Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ABE

    őstag

    Motorola DEFY - gyakran ismételt kérdések, hasznos információk
    Olvasd el ezt a hozzászólást, mielőtt kérdeznél!

    Mielőtt belecsapnánk a lecsóba: a Defy egy Android rendszerű okostelefon, ennek megfelelően kis beletanulást igényel, ha minden funkcióját ki akarod használni, és a saját ízlésednek megfelelően szeretnéd testreszabni. Ennek első lépése, hogy elolvasod a használati útmutatót, illetve végigböngészed a telefon beállítási lehetőségeit és opcióit. Hidd el, sokkal hamarabb és sokkal több kérdésedre kapsz választ, ha foglalkozol egy kicsit a telefonnal, és nem a fórumba rohansz egyből minden egyes apró problémával.

    A topikban elég sok tapasztalat összegyűlt a több ezer hozzászólás alatt, sok kérdésre érkezett válasz, ezekből egy esszencia van kigyűjtve a következő sorokban. Ha valamit nem találsz benne, először használd a fórum keresőjét, ez sokszor hamarabb vezet eredményre, mintha kérdeznél. Fórumtársaidat is megtiszteled azzal, ha nem kell sokadszorra is ugyanazokat a kérdéseket megválaszolniuk. Ha mégis van megválaszolatlan kérdésed, szeretettel várunk, de a problémáddal kapcsolatban ne privátban keresd meg a tagokat, hiszen azért van a topic, hogy ott gyűljön a tudásanyag.

    - Ezt vegyem, vagy másik telefont válasszak?
    Neked kell eldöntened, hogy mi a lényeges számodra, a tesztben megtalálhatóak a fontosabb tulajdonságok. Ami kiemeli a többi telefon közül, az egyrészt a sokat hangoztatott strapafon mivolta, tehát pornak, ütésnek, karcolásnak, víznek, strapálásnak jobban ellenáll. Másrészt pedig a telefon súlyát és méreteit tekintve nagyon kellemes adottságokkal rendelkezik, nem túl nagy, nem túl kicsi, kényelmes használni és hordani.

    - Milyen színekben létezik a telefon?
    Van tisztán fekete verzió, illetve a fehér. Ez utóbbinál a telefon közepe fehér csak, a többi része fekete.

    - Hol érdemes megvenni a telefont?
    Az árak folyamatosan változnak, ezért érdemes böngészni a netet a legjobb ajánlat után.

    - Szolgáltatónál tényleg függetlenül kapom a telefont?
    Olyan visszajelzések érkeztek a fórumba, miszerint mind a T-Mobile-os, mind a Vodafone-os készülék elfogadja bármely szolgáltató kártyáit, tehát függetlenek. Ugyanakkor ez még nem garancia arra, hogy te is függetlenként fogod megkapni, hiszen változnak a készletek, elképzelhető, hogy idővel SIM lockot kapnak az újabb szállítmányból származó készülékek.

    - Eltérnek valamiben a szolgáltatós telefonok?
    A visszajelzések szerint sem külsőleg, sem a szoftvert tekintve nem különböznek.

    - Ha mégis függő telefont kapok, hogyan tudom függetleníteni?
    A szolgáltatótól tudsz vásárolni függetlenítő kódot. Illegális megoldásokról nem beszélünk ezen a fórumon.

    - Milyen garancia jár a telefonhoz?
    Több lehetőség is van:
    - Motokeres (HU) gyári 2 év garancia
    - GSM boltos (EU) garancia: általában 1 év teljeskörű garanciát jelent a bolt saját szervizében, ehhez néha hozzácsapnak plusz 1 év szoftver garanciát
    - szolgáltatói garancia: 1 vagy 2 év garancia (nem teljesen tisztázott...)
    A pontos garanciális feltételeknek minden esetben ajánlott utánakérdezni vásárlás előtt.

