Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • krealon

    veterán

    válasz gyiku #18278 üzenetére

    "- ECC. mi ez pontosan, es kell-e nekem? azt ertem, hogy a lapnak, meg a cpunak is kell tamogatnia, csak akkor mukodik."

    Error-correcting code. Olyan memoria, ami egyszeres bithibakat kepes javitani. Kritikus rendszerekben (szerverek, router-ek) alkalmazzak.

    "- ZFS filerendszert miert jo annyira? mit tud ez pontosan, miert jobb, mint az ext4?"

    Azert jobb, mert olyan dolgokat lehet vele megvalositani, amit ext4-el nem.
    - Copy-on-write,
    - snapshot,
    - adat integritas ellenorzes (ehhez kell az ECC memoria),
    - deduplikacio,
    - max volume meret 2^78 byte (ext4 2^60, 4 kByte-os blokkmeret eseten 2^44 = 16 T) byte,
    - max fajl meret 2^64 (ext4 (2^44) byte,
    - stb
    Persze a nagypbb tudasnak ara van, ami a nagyobb eroforrasigeny, es ezt tipikusan a nagyvallalati rendszerek (Enterprise systems) eseten nem jelent problemat.

    "Freenast is neztem, eleg szimpatikus, viszont sok ramot ker a ZFS. HP Proliant 8 microservert is lattam, viszont itt alapbol keves a ram a freenashoz."

    Tevedes.
    Nem a ZFS ker sok RAM-ot, hanem a FreeNAS.

    En tobb Mikroserveren uzemeltem be Nas4Free-t (a FreeNAS leszarmazottja) 4 - 8 GB RAM-mal, es hibatlanul es gyorsan mukodik a ZFS a 4GB-os gepen is.
    Sajnos a FreeNAS specifikacioja alapjan elterjedt tevhit, hogy a ZFS-nek minimum 8 GB RAM kell.

    Ebben a hozzaszolasban linkeltem a relevans informaciot a ZFS-rol.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák