Facebook kliensek mobiltelefonokra

Mi az a Facebook?

Már évek óta hódítanak az úgynevezett social networking oldalak, melyekre pár kattintással felpakolhatunk mindent, ami minket tényszerűen jellemez, majd nekiálhatunk bejelölni azokat az embereket, akiket valamilyen úton módon ismerünk. Idehaza a technikai szempontból a mai napig hiányosnak mondható iwiw-vel kezdődött minden, emberek ezrei versenyeztek abban, hogy kinek van több ismerőse, mára azonban kicsit lecsillapodni látszik a láz. Ennek egyik oka bizonyára az, hogy az évek során mindenki beleunt abba, hogy fűt-fát bejelöl az iwiwen, miközben mások nyaralásain készült fotókat nézeget naphosszat. Persze az ember nem feltétlenül okosodik, így a másik ok az, hogy hazánkba is eljutottak külföldi oldalak, melyek napjainkban már magyarul is képesek kommununikálni, így kínálva használhatóbb alternatívát az iwiwnek, MyVIP-nek és a többi magyar oldalnak. Külföldön ugyanis nem az iwiw-vel kezdődött a láz, a social networking oldalaknak jóval nagyobb hagyományuk és régebbre visszanyúló történetük van, így technikailag és szolgáltatásokban is jóval kifinomultabbak hazai társaiknál.

Facebook

A mobiltelefongyártók mostanában jutottak el oda, hogy felismerték: az embereknek igényük van arra, hogy a mellékhelyiségben ülve telefonjukról nézegessék azt, hogy mások mit csinálnak, illetve rosszabb esetben közöljék a világgal az olyan roppant fontos eseményeket, melyek valószínűleg tíz éve is mindenkivel megtörténtek, csak akkor még nem volt trendi világgá kürtölni. Sok készülék előre telepített kliensprogramokkal érkezik, másokra utólag tölthetjük le a legnagyobb hálózatok programjait, de a korral kevésbé haladó készülékekben is el van helyezve pár link, melyek segítségével a böngészőből nyithatjuk meg az oldalakat. A legnépszerűbb adatbázisok közé a MySpace, a Twitter és a Facebook tartozik, mi cikkünkben az utóbbival fogunk foglalkozni.

Facebook

Ennek oka elég egyszerű: szerkesztőségünk tagjait a Facebookon lehet fellelni. Kollégáim nevében nem nyilatkozom, én személy szerint szinte kizárólag az online játékok miatt vagyok fent, azok miatt viszont nagyon; a Mafia Wars nevű szerepjátékszerűség nélkül nem indul jól a napom, olyan ez nekem, mint a reggeli kávé. Épp ezért a mobilkészülékeken futó kliensprogramokkal szemben is mások az elvárásaim, mint az átlagnak, mivel nem érem be azzal, hogy meg tudom nézni mások képeit és el tudom olvasni a status update-eket: én bizony játszani akarok!

Apple iPhone és Android

Az Apple sok vitát kavart készülékén alapértelmezésben nem találunk Facebook klienst, de az alkalmazásboltból ingyenesen letölthetünk egyet — jó sokan le is töltik, nem véletlenül van ott a legnépszerűbb alkalmazások között. A Facebook üzemeltetői persze a natív kliensprogram megjelenése előtt elkészítették az oldal iPhone-ra optimalizált változatát, melyet asztali PC-n is megtekinthetünk, ha ide kattintunk. Nem csak kinézetben, hanem funkcionalitásban is korlátozott lapról van szó, melynek főoldalán másik státuszát/üzeneteit láthatjuk, ezen kívül az olyan alapvető műveleteket érhetjük el, mint a profilunk, az üzeneteink, a képeink, valamint barátaink profilja/képei. Új képek feltöltésére, a profil módosítására nincs lehetőség, az tehát szinte egyértelmű, hogy a játékokat is egyéb alkalmazásokat sem érhetjük el.

Facebook for iPhone Facebook for iPhone
Az iPhone-os kliens könnyen kezelhető

Az ingyenesen letölthető natív alkalmazás 1,3 megabájtos méretét meghazudtolóan sok funkciót tud. A kezelőfelület egyszerűen kiváló, teljes mértékben személyre szabható, maga a program pedig új, 3.02-es verzió megjelenése óta fekvő nézetben is működik. Funkciókban is bővebb a paletta, mint a webes verziónál: elérhető a chat funkció, feltölthetünk képeket és videókat (utóbbiakat értelemszerűen csak 3GS-ről), a beépített böngészővel (ami persze nem más, mint a Safari) megnézhetjük a hivatkozásokat, lejátszhatjuk a YouTube videókat, a képek az iPhone fotónézegetőjében jelennek meg, tehát jól kezelhetők. A fotók mellett a kommenteket is láthatjuk, hiányosság viszont, hogy magukat a képeket lementeni nem lehet, valamint az ismerőseinket sem tudjuk törölni.

Facebook for iPhone Facebook for iPhone
Az Android sem panaszkodhat

Az Android is hozza a formáját: a HTC Heron például gyárilag beépítve megtaláljuk a natív klienst. A belépés után a háttérben csücsülő szoftver folyamatosan nyomon követi az eseményeket, használatával nem maradunk le semmiről. Jó hír, hogy a játékok is elérhetőek, és bár természetes módon kicsit macerásabb a kezelésük, mint az asztali számítógépeken, az itt is jelen lévő multitouch sokat lendít az ügyön. A többi Androidos készüléken nem tudjuk, hogy mi a jelenlegi helyzet; natív kliens nélkül az Android böngészője az iPhone-os Facebookra röpít minket, de az alkalmazásboltban két ingyenes Facebook program közül is választhatnak azok, akiknek ez nem elég.

Sony Ericsson és Nokia

A Sony Ericsson szemmel láthatóan ráfeküdt a Facebook témára, több készülékükre natív kliensprogramot telepítettek, némelyiket egyenesen ezzel reklámozzák. A valóságban ez úgy néz ki, hogy a készenléti képernyőn láthatjuk ismerőseink képét és az aktuális státuszt, magában a programban pedig megtekinthetünk minden fontos információt, képeket, eseményeket stb. Ha a készülékkel fotózunk, az elkészült képet egyből feltölthetjük az oldalra. Az alkalmazások és játékok használatának lehetőségén túl komoly hiányosság, hogy a linkeket nem tudjuk érdemben megnézni, mivel a készülékek beépített böngészője egy nagy rakás borzalom. Meg persze chat sincs...

A Nokia az N97-ben erősített rá a Facebook vonalra: a készülék már a gyárban egy natív alkalmazást kap, mely a chaten és alkalmazásfuttatáson kívül gyakorlatilag minden tud, amire csak szükségünk lehet. Widget jelzi a friss státuszokat, böngészhetjük ismerőseink profiljait, képeket tölthetünk fel, akár azokat is, amiket frissen fotóztunk. Nem rossz.

A Series 40 tulajdonosoknak sem kell félniük: a Nokia egy hete jelentette be, hogy készül az S40-es kliensprogram is. Egy kedvcsináló videót is bemutattak:

Egyebek, konklúzió

A nagyok közül a BlackBerry az, amelyik natív Facebook klienst kínál vásárlóinak, (ezt tesztkészülék híján nem tudtuk kipróbálni, de dolgozunk a projekten), a többiek nem nagyon foglalkoznak efféle dolgokkal. A Samsung-nál az egész történet kimerül abban, hogy a TouchWizes készülékeken kirakhatunk egy parancsikonként szolgáló widgetet, ami megnyitja nekünk az oldalt a böngészőben, míg a Motorola a cikk megírásával együtt mutatta be a widget alapú MOTOBLUR felületet, mely többek között Facebook klienst is tartalmaz.

Facebook for BlackBerry
A BlackBerry-s kliens valószínűleg nagyon korrekt

Windows Mobile fronton sokáig kiábrándító volt a helyzet, de történtek előrelépések. A Windows Mobile használói közvetlenül a Microsofttól is tölthetnek le kliensprogramot ide kattintva. Chatelni és játszani nem tudunk, előbbire viszont megoldás, ha letöltjük ezt az alkalmazást.

Facebook for Windows Mobile Facebook for Windows Mobile
Facebook — már Windows Mobile alá is

Talán felesleges összegezni a fent leírtakat, de azért megteszem: Facebook fronton jelenleg az Apple, az Android, a Nokia és a Sony Ericsson a király, a legjobb program véleményem szerint az almás és a zöld robotos platformra érhető el, az viszont szomorú, hogy iPhone-on nincs előre telepítve — ebből a szempontból az Android jobb (HTC Hero), de ott sem büszkélkedhet az összes gép klienssel. A finnek és a japán-svédek sajnálatos módon nem telepítik az összes készülékükre a kliensprogramot, az utóbbi cég pedig meg tudná oldani, lévén szinte az összes készülékük ugyanazt a platformot használja — a Nokiának értelemszerűen nehezebb dolga van, hiszen ők jelenleg csak az érintőkijelzős Series 60 platformra tudnák felrakni a kliensprogramot. A sereghajtónak a Samsung tűnik; a TouchWizes ikonból jól látszik, hogy a cég érzi a szükségességét egy efféle alkalmazásnak, de nem tesznek semmit azért, hogy normális program legyen a készülékeiken. Lépéseket várunk továbbá a HTC-től is, akik remélhetőleg az újabb Windows Mobile-os kütyükre már felraknak majd egy efféle programot — igaz, erre egyelőre semmi jel nem mutat. A nagy konklúzió számomra az, hogy mobilról csak akkor tudok Facebookos Mafia Warst játszani, ha a böngészőben megnyitom a desktop PC-re optimalizált oldalt — esetleg akkor, ha veszek egy HTC Hero-t...

Bocha feat. Gubro

A cikk T-Mobile szélessávú eszközök segítségével készült.

A teszt elkészítéséhez használt HTC Hero-t a SpeedShop biztosította, köszönjük!

Azóta történt

Hirdetés