azt mutatja, hogy mi történt az ismerőseinkkel mostanában. A támogatott szolgáltatások közé tartozik a Windows Live, a Google és a Facebook, státusz frissítéseket csak ezekből nyer a rendszer, de könnyedén beállíthatunk Yahoo! levelezést is, plusz lehetőség van manuális fiókfelvitelre is. A névjegyzékben rengeteg extra mező szerepel, facebookos vagy live-os ismerőseinket összeköthetjük a kontaktlistában szereplő adatokkal, az egyedüli nehézség az, hogy automatikus javaslatot csak akkor tesz a rendszer, ha valamely adat (telefonszám, e-mail cím) egyezik, a név alapján nem gondolkodik. Tehát ha egy ismerősünknek a SIM-ről importált adatai kimerülnek a telefonszámában, amit viszont nem adott meg Facebookon, kénytelenek leszünk kézzel összekapcsolni a két adatot. Ha viszont ezt megtettük, a People-ben lévő "profiljára" kattintva nem csak friss képeit, hanem egyéb adatait is könnyedén elérhetjük. Facebook kliens gyárilag nincs a rendszerben, de az iPhone-hoz hasonlóan ingyenesen letölthető. A videón látszódik, hogy mennyire jó, most csak egy szóval írnánk le: nagyon profi. Az egyéb programok között a hihetetlenül gyorsan és jól működő képnézegetőt, egy fapadosnak kinéző, de valójában igen kellemes naptárat, tudományos funkciókkal is ellátott számológépet, valamint autós navigációra nem alkalmas térképszoftvert találunk. A naptárnál beállítható, hogy a céges és magáncélú események más színnel jelenjenek meg, a képnézegető támogatja a többujjas gesztusokat, a térképszoftver pedig nem más, mint a Bing Maps.

Microsoft gyártmány lévén mi más is lehetne a beépített böngésző, mint az Internet Explorer. A motorja a fejlesztők szavaival élve az IE7 és 8 között helyezkedik el félúton. Egyszerre akár hat oldalt is nyithatunk, amelyek párhuzamosan töltődnek be, támogatja a multi-touch nagyítást, ami az eddigi tapasztalatok alapján teljesen folyamatos. A duplakattintásos, paragrafusra történő zoom is pontosan működik. Emellett a kedvenc oldalainkat kitehetjük csempeként a készenléti képernyőre, elmenthetjük a weboldalon megjelenített képeket, megoszthatjuk az oldalt stb. Mindez szép és jó, azonban a Flash és a Silverlight támogatásának teljes hiánya égbekiáltó hiba, bár a redmondi cég ígéretet tett, hogy ezt hamarosan orvosolja - ez hihetően is hangzik, mivel a Silverlight már be van építve az operációs rendszerbe, a Flash-hez pedig van kliens, mely a YouTube videók megtekintéséhez feltétlenül szükséges. Viszont ez gyárilag nincs feltelepítve, elvileg a Marketplace-ről kell letölteni a szoftvert, de az a cikk megírásának pillanatában még nem volt elérhető, magyarán mi még nem tudtunk YouTube videókat nézni a telefonon. A böngészési élmény egyébként nem rossz, de kompatibilitás terén pocsékul teljesít a WP7, a híres ACID3 teszt a maximálisan elérhető száz pontból tizenkettőt adott rá, ami jól mutatja, hogy a szabványokkal nem áll túl jól a cucc. Épp ezért érdekes, hogy mégis jól használhatónak tűnik. Azt is megtudtuk, hogy javában készül a frissítés, amely már HTML5 kompatibilitást is fog kapni.

Az üzenetkezelés hozza az elvárt szintet, az alap SMS és MMS páros mellett e-maileket is pötyöghetünk a telefonon, amelyhez ráadásul gond nélkül csatolhatunk mellékleteket is. Az e-mail klienst szinkronizálhatjuk a fiókunkkal, ami Yahoo!, Windows Live Mail és GMail esetén igen egyszerű, más fiók használata esetén pedig egy minimális konfigurációra van szükség. A tesztkészülékünk nem rendelkezett fizikai billentyűzettel, így a virtuális klaviatúrát kellett használnunk. Ez nagyon jól működött, a félregépelések igen ritkák voltak, mondhatjuk, hogy az általunk eddig tesztelt virtuális billentyűzetek egyik legjobbjával van dolgunk. Természetesen fekvő módban is működik, a rendszer ugyan egyelőre nem támogatja a magyar nyelvet, de az ékezetes karaktereket mégis elérhetjük egyszerűen hosszan nyomva azt a betűt, amire az ékezet kerül. A Microsoftnál állítólag külön hangmérnökök dolgoztak azon, hogy a különböző gépelésekhez rendelt audio effektek milyenek legyenek, igyekeztek olyan hanghatásokat kreálni, amiket az ujj finom kopogása ad az üvegen.

Az egyre masszívabb mennyiségű tartalom kezelésére képes telefonok esetében igen fontos egy jól működő kereső. Az eddigiekhez hasonlóan a beépített keresőmotor is saját gyártmány, míg az androidos készülékeket áthatja a Google-illat, itt ez Bing-szagként manifesztálódik előttünk. Ezzel azonban semmi baj nincsen, a Bing egy jól használható alternatíva PC-s esetben is, reméljük itt is meg fog felelni, a dedikált keresőgombért (ami minden WP7-es készülékben jelen lesz, hiszen alapkövetelmény, de erről már többször volt szó) pedig előre is jár a buksisimogatás. Képes a hang alapú keresésre is, az ezt megvalósító TellMe nevű programot a start gomb nyomva tartásával érhetjük el. Jópofa, hogy a keresőképernyő háttérképe mindig más, egy-egy híres fotó vagy festmény kerül be, melynek egy-egy pontját megérintve addicionális információkat kaphatunk az azon szereplő tárgyról, személyről, témáról.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés