Samsung Galaxy S DuoS 3 - Ace-nél kéne lenni

Bevezető

Sikerült irgalmatlanul összezavarni mindenkit (minket is) az Ace 4 elnevezései kapcsán a Samsungnak. Igazából a jelek szerint magukat is teljesen megkavarták, a hozzánk most az XXL GSM-től érkezett készülék dobozán öles betűkkel ott virít, hogy Galaxy Ace 4, ráadásul DuoS, azaz kétkártyás kivitel, de ez ne tévesszen meg senkit, a készüléknek annyi köze van a már tesztelt, szolgáltatói kínálatokban is elérhető Ace 4-hez, hogy mindkettőt a Samsung gyártja.

Samsung Galaxy S DuoS 3
[+]

El lett ez kicsit mérve, alapvetően ott, amikor valamiért egyszer már bejelentettek egy Ace 4-et, aztán gyorsan vissza is csinálták (és lett belőle Trend 2), de mire ezt a névváltozást megoldották, addigra már elkészült a dual-SIM variáns, dobozzal, meg minden, aztán persze kapcsoltak és ezt meg átkeresztelték Galaxy S DuoS 3-ra. Ezt az egész kavarást még megfejelték azzal, hogy aztán tényleg lett egy új Ace 4, abból pedig Ace 4 LTE és Ace 4 Style — na, ez utóbbi kapható itthon hivatalosan. Szóval, hogy mindenki tisztán lásson a lényeg az, hogy az SM-G313 kódszámú modell nem Ace 4 (akármi is van a dobozon), hanem S DuoS 3. És ennek megfelelően kell hozzá közelíteni.

Samsung Galaxy S DuoS 3
[+]

Tesztkészülékünk ugyanis teljesen más filozófiát követ, mint az Ace 4, amelynél szinte csak a kijelző felbontásába lehet belekötni, miközben ott dorombol benne a friss Snapdragon 410-es chipset. A Galaxy S DuoS 3 viszont egy régimódi, olcsó hardver, egyszerű, mint a szög, kissé darabos, kissé döcög, de két kártyát kezel. Ám ez még önmagában nem elég a népszerűséghez, de a 35 ezer forint körüli árfekvés sokak számára csábító, de azért nem árt tudni, hogy mit is kapunk ennyi pénzért.

Doboz, külső

Fás a doboz, tipikus Samsung, ha kinyitjuk, akkor ül felül egy telefon. Egy kis papírdarab választja el a tartozékoktól, legalábbis az ember abban reménykedik, hogy indokolt a többes szám használata, de jókora csalódással kell szembenéznünk, az egyetlen dolog, ami ide került, az egy töltő, ami microUSB-ben végződik, de nem szétszedhető, magyarán adatkábelt nem lehet belőle varázsolni, headsetet pedig hiába keresünk. Azt hiszem, hogy erre mondjuk, hogy szegényes.

Samsung Galaxy S DuoS 3
[+]

Maga a telefon nem bántóan ronda, egy sima Samsung, ismerős a formavilág, a lekerekített sarkok, a fizikai home billentyű, az arányok - nem feccöltek nagy melót a designerek abba, hogy valami egyedit alkossanak. Viszont meglepően husi a masina, a 10,8 milliméteres vastagság érezhetően dundivá teszi a gépet. Az egész telefon műanyag, az oldalt kályhaezüsttel lefújt sáv ad némi bazári jelleget a formatervnek, de ez sem vészes — bár nem tudom, hogy az apróbb sérülések mennyire fognak rajta látszódni.

Samsung Galaxy S DuoS 3
[+]

A kijelző a készülék egyik, de nem egyetlen gyenge pontja. 4 inchen a WVGA felbontás (480 x 800 pixel) nem para, az viszont már fájó, hogy a mezei TFT panel színei invertálódnak, ha oldalról tekintünk a kijelzőre. A fényerővel ugyan nincs gond, de azért ez a produkció messze elmarad attól, amit akár az alsóbb kategóriákban is mércének tekinthetünk.

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy Ace 4 DuoS Motorola Moto G Alcatel OT Idol 2 S Sony Xperia M2
Fehér fényerő 360 nit 420 nit 522 nit 484 nit
Fekete fényerő 0,55 nit 0,58 nit 0,52 nit 0,48 nit
Kontrasztarány 654:1 726:1 1002:1 1009:1
Színhőmérséklet 7707 K 7755 K 12360 K 10490 K

Samsung Galaxy S DuoS 3
[+]

Túl sok látnivaló és extra nincs a telefonon, az alsó gombhármas nem kapott világítást, felül nincsenek érzékelők (hiányzik a fényerőszenzor is), csak egy pici kamera kukucskál. Lent van a microUSb csatlakozója, felül a jack dugasz ücsörög, balra találjuk a hangerőt szabályozó hosszúkás gombot, jobbra pedig a kijelző ki és bekapcsolásához szükséges kezelőszervet. A hátlapot le lehet pattintani, az akkumulátor kiszedése után kettő darab normál méretű SIM-et tudunk becsúsztatni, valamint egy microSD-t.

Samsung Galaxy S DuoS 3
[+]

A hátlapon egy kamera mosolyog, mellette ledes vaku, ez mindenesetre jó hír. A tejfölösdobozra emlékeztető hátsó fertály egyébként kapott valamiféle érdesítést is, így nem csúszik ki olyan könnyen a kezünkből a lekerekített formájú telefon. Az összeszerelési minőség egyébként frankó, azért ez mégiscsak egy Samsung.

Hardver, menü

Hogy a burkolat alatt mi a bánat lakik, azt csak tippelgettük egy ideig, mert az általunk használt programot sem voltak ebben egységesek. Kétmagos, 1,2 GHz-en ketyegő processzorról van szó a Broadcom műhelyéből, konkrétan a BCM21663, a RAM mérete pedig 512 MB. Ez a párosítás még ezzel az alacsony felbontású kijelzővel is harmatgyenge, a telefon konkrétan egy lassú, szaggató, az ember idegeire menő rémálom — és mondjuk öt éve még ennek is örültünk volna, de ma már ezen az árszinten is elvárás, hogy guruljon a menü, ne kelljen hosszú másodperceket várnom mondjuk arra, hogy a virtuális gombsor felugorjon, az alkalmazások között tudjak váltani és amikor visszatérek a főképernyőre, akkor ne nézegessem azt, ahogyan pixelenként szedi magát össze a rendszer halottaiból, hogy aztán kisvártatva megint a összeomoljon, mint a kártyavár.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy Ace 4 DuoS Sony Xperia M2 Aqua LG G3 S HTC Desire 510
Rendszerchip Broadcom BCM21663 Snapdragon 400 Snapdragon 400 Snapdragon 410
Quadrant Standard 3030 pont 9021 pont 8675 pont 12883 pont
AnTuTu 5.x Benchmark 10056 pont 18500 pont 17446 pont 20486 pont
Vellamo Browser 1411 pont 1760 pont 1651 pont 2258 pont
Vellamo Metal 453 pont 745 pont 748 pont 790 pont
SunSpider 1.0.2 1705,5 ms 1480,3 ms 1058,1 ms 1125,8 ms
Geekbench 3 (single) 300 pont 345 pont 340 pont 477 pont
Geekbench 3 (multi) 557 pont 1109 pont 1126 pont 1408 pont
GFXBench T-Rex onscreen 6,1 fps 15,4 fps 10,8 fps 15,2 fps
GFXBench T-Rex offscreen N/A 5,9 fps 5,7 fps 5,3 fps

Samsung Galaxy S DuoS 3 Samsung Galaxy S DuoS 3

Nyilván a TouchWiz felület nem éppen egy erőforráskímélő interfész, de az AnTuTu is magába omlott, de úgy, hogy ha megnyomtam random alul a gombokat, akkor persze bugyogott a telefon, mint egy forrásban levő vulkanikus tó, de hát egyáltalán nem tört ki, s mikor végre magára talált és megláttam, hogy alig 10 ezer pontot ért el a tesztben, amire az AnTuTu azt írja, hogy “lehetne rosszabb is”, akkor azt azért nehéz elképzelni, hogy vajon hogyan. A játékok zöme élvezhetetlen, szaggat, vagy nem indul el.

Samsung Galaxy S DuoS 3 Samsung Galaxy S DuoS 3

Programokkal ezúttal nem tömte tele az Android 4.4.2-es felülete köré épülő készüléket, néhány apróság azért akad. Van fájlkezelő, diktafon, ChatOn, a naptár most is az S Tervező nevet kapta meg. A kezdőoldalakra kirámolhatunk néhány widgetet, de egyébként nincs sok számottevő extra. A két SIM-es üzemmód külön menüpontot kapott, itt lehet eldönteni, hogy melyikről induljanak alapesetben a hívások és az üzenetek és melyik ugorjon fel a netre. Szokás szerint van olyan opció, hogy mindkét SIM aktív legyen, de ez csak egy ügyes trükk, a két kártyához tartozó számot nem elérhetőségi esetben egymásra tudjuk irányítani, ami viszont pluszköltséggel járhat, a készülék ugyanis nem tud dual-active módban működni, ha az egyik SIM-en társalkodunk, akkor a másik lezuhan a hálózatról.

Samsung Galaxy S DuoS 3 Samsung Galaxy S DuoS 3

A belső tárhely csak 4 gigabájtos, ez elég karcsú, kicsivel több mint a fele használható fel szabadon, de persze microSD-vel ez kitolható. Ha esetleg további extra szoftverekre vágyunk, akkor ott van egyrészt a Play Áruház, másrészt a Samsung saját boltja, ahonnan további ingyenes alkalmazások letöltésére nyílik lehetőség.

Multimédia

A hátlapra rámolt kamera a telefon egészéhez mérten kellemes meglepetés, az öt megapixeles felbontás mellé autofókusz és ledes villanó is jár. A fényképezőgép kezelőfelületén a legfontosabbakat tudjuk állítani, vannak környezeti módok, babrálhat a felbontás, a vaku, akad önkioldó is, de általában úgyis mindenki automatikus üzemmódban fogja használni, így tettünk mi is.

A végeredmény egész jó, bár néha azért érződik, hogy elfogy a tudás, sötétebb környezetben megnő a záridő és elmosódottak lehetnek a képek, ilyenkor némi képzaj is keletkezik, de a dinamikatartomány és a vonalélesség ahhoz képest abszolút oké, hogy egy nem túl drága telefonról van szó. Valamiért viszont nem brillírozik a készülék a közeli képeknél, az autofókusz nem talál élességet, ezért homályos eredmények születhetnek. Videót 720p-ben tud rögzíteni a gép, ezeket az anyagokat általában vissza is tudja játszani, de nagyobb felbontással ne kísérletezzünk.

Samsung Galaxy S DuoS 3 Samsung Galaxy S DuoS 3

Jó hír, hogy nem maradt ki az FM-rádió, habár a működtetéséhez szükséges vezetékes fülhallgatót nekünk kell hozzá biztosítanunk. A zenelejátszó szoftver ezúttal a platform sajátja, tehát a Play Zene nevű appot kapjuk meg, ami bőven elég tudással bír a készülék általános szintjéhez képest, van hozzá babrálható equalizer is. A kihangosított produkció elég hervatag, de viszonylag hangos is, a csengődallamokat könnyű meghallani, a vibramotor közepesen erősnek mondható. A beszélgetési hangminőség alapvetően rendben van, mindenki értette, amit mondok és nekem sem kellett visszakérdeznem.

Adatátvitel, akkumulátor

Csodák nincsenek, a kis Samsung 4G-re nem képes, HSPA hálón 21 Mbps sebességű letöltést lehet belőle kifacsarni. A WiFi közepesen érzékeny. A böngésző viszonylag gyorsan nyílik meg, de az összetettebb weboldalakba már beletörik a bicskája, a görgetés és a nagyítás szemmel láthatóan megviseli a hardvert. NFC nincs, a GPS-re azonban nincs panaszom, ha nem is szélsebes, de belátható időn belül talál pozíciót a kütyü és azt igyekszik nem elveszíteni. A Bluetooth 4.0-s, az USB csatlakozó viszont nem képes az OTG funkciókra.

Samsung Galaxy S DuoS 3 Samsung Galaxy S DuoS 3

A hátlap alá 1500 mAh teljesítményű telepet szerelt a Samsung, ami bizony nem túl acélos, noha a hardver és a kijelző sem számít nagy fogyasztónak. Ha nem izélgetjük sokat a telefont, akkor másfél-két napig elketyeghet ugyan, de reálisabb, hogy a nap végén enni kér, főleg ha bent van mindkét SIM és némi adatforgalom is zajlik a háttérben.

Samsung Galaxy S DuoS 3
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy S DuoS 3
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. A Samsung Galaxy S DuoS 3 (leánykori nevén Ace 4 DuoS) nem egy észveszejtően high-tech termék, inkább kicsit olyan az ember érzése, mintha két-három évvel ezelőtti telefont tartana a kezében. A formaterv unalmas, az anyaghasználat átlagos, a hardver a mai mezőnyben harmatos, a fél giga RAM érezhetően szűkös a TouchWizzel megfejelt Android 4.4.2-nek. A számíátsi és a grafikai teljesítmény is karcsú, már közepes szintű játékok is igencsak szaggatnak, de a menüben való bóklászás és az alkalmazások megnyitása is sokszor megterheli a jószágot. Az általános fejcsóválástól két dolog menti meg kicsit a készüléket, a kamera korrektnek mondható, az árazás pedig — ha nem is bombasztikus — de nem okvetlenül tragédia, bár ennyiért kevésbé neves gyártók jóval többet adnak. Sokszor hozzuk fel példaként az olcsó árszegmensben versenyző Krüger&Matz Mist nevű termékét, ami kvázi minden ponton megüti a koreai üdvöskét, de az Alcatel, a Huawei, vagy éppen a ZTE kínálatában is találunk versenyképes masinákat. Az mindenképpen fontos, hogy ez semmiképpen nem tekinthető a nálunk járt Ace 4 kétkártyás megfelelőjének, attól igencsak messze van, egyszerűen elkapkodták a névadási dolgokat a Samsungnál, nem méltó ez a telefon arra, hogy a Snapdragon 410-zel felszerelt és csakugyan jól sikerült névrokon társa lehessen. Ezt a készüléket hivatalosan nem forgalmazza itthon a gyártó, de persze ettől még itt-ott lehet kapni, ám nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy bármi is van a dobozon, ez nem egy Ace 4, hanem egy Galaxy S DuoS 3.

Bog

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy S DuoS 3 (GM313HU)
Samsung Galaxy S DuoS 3 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 121,4 x 62,9 x 10,8 milliméter
Tömeg 124 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat 2db normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Broadcom BCM21663
Processzor típusa 1,2 GHz-es kétmagos Cortex-A9
Processzor csíkszélessége ?
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Broadcom
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / -
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat) + TouchWiz
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, FM-rádió, Galaxy Apps, Jegyzet, S Tervező, Fájlkezelő
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, ledes villanó
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Hirdetés