    - Van magyar nyelv a telefonon, vagy fel lehet tenni?
    Nem érhető el magyar nyelv a telefonra, sem hivatalosan, sem házilag. Egyelőre még nem tudni biztosat, de esetleg elképzelhető, hogy a 2.2-es frissítés során bele fog kerülni a magyar nyelv támogatása. Hogy mekkora az esélye? 50-50% - Vagy lesz, vagy nem…

    - Hol találok magyar nyelvű használati utasítás?
    Innen letölthető

    - Mi az a hangszóró hiba?
    A lényeg, hogy egy hibásan megtervezett forrasztás miatt a hangszóró (amelyik a fülednél van) elnémulhat, és csak headsetről vagy kihangosítva lehet hallani a másik felet. Ez a hiba az eddigi információk alapján a korai gyártású (október-novemberi) Defyknél fordul elő. Egyik okozója lehet a gyakori fülhallgató bedugás/kihúzás, de ettől függetlenül is előjöhet a hiba, akár pár nap után is. A problémára már van megoldás, módosítottak a konstrukción, bár nem tudjuk, hogy mikori gyártástól él ez a módosítás. Meghibásodás esetén ingyen javítják a garanciális telefont.
    Elképzelhető egy másik ok is a hangszóró elhalkulására, erre itt találsz tippet: Hangszóró eltömődés

    - Hogyan tudom megnézni, hogy mikori gyártású a telefon, és milyen piacra készült?
    Itt egy angol nyelvű leírás az értelmezéshez: [link] A lényeg, hogy az akku alatt található egy azonosító (olyasmit kell keresni, amire példát mutatnak a linken), ebből az azonosítóból az 5. és 6. jegy mutatja meg a gyártási évet és hónapot. A szoftver típusát a Settings/About phone menüpont alatt láthatod. A telefonod állapotáról megtudhatsz még hasznos infókat, ha a tárcsázóba beütöd a *#*#4636#*#* kódot.

    - Nyöszörög a hátlap, ez egyedi hiba?
    Nem egyedi hiba, gyakorlatilag mindenki találkozik ezzel, hogy nyomás hatására a hátlap közepe/alja nyöszörög, bár mindennapi használatban nem mondható zavarónak. Ez részben a rögzítő mechanika miatt jelentkezik, részben azért, mert a hátlap és az akku között van egy hézag. Javít a helyzeten, ha az akku és a hátlap közé raksz valamit, ami kicsit kitámasztja a hátlapot.

    - Mindennek ellenáll a telefon?
    Nem, ez is ugyanúgy kophat, karcolódhat, csak nehezebb megrongálni/tönkretenni, mint egy átlagos telefont. És igen, tényleg vízálló.

    - Mennyit bír az akku?
    Használati módtól és beállításoktól függ. Nagyon durva használattal akár pár óra alatt is le lehet meríteni (sok 3D-s játék / GPS / kamerázás), de erős használattal alapvetően kibír egy napot a telefon. Ha nincs gyötörve nagyon, 2-3 napos üzemidő is elképzelhető. Érintőkijelzős okostelefonok között ez korrekt értéknek mondható.

    - Melyik Android verzió fut a telefonon? Milyen frissítések fognak érkezni?
    Egyelőre csak a 2.1-es érhető el hivatalosan Európában, Kínában viszont már 2.2-vel árulják. A Motorola az európai piacra 2011. második negyedévére ígéri a hivatalos 2.2-t (Froyo), de a 2.3-ról (Gingerbread) nincs hír.
    Ha érdekel, mi az aktuális helyzet a módosított (főzött) 2.1-es ROM-ok, vagy pl. a kínai 2.2-es ROM ügyében, itt tudsz tájékozódni: XDA fórum (angol nyelvű)

    - Érdemes felszenvedni a kínai 2.2-es ROM-ot?
    Habár van benne angol nyelv is, egyelőre nem ajánlott, mert még nem tökéletes. A rootolt verziónál nem működik a kamera, illetve térerő problémák adódnak, a nem rootolt verzió viszont eléggé lassú, és nem lehet kitörölni belőle a rengeteg Kína-specifikus programot. Amint változás lesz ezen a téren, és a mindennapi használatra is alkalmas 2.2 elérhető lesz, be fog kerülni ebbe a hozzászólásba.

    - Mi az a MotoBlur?
    Itt található róla egy angol nyelvű tájékoztató: [link] A MotoBlur alapvetően két részből áll: egyrészt jelenti a Motorola saját homescreen felületét, másrészt például olyan szolgáltatásokat, hogy a MotoBlur accounton keresztül pl. a Facebook profilt össze lehet hangolni a telefonkönyvvel.

    - Nem ajánlja fel MotoBlur account létrehozását a telefon, mit tegyek?
    Alapvetően két ROM fordul elő a Defyken: az egyik, amelyikben teljes értékű MotoBlur van, ez van általában a GSM boltos telefonokon. A másik pl. a T-mobile és a Vodafone által is forgalmazott készülékeken található szoftver, amit mi "fél MotoBlur" vagy "Blur-mentes" verziónak nevezünk. Itt nincsen account létrehozási lehetőség, és az ezzel járó sallang, csak a Motorola felület. Az előbbiek 2.21-es verziószámú, Blur_Version szoftverek, az utóbbiak a 2.34-es Moto_Version szoftverek. Ennek ellenőrzését a Setting/About phone menüpontban lehet elvégezni. A Blur-mentes verzió tapasztalatok szerint gyorsabb, és az akkut is jobban kíméli.

    - A telefonkönyben megjelentek a Facebook kontaktok, de nincs szükségem rájuk, mit tegyek?
    Menj a Facebook alkalmazásba, ott a settings menüben a don’t sync lehetőséget válaszd, és máris eltűnnek a Facebook ismerősök a telefonkönyvből. A másik lehetőség, hogy a telefonkönyvben elrejted a felesleges kontaktokat.

    - Nem tetszik a MotoBlur felület, le tudom cserélni?
    Igen, Marketről több ingyenes homescreen felület is letölthető (pl. ADW Launcher, LauncherPro), ezek általában jobban testreszabhatóak, és akár gyorsabbak is, mint a gyári felület.

    - Igaz, hogy a telefon egyből felmászik a mobilnetre?
    Ha aktiváltad a Google accountodat, akkor igen, mert egyből megkezdi a szinkronizációt. Ha ezt szeretnéd elkerülni, első indításkor még ne jelentkezz be, hanem tiltsd le a mobilnetet, vagy csatlakozz WiFi hálózatra. Amikor WiFi-re kapcsolódik a telefon, automatikusan azt a hálózatot használja, és nem a mobilnetet. Mindazonáltal melegen ajánlott valamilyen net elérést biztosítani a telefonnak, hiszen úgy lehet igazán kihasználni a tudását.

    - Hogyan tudom letiltani a mobilnetet?
    Amennyiben abszolút nem szeretnéd, hogy legyen mobilnet a telefonodon, a következő lehetőségeid vannak:
    - Settings/Wireless&Networks/Mobile networks/Access point alatt a hozzáférési pontokat ki lehet törölni, vagy át lehet írni hibásra az adatokat.
    - Setting/Data manager/Data delivery alatt vedd ki a pipát az All mobile data elől

    Ha csak ideiglenesen szeretnéd tiltani a mobilnetet, a legegyszerűbb megoldás, ha felteszed a Marketről ingyenesen leszedhető DCSwitch vagy APNdroid nevű programokat, és kapcsolgatható widgetként kirakod a főképernyőre. Léteznek fizetős megoldások is, persze bővített funkcionalitással, mint pl. a SwitchPro Widget.

    - Be lehet állítani, hogy csak 2G hálózatot használjon a telefon?
    Igen, a Setting/Wireless&Networks/Mobile networks/Select network alatt tudod megadni, hogy melyik üzemmód legyen engedélyezve.

    - És hogyan tudok gyorsan váltani a 2G és 3G között?
    Létezik erre külön program (widget) a Marketen, a 2G vagy 3G kulcsszóra kell rákeresni. Sajnos androidos korlátozás miatt az ilyen widgetek csak annyit tesznek, hogy bevisznek a beállítások közé, tehát nem egy kattintásos a művelet a váltás.

