Verzo Kinzo - kínzó luxus

Bevezető, tartozékok

Épp a legutóbbi cikkem kapcsán elemezgettem, hogy itt Közép-Európában szinte gombamód bukkannak fel újabb és újabb mobilmárkák, erre tessék, már itt is a következő. Az XXL GSM-től hoztam el jelen cikk szereplőjét, mely a Verzo Kinzo névre hallgat. Kétségtelen, hogy nem a magyar kiejtést vették figyelembe a típusnévnél, hiszen mifelénk elég idétlenül hangzik a Kinzo név.

Verzo Kinzo
[+]

De mégis kicsoda ez a Verzo nevű cég? A válasz egyszerű: egy cseh alakulat (prágai székhellyel), akik gondoltak egy merészet és alkottak egy androidos okostelefont, melyet ráadásul luxustelefonnak állítottak be. Nyilván ebből látszik, hogy nem a Nokiát vagy a Samsungot szeretnék letaszítani a világpiac csúcsáról, csak szeretnék megtörni a rengeteg hasonló droidos mobil dömpingjét. Az már más kérdés, hogy ez mennyire sikerül nekik, de a cikkben erre választ fogok adni.

Verzo Kinzo
[+]

A csomagolás rögtön kellemes benyomást kelt, a levágott sarkú, méretes doboz már élből kitűnik a többiek közül. Többszintes megoldásban helyezték el a tartalmát. A legfelső szivacslapot eltávolítva egy átlátszó keretben csücsül a telefon. Ez alatt találjuk a használatit, egy elég dögös kinézetű bőrtokot, illetve kettő darab kijelzővédő fóliát. Ha ezt is kivesszük, eljutunk a legalsó szintre, ide került a hálózati töltőfej, az akku, egy 8 GB-os microSD kártya adapterrel, egy szivargyújtó-USB átalakító, valamint az adatkábel és a sztereó fejhallgató. Az autós adapter fémes borítása dögös, a memóriakártya füstszínű tokban van (Verzo logó is van rajtuk), a füles és az adatkábel pedig saját kis dobozkát kapott. Meg kell hagyni, ez valóban igényes körítés és a tartozékok száma is több az átlagnál.

Verzo Kinzo
[+]

Külső

Nem csak a csomagolásban, hanem formatervben is egyedit szerettek volna, így a telefon külsejének megalkotásához a Novague nevű céget kérték fel, akik szintén cseh érdekeltségűek, mi több, pont Prágában van a székhelyük. Nyilván ez csak véletlen. Az eredmény valóban egyedi lett, csak épp nem olyan hatást vált ki, mint szerették volna. Akik látták nálam a telefont, jelentős többségük azonnal „de csúnya!” reakcióval reagáltak rá, míg Dr. Kind a másik végletet képviselve egyenesen gyönyörűnek mondta. Én valahol a kettő között vagyok, mivel egyértelműen csúnyának azért nem nevezném, bizonyos részletek (az oldalsó ferde élek) tetszenek, míg az összhatás valóban nem olyan lenyűgőző. Ennek egyik legfőbb oka, hogy túlzottan nagy lett a készülék. Hosszú és széles, ám mivel nem pengevékony és szögletes, így fogásra még nagyobbnak érezzük, mint a fizikai paraméterei alapján. Ráadásul 155 gramm a súlya, de ezt kevésbé érezni. Még csak azt se mondhatjuk, hogy a Novague-s srácok bénák volnának, mivel a honlapjukról kiderül, csináltak ők már Budweiser söröspohártól kezdve, alumínium bejárati ajtón át Porsche 911 koncepcióig mindent (van Skoda is), tehát nem ma kezdték a témát. Minőségileg viszont már sokkal kevésbé lehet belekötni. Fémnek sajnos nyoma sincs (vajon mennyi lenne úgy a súlya?), viszont a műanyagok rendben vannak, az összeszerelés teljesen jó. Minden passzentosan illeszkedik, semmi nyöszörgés, lötyögés.

Verzo Kinzo
[+]

Az előlapon megint csak a kijelző a fő tényező, konkrétan 4,3 hüvelykes képátlóval, ami nem épp kicsi. Felbontásban a szokványos WVGA-t tudja (480x800 pixel), színmélysége elvileg 262 ezer színű, egyébként pedig egy normál, multi-touch TFT panel. Betekintési szöge egész kellemes, a képe átlagos, napfényben (már amennyi van mostanság) is olvasható marad. Ám itt el is érkeztünk egy olyan hibához, mely még egy fapados mobilnál is ciki lenne, nemhogy itt. A képernyőt ugyanis valószínűleg elkalibrálták, mivel a szimpla érintést sokszor görgetésnek érzékeli, ami rendkívül zavaró tud lenni használat közben. Vagy feleslegesen elgörgetünk, vagy rossz karaktert viszünk be a billentyűzeten (vagy ugyanazt többször), vagy átváltunk másik beviteli mezőbe vagy bármi egyéb. Nagyon bízom abban, hogy csak a mi példányunkat sújtotta eme hiba, ami persze nem mentség. Felül középen rejtőzik a hangszóró, ami szintén nem hibátlan. A hangminőség hozza az átlagot, a hangerő viszont nem, utcán még maximumon is elég halk, noha például a nemrég nálam járt Huawei Boulder még metrón és sapkán keresztül is jó volt. Mellé jutott egy fény- és közelségérzékelő szenzor, valamint van előlapi kamera, ami viszont jó pont. Alul a szokásos négy vezérlőgomb, érintős változatban. Ide nem juthatott figyelem a formatervezők részéről, mert elég egyszerű rajzolatuk van. Legalul egy Verzo logó, valamint a mikrofon zárja a sort.

Verzo Kinzo
[+]

Hátul már sokkal szimplább a helyzet, nagy, lapos és elég unalmas felületet kapunk. A széleken lévő sarkos levágások oldják kicsit a helyzetet, meg persze az elmaradhatatlan márkalogó, alul kicsiben a formatervező cég is meg van említve. Ezúton jegyezném meg, hogy a gyártó márkajelzése engem kissé az Emporio Armanira emlékeztet, de mások a Vertut is említették. Nem gonoszkodásból mondom ezt, csupán ez ugrott be róla. Felül, a sarokba került a kamera krómcsíkkal és LED villanóval megtámogatott optikája.

Verzo Kinzo
[+]

Oldalról sem izgalmasabb a helyzet, leszámítva a két oldalsó rész térbeli formáját. Alul van a microUSB, viszont ennél sokkal jobban örültem annak, hogy a kihangosító is ide került. Rengeteg készüléken szembesülhetünk vele, hogy asztalra letéve jelentősen kevesebb hang jut ki belőle. Na, ez itt nem fog előfordulni, már csak azért sem, mert hangerőben se áll rosszul (bezzeg a másik hangszóró is így szólna...). Jobboldalt sehol semmi, balra van a hangerőszabályzó és a 3,5 mm-es jack kimenet. Előbbi a formai játékok miatt elég nehezen kezelhető, de hát ugye a kompromisszumok. Felül csak a bekapcsolót találjuk, de ez se hagyományos formájú. Említést érdemelhet még, hogy az oldalsó 3D formán felül az alsó rész teljesen sík, míg a felső ívesen lecsapott. A formai játékok talán még jobban megfigyelhetők az itt látható gyári bemutató videóban:

Hardver, szoftver

Hardver terén kevésbé vették egyedire a formát, a nagy tepsi formában egy középkategóriás „csomag” dobog. A központi egység egy Texas Instruments OMAP3630-as, melyben egy darab 1 GHz-es órajelen működő processzor üzemel. Ehhez társítottak 512 MB RAM-ot, tehát tényleg nem egy erőgépről van szó, noha fapadosnak se lehet nevezni. Az már inkább elkeserítőbb, hogy a szoftveres alapot az Android 2.2, alias Froyo adja. A „joghurt” felett már elég erősen eljárt az idő, manapság minimum a 2.3-as verzióval illik kiadni egy mobilt, arról nem is beszélve, hogy a 4.0 is elindult már hódító útjára.

Verzo Kinzo Verzo Kinzo

Ezt a hiányosságot azzal igyekeztek palástolni, hogy készítettek egy Verzo GUI névre hallgató kezelőfelületet. Szó sincs róla, hogy ez valami Sense vagy TouchWiz ellenfél lenne, de még a Sony Ericsson megoldása is sokkal mélyebb és komolyabb. Igazából a főképernyő és a főmenü van minimálisan átalakítva. Alul négy fix ikonunk van, ezekkel érjük el a menüt, az e-mailt, az üzeneteket és a tárcsázót. Felette van egy indikátor, ami jelzi, melyik képernyőnk vagyunk éppen, ezek száma háromtól hétig állítható, akárcsak az, hogy melyik legyen az alapértelmezett. Mindez viszont annyi helyet foglal el, hogy hiába van felette még négy sornyi hely, bizonyos widgeteknél egyszerűen torzulást vagy összecsúszást okoz. Kedvenc időjárásos-órás programomnál például ki kellett vennem az időjárást jelző ikont (még jó, hogy tud ilyet), mert belecsúszott az órába és ilyesmit más telefonon még nem produkált.

Verzo Kinzo Verzo Kinzo

A főmenü is csak annyiban változott, hogy minden ikon kapott egy kis keretet, meg a listák végére berakták a „rugózó” effektet. Meg kell mondjam, nekem ez a felület egyáltalán nem tetszett, mert szinte alig különbözik a gyáritól és nem is illik ahhoz a stílushoz, amit elvileg ez a modell képviselne. Mellesleg még nem is igazán gyors, a lent látható videón is jól megfigyelhetők az akadozások, illetve a már említett kijelzőhiba, ami bizony percek alatt nagyon idegesítő tud lenni. A hasonló hardveres felszereltségű Sony Ericsson Neo valóságos szélvész ehhez képest (de a már egész korosnak mondható Galaxy S is), pedig annak a kezelőfelülete jóval komolyabb.

Multimédia, internet

Kamerában is a középkategóriát képviseli, a szolid optika mögött egy 5 megapixeles szenzor bújik meg, autofókusz és LED villanó is segíti a komponálást. Itt már semmilyen módosítás nem történt, a teljesen alap (és valljuk be, elég csúnya) kereső jelenik meg előttünk. A beállításokat nem vitték túlzásba, piszkálhatjuk a felbontást, a minőséget, a fókusz és LED módot, villodzásmentesítő, fehéregyensúly, GPS geotagging, meg néhány effektus és ennyi. Mivel fizikai kameragomb nincs, ezért a kütyü folyamatosan fókuszál, nekünk már csak exponálni kell.

Verzo Kinzo

A végeredmény nem igazán megnyerő, a fotó nagy része életlen, elmosódott, a dinamikatartomány kicsi, a világosabb részek masszívan kiégnek, kromatikus abberáció is akad. Ezen még az sem segít, hogy nincs sok zaj, a színek is elfogadhatók. Ami viszont ennél is meredekebb, az a videó. Elsőnek megörültem a 720p legnagyobb felbontásnak, mert azért ma már ez szinte standardnak számít ilyen szinten. Ám amikor a rögzített felvételt visszanéztem, elkerekedett a szemem és nem a minőség miatt. Az egy dolog, hogy az elmosott, 13 fps sebességű film nem igazán üti meg a szintet, de meghökkentő, hogy a rögzített kép valójában nem 1280 pixel széles, hanem annál sokkal több, kicsivel 1800 feletti. Ugyanis valamilyen rejtélyes oknál fogva széltében kb. 21:9 arányúra húzza szét a képet, miközben a függőleges 720 pixel marad. Ettől az egész totál torz és utólag észrevettem, hogy ezt már a felvétel előtt, a keresőben is látni, mert ott is torz a kép. Aki kíváncsi eme jelenségre, annak ITT van a tesztvideó, amúgy meg maradjunk annyiban, hogy ez így gázos.

Verzo Kinzo Verzo Kinzo

Térjünk át kicsit a zenére, ott azért némileg jobb a helyzet. A lejátszó itt is alap, de ez is megfelel a célnak. Megjeleníti az albumborítókat, előadók és albumok szerint van listázva minden, van ismétlés és véletlen lejátszás is. A dobozban mellékelt füles egész igényes darab, az átlátszó vezeték és a fémből készült hangszórórész egyaránt jó, a szilikondugókból pedig összesen három méretű pár van hozzá. Meglepő viszont, hogy jelen esetben ez tényleg csak fülhallgató, mivel sem felvevőgomb, sem mikrofon nincs rajta (a jack is „két rovátkás”), így telefonáláshoz nem is jó. A hangzás terén meg szintén felemás a helyzet. Nem szól ugyanis rosszul, mi több, mélyből olyannyira nem, hogy szinte egy mini mélyláda érzését hozza, tényleg komolyakat üt. Azonban emiatt részben elnyomja a közép és magas dolgokat, meg azért egy idő után zavaró, hogy masszívan dübörög. Olyan, mint ha fixen rá lenne kapcsolva egy mélyhangkiemelés. Nagy kár, mert hangszínszabályzó ugye nincs, és alapvetően szépen szólna, de a mélyek túlzottan hangsúlyosak. Rádióról nem kell beszélnem, mert az nincs.

Verzo Kinzo Verzo Kinzo

Ugyancsak kevés szót tudok ejteni az extra szoftverekről, mert bizony arról elfeledkeztek. Még egy nyamvadt dokumentumolvasó sincs rajta, mindössze egy fapados fájlkezelő, egy Car Home nevű autós kezelőfelület és a Google Goggles van rajta (utóbbi bárkinek elérhető a Marketből is). Persze tudom, hogy a Market rogyásig van mindenféle programmal, azonban ennyi pénzért és a kihangsúlyozott egyediségért talán elvárná az ember, hogy ne rögtön a Marketra kelljen rohangálni mindenért. Adatátvitelben nem nyújt semmi különöset, a négysávos GSM és háromsávos 3G modul mellett GPRS, EDGE, 3G és HSPA van, utóbbi sebességét nem sikerült kideríteni, de elvileg 7,2 Mbit letöltést és 5,76 Mbit feltöltést tud. A WiFi csak b és g szabványt ismer, a Bluetooth pedig 2.1-es, sztereó zeneátvitellel. A gyári böngésző itt is jól működik, leszámítva a kijelző hibájából adódó problémákat, de a multi-touch is gyors, a beágyazott videókkal és flash dolgokkal is elbír.

Üzemidő, összegzés

Ha valamiben még lehet jót mondani szegény telefonra, az pont az akkumulátor. A cég honlapja még azt is megemlíti, hogy nem holmi kínai vacak van benne, hanem Sony cellás cucc. Hogy ez tényleg igaz-e, azt nem ellenőriztem le, de kétségtelen, hogy az 1530 mAh-s kapacitású példány egész jól teljesített. Igyekeztem a kijelző problémák ellenére ugyanúgy használni, mint általában, és persze ez is le tud merülni egy nap alatt, de jól bírja a strapát. Ha kicsit visszafogottabbak vagyunk, még a két napot is elviseli.

Verzo Kinzo
[+]

Értékelés: Verzo Kinzo
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 5 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Nagyon kétarcú telefon ez a Verzo Kinzo. A kijelző hibáját vegyük külön, noha ez önmagában is roppant kellemetlen, főleg egy ilyen, prémiumnak besorolt és beárazott terméknél. Az első benyomások jól indulnak, mert a csomagolás tényleg igényes, sok a tartozék, tehát a körítés jó. Ám a telefon maga már több sebből vérzik. A kezelőfelület harmatgyenge, szinte semmit se ad hozzá a gyári verzióhoz és szerintem nem is illik a telefonhoz (viszont a boot animáció nem rossz). Extra szoftvereket se kapunk, ami ennyi pénzért igencsak elvárható lenne. A külső megítélése ugyebár szubjektív, nekem bizonyos részletek tetszettek rajta, viszont az egész készülék túlzottan nagy (főleg széles). A Verzo már egyszer csökkentette a Kinzo árát, ám azt még most is elég „kínzó” maradt, mivel kártyafüggetlenül 125 ezer forintot kell érte letenni. Ez ahhoz kevés, hogy luxusmobilnak nevezzék (másról nem is beszélve), ahhoz viszont túl sok, hogy akár csak felmerüljön bennünk, hogy megérné az árát. Plecsnit nem is kaphat, érdekességnek mindenképp jó volt, de ennél azért jóval több kell, hogy felkavarjuk vele a piacot.

Rusi

A tesztkészüléket a XXL GSM biztosította, köszönjük! További információért és a vásárlásért kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Verzo Kinzo
Verzo Kinzo Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 131,6 x 72,3 x 12,3 milliméter
Tömeg 155 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (217 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Hardver
SoC típusa Texas Instruments OMAP 3630
Processzor típusa 1 GHz-es ARM Cortex-A8
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX530
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 279 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1+EDR+A2DP
WiFi 802.11b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / telepíthető
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Car Home, File Manager, Google Goggles
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel 720p (1280x720 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1530 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő N/A óra
Beszélgetési idő N/A óra
Internetezési idő N/A óra
Zenelejátszási idő N/A óra
Videólejátszási idő N/A óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, Verzo GUI, tartozék szivargyújtó-USB adapter, bőrtok, kijelzővédő fólia, 8 GB-os microSD kártya
  • Kapcsolódó cégek:
  • Verzo

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés