SonyEricsson T290 - facelift

Külső, kijelző

A facelift szó az autógyártásban elterjedt kifejezés, amely modellfrissítést takar. Ilyenkor általában kicsit megváltoztatják a lámpák és lökhárítók alakját és tesznek légkondit az alapmodellbe is. Csak azért, hogy a kifutó típus jobban eladható legyen. Valami ilyesmi történt a SonyEricsson T230-cal is. Kicsit más a forma, kicsit elegánsabb, és körülbelül egyetlen dologgal tud többet elődjénél. Nálunk fekete színben került forgalomba a T290, de létezik fehérben is. A fekete határozottan jól áll a telefonnak, kiemeli a fémszínű díszítéseket. Egyébként érdekes dolog, anno, a mobilok hőskorában a telefonok feketék voltak (Ericsson GH198, Nokia 2110), aztán elkezdtek színesedni. Elkezdődött az ezüstös korszak, a menő telefon ezüst volt, mostanában kezdenek visszajönni a pasztell színek. A tojásfehér Nokia 7710, a fekete Samsung D500, a mélyvörös Nokia 3230... Visszatérve cikkünk hősére, a T290 kicsi, könnyű, szögletes, egyszerű és jól kezelhető formát örökölt elődjétől. Ahogy hurcibáltam magammal, eleinte még többet is néztek ki belőle az emberek, mint amennyit valójában tud. A készülék oldalán csak a hangerőgombok találhatóak, felül még van egy kis nyakbaakasztó kialakítás, a telefon többi része sima, homogén műanyag. Alul a jól ismert SonyEricsson csatlakozási felület kapott helyet.

A kijelzőhöz nem nyúltak - kár. A 101x80 pixeles felbontás, és a 4096 szín már leírva sem az élvonal, látványra pedig pláne nem. Fakó, erőtlen, divatjamúlt. Az alsókategóriában már azért ennél jobbak vannak, elég ha csak a már lassan két éves Sasmung C100-at említem. A menürendszer sem okoz meglepetést, a jó öreg 3x3 ikonos főmenüt, és az összes SonyEricsson sajátosságot kapjuk meg alapkivitelben. A kezelhetőség teljesen rendben van, bár a négy állású navigációs billentyű közepébe préselt OK gomb kicsit aprócska. A billentyűk a gyártó hagyományainak megfelelően kemények, a gombok hangjait érdemes élből kikapcsolni, mert rettenetes.

Telefonkönyv, üzenetek

A készülék 250 bejegyzés eltárolására képes, minden névhez három telefonszám, egy e-mail cím, illetve egy fénykép rendelhető. Örvendetes, hogy a képek mérete hívás esetén majdnem kitölti az aprócska kijelzőt, de így is nagyságrendekkel hasznosabb, mint a Symbian rendszerű Nokiák hasonló funkciója. A bejegyzéseket érdemes átmásolni a készülék memóriájába, mert különben folyamatosan pampog a T290, hogy miért nem tesszük már meg. A neveket nem tudjuk csoportokba rendezni, de külön-külön definiálhatunk hozzájuk csengőhangot.

Üzenetek terén kellemes meglepetésekkel szolgál a T290. A magyar T9 kellemesen segédkezik szövegbevitel közben. Az SMS férőhely 70 darabos, a multimédia üzenetek a dinamikus memóriába csüccsenek. A teljes memória 1 megabájtos, de gyárilag van néhány csengőhang és kép, amelyek lezabálják a felét, úgyhogy hamar betelik a maradék. A T290 igazi nagy durranása, hogy bár alapmodell, mégis beletettek egy POP3 e-mail klienset. De ha már beletolták, akkor nem aprózták el, egyrészt több postafiókot és SMTP hitelesítést is kezel, másrészt könnyedén elboldogul csatolmányokkal is. Ismereteim szerint 64KB-ig bezárólag képes MIDI és JPG fájlok küldésére és fogadására. Ezzel a tulajdonságával alighanem egyedülálló a belépő szintű mobilok körében.

Specifikációk

SonyEricsson T290
Technológia GSM 900/1800
Méret 101x45x18 mm
Súly 79 g
Kijelzõ 4096 szín, 101x80 pixel
Telefonkönyv 250
SMS/MMS memória 70/1MB
Egyéb memória 1MB
Java nincs
Vibra funkció van
Naptár nincs
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+1/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/nincs
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió csatlakoztatható
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 670 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 300 óra
Beszélgetési idõ 600 perc
Fényképezõgép csatlakoztatható, 640x480
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 1.2.1
HTML böngészõ nincs
Játékok 2+mophun
Csengõhangok 32 szólamú MIDI
Operációs rendszer
MP3 lejátszás
Egyebek Csatolmánykezelés

Hanghatások, szervező

A specifikáció szerint a csengődallamok 32 szólamúak. Lehet, hogy így van, ám minőségileg csapnivaló módon játssza vissza őket a T290. Ugyancsak kellemetlen, hogy az üzenethangok száma véges, nem rendelhetőek akármilyen MIDI fájlok SMS érkezéséhez, csak a gyárilag rendelkezésre álló készletből válogathatunk. A telefon beépített diktafonja a memória szabad kapcitásáig enged hangot rögzíteni. Csupasz készülék esetén ez akár több percnyi anyag is lehet. Van ám egy egyszólamú dallamszerkesztőnk is, csak úgy az oldschool feeling kedvéért. És itt jön az egyetlen újdonság a T230-hoz képest: a felfrissített SonyEricsson immáron önmagában is kihangosítható, bár nincs benne sok köszönet, torzítás viszont annál inkább.

A naptár szó nem használható a T290 kapcsán, ugyanis csak egy emlékeztetőlistát találhatunk. Az ébresztőóra természetesen riaszt kikapcsolt készülék esetén is. Kicsit nagypofájúnak tartom a gyártó weboldalán megjelent marketing szöveget, miszerint „A T290i készüléket emlékeztetővel kiegészített naptárral együtt kapja.” A telefonba egyetlen játékot sikerült belegyömöszölni, az egyébként viszonylag korrekt kinézetű V-Rally 2 névre hallgató autóversenyt. A T290 nem támogatja a JAVA nyelvű alkalmazásokat, a sokkal kevésbé elterjedt Mophun nyelven írt programokat tudja csak futtatni. A svédek ezerrel bíztatják a felhasználót, hogy töltsön le a gyári oldalról új játékokat.

Adatátvitel, egyebek

Se infra, se Bluetooth. A telefonban 4+1 időréses GPRS támogatottság található. Ezzel lehet WAP-ot böngetni és a beépített e-mail klienset használni. Bár adatkábellel hozzáköthető a telefon a PC-hez, ez csak egyetlen funkcióra alkalmas: a számítógépről a telefonra juttatni képeket és hangokat. Visszafele már nem működik. Ráadásul a T290 modemként sem használható, pedig a legolcsóbb GPRS internet képes telefon lehetett volna. A telefon alján levő csatlakozóba egyébként külső fényképezőgép (csak VGA) és FM rádió is bedugható.

A telefonban nincsenek környezeti profilok. Alapállapotban a C gomb hosszas passzírozása után kapcsolhatunk néma üzemmódra. Színsémák azonban vannak, bár igazából ekkora kijelzőn túl sok értelmük nincsen, de a gyártó oldaláról újabbak is letölthetőek. A telefon hátlapja alatt ücsörgő 670 mAh-es, Lithium-Ion akkumulátor abszolút megfelel a T290 tudásának. Három napig általában kihúzza egyetlen töltéssel. Nagyon bíztunk benne, hogy a T230 egy alaposabb átdolgozáson esik át, mert a T290 ezzel a tudással már nem versenyképes. Nagyobb memória, normálisabb kijelző és modemfunkció hiányzik belőle a leginkább.


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés