Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Parci

    HÁZIGAZDA

    válasz .OM. #101 üzenetére

    szuper, hogy a 7,5 mrd emberből akadt olyan (akiről nem tudunk ugyan semmit), aki szerint van értelme egy ilyen adónak. az a helyzet viszont, hogy nem mindegy a kontextus, amiben egy adó születik. hány és milyen adó van mellette? mennyire lett felépítve és jól bevezetve? megannyi kérdés, amire tudjuk a választ: szarul, sebtiben összedobva, arrogáns módon keresztül verve, agyatlanul kommunikálva stb.

    dicranum scoparium + genista pilosa = :)

  • vzozo

    senior tag

    válasz .OM. #101 üzenetére

    Aha, szóval találtál egy orosz (!) újságírót, akinek hogy-hogy nem tetszik az ötlet. Nyilván a keleti "demokratikus" társadalmak és azok ideológusai a minták, LOL... Sosem értettem ezt a nagy magyar-orosz barátságot 40 évnyi szovjet rémuralom után, de ez legyen a te dolgod, neked kell magaddal elszámolnod, én tudok tükörbe nézni.

    Mondják azt, hogy nem illik az embert a személyében támadni, Oké, hagyjuk hátra, hogy orosz, akkor nézzük az érveit. Egyrészt csúnyán hazudott a texasi internetadóval kapcsolatban, mivel mint olyan, nem létezik.

    Másrészt ez lenne a nagy javaslat?

    However, there's one reason that I believe heavy Internet use should be taxed -- progressively, if possible: It would force technology companies to develop ways to minimize traffic and perhaps push the Internet's technological development toward decentralized, mesh-based communication.

    Miért is kellene minimalizálni a forgalmat? Én csak azt látom, hogy folyamatosan esik a kommunikáció ára, miközben növekszik az elérhető sávszélesség. Tudod, Moore törvény, kb. itt is érvényes.

    Decentralizáltság? Hát helló, az Internet alapjaiban az lenne, még ha tudjuk is, hogy a valós életben ez nem feltétlenül alakult így, de elvileg az. Azt pedig tudom, hogy mi a mesh-based communication, csak az erőszakos erőltetésének nem látom az értelmét.

    De te majd biztos elmagyarázod nekünk ezt az egész katyvaszt.

  • .OM.

    aktív tag

    válasz vzozo #103 üzenetére

    Kedves Vzozo,

    Ha olvasol tőle szeritnem nyílvánvaló lesz a beállítottsága - elég elvakult lenne származás alapján ítélni, köszönöm, hogy Te sem teszed.

    Szerintem amihez a Bloomberg a nevét adja - és ezzel többet kockáztat, mint egy Origo vagy egy Index - ott azért vélhetően nem írnak egetverő baromságot Texas-ról. (én nem ellenőriztem le)

    Globálisan nézve van ráció abban amit mond. A tömörítési eljárásoknak vagy a protokolloknak van hova fejlődni, illetve a tömérdek reklám, flash, banner, stb elég nagy részét elviszi a sávszélnek. Egy Opera mini-vel 1 GB-ot soha nem fogyasztasz el, hírolvasással. RSS-sel még annyit se.

    Nem saját véleményként írtam, de az eredeti PH! cikk témájával párhuzamosan érdemes más véleményét is látni, átgondolni.

    Nem mondom, hogy Te tévedsz - szerintem nyitottnak kell lenni mindenki véleményére. Az internetben pont az a szép, hogy kellő körültekintéssel sok érv és vélemény alapján tudja mindenki megalkotni a maga igazát.

    .om.

    ex .Oldman.

  • CybonTom

    tag

    válasz .OM. #72 üzenetére

    A legtöbb cégben telephelyenként van egy-két vezetékes céges előfizetés amiből osztják a helyi internetet - bizonyos, hogy az 5000 HUF limitet ezek elérik havi szinten.

    Igen, telephelyenként, tehát ha valaki neadj isten szeretne terjeszkedni, munkahelyet teremteni, akkor új telephely nyitásával tovább növeli a saját költségeit, amit tutira nem fog megtartani magának, tehát mi fogjuk fizetni, vagy nem fog bővíteni, tehát nem hoz létre új munkahelyeket... ez mindenképpen az ország érdekeivel és a fejlődéssel ellentétes.

    Emellett számolni kell azokkal a speciális munkát végző kollégákkal, akiknek a munkájukhoz szükséges mobilnet van a telefonján. A legtöbb ágazat nem kívánja meg, hogy ezek a csomagok 1-2 GB / hó limitnél többet forgalmazzanak.
    Természetesen vannak speciális esetek, amikor ennél nagyobb mennyiségű adatot kell forgalmazni ami nem a központi vezetékes hálózatot fogja terhelni.
    Véleményem szerint az esetek túlnyomó részében ésszerűsítéssel és tervezéssel elejét lehet venni a kiadások megugrásának, mindemellett aláírom, hogy a jelenleg trendi felhő alapú infrastruktúráknak nem barátja ez az adónem.

    Erre megpróbálok neked egyben rávilágítani.
    Szóval, a mobilnet általában cégek esetében tényleg nem több mint 1-2 giga (bizonyos speciális eseteket kivéve), de ne felejtsd el, hogy ez pluszban fog jelentkezni a vezetékes mellé, tehát ismét árdrágító hatása lesz. Arra is felhívnám a figyelmedet, hogy a mobil internet egyébként most indult meg igazán a fejlődés útján és pont most kezdik elérni azokat a határokat, ahol már valószínűsíthető lesz az olcsó + korlátlan mobilnet hozzáférés... kivéve nálunk...
    Ráadásul az adó semmilyen szempontból nem veszi figyelembe, hogy a világon mindenhol jelentősen elmozdultak a munkahelyek (ahol csak van erre lehetőség) az otthoni dolgoztatás irányába interneten keresztül, mert a cégek ezzel is eredetileg spórolni tudnak (kisebb telephely fenntartási költségek, mint víz, áram, kötelezően előírt munkavédelmi/tűzvédelmi, higéniai előírások betartásának költségei, stb.) és a dolgozók morálját is javítja a felmérések és a tapasztalatok alapján. Ehhez párosult az általad trendi felhő alapú infrastruktúra, ami jelentősen megkönnyítette az ilyen munkavégzéseket (hisz egyre több cég ad ingyen, vagy bónuszként felhő tárhelyet, amit adat szinkronizálásra használnak sok helyen), ami viszont folyamatos és nagy mennyiségű adat mozgást eredményez, mind a magán embereknél, mind a cégeknél, amit ez a fajta adó megintcsak értelmetlenül súlyt. Amennyiben ehhez hozzáveszed azt, hogy sok helyen a cégek informatikai felügyeletét, a rendszergazdai teendőket egy másik cég végzi, akik általában netes support rendszert tartanak fent és a legtöbbször neten keresztül távoli eléréssel dolgoznak, ezel is megspórolva a kiszállás díját és gyorsítva a problémák elhárítását (és most nem tértem ki külön a külföldi cégek magyar telephelyeire, vagy a tudományos élet különböző területeire amiket ugyancsak hátrányosan érint ez az adó), akkor rájöhetsz, hogy sokkal több racionalizálást hajtottak már végre a cégek a netnek köszönhetően, mint azt egy átlag ember gondolná és van egy határ amikor már nincs hova racionalizálni, csak olyan módon leépíteni, ami nem a haladást és a fejlődést segíti, sőt kifejezetten hátráltatja (hisz ezeket a tendenciákat egyaránt sújtja a netadó).
    Sorolhatnám még hosszasan, hogy milyen árnövelő hatása lesz az adónak, de nem teszem, nyugodtan kezd el végig gondolni magad is, mind a cikkben leírtakat, mind a hozzászólásokban felvetetteket!

    Ezeket bár nem nekem írtad, de azért reagálnék rá:

    Bárhogy is lesz, jó/rossz, nem tudom - emlékezni fognak rá - tehát történelmet ír.

    Hitler is történelmet írt, mégse hiszem, hogy a Németek nagy része büszke lenne erre és örülne neki így ennyi év távlatából... Ám én azt remélem, hogy inkább az fog történelmet írni, hogy az ország miként fogott össze ezen buta adó ellen...

    Arról beszélek, hogy olyan adónem ami soha nem volt, tehát valami újat próbálnak. Majd kiderül, hogy mi lesz a hatása, de legalább próbálnak.

    Attól, hogy új, még nem jelenti azt, hogy jó... és főleg nem átgondolt, lévén az utolsó másodpercben került bele Orbán Viktor parancsára, azt pedig tudjuk, hogy ő erősen technikai analfabéta, így tuti, hogy nem gondolta át, max addig, hogy jó lesz az. Az pedig végképp nagy probléma és totális hozzánemértésről tesz tanúbizonyságot mind gazdasági, mind társadalmi szempontból, hogy egy ilyen horderejű adó hatásait meg sem próbálták elemezni előre...
    Amúgy, ha komolyan akarnának valamit próbálni, akkor a készpénz kivezetését kellett volna megcélozni és a teljes elektronikus fizetés bevezetését erőltetni (ez ugyanis az állam kiadásait, valamint a korrupciót és az adóelkerülés lehetőségeit csökkenti)... ehelyett a készpénzt nyomatjuk és adóztatjuk pluszba az elektronikus fizetést, amire még rádobunk egy lapáttal a netadóval (az atm-ek sem csak úgy maguktól működnek ám).

  • vzozo

    senior tag

    válasz .OM. #104 üzenetére

    Szerintem amihez a Bloomberg a nevét adja

    A Bloomberg View az egy kb. olvasói rovatnak megfelelő blog. Csak hogy tudd hova elhelyezni az ott megjelenő írásokat.

    Azt pedig tudom, hogy Kelet-Európában élve, valódi demokráciát sose megtapasztalva elég nehéz elképzelni, hogy a mainstreammel ellentétes, sőt, néha kimondottan butaság kategóriába tartozó véleményeket is simán lehoznak ezek a sajtótermékek, hiszen ez is a szabadság része. A szerző csak magát minősíti vele.

    Globálisan nézve van ráció abban amit mond.

    Miben is?

    A tömörítési eljárásoknak vagy a protokolloknak van hova fejlődn

    A tömörítési eljárások köszönik szépen, sose voltak még ilyen "jól" - hála annak, hogy ma már mindenki zsebében nagyobb számítási kapacitás lapul, mint tíz éve egy csúcsszámítógépben, végre univerzálisan elérhetőek bárki számára azok az algoritmusok, amelyeket korábban pont a szűk számítási keresztmetszet miatt nem használtak ennyire elterjedt módon.

    Pl. a most bevezetésre kerülő H.265 A/V tömörítési szabvány 50-60%-os méretcsökkenést biztosít a már eleve igen fejlett H.264-hez képest, más kérdés, hogy akár 2-4x számítási teljesítmény árán. De hát a CPU olcsó.

    A protokollok közül melyikkel van problémád, és pontosan miért is? Tisztában vagy vele, hogy pl. egy IPv6 header / forgalom úgy általában mennyivel kisebb overheaddel jár, és miért jobb, mint az IPv4? Csak úgy a címtér elfogyásán felül.

    Azt pedig látszólag teljesen ignorálod, hogy az igényszint folyamatosan változik. Régen mindenki magához nyúlt egy 320x200-as, 8 bites kép vagy videó láttán, ma pedig UHD, csillió megapixel, maximális minőség az alap. Mert megtehetjük.

    De a szórakozást el is hagyhatod, számtalan olyan terület (orvosi képalkotás, DNS szekvenálás, műholdfelvételek, kutatási eredmények, és így tovább...) létezik, ahol terabájtok mozgatása mindennapi feladat.

    Fogadd el: a CPU olcsó. Az üveg olcsó. A switch olcsó. Az adattárolás olcsó. Minden nagyon olcsó, és évről évre csak olcsóbb lesz, miközben a teljesítmény évről-évre növekszik.

    illetve a tömérdek reklám, flash, banner, stb elég nagy részét elviszi a sávszélnek.

    És ez hogyan jön ide?

    Egy Opera mini-vel 1 GB-ot soha nem fogyasztasz el, hírolvasással. RSS-sel még annyit se.

    Sőt, egy C64 is sok mindenre jó volt, oszt még 1 GB sem kellett neki semmihez. A barlangrajzokhoz ne térjünk vissza?

    Az internetben pont az a szép, hogy kellő körültekintéssel sok érv és vélemény alapján tudja mindenki megalkotni a maga igazát.

    Ez régen Internet nélkül is ment. Ma csupán könnyebb hozzájutni az információhoz. Ugyanakkor sokkal nehezebb kiválogatni a valódi, értékes tartalmat, mert minden sültbolond azt hiszi, hogy joga van a saját mocskával elárasztani a világot.

  • .OM.

    aktív tag

    válasz vzozo #107 üzenetére

    Kedves Vzozo,

    Jó az amit írsz, de úgy érzem nem egy dologról beszélünk, nem a felvetéseimre reagáltál.

    Engedd meg, hogy kontextusba helyezzem a meglátásaimat:

    Odáig Neked is tiszta remélem, hogy nem azt mondom, hogy jó az internetadó ill. a hivatkozott cikk is az esetleges pozitív hatásait említi csak a negatívak nélkül.

    Tehát a pozitív hatások nem feltétlen ellentételezik a negatívokat, de nem szabad megfeledkezni róluk.

    Ugyan úgy, mint ahogy nem szabad azt állítani, hogy az adóztatás hatására kevesebb emberhez jutna el az információ - áttételesen a szólásszabadság és a demokrácia sérülne az internet adó hatására - ez rémhírkeltés és belemagyarázás szerintem. Aki akarja, az akár havi 1 GB-ból fedezni tudja az információ igényét szerintem - erre hoztam példának az okos böngészőket vagy az RSS-t. A havi 1GB-ot előfizetés árához képest annak +150 HUF adóvonzata szerintem nem demokrácia-bénító mértékű. (elvektől itt tekintsünk el)

    IPv6, H.265 - ha drágább lenne a sávszél, és a csökkenne pl. a Youtube nézettsége, a reklámbevételek megtartásának okán az említett két szabvány a Google támogatásával sokkal gyorsabban terjedne el/fejlődne, hogy az emberek reklám-fogyasztását ne korlátozza az. Ezt taglalta a szerző is - erre mondtam, hogy logikusnak tűnik.

    Valaki korábban írta itt a fórumon (lehet moderálták azóta), hogy inkább a víz/gáz/villany/fűtés -t kéne adóztatni, az takarékosságra nevelné a népet. A fenti allítás ennek tükrében szintén logikus és szociálisan érzékenyebb, ha engem kérdeznek. Sávszél híjján még senki nem fagyott meg - és ez sajnos ma Magyarországon sokkal életszerűbb, hogy nincs pénzük az embereknek a közüzemi számlákra, mint hogy internet/mobilnet lenne a birtokukban.

    Tehát a telekommunikációs adó internet forgalommal kapcsolatos kiegészítésének (mely egy jelenleg nem létező törvény) az eredeti PH!-s cikk megírásakor is láthatóan sokkal komplexebb hatásai voltak/vannak, mint azt a szerző vagy a legtöbb kommentelő/tüntető figyelembe vett volna.

    Mivel nem feladata mindenkinek a dolgok után járni, - szokásommal ellentétben - azért kezdtem itt bele a vita facilitálásába, hogy teljesebb képet kapjak/adjak az ügy természetét illetően.

    Lehet, hogy fenti - mint ahogy a korábbi - mondataimba egyesével bele lehet kötni, de szerintem, ha az ember megpróbál mások fejével gondolkodni - mint ahogy én is teszem a Te gondolataid olvasásakor -, elfogadhatóak.

    Üdv,
    .om.

    [ Szerkesztve ]

    ex .Oldman.

  • vzozo

    senior tag

    válasz .OM. #108 üzenetére

    Tehát a pozitív hatások nem feltétlen ellentételezik a negatívokat, de nem szabad megfeledkezni róluk.

    Milyen pozitív hatásokra gondolsz?

    Ugyan úgy, mint ahogy nem szabad azt állítani, hogy az adóztatás hatására kevesebb emberhez jutna el az információ - áttételesen a szólásszabadság és a demokrácia sérülne az internet adó hatására - ez rémhírkeltés és belemagyarázás szerintem.

    Nincs ebben semmi rémhírkeltés, ez úgy ahogy van, tény. Arról nem is beszélve, hogy tökéletesen beleillik a diktatórikus rezsimek elképzeléseibe - és ez már csak spekuláció, de ugye tudjuk, hogy egy adó bevezetése után már csak egy kis lépés lenne meghatározni pl. honlapok, ISP-k bizonyos körét, amelyek használata ingyenes, esetleg kedvezményes díjszabás alá tartozna?

    Aki akarja, az akár havi 1 GB-ból fedezni tudja az információ igényét szerintem - erre hoztam példának az okos böngészőket vagy az RSS-t. A havi 1GB-ot előfizetés árához képest annak +150 HUF adóvonzata szerintem nem demokrácia-bénító mértékű.

    Igen, erre mondtam, hogy régen a barlangrajzok is nagyon jól betöltötték az információközlő szerepüket. A stencilgépet, szamizdatokat nem kívánod vissza?

    Miért kellene 1 GB-ba korlátozni az információáramlást? Ez nem benzin, hogy spóroljunk vele.

    Valaki korábban írta itt a fórumon (lehet moderálták azóta), hogy inkább a víz/gáz/villany/fűtés -t kéne adóztatni, az takarékosságra nevelné a népet.

    Továbbra sem látok semmilyen kézzelfogható, logikus magyarázatot arra, hogy miért kellene spórolni a sávszélességgel. Ez nem nyersanyag.

    Tehát a telekommunikációs adó internet forgalommal kapcsolatos kiegészítésének (mely egy jelenleg nem létező törvény) az eredeti PH!-s cikk megírásakor is láthatóan sokkal komplexebb hatásai voltak/vannak, mint azt a szerző vagy a legtöbb kommentelő/tüntető figyelembe vett volna.

    Konkrétan? Milyen hatásai? Miért ködösítesz?

    Lehet, hogy fenti - mint ahogy a korábbi - mondataimba egyesével bele lehet kötni, de szerintem, ha az ember megpróbál mások fejével gondolkodni - mint ahogy én is teszem a Te gondolataid olvasásakor -, elfogadhatóak.

    Elfogadhatók? Minek? Kinek? Miért?

    Mondtál valamit marha hosszan, de valójában semmiről sem beszéltél. Ködösítesz holmi "spóroljunk a sávszélességgel" témában, de nem fejted ki, hogy az miért lenne jó, és mitől tellne az embereknek fűtésre, ha kevesebb sávszélességet használnának. Ami nekem lejött a kommentjeidből, az egy teljesen összefüggéstelen szóhalmaz.

    Nem vagy te politikus véletlenül? :DD

  • .OM.

    aktív tag

    válasz vzozo #109 üzenetére

    A válaszom úgy általában: elfáradtam - oda van írva :DDD

    konkrétan:

    - diktatórikus rezsimek - feltételezés

    - régen a barlangrajzok - a demokrácia és a szólásszabadság attól még nem sérül, ha így jutsz hírhez - ez volt az állítás és ez helytálló

    - nem benzin - szerverfarmok fogyasztásának növekedése, adatmennyiség drasztikus emelkedésének hatására <"benzin" annak minden byte-ja>

    - Miért ködösítesz? - oda van írva konkrétan, és gondolatébresztő formában

    - Elfogadhatók? - Te nem vagy véletlenül mérnök? :DD

    no offense - tisztelet :R

    [ Szerkesztve ]

    ex .Oldman.

  • ripla

    őstag

    miért vitatkoztok ezzel az .OM. nevű trollal? ne etessétek légyszíves.

  • vzozo

    senior tag

    válasz .OM. #110 üzenetére

    Igen, mérnök vagyok, ezért nem tudok és nem is akarok mit kezdeni az oldalas hosszú, de semmit sem mondó levezetésekkel.

    - diktatórikus rezsimek - feltételezés

    Nincs ebben semmi feltételezés, pl. a kínai Nagy Tűzfal tökéletesen bemutatja, hogyan is működik ez.

    - régen a barlangrajzok - a demokrácia és a szólásszabadság attól még nem sérül, ha így jutsz hírhez - ez volt az állítás és ez helytálló

    2014-ben a demokrácia és a szólásszabadság része az, hogy _bármilyen_ publikált kontenthez eljutsz a neten, x gigás korlát nélkül. Igenis sérti a szabad információáramlás jogát az, ha adatkorlátos a hálózatod, vagy esetleg forgalomtól függően kell érte fizetned.

    (Disclaimer: a hálózatsemlegesség témája nem ide tartozik, azt majd a kontent providerek és az ISP-k lefocizzák egymással. Azzal is tisztában vagyok, hogy a nap végén az ISP fizet az adatforgalomért, de nem úgy, ahogy azt itt most néhányan elképzelik, sok-sok nagyságrenddel eltérő összegről van szó.)

    - nem benzin - szerverfarmok fogyasztásának növekedése, adatmennyiség drasztikus emelkedésének hatására <"benzin" annak minden byte-ja>

    Körtét trabanttal akarsz összehasonlítani. Az egy dolog, hogy nyilván nem az éterből csatolják ki az adatközpontok a működésükhöz szükséges energiát.

    Csakhogy amit magyarázni próbálsz, az nem igaz olyan méretekben, amit sejtetsz. Az infrastruktúra fenntartásának van egy alap költsége, és onnantól kezdve kb. tökéletesen teljesen mindegy, hogy 1 vagy 1000 gigabájtot forgalmazol rajta.

    Arról nem is beszélve, hogy a nagy IT cégek elöl járnak alternatív energia, illetve energia-spórolás és fenntartható üzemeltetés témakörökben.

    Sorry, ennek a beszélgetésnek így nem sok értelme van.

  • Geri1985

    tag

    válasz .OM. #39 üzenetére

    Helyes nem is ártana előbb elgondolkozni a sok "kiállok a sok idióta adónem mellett, mert az annyira hasznára válik mindenkinek" baromságon. Tudnék olyan cifrákat írni neked, de nem teszem, mert sajnos szemtől szemben nem tehetem meg! A hozzád hasonlóknak nem is tudom hova gurult a gyógyszere. Olyan alapvető elvi hülyeségeket akarnátok lenyomni az emberek torkán, ha módotokba állna, hogy az már agyrém. Nem kívánok részletekbe bocsátkozni miért ellenzem a netadót. Nincs szükségem rá, mert mindenki aki téged leiskolázott az ellenérveivel elmondott helyettem mindent.

  • .OM.

    aktív tag

    válasz Geri1985 #113 üzenetére

    ..az a gond, hogy amíg én felfogom amit Ti mondtok, és beépítem a gondolkodásomba, addig Ti ragaszkodtok a dogmáitokhoz és élből hárítjátok az érkező inputokat.

    Fogalmatok sincs, (tisztelet a kivételeknek), hogyan lehet vitázni.

    Hidd el, hogy egy egész világ létezik azon túl amit Te gondolsz..

    ex .Oldman.

  • attos71

    tag

    :C Az 'a 2/3-nyi magyar istene' bejelentette, hogy nem lesz... :C

    [ Szerkesztve ]

    bera

  • VD

    őstag

    válasz attos71 #115 üzenetére

    A lényeget látom nem sikerült leszűrnöd.... :U

    Annyit mondott mindössze, hogy ebben a formában nem lesz bevezetve. De fenntartják, hogy továbbra is szükség van rá, mert az adatkommunikációt is meg kell adóztatni a többi telekommunikációs szolgáltatáshoz hasonlóan. Az ünnepek utánra tették át a megvitatását.

  • attos71

    tag

    válasz VD #116 üzenetére

    ;) Már éppen írni akartam, hogy azért teljesen 'nem őszinte a mosolyom', mert valahol ezt még 'leverik' az engedetlen népen a 'fijúk'... :U De ezzel a bagázzsal szemben, szerintem a 'részeredményeknek' is örülni kell! :DD

    bera

Új hozzászólás Aktív témák