Hova tovább, Android?

A forráskód nyílt, a Google pedig nem véd meg

Az Android nyilván nem fut el bármilyen készüléken, de alapvetően elég minimálisak a hardveres követelmények - legalábbis azok, melyek ahhoz kellene, hogy a készülék elfusson. Láthattunk már zöld robotot ezeréves Marvell PXA processzoron futni, külföldön hallottunk pár száz megahertzes processzorokról is egyes okostelefonokban, a RAM-nál pedig elvileg 64 MB is elég.

Google patent

A Google-nek papíron nincs is beleszólása abba, hogy ki milyen készüléket ad ki Androiddal, ha a cég tagja az Open Handset Alliance-nek, akkor azt csinálnak, amit akarnak. Van viszont három fegyverük, melyekkel élnek is, ezek a Google Maps, a YouTube és az Android Market. Ha egy gyártó nem ugorja meg a keresőóriás által felállított kritériumokat, akkor nem kapja meg ezeket az alkalmazásokat, ami persze sok gyártót nem érdekel, hiszen az Android még Market nélkül is egy kiváló rendszer, csak épp nem okostelefon, hanem egy feature phone kategóriában versenyezhet. A többiek viszont azért odafigyelnek arra, hogy meglegyenek az előírások, melyek nagy vonalakban a következők: legalább QVGA felbontású kijelző, 128 MB RAM és 256 MB flash memória, Bluetooth, mini vagy microSD memóriakártya, WiFi. Egyes források eltérően nyilatkoznak arról, hogy szükség van-e HSDPA adatkapcsolatra, régebben mindenképp szükség volt, de a táblagépek elterjedésével úgy tűnik, hogy ez eltűnt a követelménylistáról, így mostanában találkozhatunk olyan okostelefonokkal, melyek csak EDGE adatátvitelre képesek.

Előírások tehát vannak, de mint a fenti eljárásból is látszik, ezeket a Google nem úgy adja meg, hogy felvállalják a felelősséget, hanem alternatív útvonalon fenyítik a "fegyelmetlen" gyártókat, aminek tetejébe azzal sem nagyon foglalkoznak, ha valaki kihoz egy olyan Androidot, ami semmilyen előírásnak nem felel meg. Így történhetett meg, hogy az Apple másfél éve beperelte a HTC-t többféle szabadalomsértés miatt, melyeket azonban nem a tajvani gyártó, hanem maga az Android rendszer szegett meg. A jelenlegi álláspont szerint a vád tárgyát képező tíz szabadalomsértésből kettőt jogosnak ítél meg a bíróság, bár végleges döntés csak decemberben várható. A Google nemrég kijelentette, hogy "megvédik a HTC-t az Apple-lel szemben, ha szükséges", ugyanakkor látni kell, hogy ez a folyamatnak csak az előszele, a jéghegy alja még mindig a víz alatt van. Mostantól gyakorlatilag bárkit meg lehet sápolni, aki Androidot használ, a Google pedig közel sem biztos, hogy be fog állni mondjuk egy Alcatel vagy egy Huawei mögé. Arról nem is beszélve, hogy a HTC most még nem fog beleroppanni az elveszett per terheibe, de másokkal ez igen könnyedén megtörténhet. Jelenleg Androidot használni nem egy életbiztosítás, hiába tűnik elsőre jó üzletnek az ingyenessége.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés