Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soká

    senior tag

    válasz Vikusz77 #8959 üzenetére

    :)
    Az előbbit még úgy írtam, hogy nem láttam ezt a hozzászólásodat. De így már érted, hogy miért volt "központi kérdés" a dolog. Egyébként nem volt, csak nem értettem, hogy miért nevezed ugyanolyannak :)
    Na, jó éjt, és még egyszer köszi!!

  • Soká

    senior tag

    válasz Vikusz77 #8962 üzenetére

    Bocs, hogy megdolgoztattalak a fotózással! :)
    Én azt akartam egyébként megnézni, hogy a Te gépedről van e olyan "robbantott" ábra, mint a DeWalt manuáljában:
    http://www.2helpu.com/PDMSDocuments/EU/Docs//docpdf/d26410_t1_hu.pdf
    14. oldal.
    Ez alapján össze lehet hasonlítani, hogy belülről is hasonlóak-e? Attól tartok, hogy mindkét cég rohadt drágán árulja az alkatrészeit... Egyébként elvileg csak a talp és a talp alatt, pontosabban felett lévő gumi gyűrűszerűség kopó alkatrész.

    na, megyek aludni, mert holnap reggel találkozom egy szegedi sráccal, akitől vettem pár mahagóni pallót olcsón (olcsón, ha nem hasznavehetetlen az anyag...)

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #8966 üzenetére

    Márton,
    remélem ezzel az összehasonlítással sikerült megnyugtatni magadat! :)
    Én még rá is segítek, mert amikor idézőjelben az írtam, hogy "paramétereit tekintve (ma volt is a kezemben) egy fokkal "gyengébb", akkor nem is a Te 125-ös gépedre utaltam (GEX 125AC?) hanem a 150-es verzióra (GEX 150 AC) amit egyébként én nem találom, hogy olcsóbban árulnának, mint a 125-öst, de részemről mindegy is.

    Hogy azt a bizonyos rezgőkört fogom-e állítgatni valaha is, azt majd meglátjuk a gyakorlatban. De miután én szoktam néha fémlemezeket is csiszolgatni, lehet, hogy igen.
    A 150-es talp területe majd másfélszer akkora, mint a 125-ös, a nagyobb felület stabilabb is, úgy gondolom. Az, hogy nagyobb a súlya, az nálam inkább előny, minél nagyobb a tömege egy gépnek annál kevésbé ugrál, a fejem felett meg nem hiszem, hogy használom majd.

    A portalan levegő nálam is szempont. Nem ismerem a Bosch rendszerét, de nekem még a tescos exc.csiszolóval sem volt különösebb bajom. Maga a porzsák, textil vagy papír, egyaránt elégségesnek tűnik, inkább az a kérdés, hogy a leválasztott anyagot mennyire tudja felszippantani a lapát, annak meg nincs köze a portároló részhez, annak a szűrési hatékonyságához.
    A többiről, ahogyan mdk is javasolta, majd fél év múlva.

  • Soká

    senior tag

    válasz The_dog #8974 üzenetére

    Lehet kapni különféle adalékanyagokkal megpakolt olajakat, de nem lenolaj néven árulják, mert úgy nehéz lenne megmagyarázni, hogy miért is kerül 5-10szeresébe :)
    http://www.auro.hu/hu/fa-belter/olaj/
    http://www.bona.com/hu/Magyar/

    Nem lehet, hogy túl vastagon kened a lenolajat, pontosabban, hogy nem szeded vissza 10-20 perc elteltével? - mert akkor tényleg nem szárad meg soha.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #8975 üzenetére

    Szerintem jó az a parkside cső, nagyon könnyen hajlik, inkább csak rövid, pontosabban jól nyúlik, de olyankor már ellent kell tartani neki. Az a jó, ha a porszívó nem lent a földön van, hanem a munkadarabbal egy magasságban, akkor könnyű azt a csövet kezelni, csak akkor még jobban hallod a porszívó nem csekély hangját.

    Megfelelően megválasztott fém pálcából/drótból lehet tekerni olyan ritka menetű rugószerűséget, amibe belebújtatva a megfelelő csövet, tudsz csinálni hasonlót, mint a Festool izékéje a fotón. De ez csak egy kósza ötlet.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #8935 üzenetére

    "Mindenesetre már réges régen sokkal rosszabbul élünk mint 1990-ben(-ig).A mai átlagfizetések ahhoz képest 40%-al kisebb vásárlóerejűek."

    Lehet, hogy erre nem is kellene reagálnom... Márton éltél Te egyáltalán felnőttként akkor? Nem úgy tűnik...
    Nem lehet ilyen egyszerűen összehasonlítani a dolgokat. Élhet benned nosztalgia, érezheted azt, hogy akkor könnyebb volt, de ez nagyon délibábos így. Ha visszacsöppennél 20-25 évet a múltba, nagyon meglepődnél, hogy hirtelen mennyivel lenne szürkébb, sötétebb, szegényesebb az életed. Azt nem mondom, hogy boldogtalanabb is, mert ez valószínűleg nem igaz, sőt, de mint tudjuk a boldogság nem feltétlenül pénz kérdése. Szóval csak nézzük az anyagiakat.
    Hol voltak neked 20 évvel ezelőtt profi kisgépeid? Hm? Én 1992 körül vettem az első Bosch fúrógépemet, pontosan annyiba került, mint most! És akkor az kb. a félhavi átlagkereset volt. Örökre megmarad bennem, hogy 1983-ban egy "nyamvadt" Sharp számológép 1200Ft-ba került (ez volt akkor a számítástechnika :) kb. egynegyed havi fizetés! El tudod képzelni azt, hogy ma fizetnél érte 30ezer forintot? Mert akkor kipengettük! Mint ahogyan kifizettünk egy 60perces Sony CHF kazettáért 114 forintot, ami kakaóscsigában mérve (ez 2forint 40fillérbe került) 48db kakaóscsiga ára volt!!! Ma mennyibe kerülnek ezek?? Kifizetnéd ma egy félnapi keresetedet egy Fa (Creme21, Atlantic - az öregebbek emlékezhetnek a márkákra) szappanért?
    Szóval bonyolultabb kicsit az élet annál, hogy elintézzük egy mondattal.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #8981 üzenetére

    "Létbiztonság volt minden magyar lélek számára."

    Neked az létbiztonság, hogy nem nyithatod ki a szádat, sosem tudhatod, hogy ki hallgatózik? Hogy külön kell a zsebekbe tömni, ha anyagot akarsz venni, mert a tüzépen egyébként semmit sem kapsz? Hogy nem mehetsz el egy templomba, hogy le kell halkítanod a rádiót ha a Szabad Európát akarod hallgatni? Hogy háromévente mehetsz nyugatra, hogy kuncsorognod kell, hogy kapj útlevelet? Hogy a párttitkár jelentésétől függ, hogy előreléphetsz -e a szamárlétrán?

    A baj az, hogy ezt megszoktuk, beletörödtünk, és most savanyú a szőlő, mert nem a nagy leosztó gépezet működik. Pontosabban, hogy még mindig a nagy leosztó gépezet működik, csak éppen fordítva...
    Én nem védeni akarom a jelent, ma is nagyon szarul mennek a dolgok, de éppen azért mennek szarul, mert felnőtt pár olyan generáció, aki nem tud tisztességesen gondolkodva, dolgozva élni. Ahhoz bizony emberi butaság is szükségeltetik, nem csak kiszolgáltatottság, hogy az emberek zöme hagyta magát belesétálni az adósságcsapdába. Az nem a kapitalizmus bűne, hogy idehaza majd mindenki nagyobbra nyújtózkodott, mint a takarója.
    Azt meg, hogy ki adósította el ezt az országot a 70-80-as évek után újra, azt csak azért ne emlegessük, mert nem akarok napi pártpolitikába belemenni, túl egyértelmű lenne. Az viszont tény, hogy ma: én, a feleségem és a négy gyerekünk kb. 12millióval (a nagy közös adósság ránk eső része) tartozunk akárkiknek, anélkül, hogy ezt megkérdezték volna tőlünk. Ugyanez történt akkor is, ami iránt nosztalgia támad bennetek.

  • Soká

    senior tag

    válasz The_dog #8987 üzenetére

    Bocs, megtévesztettelek, én lenolaj alatt eleve a lenolajkencét értettem. Nem is tudom, árulnak-e festékboltban natur lenolajat? Én mintha csak lenolajkencével találkoznék. Most beütöttem a gugliba a lenolajat, és úgy elsősorban étkezési és bio találatok jönnek elsőre, és ami felületkezelési link, az is lenolajkencét takar.

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #8938 üzenetére

    Vikusz!
    A DeWALT excentercsiszoló-vétel lezáráshoz annyit még elmesélek, hogy kértem az eladót, küldje el utólag nekem a számlamásolatot és a garanciajegyet (ha már egyszer féléves garival hirdette a gépet). Nagyon készséges volt, elküldte a számlamásolatot és elküldött egy idegennyelvű használatit, de szó nélkül "kifelejtette" belőle magát a garanciajegyet, (ami egyébként a magyar nyelvű használati végén lett volna eredetileg), és ami nélkül persze így semmi értelme sem volt az ajánlott küldeményének...

    Amikor megemlítettem a levelemben neki a letört adapterfüleket, nem is reagált rá, pedig nem vártam volna többet, mint egy "bocsesz, észre sem vettem" félmondatot. Aztán jót nevettem a féléves garin, mert a számlamásolat szerint éppen április elsején jár le az egy év garancia... vagyis egy hét múlva. A gépet sem annyiért vette, amennyiért jelezte (ami persze abszolut nem tartozik rám) csak kár volt magyarázkodnia a csomagküldés költségéről, mert az adott bolt éppenséggel ingyen szállít házhoz 50.000Ft felett.
    Szóval, eléggé mellébeszélősnek bizonyult az emberkénk, de ha menet közben nem derül ki, hogy a géppel is vannak rejtett problémák, akkor semmi gond.
    Még az sem kizárt, hogy esetleg a bolthely.hu nem a magyarországi forgalmazótól szerezte be a gépet, hanem valami szürkeimportból és netán nem is volt rendes garanciája a gépnek...

    Ennél jobban bosszant, hogy írtam a DeWALTnak a letört két pöcök ügyében, de (idáig) szóra sem méltattak.

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #9057 üzenetére

    Nem adtam negatív visszajelzést.
    1. mert nem szokásom
    2. a gép maga rendben volt (legalábbis remélem, hogy nem derül ki 2nm csiszolás után, hogy más turpisság is van a gép körül...)

    Tk. ha őszintén elmondja, leírja a garlevél hiányát meg a pöcök letörését a találkozásunkkor, akkor is megveszem a gépet, mert ezek részletkérdések. Jobb kedvelem az őszinteséget. Idáig nem tudtam eldönteni, hogy a fickó egyszerűen csak figyelmetlen, nemtörödöm alkat, de most, amikor a pozitív megjegyzésem mellé leírtam tényszerűen az észrevételeimet is röviden, arra már úgy válaszolt, amiből kiderült, hogy nem csupán figyelmetlen.
    Azért ahhoz már némi cinizmus is szükségeltetik, amikor azt írta a visszajelzésében, hogy (nem is nagyon értem a dolgot): "az advétkor a készüléknek volt garanciája, avval élni kellett volna." Nem tudom, hogy milyen garanciára gondol, de ráadásul az a bizonyos adásvétel úgy zajlott, hogy megbeszéltünk egy találkozót a Bazilika parkolójában 12:30 és 12:45 között. Én úgy indultam el, hogy 12:15-re ott legyek, felmérhessem a terepet, találok-e valahol egy konnektort. Ehhez képest 11:50-kor rámcsörgött, hogy hol vagyok, mert ő már ott van, és persze vár, csak mennie kellene tovább, stb. Miután a Károly krt le van zárva én az Astoriától még futottam is egy jót, hogy mielőbb odaérjek. Szó sem volt arról, hogy kipróbáljuk a gépet, ő csak állította, hogy a gép tuti én meg csak azt észrevételeztem, hogy a megígért papírosok hiányoznak. De valószínűleg egy alaposabb szemrevételezéssel sem vettem volna észre azt a kis hibát, csak a gépre figyeltem, nem a porzsákra.

    De mondom, nem csinálok én ebből nagy ügyet, csak gondoltam, hogy megosztom veletek a tapasztalatomat.
    Én továbbra is örülök, hogy Vikusz felhívta a figyelmet erre a vételre, nem volt ez rossz üzlet. És még az is igaz, hogy ha a fickó úgy hirdeti meg a termékét egyetlen fotó nélkül, hogy gari nincs és törött a porzsák, akkor talán nincs merszem leütni. És akkor nem lenne egy könnyen orvosolható apró problémától "szenvedő" egyébként klassz kis excentercsiszolóm. :)

    Szerk:
    a porzsákot 4000Ft-ért vesztefgeti a DeWALT, külön műanyag kis alkatrész nincs.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz mdk01 #9065 üzenetére

    "'Bár semmi közöm hozzá, de nem egészen értem miért nem akarsz negatív visszajelzést adni"

    Egyszerű az oka, túlzásnak érezném. Végtére is nem bántam meg ezt a vételt, legfeljebb bánt kicsit, hogy a fickó figyelmetlen / inkorrekt volt részletkérdésekben. És Vikusznak is igaza van abban az értelemben, hogy akár le is tagadhatta volna a hibás porzsáknak a létét, hiszen ott a másik. (ez a verzió nekem nem is jutott eszembe) Viszont leírtam elég egyértelműen a kifogásaimat, ha valaki elolvassa ért belőle. Nem csak a negatív visszajelzéseket kell elolvasni, azt hiszem.

    Ami pedig a csorba adaptert illeti, lehet, hogy nem voltam teljesen egyértelmű: anélkül, hogy "ügyet" csinálnék a dologból, gondoltam kipróbálom, ha már van garanciám és a DeWALT is olyan jónevű cég, lássuk, vajon hogyan állnak hozzá egy ilyen, némi méltányosságot is feltételező problémához. Nos, okosabb lettem: le se szarnak :) De nem csinálok én ebből problémát, csak elgondolkodom azon, hogy vajon egy dewaltos marketinges, ha tudná, hogy ez a számukra (előállítás szempontjából) filléres alkatrész témát jelent egy szakmai fórumban és mondjuk a cég hozzáállásától is függ, hogy azt írom-e róluk, hogy le se szarnak, vagy azt, hogy de rendesek voltak, küldtek/adtak egy új alkatrészt, szóval melyiknek több a reklámértéke?
    A kérdés költői :) A válasz meg körülbelül annyi, hogy természetesen itt nem a dewaltról van szó, hanem a magyar képviseletről. Nem véletlen, hogy az Aldi/Lidl típusú multik még idehaza is a nemzetközi normájuk szerint kezelik a reklamációkat és szervizes kérdéseket, sokkal vevőbarátabb módon állnak hozzá a kérdéshez, mert valószínűleg tudják, a vevő - ha kedvező a tapasztalata - visszajár hozzájuk.

    Egyébként azt az adaptert én magam fogom megjavítani, mert nem kerül több időbe fémből megcsinálni, mint elvergődni Sashalomra, ami nekem kicsit világvége. És akkor a megspórolt 4000 forintból veszek csiszolóvásznakat a gép alá :)

  • Soká

    senior tag

    Másra terelném a beszélgetés fonalát :)
    A kérdés kicsit provokatív: lehet-e értelme egy kis rezgőcsiszolónak, vagy éppen annyit tud, amit kézzel is megcsiszol az ember?
    Konkrétan egy ilyen kis makita BO4554 használható-e valamire? 160W

  • Soká

    senior tag

    válasz LucaToni #9094 üzenetére

    Jó lenne egy alaprajz arról a társasházról. Elvileg két lakás között főfalnak illene lennie. Szóval, ha rajzolsz, akkor talán tudunk konkrét tanácsot is adni. Az biztos, hogy ne a falba akard bevésni a vízszintes tartóelemeket, hanem álljon lábakon, az viselje a terheket.
    Szóval, méretezés, funkció (mit akarnak ott fent és hányan) :) hogyan szeretnél feljutni, stb. - ezek szükséges infók.

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #9120 üzenetére

    Sokáig lehet még árnyalni a vaterás kérdés-felelek játékot, de ha az én konkrét esetemnél maradunk, két okból nem láttam értelmét, hogy fotókészítéssel "fárasszam" a delikvenst:

    1. amíg én a fotóra várok, más úgy lecsapja a gépet, ahogyan én is tettem, akkor meg bosszankodhatok, hogy minek bonyolítottam a dolgot.
    2. mit remélek fotón egy olyan géptől, amire azt írja a tulaj, hogy "egyszer használt, hibátlan és garanciális"? Ez elvileg elég egyértelmű, nagy valószínűség szerint egy fotótól sem lennék sokkal okosabb, ha meg a gép nem olyan, amilyennek írják, akkor az a személyes átvételnél kiderül (persze a részlethibák még ilyenkor sem biztos, lám, én sem a porzsák pöckét figyeltem, hanem a gépet magát)

    Mondok olyan példát, ahol tényleg számít a jó fotó:
    Itt van ez az igencsak viseltes szalagcsiszoló.
    Felrakott róla az illető két viszonylag jó fotót, de azért volt annyira figyelmetlen (szerintem azért ez több, mint figyelmetlenség) hogy nem írt konkrétumokat a gépről, csak annyit, hogy a "képen látható állapotban" Vagyis a gyanútlan vevő vagy észreveszi, vagy nem, hogy ez nem csupán egy szalagcsiszoló, ezen elvileg lenne egy korongcsiszoló is, ami már nincs rajta, és egy másik termékéről készült fotó hátterében jobbra az is látszik, hogy a gép nem látható oldalára rondán ráfolyt valami fehér festék. Ettől persze a gép még használható, de szerintem kár eltagadni az ilyesmit. És a fickó másik három négy modellező gépei mind jobb-rosszabb buherálmányok.

  • Soká

    senior tag

    válasz mdk01 #9110 üzenetére

    (Vikusznak is válaszolva)

    >Azért szeretnél egy ilyet mert a DW-tal nem férsz be a sarkokba?

    Nagyjából igen. (és esetleg egészen finom "borzolásokhoz" fémen) És van nekem barkács kategóriájú hasonló, évek óta elő sem vettem, annyira az volt az érzésem, hogy nem ér semmit, amikor használtam...

    >Nem tudom milyen árba van az a gép amit linkeltél.

    Azért érdekel csak, mert 10.000Ft, (kiállított darab) az pedig úgymond félár...
    Van még egy gép, amin hezitálok, az is Makita, egy élmaró, szintén kifutott termék 3707.
    Ennek a gépnek kissé érthetetlen az árképzése, mert papíron többe kerül, mint a minden bizonnyal jobbnak tekinthető 3710-es gép. Ki érti...?
    3707
    3710

    Mondjuk, nekem, az ártól eltekintve a Bosch GFK 600 jobban tetszik.

  • Soká

    senior tag

    válasz mdk01 #9107 üzenetére

    "Persze még mindig ütős egy gép az olcsóbbakhoz képest, csak a régi 3612-eshez képest már silányabb."

    Azt hiszem, többünknek van 3612(C) gépe, és úgy látszik nem csak én vagyok úgy vele, hogy mint első felsőmaróm, valahogy a szívemhez nőtt. :) Egyszerűen csak szeretem használni, pedig semmi extra.

  • Soká

    senior tag

    válasz mdk01 #9124 üzenetére

    Állítólag Apósomnak van ilyen Fein gépe, de még sosem mutatta/láttam nála, majd egyszer sort kerítek rá. Mindenféle ügyeskedésekhez valóban jól jöhet, éppen egy fémlemez egyenletes "borzolásához" egy jobban felfekvő rezgőcsiszolót alkalmasabbnak vélek. (borzolás alatt valami homokfúváshoz, gyöngyözéshez hasonlító egyenletes felületi finomfaktúrára gondolok)

    Az általam említett élmaró éppenséggel kevesebbet tud, mint a te kisméretű felsőmaród. De jobban kézreáll élmaráshoz.

    Éppen ebben a fórumban említette valaki, talán Madmax, hogy kézből mar (bal kézben a munkadarab, jobban a marógép) akkor ezen nagyon elcsodálkoztam :) Nos, az igaz, hogy én nem nagyon csinálok olyasmit, ahol ez a fajta laza üzemmód szükségeltetne :) de arra én is rájöttem, hogy van olyan helyzet, amikor sem az asztali gépen, sem a nagy maróval történő marás nem szerencsés. Arra gondolok, hogy ha van egy hosszabb léc, deszka, aminek az éleit szeretném (kis rádiusszal) lekerekíteni ott nem mindig célravezető az asztalon történő marás, mert ha a munkadarab csak kicsit is nem egyenes, abban pillanatban vagy nyomni kell a munkadarabot, hogy egyenletesen felfeküdjön, vagy nem lesz egyenletes a lekerekítés. Kis rádiusznál ez elég jól észrevehető. Ilyenkor talán jól jön egy könnyű kis gép, kis talppal, amit viszonylag alacsonyan lehet megfogni. Féláron csábító. :)

    "Én jártam már egy pár asztalos műhelybe de még életembe nem láttam élmarót senkinél és még nem is hallottam hogy vki is vett volna."

    Akkor itt az ideje, hogy legyen egy olvtársad, aki módosítja a tapasztalataidat :)
    De, majd meglátjuk, holnap kiderül, megvan-e még egyáltalán a gép vagy már elkelt. Egyébként, jut eszembe ebben a pillanatban, az egyik kolléga, aki a múltkor javasolt neked valami orvosságot a faragott bútor penészeltávolítás ügyben, ő vett ilyen élmarót. A 3710-est, emlékeim szerint.

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #9127 üzenetére

    Na, még valamit: ami negatívum, hogy 6mm-es maró való bele (a Boschba 8-as is) , ami pozitívum, jóval nagyobbat pörög, mint a nagy marók, ugyanakkor talán nem olyan hangos, és kisebb modellezős jellegű, kézből történő marásoknál használhatóbb, könnyebb szemmel követni az eseményeket.

    Egyébként szerintem egy nagyobb faipari cégnél, ha kézből kell az éleket kerekíteni méterszámra (pl. nagy munkadarab - nyílászárók?), akkor biztosan jól használható. Kis cégnél legfeljebb azért jó, mert nem kell cserélgetni a marófejet a gépben. Ez be van lőve fíx lekerekítésre, a másik gép meg végzi az egyéb marási munkákat.

  • Soká

    senior tag

    válasz Vikusz77 #9129 üzenetére

    Az élmaró kérdése közben megoldódott, ugyanis már elkelt. 20e talán nem volt rossz ár érte...

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #9138 üzenetére

    Azt mond már el nekem, hogy a deltacsiszoló miben különbözik egy téglalap forma rezgőcsiszolótól? Túl azon, hogy az egyik háromszög forma, a másik meg 90fokos? Én abban hitben élek, hogy mindkettő ugyanúgy rezeg; lehet, hogy nem?

    Van egyébként nekem egy ilyen deltacsiszolónak nevezett marokzsibbasztóm, ami idegesítően gyenge és legfeljebb ott jó, ahova csak ekkora fej fér be, meg van egy lidlis csiszolóm is, ez egy fokkal többet ér.
    Valószínűleg az a baj, hogy szalagcsiszolókhoz vagyok szokva, és annak az anyagleválasztása léptékekkel nagyobb.
    Na, mindegy, majd meglátjuk, hogy ez a makita rezgőcsiszoló mire elég.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #9145 üzenetére

    Így elsőre ez a kis makita rezgő egészen jó. Viszonylag hangos, de dolgozik is. Majd meglátom, hogy a gyakorlatban miként válik be, természetesen nem olyan anyagleválasztáshoz szántam, mint a szalagcsiszolót. Sőt, az néha gond is, ha túlságosan harap egy gép.
    Ahogyan látom, ezekhez a gépekhez nem érdemes kész tépőzáras lapokat venni, hanem inkább méterben szalagot és azt otthon darabolni. Mivel érdemes lyukasztgatni? Feltételezem sűrűn köszörülhetem a megfelelő méretű lyukasztómat, ha azzal csinálom...

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #9157 üzenetére

    "érdemes megvenni a gyári papírt, mert sokkal korrektebb."

    Tételezzük fel, hogy így van, (bár egy méterben kapható SIA vászon nem hiszem, hogy rosszabb lenne) tulajdonképpen csak azért kérdeztem erre a lyukasztgatásra, mert első nekifutásra azt tapasztaltam, hogy nem is olyan könnyű beszerezni az adott géphez való kelléket. Legalábbis kör alakút mindenfelé látok, olyan szögleteset, ami nekem kell, éppen sehol elérhető közelségben. És éppen a Bakosfánál javasolták, hogy miért nem veszek szalagot méterben, sokkal olcsóbbra is jön ki. Hozzáteszem, nincs ebben semmi "csóringerség" hiszen a gépek egyes típusaihoz eleve mellékelnek lyukasztót, ami ugye feltételezi azt, hogy szalagból dolgoznak. Az én gépemnek is van olyan változata, ami nem tépőzáras, hanem a leszorítós fajta.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #9166 üzenetére

    Jó kérdés...
    legutóbb az tavaly vagy tavalyelőtt volt, és azt hiszem, hogy a faipari kiállításon találkoztam a képviseletükkel, igaz nagyon nem faipari volt a kérésem, mert ötezres papírt akartam tőlük beszerezni, ami nyilván nem volt náluk, de rendesek voltak, elpostázták a teljes készletüket és azt hiszem örültek, hogy megszabadultak tőle, mert ilyesmit valószínűleg kevesen keresnek náluk.
    Én egyébként inkább a fémipari csiszolóanyagaik kapcsán favorizálom őket, az százszor kényesebb ügy, mint a faipari.

    Ha kéred, előkotrom az elérhetőségüket, valahol Dunántúlon székelnek, ha jól emlékszem. Lehet, hogy elég beütni a gugliba.

    Szerk:

    http://www.peza.hu/peza_frameset.htm

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz mdk01 #9175 üzenetére

    Először is, nem tudom mekkora egy vibrátor, kimaradt az életemből..
    De azért el tudom képzelni :) az archetípusát naponta használom. Erre-arra... :)

    "Viszont mint látom a sors elintézte ezt a kérdést, sajnálom."

    Ne bánd, nem volt létszükséglet. Gondolom, hogy más is van úgy a szerszámvétellel, hogy vagy azért vesz meg valamit, mert éppen szüksége van rá nagyon és akkor kevésbé számít az ára, a másik eset pedig, amikor éppen szembejön az emberrel egy kedvező ajánlat. Mondjuk, hogy féláron én már képes vagyok meginogni olyasmiért is, amire nincs azonnal szükségem. Nyilván megnyugtat az a tény, hogy ennyiért valószínűleg tovább is tudom adni bukta nélkül.

    Egyébként ezeket a gépeket egy Fétis nevű ( www.fetis.hu ) szerszámáruház, pontosabban annak szervize árulta. Én most jártam ebben az áruházban (M3-nál), szép nagy boltocska sok szerszám, elsősorban kékBosch, Metabo és Festool. Van egy akciós árlistájuk is, de kiderült, hogy már a jó ajánlataik nem élnek, éppen csak lusták frissíteni...

    Más. Hátha érdekel valakit iparinak mondott forgácselszívó:
    nem értek hozzá

  • Soká

    senior tag

    válasz thomgrande #9183 üzenetére

    Valószínűleg félreérthető voltam, ráadásul prűdnek is látszó, noha tényleg csak arról van szó, hogy a sors úgy hozta, nem volt hozzá szerencsém élőben, csak képernyőn.

    Pontosabban, egyszer, ez még a 80-as évek első felében volt, nyugaton jártunk a barátaimmal (19évesen - nagy kalandnak számított) és akkor Münchenben bekeveredtünk egy peepshow-ba, de nem őrzök róla jó emlékeket, mert elég fura alakokkal találkoztunk, ráadásul az egész olyan labirintusszerűen volt kialakítva, hogy a legnagyobb öröm az volt, amikor sikerült kiszabadulni onnan. Így aztán nekem kimaradt a hazai hasonló műintézmények meglátogatása, amikor az újdonságnak számított :)

  • Soká

    senior tag

    Hangsúlyozom, nem értek hozzá, de gondoltam belinkelem ezt a házilagos(?) szalagfűrészt:
    http://epitkezes-otthon.vatera.hu/barkacs_szerszam_gep/egyeb/szalagfuresz_500_1451508471.html
    Árul egy másikat is a fickó. (a szövege mondjuk elég nagyképű, de...)
    És ha már méretes gép, itt egy másik:
    http://epitkezes-otthon.vatera.hu/barkacs_szerszam_gep/elektromos_gep_barkacsgep/csiszologep/faipari_aszatalosipari_szalagcsiszolo_1448634793.html

  • Soká

    senior tag

    válasz mdk01 #9323 üzenetére

    Valóban tudom, kicsit lusta voltam... (Nem tudom persze, ki milyen böngészőt használ, de a jobbak a honlap címeket automatikusan linkké alakítják.)

  • Soká

    senior tag

    válasz Phvhun #9327 üzenetére

    No, ha már olyanokat is sikerül szóra bírni, akik ritka vendégek errefelé, akkor most leszek annyira szemtelen :) hogy hozzátegyem az előzőekhez: ha úgymond tanácsot kérek, akkor igyekszem a lehető legudvariasabban viselkedni és linkké alakítom azt, amit egy fapados Firefox magától is azzá tenne. Ha nem feltétlenül nekem érdekem, hogy megnézzék az adott oldalt, akkor tessék dolgozni egy kicsit :) De ezt most merő szemtelenségből mondom, valójában csak annyi volt a lustaságomban, hogy a vaterás link egy értelmes szöveg, ha valaki elolvassa, maga eldöntheti, hogy érdekli-e egy ilyen és ilyen szalagfűrész avagy sem. Többet mond el, mint a szép színes link szócska.

    Remélem senki nem vesz véresen komolyan :)
    És igyekszem a továbbiakban rendesen linkelni...

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #9333 üzenetére

    OFF
    Márton, ha már szóba került, hogy kit mennyire becsülök meg, akkor nem tartogatom tovább egy gondolatomat, ami néhányszor már kikívánkozott belőlem:
    amikor tavaly valamikor nézeteltérésbe keveredtél valakivel itt a fórumon, akkor "sikerült" megállapodnotok az illetővel, hogy nem kell egymás sorait olvasni, nem kell egymás hozzászólásaira válaszolni. Én akkor csöndesen az illető pártjára álltam és kerültem a Veled való kontaktust, aztán persze voltam annyira figyelmetlen, hogy "vétettem" a saját szabályaim ellen, legutóbb február elején(?), amikor valami teljesen off, félig-meddig világnézeti diskurzusba sodródtam Veled, noha arról már sikerült jópárszor megbizonyosodnom, hogy bennünket ég és föld választ el. Ez csak annyiban baj, hogy még egy ilyen faipari témán is átsüt olykor-olykor. Ezért aztán én a továbbiakban kissé barátságtalanul ,de egymás ignorálásának örülnék leginkább. A magam részéről a továbbiakban ehhez igyekszem tartani magamat, legalábbis kerülve a Veled való közvetlen eszmecserét, ha ez nem csorbítja a mással folytatott diskurzust, mert persze azt sem akarom, hogy másnak azzal kelljen foglalkoznia, ki kit szeret vagy nem szeret.
    Nekem sem hiányzik, hogy arra figyeljek, kit olvasok el és kit nem, de most úgy látom ez a járhatóbb út. Vagy az, hogy ritkábban nézek be ide.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #9334 üzenetére

    A nem linkelt "linkjeimnél" nem véletlenül kezdtem azzal, hogy "nem értek hozzá" - csupán felmerült bennem a gondolat, hogy hátha érdekelhet valakit...
    Aztán van amikor olyasmit ajánlok, amihez talán értek is, és jó vételnek gondolom, de természetesen egy gép valós állapotát sosem fogjuk biztosan tudni. A Holz-Her gép, ha jó állapotú lenne, biztosan megérné annak, aki ilyennel dolgozik. A házilagos szalagfűrésznél engem kissé riasztott a nagyképű szöveg, ezt jeleztem is. Mint ahogyan azt is, hogy a fickó árul 600-as szalagfűrészt, de én az 500-ast "linkeltem", mert mintha az lett volna a bizalomgerjesztőbb.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #9356 üzenetére

    thyeby,

    tényleg hosszabbra sikeredett ez a "linkeletlenségi" hullám a kelleténél, de hidd el, engem ez cseppet sem zavar, nem ettől fogok depresszióba esni :). A kritikát én nem bánom, szerintem önkritikus is tudok lenni, ha meg annyi a hibám, hogy hevenyészve linkeltem valamit, hát mea culpa :)
    Az pedig, hogy éppen most adtam hangot nemtetszésemnek Mártonnal kapcsolatban, annak nem ehhez van köze.

  • Soká

    senior tag

    válasz Speciali #9361 üzenetére

    Ha már offolási hullám van, akkor kicsit újragombolom én is a dolgokat...

    "Na ebből kerekedett egy jó kis kioktatósdi."

    Az a baj, Speciali, hogy csinálsz egy (nem nagy) hülyeséget, utána Te magad csodálkozol, hogy linket csinál belőle a fórummotor, aztán amikor elmagyarázzák, hogy a magyar helyesírás szerint a pont után szóköz következik, akkor ezt az apró információt ahelyett, hogy beépítenéd, esetleg megköszönnéd, okoskodsz tovább, és utólag kioktatásnak veszed. Nem az a baj, hogy valamit rosszul írsz, nem kell egy asztalosnak nyelvészkednie, de ha hiúsági kérdést csinálsz belőle, akkor azt mondom egy asztalosnak sem kell bután viselkednie. A vita csakis azért kerekedett, mert "csakazértis" ragaszkodtál a hülyeségedhez. Ennyi.

    De egyébként, szerintem tanultál az esetből, mert mintha nem követnéd el ugyanazt a hibát, szóval nem volt olyan haszontalan az eset...
    szerintem.

    (Azt meg végképp nem értem, hogy ha már különböző nickeken írsz, miért kell kutyulni a fórumokat?)

  • Soká

    senior tag

    válasz Speciali #9371 üzenetére

    Speciali,

    írtam neked hosszasan, aztán mégiscsak előkapirgáltam az esetet, és kitöröltem a mondandómat, feleslegesnek bizonyult. Helyzet a következő:
    gyakorlatilag senki (de senki) nem volt kioktató Veled, csupán mindenki próbálta megmagyarázni nyelvhelyességi és tipográfiai szempontból a szóköz hiányának velejáróit, ezt is csak azért, mert kétszer is leírtad, hogy Te erről még nem hallottál. A legdurvább megjegyzés az volt, hogy "Nagyon rossz szokás" - mármint, hogy nem teszel szünetet az írásjel (pont, vessző, kérdőjel) után.
    Az, hogy ezt sokan és sokféleképpen próbálták megközelíteni, az csupán azért volt, mert "csakazértis" kötötted az ebet a karóhoz és még inkább igyekeztél helytelenül írni.

    Egyébként pedig minden értelmezés kérdése. Valószínűleg a mostani soraimat is kioktatásnak minősíted, noha ez csupán a félreértelmezések oszlatása. Kioktatás és oktatás között nagy a különbség, akkor jóindulattal "oktattak" én most ráteszek egy lapáttal és "fenyegetőzök" kicsit :) :

    haa továbbra is úgy gondolod, hogy kioktatás volt a dolog, akkor én szépen belinkelgetem az összes hozzászólást. Aztán majd meglátjuk, hol találsz benne KIoktatást. Oké? Sok okosság hangzott el, érdemes újraolvasni, mint mondják: ismétlés a tudás anyja... :)

    Utóirat: azt azért nem árt tudni (rólam), hogy a helyesírási hibáknál jobban zavarnak a tartalmi ferdítések...

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Speciali #9378 üzenetére

    "De hála neked, megvan a "tettes".:) Na ez az, ami szerintem gáz.."

    A gáz az, hogy annyit nem bírsz mondani, hogy bocsi. Persze ezt már megszokhattuk Tőled.
    Az meg, hogy ki volt a "tettes" , hááát, udvariasságból csak magamat idézem, hogy lásd:
    link

  • Soká

    senior tag

    válasz Speciali #9381 üzenetére

    Az a peched, hogy éppen ráérek :)
    Így aztán korrigálom a téves megállapításaidat.

    Az, ha helytelenül írsz, téged nem zavar, mert Te nem olvasod el. Az, hogy más nehezebben olvassa el, az meg úgy látszik végképp nem zavar. Még akkor sem, amikor egyértelműen és udvariasan jelzik, hogy ez így nem igazán jó... De Te akkor is okosabb vagy és elmondod a magánvéleményed, éppen csak azt nem veszed észre, hogy ezzel elsősorban magadról állítasz ki ... bizonyítványt.

    Persze, nem vagy te annyira hülye, amennyire eljátszod, mert azóta mégiscsak elkezdtél helyesen központozni, csak nehezedre esik belátni, hogy ez így jobb. Pedig nem esne ki az ácscerka a füled mögül :)

    Abban is korrigálnom kell Téged, hogy amit idéztem, az véletlenül sem volt offtopik, ugyanis nem a szakmai fórumban hangzott el, hanem (ni-ni, micsoda véletlen, éppen az én javaslatomra...) a hobbiasztalos offtopik nevezetű fórumban.

    Hidd el nekem, semmilyen hátrányod nem származik majd az életben abból, hogy én, vagy más, elmagyarázza neked néhány elemi írásjel használatát. Azért mert Neked eszedbe sem jut, én azért megnyugtatlak, hogy ha nem bugris megrendelőknek fogsz árajánlatot írni, akkor akár még javítja is a helyzetedet, ha pontosan, szabatosan írod meg azt az árajánlatot.

    Ha most szeretnél frappánsan megválaszolni, segítek: lám-lám, még köztársasági elnök is lehet abból, aki be van oltva helyesírás ellen - akkor meg miről is beszélek én itt? :)

  • Soká

    senior tag

    válasz Speciali #9384 üzenetére

    Kérsz egy kis "entellektüel" szöveget?

    Csernus a plebsznek való. Aki nem a kereskedelmi csatornákon szocializálódik, az mást olvas...
    Abban viszont igazad van, hogy Veled például csernus-módra kellene beszélni, jól lebunkózni, azt talán megértenéd és elmerengenél rajta. Az kétségtelen, hogy nem én vagyok a te embered.

    Azon meg törd kicsit a fejed, hogy ha idáig nem tapasztaltad ezt a stílust nálam, akkor most mivel sikerült rászolgálnod? Kompenzálnom nem nekem kell, legalábbis egy ilyen fórumban biztosan nem, én itt vidáman eljátszhatom a hobbistát. Te viszont a szavahihetőségedet.

    De, hogy értsd: nem kedvelem a fészekbeszaró megnyilvánulásokat. Ha nem tetszik a hobbiasztalosok "kioktató" stílusa, akkor neked, mint nemhobbiasztalosnak, tök felesleges ott rugóznod.

  • Soká

    senior tag

    Sziasztok!

    Csak azért szólok bele a körfűrészes témába, mert látom, ferkoboy nem bízza a véletlenre a dolgokat és körbejárja a témát (ami dicséretes) ám - a különböző fórumokban - nem feltétlenül egyező véleményeket kap/olvas, így aztán magának kell kiokoskodnia a nagy igazságot.

    Annyiban én is érintett vagyok a témában, hogy néhány év alatt én is kipróbáltam 3 különféle asztalt és szereztem némi tapasztalatot, aminek a lényege annyi, hogy az olcsó Kinzo és Parkside (alias Einhell) gépekkel is tudtam szépen pontosan dolgozni, a kérdés inkább az volt, hogy milyen erőfeszítések árán, aminek elsősorban a hatékonyságom (és munkakedvem) volt a fokmérője.
    Végül (bár semminek sincs vége, hiszen egy jó öntvényasztalos körfűrészért bármikor elcsábulnék) vettem egy Metabo TS 250-et. Elég sokat nézegettem és gondolkodtam rajta, nagyjából azok jöttek szóba, amik ferkoboy esetében is.

    Én azon csodálkozom kicsit, hogy a makita MLT100-at ennyire favorizáljátok. OK, jó kis gép ez, aki ilyet vesz nagyon nagy csalódás nem érheti, de miből gondoljátok, hogy jobb, mint például a fent említett Metabo vagy a kék Bosch???
    Ez utóbbi két gép eléggé hasonlatos paraméterű és konstrukciójú gép, ha már párba akarjuk állítani egy Makitával, akkor a Makita 2704 lenne a megfelelő kategória. Az (eredeti) áruk is hasonló, mindegyik bőven 200e feletti. Ehhez képest a MLT100 tényleg igen olcsó, ráadásul olyan paraméterei vannak (papíron) ami a nagyobb testvéreknek is a tisztességükre válna. De talán senki sem gondolja komolyan, hogy ugyanazt adják féláron, arról még nem is beszélve, hogy a MLT100-ra még felaplikáltak egy tolóasztalt, meg hátra még egy asztalkiegészítőt is. Kipróbálni ugyan nem volt lehetőségem, de azért szemrevételeztem én is az MLT100-at, megtapogattam, megmozgattam és bizony nekem az volt az érzésem, hogy elég dizájnos, sokoldalú gép, kétségtelenül jó ár/érték arányban, de tipikusan olyan gép, ami a papírforma szerint jobb a riválisainál. Aztán ha alaposabban szemügyre vesszük, akkor jönnek a hátulütők. A drágább gépek 2000W körüliek, az MLT100-as 1500W, mégis ez képes papíron átvágni nagyobb méretet. Vajon nem azért, mert a felfüggesztése és a lap rögzítése vékonykább? Vajon nem azért, mert papíron jól hangzik, a gyakorlatban meg úgyis kevesen akarják próbára tenni 90mm-es anyag átvágásával? És itt van ez a tolóasztal. Hasznos dolog, de vajon mi az oka, hogy a kék Bosch asztalán nincs ilyen funkció, csak a feleannyiba se kerülő zöld Boschon? Mint ahogyan a drágábbik Makitán sincs. Az MLT100-on ráadásul érthetetlen számomra, hogy miért tették ezt a tolóasztalt olyan távol a fűrészlaptól? - hogyan is van így okosan kitalálva a munkadarab biztos megfogása és tolása? 30-40 centisnél kisebb munkadarabot nem is lehet vágni így??
    Érdemes megnézni, a lesajnált Einhell FKS 22/315-nél közvetlenül a fűrészlap mellett fut a tolóasztal. (Néhány évvel ezelőtt ezt az Einhellt 70ezer körül árulták, sokat nézegettem, végül azért nem vettem meg, mert rosszul hangzik a név, noha olyantól, akinek lett is volna ilyen gépe még nem olvastam rosszat, annál többet azoktól, akik csak a név alapján alkotnak véleményt, noha ennek a gépnek konstrukciójában, elektronikájában semmi köze az olcsóbb Einhellekhez.

    Nálam az első "teszt" az, hogy ellenőrizzem az asztal síkságát. Az MLT100, ha nem is veszélyesen, de elbukott, a tolóasztalos Einhell például nem. A zöld Boschból kettőt néztem, az egyik egyszerűen katasztrófa volt, a másik majdnem tűrhető. A Metabo TS 250 tűréshatáron belül volt, bár kétségtelen, amit thyeby írt, hogy nagyon vékonyka, számomra már egyszerűen művészet, ahogyan képesek ezeket az alu alkatrészeket nyomás alatt önteni: meglepő precizitással és végtelen spórolással. Ezekre az asztalokra vigyázni kell, nem ajánlatos rájuk felmászva cserélni az izzót a csillárban, az biztos :)

    Én nem emlékszem, hogy egy éve, vagy korábban valaki is szidta volna itt a kék Bosch körfűrészasztalt, aminek én - kategóriájában - csak egy hátrányát ismerek, az árát.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #10832 üzenetére

    Kedves jó thyeby,

    kétségtelenül az egyik indítéka az volt a közbeszólásomnak, hogy már jól ismerem a Te metabo "fóbiádat", aminek nyilván jó oka van, de néha úgy érzem az a helytelen végkövetkeztetés születik a dologból, hogy a metabónál minden más márka csak jobb lehet.

    Nekem egyébként nincs mérvadó összehasonlítási alapom, mert összesen két metabo gépem van, egy KGS255 gérvágó és ez a bizonyos TS250 asztali körfűrész. Eszem ágában sincs azt mondani, hogy ezek a kategória legjobbjai, alapos "hibalistát" tudnék felsorolni, de ár/érték arányban úgy gondolom nem voltak rosszul megválasztott gépek. Persze egy fontos kritériumról nincs tapasztalatom, ti. hogy mennyire strapabírók ezek a készülékek, mert én mint hobbista, nagyon keveset használom őket. De azt mondom, aki intenzíven akarja használni a gépeket, az csakis professzionális megoldást keressen, asok munkával illik kitermelni annak az árát.

    "miért tették ezt a tolóasztalt olyan távol a fűrészlaptól?"

    Ez a kérdés engem továbbra is foglalkoztat, majd megnézem profi cuccokon hogyan is van ez megoldva? Magyarul nem győztél meg igazán, folyamatosan azt érzem, hogy ha én egy munkadarabot a fűrészlaptól 30-40cm-re fogok meg, akkor sokkal kevésbé tudom stabilan tartani. Ez a hossz már elegendő "erőkar" ahhoz, hogy a fűrészlap harapása elmozdítsa a munkadarabot. Főleg úgy, hogy ezeken a gépeken alkalmazott alu szögvezetők eleve hajlamosak a hajladozásra. Persze ez most részemről csak megérzés, mert soha nem dolgoztam ilyen, a Makitához hasonló gépen, csak olyanon, ahol a tolóasztal közvetlenül a fűrészlap mellett futott. A hosszú munkadarab persze részben magyarázat, de ha már méteren felüli darabokról van szó, akkor úgyis kell valami asztal hosszabbítás vagy egyszerűen egy gérvágó. Én persze eleve apróbb dolgokat készítek és zavar, hogy ezt a tolóasztalt a 10-40cm-es tartományom belül szerintem nem lehet használni.

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #10833 üzenetére

    Este még elmondom a saját meglátásaimat, de most mennem kell. Azt viszont továbbra is mondom Neked, hogy tudnunk kellene mit és milyen mennyiségben, minőségben, milyen anyagból akarsz "gyártani". Szerintem minden ennek a függvénye.
    Említetted a fiókokat, de gondolom nem fiókbeszállító vagy az Ikeának :) szóval más is léesz az életedben.
    Magadnak, másoknak akarsz dolgozni? Hobbiból vagy pénzkereseti lehetőség? Többi szerszám? Műhely? Ezek mind szempontok lennének.

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #10836 üzenetére

    "Fiókok, tárolók, kisebb dolgok."

    Nos, ha tényleg csak annyi bútorról van szó, amennyit a családi környezeted "befogad", akkor elvileg megtenné neked egy Einhell RT-TS 1725 is. Linkelhettem volna más hasonló gépet is, de éppen ilyet gyárt az Einhell a Lidl számára Parkside néven, amit idén és tavaly is árultak augusztusban 30.000-ért 3 év garanciával. Ugyanekkor más fantázianéven és színben az Aldi is árult nagyon hasonlót ugyanennyiért. Ez, szerintem jó ár, a baj csak az, hogy évente egyszer árulnak ilyet, akkor is elkapkodják 1-2 nap alatt. Hasonló pénzért a vaterán is beszerezhető ilyen-olyan szürkekereskedőktől, akkor persze nem lesz 3 év garid...
    Ennél a - jellemzően 1700W-os - körfűrészasztalnál van egy olcsóbb típus is 1500W-os motorral, hát azt már kevésbé ajánlanám.
    A következő lépés már talán a Makita MLT100-as lenne, legalábbis, amit 50-100e között árulnak az nagyjából az Einhell kategória rosszabb áron...

    És persze ott a lehetőség, hogy végy egy használt profi gépet (tehát öntöttvas asztallal) ha van hozzá ismereted, merszed. Újonnan a legolcsóbbak például itt vagy keress rá a Bernardo névre.

    Amerikai módra a hobbikategória így néz ki. Ha van időd, nézd végig a bemutatóit. A hobbisták szeretik, van akit nem hat meg :) Vitatkoztunk már róla. Nem is olyan drága, persze itthon (Európában) ne keresd.

    Nekem ez lenne a kedvencem. Persze ha már százezrekről van szó, akkor már inkább Feldert a sógoréktól.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #10840 üzenetére

    "A profi cuccokon ún. X-roll-al van megoldva."

    Persze, igazad van, de én nem ennyire profira gondoltam :) És nem is a megvezetés módja miatt mondtam, hanem, hogy a tolóasztal mennyire van távol a fűrészlaptól?
    Nekem továbbra is az a meglátásom, hogy a Makitánál, egy olyan kommersz alu szögvezető esetén, (ami az összes ilyen kategóriájú gépen található) nem merev annyira, hogy egy 40 centis "erőkar" végén ne lenne képes elcsavarodni 1-2mm-t, amitől aztán rögtön nem azt a szöget kapom, amit szeretnék. Persze nagyon jól tudjátok, ilyenkor jön a rutin, és tudja a szaki, hogy mennyit tartson ellen, kiküszöbölendő a csavarodást. Egy méretesebb keresztmetszetű vonalzónál már nincs ilyen gond.

    Ami az integrálást illeti: a marketingesek nagyon jól tudják, hogy kinél mitől döglik a légy. A Makita - tényleg nem bántani akarom - egészen biztos, hogy a marketingeseknek is nagyon meg akart felelni, amikor megtervezték ezt a tárgyat. Legyenek az asztallapon hatalmas Makita feliratok, lehessen rajta egy csomó mindent állítgatni, húzogatni (lásd a videót) paraméterei szerint legyen nagyobb benne a körfűrész, legyen nagyobb az asztalfelülete, éppen csak a motort felejtették el 2100W-osra feltuningolni. :) Számomra annyira tipikus, hogy inkább felraktak rá egy hátsó kihúzható asztaltoldást semmint olyan párhuzamvonalzót szereltek volna rá, ami hátul is rögzül. De ezt Ti is felróttátok neki.

    ferko,
    félre ne érts, én nem lebeszélni akarlak a makitáról!!! Sokan megvették, én csak apróbb panaszokat hallottam róla. Az, hogy nekem nem nyerte el a tetszésemet maradéktalanul, egy dolog, ráadásul nálam már eleve kiesett a mérete okán, nekem kisebb asztalra volt szükségem helyhiány okán. A magam -átverhető - logikája szerint ha valamiben kevesebb alkatrész van, kevesebb mozgó elem, egyszerűen iparibb a megjelenése, ott talán érvényesül az az elv, hogy "a kevesebb több".

    Más. az asztal síkságának ellenőrzésére egy acél élvonalzót szoktam használni, de ha nem ilyesmivel felszerelkezve megyek, akkor is akad a boltban egy szintező (nem árt ellenőrizni, hogy valóban egyenes-e?) azzal ellenőrizhető a dolog. Elkeserítő, hogy a legolcsóbb alu profil vagy sajtolt acél lemezasztalok mennyire hepehupásak!

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #10845 üzenetére

    "az acél profil, ami a nútban szánkózik, kb fél mm-t kotyog"

    Nos, ez a Metabonál is pont ugyanilyen lötyögős. Én sem tudom biztosan, hogy ennek mi az oka: az-e, hogy nagy ráhagyással dolgoznak, mondván inkább lötyögjön, mint szoruljon, vagy tényleg a fűrészporos szorulás miatt? Én - de ezt nem gyógyszernek javaslom!! - egy nem egészen hétköznapi szigetelőszalaggal, több rétegben bevontam a nútban futó acél elem két élét. Ez most kiküszöbölte a kotyogást teljes mértékben, használható is, igaz fogalmam sincs mi lenne, ha naphosszat így kellene vágnom, ez nyilván alkalmi megoldásnak felelhet meg.
    Erről nincs fotóm, de itt a szögvezető képe:

    A szögvezető pontos beállításához pedig nagyon jó szolgálatot tesz egy fémipari szögmérő. Próbaképpen csináltam egy óra számlapot, ahol ugyebár 12db macisajt adta ki a kört, és sikerült úgy kivágnom a szeleteket, hogy az utolsónál nem volt szükség "csalni" a pontos illesztéshez. Ahhoz pedig felettébb pontosan kell 30fokot vágni, hogy ez 12-szer megismételve ne mutasson eltéréseket.

    A fűrészlap körüli eredetileg fekete műanyag betétet lecseréltem fémre... igaz ezzel csak merőlegesen tudok vágni.

    "100 ezer forintos kategóriában bármely választás esetén kompromisszumokra kényszerül egy mezei halandó"

    A kompromisszum már ott kezdődik, hogy ezek a jellemzően 30-35kg-os gépek (Makita, Bosch, Metabo, stb.) arra lettek megkonstruálva, hogy az asztalos bácsinak legyen egy hordozható gépe is, amin kitelepülve is dolgozni tudjon. Nálam - és másoknál is - meg ez az egyetlen darab - aminek "mindent" tudnia kellene :)

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #10854 üzenetére

    Nekem édeskevés tapasztalatom van a nagyméretű gyalulatlan pallók darabolásában, de az ilyet nem szalagfűrészen érdemes először végigküldeni? És nem steller mentén, hanem csak a munkadarabra felrajzolt vonal mentén? Egy gyakorlott szakinak ez biztosan nem jelent gondot.

    Az viszont számomra is egyértelmű tapasztalat, hogy egy ilyen rövid párhuzamvezető, ami csupán az asztal hosszával megegyező, az nem segíti a hosszabb munkadarabok vágását. Én ilyenkor ehhez a stellerhez (vagy nem is ahhoz, hanem egyenesen az asztallaphoz) rögzíteni szoktam egy kétméteres alu profilt és annak mentén vágok. Ezzel most gondolom, nem sok újat mondtam...

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #10859 üzenetére

    A fotón tényleg nem alunak néz ki, olyannyira, hogy kénytelen voltam lemenni és leellenőrizni magamat:) :) De alumínium, már csak azért is, mert az eredeti betét kb. 2,5mm vastag, én meg egy 5mm-es lemezből vágattam ki a betétet, aminek a hátlapját oldalt le kellett marnom hosszában a felére, hogy pontosan süllyeszthető legyen. Sőt, 2-3tizedmm miatt még az asztallap öntvényében is megigazítottam kicsit (felsőmaróval! :) ) a fészek helyét.

    De én egyébként is óvatos duhaj vagyok, nem akartam "nullás" rést, így a körfűrészlap helye 4,5mm széles, amiben vígan elfér a kb. 2,5?mm-es lap, nagyon durván kell közelíteni a fűrsézlaphoz, hogy ennyire elhajoljon.

    Ami a szögvezető kotyogásmentességét illeti, arról most nincs kéznél fotó, de teljesen egyszerű, szig.szalag a T formájú sín mindkét élén, elején-végén ráhajtva a sín végeire, hogy betolásnál ne akarjon leválni. De mondom, ez alkalmi megoldás, neked egyáltalán nem ajánlom, aki ezres példányban húzod-vonod. Én is csak azért csináltam, mert nem akartam elsőre sokezer forintért maratni egy megfelelő méretű pálcát. hosszú távon ez lenne a megoldás. Én már annai is örülök, és számomra szinte hihetetlen, hogy az asztallapban a két horony egyenes is, meg párhuzamos is. Én úgy látom, bár nem akarom elhinni, hogy ezeket az alu öntvényasztalokat egyáltalán nem munkálják készre marógéppel. "Fröccsöntik" homokfújják és kész. Ezért is sokkal olcsóbb, mint egy megmunkált szürkeöntvény.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #10868 üzenetére

    "Ezt már belinkelte soká tegnap #10842-ben."

    Pontosítok, nem ezt, (vagy nem is én?) csak ilyet és új áron. Ez az 55.000 nagyon kedvező lenne, ha új gépet takarna. De a leírásban nem szerepel, hogy új vagy használt gépről van szó!!
    Új esetén szerintem meggondolandó lenne Ferkónak. És akkor vehetne hozzá még egy elszívót is, aminek a fontosságára majd akkor jön rá, ha belepte a fűrészpor! :)
    Jól hangzik, hogy ennek az Einhellnek az elszívócsonkja 100-as!!

    Most beszkennelek még valamit.

  • Soká

    senior tag

    Minő véletlenek, az Aldiban okt. 10-től árulják majd ezt:

    Ilyen van speciali kollégának, ő el tudja mondani minden kínját-baját.
    Én nem azért linkelem Ferkónak, mert erre szeretném rábeszélni, inkább csak azért, hogy ezt tekintse a minimumnak. Ez a gép nagyjából megfelel az Einhell RT-TS 1725 U darabjának. A lidliben forgalmazott Parkside dobozára rá is van írva, hogy gyártó: Einhell, erre a Workzone-ra nem tudom. Nem teljesen ugyanaz a kettő, más például a motor fordulatszáma, aminek nem tudom az okát... De a három éves gari és az ára miatt miatt még akkor sem bukik nagyot az ember, ha eladja. Én árában vagy mondjuk 28-ért adtam el, igaz nagyon megkímélten, dobozostól, úgy hogy a hozzá mellékelt fűrészlapokat eleve nem is használtam (volt jobb).
    Minden tekintetben kompromisszumos volt, de nem használhatatlan. jellemzője, hogy nincs a fűrészlap körül műanyag betét, aminek van előnye és hátránya is.

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #10873 üzenetére

    "jobbnak látjátok esetleg ezt mind a zöld Bosch-t?"

    Hát, jó kérdés... A zöld Bosch egy kompakt kis gép. Én nem vagyok eleve olyan rossz véleménnyel róla, mint talán thyeby, igaz én működés közben sosem láttam. Ami engem legelőször rettenetesen elriasztott az egy Baumaxban látott darab, aminek a közepén volt egy ronda "horpadás". Fogalmam sincs, miért volt ilyen egyenetlen az asztala, eleve ilyen, vagy valaki ráállt? Láttam később másutt is, az nem volt ilyen. Egyébként szépen mozgott a tolóasztal, persze fehér műanyag görgőkön, ami nem éppen bizalomgerjesztő, ugyanakkor a műanyagok is bírhatják a strapát barkács szinten. Szóval nekem egy kompakt kis gép benyomását keltette, az a fajta sokoldalúság, amit én kicsit marketingszagúnak gondolok. Adnak hozzá egy 2-300 oldalas használatit, gondold el, mennyivel drágította csak az a gépet! :) Az Einhellhez adnának max. 10oldalast :) és talán azt is kínai magyarul.

    A formatizálónak mondott Einhell már súlyra is dupla akkora darab. Jóval nagyobb motorral és nem elhanyagolhatóan nagyobb fűrészlappal, ami neked egyébként tök felesleges lehet. Tehát többet fogyaszt, a fűrészlap hozzá dupla annyiba kerül majd.

    Nem esett szó a motorral kapcsolatban két dologról:
    1. a motornál fogaskerék vagy szíjáttétel található? Az utóbbi a csöndesebb, jobb
    2. a Bosch szinte biztos, hogy kefés motor (kis méret, nagy fordulatszám, nagy zaj és kis hatékonyság) az Einhellnél nem kizárt, hogy aszinkron motor, ami csöndesebb, hatékonyabb, ilyen van a komolyabb asztali gépekben. De én nem értek az elektronikához.

    Hogy milyen motor van ebben az Einhellben korábban már volt szó róla, éppen csak a lényegre nem emlékszem :(

    Ezt az einhellt leginkább csak akkor merném megvenni, ha új lenne és alaposan meg tudok bizonyosodni arról, hogy nem valami reklamációból visszamaradt darab. Persze ez a Boschra is igaz, de ott a fénykép alapján úgy látszik, hogy nem egy nagyon lestrapált darabról van szó.

    Ferkó,

    szerintem fel kellene kerekedned és szemügyre venni a kínálatot személyesen is. Annyi a baj, hogy olyan helyet nem tudok ajánlani Neked, ahol egymás mellett megnézhetnéd ezeket a gépeket. Sőt, egy kék Bosch, egy Metabo vagy a drágább Makita ritka mint a fehér holló.
    Zöld Bosch szokott lenni a két Bauhausban, ott találsz még 30-40ezres barkács gépeket is (noname, Herkules) és építőipari Metabot is. Baumax, Praktiker, Obi elsősorban az 1500W-os alapgépeket árulja különféle neveken.

    Tiéd a pálya, én nagyjából mindent elmondtam, amit hordozható asztali körfűrész ügyben tudok vagy hiszek :)

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #10875 üzenetére

    thyeby,

    sajnos megint összekevered a két Einhell gépet!!
    Az egyik egy 1700W-os, 30kilós gép (ez az aldis) és van a 70kilós 2200W-os, amit használtan(?) 55-ért árulnak, egyébként 100 felett van az ára. A kettő ég és föld!

Új hozzászólás Aktív témák