    - Honnét tudok programokat letölteni?
    A Marketen rengeteg program van, köztük van pár magyar is, de alapvetően angolul érdemes keresni. A Market használatához szükség van egy Google accountra, ha van Gmail-es címed, akkor az már accountnak minősül. Ha még nem vagy regisztrálva, akkor a telefon felajánlja a regisztrációt.
    Egyéb (értsd: warez) beszerzési források emlegetése nem a topikba való.

    - A Marketen csak ingyenes alkalmazásokat találok, mit tehetek?
    Magyarországon egyelőre nincs fizetős Market támogatás, tehát alaphelyzetben nem lehet vásárolni, és nem is látszanak a fizetős programok. Erre született egy megoldás, mégpedig a Marketről letölthető program, a Market Enabler személyében. Ezt telepítve és elindítva a program hamis SIM kártya adatot küld a Marketen, így láthatóvá válnak a fizetős alkalmazások, és a bankkártya adatok megadása után a vásárlás is lehetséges. A Market Enabler működéséhez rootolt telefon szükséges.

    - Hogyan tudom átmásolni a névjegyeket?
    SIM kártyáról való másoláshoz van a menüben a SIM Manager, ott tudod importálni a névjegyeket. Ha korábban Androidos rendszert használtál, akkor a Google accountodhoz automatikusan hozzászinkronizálja a neveket. Amennyiben másik rendszerről térsz át, ez a program ajánlott: Google Sync

    - Miként tudok widgetet/ikont kirakni a főképernyőre?
    A képernyőn hosszú nyomást követően felugrik egy lista, ebből lehet választani. Az eltávolításhoz pedig hosszan kell nyomni az ikonra, és lehúzni alulra, ahol pirosra vált.

    - Nem akar csatlakozni a számítógéphez a telefon, mit tegyek?
    Amikor rákötöd a gépre a telefont, megjelenik felül az értesítési sávon egy figyelmeztetés, a kis sávot le kell húzni, és ott ki tudod választani, hogy milyen módban szeretnéd létrehozni a kapcsolatot.

    - Van valami visszajelzés a beérkező üzenetek/elmulasztott események jelzésére?
    Igen, a telefon bal felső részén van LED, ami bizonyos időközönként felvillan, ha esemény van, de ez természetesen kikapcsolható a beállítások között.

    - Hogyan tudom feloldani a billentyűzárat?
    A bekapcsoló gomb rövid megnyomásával előjön egy csúszka, azt kell elhúzni, és ismét aktív lesz a képernyő. A lezárási időt a Settings/Sound&display/Screen timeout menüpont alatt tudod megadni. Ha szeretnéd, hogy a hangerőszabályzó gombbal fel tudd éleszteni a telefont, akkor a Marketről a No Lock nevű programot szedd le.

    - Hogyan tudok váltani a programok között?
    A home gombot (balról a második érintőgomb) hosszan megnyomva felugrik egy lista a legutóbb futtatott programokról.

    - Lehet zseblámpaként használni a telefont?
    A Marketen a flashlight vagy a torch szavakra rákeresve többféle program is található.

    - Elég gyér a gyári kamera szoftver, mit tehetek?
    A Camera 360 nevű alkalmazás letölthető a Marketről, aminek több funkciója van, de sajnos sok beállításhoz ez sem fér hozzá. Minőségi javulást nem feltétlenül hoz, és sajnos eléggé zabálja is az akksit.

    - Tényleg csak VGA felbontásban rögzít a kamera?
    Igen, állítólag hardveres korlátai vannak a 720p felvételnek, így nem érdemes azzal kalkulálni, hogy Froyo alatt fejlődés lesz (a kínai 2.2-es ROM-ban sincs ilyen téren változás).

    - Le tud játszani a telefon DivX-et?
    Igen, erre képes pl. a RockPlayer (van több alternatíva is), ami még a 720p-s videókat is bírja, ha engedélyezve van a programban a hardveres gyorsítás.

    - Mennyire erős a telefon, szépen futnak rajta a játékok?
    Eddig nem érkezett visszajelzés lassúsággal kapcsolatban, pl. Angry Birds, Asphalt 5 szépen futnak, és nem sikerült még olyanba belefutni, hogy valamivel ne birkózott volna meg. Itt egy kis összehasonlítás: Quadrant eredmények

    - Hogyan tudok megadni saját hangokat a beállításokban?
    A következő könyvtárakat kell létrehozni a memóriakártyán, és oda bemásolni a hangokat:
    Csengőhang: ringtones
    Értesítőhang: notifications
    Ébresztőhang: alarms
    Ha ezekbe a könyvtárakba helyezed a saját mp3-akat, már látni fogja a telefon is.

    - Ha rácsatlakoztatom gépre a telefont, nem a beállított hangok szólnak. Miért?
    A memóriakártyán lévő fájlokhoz ilyenkor csak a számítógépnek van hozzáférése, a telefonnak nincsen. Tehát ilyenkor az ott tárolt mp3-akat sem tudja lejátszani, így átmenetileg alapértelmezett hangokat használ. Lecsatlakoztatás után automatikusan visszaállítja a rendszer a korábban beállított hangokat.

    - Elfelejt ébreszteni a telefon, mi lehet az oka?
    Ha használsz valamilyen task killert, akkor abban ignore list-re kell tenni az ébresztő programot, különben kilövi az ébresztést is. A másik lehetőség, hogy egész egyszerűen nincs aktiválva az ébresztés.

    - Akkor nem is érdemes task killert használni?
    Erről megoszlanak a vélemények, van aki egyáltalán nem használ, de sokan élnek a lehetőséggel. Mértékkel érdemes használni, nem kell 5 percenként kilőni a programokat, de egy-egy beragadt folyamat kiiktatására jó lehet.

    - Hogyan tudok ékezeteket használni?
    A Setting/Language&keyboard/Input method alatt válaszd ki a Multi-touch beviteli módot. Ezután lehetőséged lesz az ékezetes betűk használatára, ha egy-egy magánhangzóra hosszan nyomsz. Másik megoldás pl. a Marketről az Anysoft Keyboard, ami ingyenes, és van magyar kiosztása is. Ezen kívül léteznek még más, leginkább fizetős megoldások is.

    - Honnan tudok leszedni iGO-t?
    A Nav N GO androidos termékei (iGO My Way és a Motonav) külön nem vásárolhatóak meg, csak úgy lehet hozzájuk jutni, ha a gyártó a telefonhoz megveszi a licenszet, mint pl. a Samsung Galaxy Spica, vagy a Motorola XT720 esetén is történt. Nem hardveres korlátai vannak, hogy nem futhat minden készüléken, hanem a cég üzletpolitikájából adódik, hogy pl. Defyn használni nem legális, hiszen a Motorola nem csomagolta hozzá. Ebből kifolyólag ebben a topikban az iGO beszerzésével kapcsolatos kérdések értelmüket vesztik, mivel wareznak számítanak.

    - Akkor milyen navigációt tudok használni?
    Ha van mobilneted, akkor a gyárilag telepített Google Maps jó lehet egyszerűbb navigációra (sajnos hangos irányítást nem tud, és netről szedi le a térképet). Teljes értékű, netet nem igénylő megoldás pl. a Sygic, ami 8e forint környékén beszerezhető, de ezen kívül is léteznek alternatívák (Google a barátod).

    - Hogyan tudom a QR kódot használni?
    Kell hozzá egy kódolvasó, pl. a Barcode Scanner, ami ingyenesen letölthető a Marketről. A telefon kameráját használva értelmezi a kódot, és automatikusan a linkelt oldalra irányít.

    - Nem működik a flash, miért?
    Flash támogatás csak 2.2-es rendszertől lesz. Addig is fél megoldás gyanánt meg lehet próbálkozni a Skyfire nevű böngészővel, ami képes lejátszani némely weboldalakon a videókat.

    - Zavarnak a reklámok, mit tudok tenni ellenük?
    Ha rootolt telefonod van, a legegyszerűbb megoldás, ha a Marketről letöltöd az AdFree nevű programot, ez blokkolja a reklámok letöltését. Másik lehetőség, hogy amennyiben semmiféle élő hálózati kapcsolat nincsen, a reklámok nem is tudnak letöltődni a netről.

    - Mi az a rootolás?
    Pongyolán megfogalmazva: a rootolás segít hozzáférni az alapértelmezésben rejtett rendszerfájlokhoz és szolgáltatásokhoz, tulajdonképpen kibővülnek a lehetőségek a használat során.

    - Hogyan tudom rootolni a telefont?
    Innen letölthető a z4root nevű program, ezt egyszerűen a memóriakártyára kell másolni, telepíteni, majd a programot elindítva a permanent root opciót kell választani. Előtte a Setting/Applications/Developement menüben az USB debugging opciót be kell jelölni. Ha végzett, újraindul a telefon, és innentől kezdve beállítható a superuser jogosultság a programoknak (ezeket manuálisan kell engedélyezni, amikor rákérdeznek).

    - És ez nem veszélyes? Vissza tudom állítani a telefont utána, hogy ne maradjon nyoma?
    Nem veszélyes, hiszen te határozod meg, hogy mely program kap superuser jogosultságot. Mint látható, olyan egyszerű a telepítése, mint bármely programnak. Ha el akarod távolítani, mindössze annyi a dolog, hogy a z4root-ban kiválasztod az unroot opciót, majd letörlöd a programot.

    - Szeretném kitörölni a felesleges gyári programokat, hogyan tehetem meg? Miket távolíthatok el?
    A gyári alkalmazáskezelővel erre nincs lehetőség, de rootolt telefonnál pl. letölthető Marketről a Titanium Backup nevű program, amivel le lehet törölni ezeket. Próbálkozásokat követően egy nagyjából lista, hogy mit lehet büntetlenül eltávolítani: [link] Ez csak egy iránymutató lista, ROM-tól is függ, hogy konkrétan mi van a szoftverben, és igényeken/bátorságon is múlik, hogy mi kerül kigyomlálásra.
    Figyelem! Mielőtt belefognál a gyomlálásba, mindenképpen készíts biztonsági másolatot a rendszerről (bővebben a ROM szekció alatt találsz leírást), és készülj fel rá, hogy egy megfontolatlan törlés miatt teljesen megzuhanhat a rendszer. Tehát csak ésszel, megfontoltan, óvatosan törölj!

    - Szeretném lementeni a telepített programok mentéseit, hogyan tehetem meg?
    Erre szintén a Titanium Backup a megoldás, a memóriakártyára elmenti a programok telepítőjét és az adatokat is, így később könnyen visszaállíthatóak. Ha nem rootolt a telefonod, akkor a Marketről szintén letölthető az Appmonster nevű program ajánlható, ez ugyan csak a programok .apk telepítőfájljait menti ki, de így később manuálisan is telepíthetőek a Marketről letöltött szoftverek.

    - Lehet a CPU-t babrálni?
    Igen, az állítási lehetőségekről Vadafene írt egy összefoglalót: CPU állítgatások
    Kiegészítés: SetVsel - Overclocking/Undervolting Helper és egy jótanács

    - Hogyan tudom megmérni, hogy gyorsult-e a telefonom?
    A Marketről letölthető Quadrant és Linpack tesztprogramokkal. Quadrantban általában az első mérés valamivel alacsonyabb eredményt ad, így "egy mérés nem mérés" alapon, 3-4 egymás utáni futtatás javasolt.

    - Le tudom cserélni a telefon szoftverét?
    Itt mindent megtalálsz a szoftver cseréről, recoveryről, főzött ROM-ról

    Ajánlott oldalak:

    DEFY teszt és adatlap
    Keresek egy alkalmazást, melyik program az, amelyik…? Androidos alkalmazások topikja
    Új vagyok az Android világában, hogyan induljak el? Andro-id alapozó (segédletek)
    Ha tudni szeretnéd a legfrissebb információkat: XDA-Developers DEFY fórum

    Utolsó módosítás: 2011.01.08.
    A tévedés joga fenntartva

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák