LG Optimus L7 - fagylalt elegáns köntösben

Bevezető, tartozékok

Bevett szokás a legtöbb mobilgyártónál, hogy az év első felére vonatkozó újdonságokat a február végén, Barcelonában megrendezésre kerülő Mobile World Congress rendezvényen mutatják be. Ez alól az LG sem kivétel, és bár a gyártó standja az Optimus 4X HD, Optimus Vu és Optimus 3D Max készülékektől volt hangos, az említett készülékeken kívül is volt élet a gyártó létesítményében. Többek között itt lehetett ugyanis elsőként kipróbálni az L széria tagjait, melyekről pár nappal a rendezvény előtt rántották le a leplet. A sorozatot jelenleg három modell alkotja, az alapmodell, azaz az Optimus L3 már járt nálunk egy teszt erejéig, most pedig a széria csúcsát jelképező Optimus L7 vendégeskedett nálunk.

LG Optimus L7
[+]

Az Optimus L7 több szempontból is igen izgalmas készülék. A legfontosabb talán, hogy tesztalanyunk az LG első Ice Cream Sandwich alapú telefonja, így végre megnézhetjük, hogyan is néz ki a gyártó Android 4.0-ra szabott felhasználói felülete. Kijelzőfetisiszták számára jó hír lehet, hogy az előlapon az Optimus Black készülékben debütált Nova technológiájú kijelző feszít, igen masszív fényerővel. Továbbá az is egy érdekes kérdés, hogy mennyire tud folyamatos működést produkálni az 1 GHz órajelű processzor Android 4.0-val és WVGA felbontású kijelzővel a hátán.

LG Optimus L7
[+]

Hozzánk a telefon egymagában, kiegészítők nélkül érkezett, így a tartozékok minőségéről nem tudunk nyilatkozni. A kézikönyvek mellett egy töltő és egy microUSB-kábel biztosan helyet kapott a dobozban, valamint a sztereó headset megléte is igen valószínű.

Külső

Az LG formatervezői jó munkát végeztek az L7 egy elegáns és letisztult készülékházat kapott. Sokak szerint a grafikusok sokat merítettek a Samsung Galaxy S II külsejéből, elég csak a lekerekített sarkú téglaformára, a plasztik anyaghasználatra és az igen hasonló előlapi gombra gondolni. Ez viszont semmit nem von le a telefon erényeiből, az Optimus L7 valóban szépre sikeredett. A 8,7 milliméteres vastagság mellé 121 grammos tömeg társul, így a zsebet sem húzza a mobil; a matt fekete hátlap pedig ellenállóbb az ujjlenyomatokkal és egyéb szennyeződésekkel szemben, mint a lakkréteggel bevont társai. Az összeszerelés kettős érzést keltett bennünk: a rögzítés mindenhol stabil, a hátlap nem esik le, a gombok nem lötyögnek, a telefont egy kicsit megcsavargatva viszont erőteljes recsegésbe kezd a borítás. Igaz, az említett mozdulatsor azért nem tartozik a gyakori tevékenységek közé.

LG Optimus L7
[+]

Az előlap tetején legfelül a hangszóró és egy ezüstös LG logó látható, melyek mellett a másodlagos kamera, a fényérzékelő és a közelségszenzor foglal helyet. A legnagyobb területet a 4,3 hüvelykes képátlójú kijelző foglalja el, amely 480 x 800 képpontos felbontással és 16 millió megjeleníthető színárnyalattal rendelkezik. A technológiát tekintve egy Nova megjelenítővel van dolgunk, az IPS egyik alfajának számító panel igen magas fényerővel operál, ez körülbelül 600 nitet jelent. A jókora betekintési szögeknek köszönhetően szinte bárhonnan nézve éles marad a kép, ám a színek lehetnének egy fokkal élénkebbek. Az érintéseket kapacitív módon érzékeli, egyszerre akár több helyen is. A képernyő alatt három gomb kapott helyet: középen egy fizikai főképernyő billentyű terpeszkedik, bal és jobb oldalt pedig egy-egy kapacitív tapigomb (vissza és beállítások) található.

LG Optimus L7
[+]

A hátlap bordázott plasztikból készült, amely azon kívül, hogy jól viseli a szennyeződéseket, stabil fogást is biztosít. Díszítőelemből kevés van: a kamera és a LED villanó egy fém keretben kapott helyet, a fényképezőmodul alá egy ezüstös LG logót és feliratot rajzoltak a tervezők. A külső hangszóró a bal alsó sarokban csücsül, a minőségére rányomják a bélyeget a szokásos mobilos gyermekbetegségek. Az alacsony dinamikatartomány miatt hajlamos a recsegésre, így zenehallgatásra nem érdemes használni, ám a korrekt hangerőnek köszönhetően telefonbeszélgetések kihangosítására ideális.

LG Optimus L7
[+]

A telefon oldalát egy grafitszürke keret futja körbe, amely felül éppen magasabb a kijelző síkjánál, ezáltal védve az arccal az asztalra helyett telefont. A 3,5 milliméteres kimenet felül helyezkedik el, tőle jobbra pedig a ki- és bekapcsoló gomb tanyázik, mely a képernyő lezárására, illetve feloldására is használható. A hangerőt a bal oldalt szabályozhatjuk, alul pedig mindössze egy microUSB-aljzat árválkodik.

Hardver, rendszer, UI

A kellemes formaterv és a korrekt kijelző mellé sajnos a kategóriáján belül átlagon aluli hardver társul. A telefon lelke egy Qualcomm MSM7227A Snapdragon lapkakészlet, melyet manapság már a belépő szintű modellek között is fel lehet fedezni. A 45 nanométeres csíkszélességű chipset tartalmaz egy ARMv7 utasításkészletű, Cortex-A5 családba tartozó, 1 GHz órajelű processzort és egy Adreno 200 grafikus gyorsítót, melyek mellé 512 MB RAM került. A belső memória kapacitása 4 GB, melyből 2,7 GB-ot szabadon fel lehet használni, a microSD-kártyás bővítés az Optimus L7 esetében is játszik. A telefon sebessége igen rapszodikus: van, hogy fürgén teszi a dolgát, ám egyik pillanatról a másikra elképesztő módon belassul: akadozás, megfontolt alkalmazásindítás, lassú multitasking és késleltetett szövegbevitel is előfordul.

Teljesítmény-tesztek
Benchmark LG Optimus L7 HTC One V Motorola MOTOLUXE Galaxy Ace+
AnTuTu Benchmark 2872 pont 2546 pont 2656 pont 3226 pont
Linpack for Android (single) 25,259 MF. / 3,32 s 33,52 MF. / 2,5 s 20,462 MF. / 4,1 s 24,356 MF. / 3,44 s
Linpack for Android (multi) 22,334 MF. / 7,55 s 31,444 MF. / 5,36 s 18,142 MF. / 9,3 s 22,149 MF. / 7,62 s
Smartbench 2012 Prod. 888 pont 762 pont 540 pont 708 pont
Smartbench 2012 Games 1635 pont 1624 pont 1526 pont 2266 pont
Smartbench 2011 Prod. 1413 pont 1307 pont 848 pont ?
Smartbench 2011 Games 1444 pont 1350 pont 1441 pont ?
Quadrant 2.0 1489 pont 2101 pont 1017 pont 2404 pont

A készüléken az Android rendszer 4.0.3-as, Ice Cream Sandwich művésznévre hallgató verziója fut, melynél ugyan már van egyel újabb, a 4.0.4-es variáns egyelőre a Nexus modellek kiváltsága, így a frissességre nem lehet panasz. Az ICS rengeteg kisebb és nagyobb újítást hozott a rendszerbe, melyek nagyban hozzájárultak a felhasználói élmény növeléséhez. Ilyen például az alkalmazásváltó, melyet a főképernyő gomb lenyomva tartásával lehet elővarázsolni, a mappázási rendszer, az átméretezhető minialkalmazások és a fejlett adatforgalom-monitorozó szolgáltatás megjelenése. Nem is beszélve a jókora adag optimalizálásról, illetve a felületek rajzolásának GPU-alapú gyorsításáról, melyek jókora sebességbeli javulást hoztak. A változásokat egy hosszabb irományban is összeszedtük, további információért az említett cikket ajánljuk.

LG Optimus L7 LG Optimus L7

Az LG portfóliójának ismeretében valószínűleg senki nem fog meglepődni azon, hogy az elődmodellekhez hasonlóan az Optimus L7 is egy egyedi megoldásra cserélte le a gyári felhasználói felületet. Az Android verzióval párhuzamosan azonban az Optimus UI is szintet lépett, a grafikusok pedig kitettek magukért. Az új felület csak nyomokban hasonlít a régebbi Optimus modelleknél használtra, egy kissé talán kevésbé rajzfilmszerű, az androidos irányelvekhez igazodó UI-t kapunk, számos extrával felvértezve. Ez többek között egy egyedi képernyőzárat, megújult főképernyőt, kibővített állapotsávot, lecserélt ikonkészletet és egy rakás extra programot jelent. Külön érdemes kiemelni a testreszabási lehetőségek tárházát, rengeteg lehetőségünk van a buherálásra: a képernyőzártól kezdve a homescreen animálásán át az állapotsáv gyorsindítójáig egy rakás dolgot át lehet állítani. Tesztalanyunk felhasználói felületéről már megemlékeztünk egy cikkben, a részletekért katt ide!

Szoftverek, kamera

A felhasználói felülethez hasonlóan az alap alkalmazásokat is új köntösbe bújtatták, mely mellett több esetben bővült a funkcionalitás is. A névjegyzéket, a tárcsázót és a hívásnaplót egyetlen alkalmazáson keresztül is el lehet érni. A partnerlistát szinkronizálhatjuk Google- és Exchange-alapon, a névjegyek mellé rengeteg extra adatot felvehetünk, az ismerősöket a főképernyőre is ki lehet tűzni. A naptár tartalmát a már említett fiókokkal lehet szinkronizálni, a bejegyzéseket napi, heti és havi nézetben böngészhetjük, sajnos widgetet azonban nem kapunk. Az elektronikus levelezésünket a gyári programokkal valósíthatjuk meg, a Gmail és az általános Email szoftverek is változtatás nélkül kerültek a készülékre. A böngésző viszont egy saját megoldás, a Flash-támogatás hiányán kívül nagyon korrekt kis szoftverrel van dolgunk. Egyszerre több lapot lehet nyitva tartani, bekapcsolható a hardveres (OpenGL-alapú) gyorsítás, könyvjelzőket hozhatunk létre, mentés után internetkapcsolat nélkül is olvashatjuk a kijelölt oldalakat, valamint teljes képernyős módba is válthatunk.

LG Optimus L7 LG Optimus L7

A zenelejátszó is jól muzsikált: bár a felület nem különösebben látványos, az elérhető funkciókínálat lefedi az átlagos felhasználói igényeket. Lejátszási listákat hozhatunk létre, az aktuálisan játszott számokat kiküldhetjük DLNA-kapcsolaton keresztül, dalszövegeket jeleníthetünk meg, valamint egy hangszínszabályzót is kapunk. A videólejátszó nem tud megbirkózni a 720p, illetve 1080p felbontású filmekkel, ám a kisebb felbontású, Xvid vagy DivX formátumba csomagolt fájlokat simán viszi. Továbbá kezeli az srt kiterjesztésű feliratokat, állítható a képarány, illetve a zenelejátszóhoz hasonlóan a videók esetében is elérhető a DLNA-alapú megosztás. Ezek mellé egy FM-rádiót is kapunk, automatikus állomáskereséssel megtoldva.

LG Optimus L7 LG Optimus L7

A gyári kínálat mellé jó néhány extra szoftvert kapunk. Az Alkalmazáskezelő a futó programok erőforrásigényének monitorozására és azok bezárására használható, a Pénzügy tőzsdehíreket közöl a felhasználóval. Az LG Tag+ a gyártó saját NFC-kliense, a SmartShare a DLNA-alapú kommunikáció menedzselésére szolgál. A Diktafonnal hangokat rögzíthetünk, a Szoftverfrissítés a rendszer frissítésére szolgál, a Jegyzet és az Időjárás azt kínálja, amit a név is sugall. A SmartWorld személyében az LG saját alkalmazásboltját tisztelhetjük, a RemoteCall egy szervizalkalmazást jelöl, a teljes verziós Polaris Office az ügyeletes irodai szoftvercsomag szerepét tölti be.

LG Optimus L7 LG Optimus L7

A telefon hátlapján egy autofókuszos kamerát találunk, mellyel legfeljebb 5 megapixeles, azaz 2560 x 1920 képpontos felbontású fényképeket készíthetünk. A kameraszoftverben állíthatunk a felbontáson, a minőségen, a fókuszmódon, a fehéregyensúlyon, az expozíció-korrekción és a fényérzékenységen, valamint néhány színhatást és jelenetet is alkalmazhatunk. A normál fotózás mellett panorámaképet és sorozatfelvételt is készíthetünk, bekapcsolhatjuk az önkioldót, valamint koordinátákat is rendelhetünk a képekhez. A képminőségtől nem estünk hanyatt: az alacsony dinamikatartomány miatt a világos részek kiszorítják a sötéteket, a zajszűrő algoritmus áldásos hatása miatt elmosódnak a részletek. A telefonnal videókat is lehet rögzíteni, ám ezt valamiért csak 640 x 480 képpontos felbontásban tehetjük meg.

LG Optimus L7

Adatkommunikáció, akkumulátor, verdikt

Adatkommunikációs szempontból felemás a készülék. A négysávos GSM-modul mellé egy kétnormás (900/2100 MHz) UMTS-egységet kapunk, a mobilhálózaton keresztüli adatforgalom legfeljebb 7,2 Mbps sebességgel mehet. Utóbbi nem kimagasló, ebben a kategóriában már inkább ennek duplája az átlagos. A Bluetooth (3.0), a-GPS és WiFi (802.11b/g/n) mellett egy NFC-chippel is összefuthatunk, extraként pedig internetmegosztással, DLNA- és WiFi Direct-támogatással lehet számolni. A pozicionáló egység ügyesen teszi a dolgát, a helymeghatározás általában gyors és viszonylag pontos volt.

LG Optimus L7 LG Optimus L7

A hátlap alatt egy 1700 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátor lapul. A rendelkezésre állással kapcsolatban nincsenek hivatalos információink, így pusztán a saját tapasztalatainkra tudunk hagyatkozni. A mobil egy feltöltéssel lazán kibírja egy napig, az energiatakarékos üzemmód aktiválása után ez tovább is növelhető. Ám mint minden okostelefon esetében, tesztalanyunknál is érvényes az íratlan szabály, mely szerint este mindig érdemes töltőre csatlakoztatni a készüléket a reggeli kellemetlen meglepetések elkerülése végett.

LG Optimus L7 LG Optimus L7

Értékelés: LG P700 Optimus L7
Külső
Ergonómia 10 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Nem könnyű hova tenni az L széria legerősebb tagját. Egyik oldalról egy igényes külsővel és korrekt kijelzővel rendelkező mobillal van dolgunk, melyet büszkén kirak az ember az asztalra. Az üzemidő átlagon felüli, adatkommunikációs téren is kapunk néhány nyalánkságot, az NFC, a DLNA és a WiFi Direct egyáltalán nem átlagos a középkategóriában, ám a 7,2 Mbps sebességű HSDPA egy kissé ciki. A telefonon az egyik legújabb Android verzió fut, melyet egy meglepően ízléses és ergonomikus felülettel és egy rakás extra szoftverrel egészített ki a gyártó. Mindezek mellett örök rejtély számunkra, hogy mit keres egy szinte alsó kategóriás lapkakészlet a borítás alatt. A sebesség szempontjából ugyanis egyáltalán nem előnyös a Qualcomm MSM7227A chipset és a WVGA felbontású kijelző párosítása, ennyi pénzért az ember egy kicsit többet várna. A gyártó ezzel jókora helyzetet hagyott ki, hiszen tesztalanyunk az egyéb kvalitásai alapján simán megállja a helyét a középkategóriában, arról nem is beszélve, hogy árban az említett szegmens tetejére pozicionálták a telefont. Kártyafüggetlen konstrukcióban 80 ezer forintba kerül a készülék, és hiába van remekül összerakva a mobil, az akadozásokon sajnos nem segít a Nova kijelző és a szemrevaló készülékház. A hasonló felszereltséggel rendelkező készülékek ennél általában jóval olcsóbban nyitnak, az alig egy hónapos HTC One V például egy laza tízezressel olcsóbb. Az irány tehát jó, mind a külső, mind az egyedi felhasználói felület lazán átugrotta a lécet, ám sajnos a lapkakészlet miatt csak a tetszett plecsnit áll módunkban rásütni.

LG P700 Optimus L7

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

LG P700 Optimus L7
LG P700 Optimus L7 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 127,5 x 69 x 8,7 milliméter
Tömeg 121 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (217 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív Nova
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM7227A
Processzor típusa Cortex-A5 családba tartozó, 1 GHz órajelű
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 2,7 GB
Memória bővíthetősége microSD-kártya
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / ?
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (EDR+A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, DLNA, WiFi Direct, tethering
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.3
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Alkalmazáskezelő, Pénzügy, LG Tag+, SmartShare, RemoteCall, Polaris Office, Időjárás, SmartWorld
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED-es vakuval
Másodlagos kamera van
Videófelvétel 640 x 480 pixeles felbontás
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1700 mAh
Készenléti idő nincs adat
Beszélgetési idő nincs adat
Egyebek
3,5 mm-es jack, giroszenzor, fényérzékelő, közelségszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

  • LG blog: Az új felhasználói felület

    Így néz ki az Android 4.0-s felhasználói felület az LG készülékeken.

  • LG blog: Kezünkben az Optimus L7

    Megérkezett szerkesztőségünkbe az L széria legerősebb tagja, az Optimus L7.

  • MWC2012: LG Optimus L5

    Az Optimus L7 és L3 közé pozicionált telefon 800 MHz órajelű processzorral és Ice Cream Sandwich operációs rendszerrel kerül a boltok polcaira.

Hirdetés