Hova tovább, Android?

Maradni vagy menni?

A gond ugyanis az, hogy a jelenlegi ingyenes Android rendszer után a Google semmilyen felelősséget nem vállal szabadalmi ügyekben, azaz a pereket minden esetben maguknak a gyártóknak kell lejátszaniuk. Innentől látszik, hogy az Android használata mégsincs ingyen, pontosabban nem mindenkinek van ingyen. Kínában a pletykák szerint sok számunkra ismeretlen gyártó gyakorlatilag állami cég, nekik pedig a készpénztartalékuk 3000 milliárd dollár, azaz 555 trillió forint. És ezen gyártók egy része valószínűleg nagy ívben tesz a szabadalmi dolgokra, ahogy az európai és amerikai egészségügyi szabványokra is. Itt hangsúlyozottan nem a nálunk is jelenlévő gyártókról (Huawei, ZTE, Alcatel) van szó, innentől minket nem is érint a dolog, hiszen a noname gyártók termékei ide sosem fognak eljutni, nincs marketing, nincs támogatás, nincs mintabolt, nincs szerviz.

Hirdetés

Ha összeadjuk azt, hogy mennyi liszenszdíj került most az Android mögé, akkor láthatjuk, hogy nagyjából 20-40 USD-től beszélhetünk, ami 7500 forint. A készülékek ára azonban nem fog növekedni, mivel a hardver fejlődik és a gyártás egyre olcsóbb, ugyanakkor az árakkal kapcsolatos csökkenő tendencia valószínűleg meg fog állni, azaz jövőre nem fognak a mostaninál is olcsóbb androidos készülékek piacra kerülni. Persze hatalmas következtetéseket nem szabad levonni, ezek a jogi hercehurcák oda-vissza működnek, tehát még az is elképzelhető, hogy az árakat ez abszolút nem befolyásolja, de pár dolog azért történhet. Több lehetséges forgatókönyvünk is van.

iOS vs. Android

Az egyik, hogy pár kisebb gyártó komolyan megszívja ezt az egészet, mert nekik nincsenek dollármilliárdjaik mindenféle szabadalmak kifizetésére. Persze közel sem biztos, hogy a tényleg nagy cégek (Microsoft) őket kezdik majd el vámolni, logikusabbnak tűnik, hogy a Samsungra és a HTC-re ugranak rá, akik meg egy idő után sanszosan azt fogják mondani, hogy elegük van, miért csak ők fizetnek. A logikus dolog az lenne, hogy mindenki leül egy méretes kerekasztal mellé, majd húznak egy limitet arra, hogy bizonyos dolgokat mindenki felhasználhat, mert nincs értelme oda-vissza fizetni és folyamatosan pereskedni. Ez a Microsoftnak nyilván nem fog tetszeni, mert ők nem gyártanak Androidra alapuló készülékeket, de azért valószínűleg számolnak a dologgal és rövidtávon próbálják a lehető legjobban megszedni magukat a dologból. Tegyük hozzá, hogy a szabadalmi problémák jelentős része csak az Egyesült Államokra vonatkozik, ami az európai és ázsiai piacokat csak részben érinti, legfeljebb annyira, hogy az itteni készülékmegjelenéseket is tudja késleltetni.

Forgatókönyvtől függetlenül látszik, hogy mindezt a végfelhasználók szívják meg, mert minden drágulást nekik kell megfizetniük, a lánc végén ugyanis mindig a fogyasztó áll. Ezt megelégelve jöhet valamilyen szerv és az asztalra csapva azt mondhatja, hogy ebből elég, legyen tisztességesebb a verseny. Számunkra nyilván ez lenne a legjobb.

A témának egy Mobilarena TV adást is szenteltünk, alább megtekinthető:

Bocha

Azóta történt

Hirdetés